Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

WildLady

Споделям малкия си опит, за третиране листните въшки по розите от тази година :) И в бонус- предпазване на цветята от котките, които ги ползват като тоалетни :D

1.Тютюнев разтвор : Знам, че сте чували за пръскане с тютюн, който св вари , изстива и т.н., но аз понеже не обичам трудоемките неща и сме двама пушачи в къщи, просто от тази пролет си изрязвам гърлата на бирените бутилки на половинката, наливам вода до средата и изхвърлям вътре пепелниците, а когато пушим на двора, направо в бутилката пускаме фасовете. И така имам посточнно престояла тютюнева ..смес да кажем :D После преливам в пулвелизатора до половината от тази смес ( без фасовете разбира се), доливам вода 50/50 и слагам малко веро за да полепя. И пръскам, Ефекта е почти моментален, след половин час винаги проверявам. След няколко дни, ако има дъждове, пак проверявам- ако има дори една мушичка- пръскам, ако няма- не. 

 

П.С. Сега търся начин и растения с които да привлека калинки в тази част на двора , за да не се налага и този , макар и малък труд- те ще се спраят апетитно с проблема :)

2. Цитрусови корички - Аз обичам да похапвам и винаги имам под ръка някакви цитруси - според сезона- портокали, лимони, мандарини, грейпрути...., след като си хапна плодчето, събирам коричките в някакаъв съд ( според количеството от 1 до 5 литра) , доливам с вода и след няколко дена, като се е напълнил съда с корички и е покрит от водата- прецеждам течността в пулвелизатор, добавям веро за лепнене и пръскам розите- ефекта е също като при тют=на= забележим почти веднага :) 

3. Бонус - котките и цветята :D : Моята котка, като всички останали, няма търпение да посадя ново цвтет и да го намачка и ползва като тоалетна :D Но тези наши любимци не понасят миризмата на цитруси ( това го разбрах тази зима, катерейки се посточнно да спив  мен, като си бяла портокал и др, намръщва се и не само изчева от стаята ами и мяучи пред вратата да я пускам навън :D Така, че със сместа в т.2 - освен листат за въщки, пръкате и пръстта около новите насаждения или любимите места за разораване на котето ви :) И Край- Това е! Упях да спася 2 бебета вистерии, една магнолййки бебе и 10 влечащи рози- не е припарила до тях след еднократна " обработка" - вероятно помни къде си е изпатила :) 

Надявам се да Ви е било полезно, макар да съм съвсем новачка и самоука- това е споделено само от личния ми опит :) 

 

f655bfbd-b2c1-4d61-afc5-e7dc8f852d03.jpeg

  • Харесвам 4
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

За съжаление, няма как да се привлекат калинки, ако не се оставят въшките. А специално по розите, аз мисля, че не им пречат. Преди и аз се възмущавах, като видя, че всички пъпки са във въшки и - О ужасТ! С какво да пръскам!?...

С времето, от мързел, реших да ги оставя на произвола на съдбата и видях, че пак всички рози си цъфтят, без значение, че са били с въшки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Като се замисля в изоставените дворове, розите даже са й по хубави :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

На мен тия фасове ми изглеждат по-гадно от която и да е химическа отрова (не че бих ползвал такава, ама пък фасвоте - съвсем) ... представям си как ще вонят розите, напръскани с това... ;-)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
преди 15 часа, Ру® написа:

На мен тия фасове ми изглеждат по-гадно от която и да е химическа отрова (не че бих ползвал такава, ама пък фасвоте - съвсем) ... представям си как ще вонят розите, напръскани с това... ;-)

Ами те са си гадни наистина в тоя вид ( даже аз като пушач не понасям пълни пепелници и миризма на фасове или задимени помещения) , само, че се ползва само 0.500 мл течност от тях, рзредена с вода и веро и не влияе на миризмата на розите ( разбира се ако не ги помирищете още мокри от тютюна, но пак докарва повече на миризмата на верото, а не на фасовете ) . Иначе и аз предпочитам цитрусовото пръскане, но след  постоянните дъждове наскоро, чак толкова цитруси не съм събрала, понеже имам около 15 насадени нови рози и 3 сварих в двора)   и тютюна остава като резервен вариант, който винаги се намира :) Комшиите ми ползват само тютюн- едни варят, други го накисват, но понеже съм пушач- това е доста по-скъп вариант, според мен :)  Пръскам и съседните им цветя, понеже забелязах, че едни полски цветчета до розите имат много по тях и ако само розите третирам, те просто ще се пренесат, вместо да изчезнат. 

Вчера забелязах в другия край на двора ( който рядко даже поглеждам и никога не третирам- просто е оставен на самотек) , където имам цитруси насадени, райски ябълки и тикви, че са се настанили много калинки в тревата, растенията ми са видимо чисти, и май както каза Гого, наистина трябва да ги оставя те да се справят, жалко, че при цветята още ги няма :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Роза, която има нужда от пръскане с каквото и да е, бих я изкоренил и да я заменя с такава, която няма нужда. На село никой нищо не прави никоя роза и всичко е в цвят. Има хиляди видове рози, стигат ми тия, които са държеливи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Прав си, съгласна съм. Новите  рози, които са насадени далеч от старите са си 6, обаче тези, които заварих- едва отървам от напасти ;)  Иначе от разсадници ги купувам и незнам какви идват, докато не пораснат.........лошото е ,ч е точно там започва третирането. тая година ще си харесам от някоя баба  да ми захване :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване