Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

WildLady

Някой пробвал ли е да засажда някакви цветни смески в някое кътче на градината? Трйани ли са, високи или ниски, целогодишно ли е цветно........? Имам едно местенце до оградата- изцяло песъчливо и  отцепено буквално от зелената част, което ми се иска да направя цветно без много занимавки. За сега там съм сложила една вистерия- в бъдеще да покрие оградата и една влечаща роза-бебе за в бъдеще. Но отдолу земята искам да е някак цветна, примерно нещо като  японска поляна или горска....или други идеи !??? 

За този тип поляни говоря ( в умален размер, разбира се ;) ):

 

 

111.jpg

333.jpg

222.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Първото не бих го нарекъл поляна, а някой изнурен синор селски, виж кви са мижави растенията и ква е спечена почвата. Второто е само пролетна картина - глухарче, мускари и лале. През останалите 50 седмици от годината няма да изглежда така. Третото е микс от космос и black eyed susan. И двете се самопосаждат, но са длъгнести и ще мяса повече на висок 1 метър треволяк, няма да е ниска полянка. Терминът "японска поляна" ми е непознат. На твое място бих го набутал с маргаритки, топкарамфили, зинии, астри и други непретенциозни селски цветя, които няма да се притеснят и за секунда като ги минеш с тримера до дъно. Всичко това смесено с детелина де.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
преди 6 минути, Боби Димитров написа:

Първото не бих го нарекъл поляна, а някой изнурен синор селски, виж кви са мижави растенията и ква е спечена почвата. Второто е само пролетна картина - глухарче, мускари и лале. През останалите 50 седмици от годината няма да изглежда така. Третото е микс от космос и black eyed susan. И двете се самопосаждат, но са длъгнести и ще мяса повече на висок 1 метър треволяк, няма да е ниска полянка. Терминът "японска поляна" ми е непознат. На твое място бих го набутал с маргаритки, топкарамфили, зинии, астри и други непретенциозни селски цветя, които няма да се притеснят и за секунда като ги минеш с тримера до дъно. Всичко това смесено с детелина де.

т.е вземем от всички изброени от теб видове,, омесвам си ги хубавичко с детелината и сипя наред....?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако искаш да е подредено, правиш си разсада (говорим пролетно време, вече е късно) и го нареждаш в композицийка. А и съм сигурен, че видни цветарки като @Isa Bel и @Лили ще ме заклемят или поне ще помогнат с идеи за непретенциозни многогодишни невисоки неинвазивни самосевни цветя, които можеш да минеш с тример :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

А, разсади вече неща да правя, тотален провал съм ако положа старание и грижи, а ако пусна направо семена и забравя за тях - всичко излиза и то перфектно " отгледано" ... При мен всичко наобратно се движи :D Сетих се и за калдаръмче.... непретенциозно е се само насява...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Аз мисля, че това с разсада и подреждането, освен, че е голяма играчка е и от ден до пладне. Догодина, като се самозасеят (а оставам с впечатлението, че това е идеята) няма никак да са подредени, иначе за разновидностите Боби е прав, а аз бих добавил и мак, невен, тагетес, лупина и всякви полски, непретенциозни щуротии, които точно на есен, като започнат дъждовете ги разпръскваш на мястото и на пролет няма да ти се вярва ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Било е септична яма, затрупана с пръст и пясък и е плитко, не че не мога да нахвърля пръст..

IMG_20190610_145754.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Огнището е супер, но невенът мирише неприятно като гори и не е добра разпалка... :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

То това е от 20 опит и само той излезе ...  ;) Трябваше да са едни червени цветчета, но май мравките ги изядоха :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
преди 27 минути, Лозан написа:

Аз мисля, че това с разсада и подреждането, освен, че е голяма играчка е и от ден до пладне. Догодина, като се самозасеят (а оставам с впечатлението, че това е идеята) няма никак да са подредени, иначе за разновидностите Боби е прав, а аз бих добавил и мак, невен, тагетес, лупина и всякви полски, непретенциозни щуротии, които точно на есен, като започнат дъждовете ги разпръскваш на мястото и на пролет няма да ти се вярва ;)

Да, това е идеята, да не се занимавам аз с тях :) Започвам събирането на употреба от вас цветя ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Затрупаната септична яма си плаче за алпинеумче със суколенти ;) Ще събираме семена и ще раздаваме напролет или есента.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

Понеже предизвикателството на Боби е поименно, направо се чувствам  длъжна да отговоря :))) - не че има какво смислено да кажа в  такава дискусия.

Да направиш нещо красиво , което да се самовъзпроизвежда все толкова красиво и да не иска никакви грижи - това само Природата го може.

Имам сериозни резерви към  всичко изброено

-вистерията е напаст, изобщо не е майтап, защото може да ти събори оградата, цяло изкуство си  е правилното рязане, за да цъфти, ще покрие кой знае кога...Много по-подходящи  за покриване на стената са разните видове дива лоза - има много красиви и не много инвазивни видове. 

-рози....ми те си искат много грижи, ако искаш да са красиви. Ако не ти пука да стои  в градината една  гола пръчка с въшки и малко болни петнясали листа - няма лошо , ама ако тая гледка не те кефи -  розата е мноооого спорен избор.

-невена - прекрасен за кратко, през останалото време - маносан прорасляк, пълен с въшки

-тагетисите искат поливане

-маковете са красиви точно 7 дни , после остава само бурен 

Ако не искам  да полагам грижи, бих оформила мястото с ириси  и  хемерокалиси  / цъфтящи растения/, пълнеж от дребнолистен  котонеастър, аегоподиум /или декоративен мулч...или чакъл/

Ирисите цъфтят за кратко , много са ефектни, но и след цъфтеж си остават красиви ветрила до зимата, хеметата цъфтят по-дълго, има невероятно красиви сортове и след  прецъфтяване остават хубави плътни зелени фонтани от листа. Няма да е шарено през целия вегетационен период, но ще е стилно и красиво. Бих прибавила седуми / никакви грижи не искат и има мнооого красиви видове, пълзящата лизимахия е много ефектна, аегоподиумът е много красив  и ако не се полагат грижи за него и е в лоша почва, се държи добре / иначе е много силно инвазивен/,  но за съжаление и на него без поливане в жегите не му е добре. Със сигурност има много варианти , които могат да се измислят - зависи наистина каква ти е представата за красиво кътче. 

Ако изискването за цветя не е задължително, бих  насадила седуми и семпервивуми , около тях - екотекстил и отгоре няколко колички едър чакъл. Никакви грижи, никакво поливане, никакви бурени и ще си бъде красиво целогодишно. Или чакъл, няколко по-големи камъни за разкош  и декоративни треви - има невероятни видове.

Перовския , агастаче, акаена ,  сантолини, салвии , гайлардии, евонимус, фестука .. все растения, които държат на суша , не искат много грижа  и могат да се направят красиви и трайни комбинации

 

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили
Отговорено (Редактирано)

ето я част от   моите предложения в снимков материал :)) - тревички, сукуленти, хемета, гайлардии, мащерка,аегоподиум, сантолина - многогодишни, студоустойчиви, абсолютно непретенциозни растения

 

P1030461.JPG

P1030457.JPG

P1030458.JPG

P1020993.JPG

P1020994.JPG

P1020691.JPG

P1020761.JPG

P1030016.JPG

P1020963.JPG

P1030459.JPG

P1030347.JPG

P1030146.JPG

viber_изображение_2019-05-29_21-52-22.jpg

Редактирано от Лили
добавих лизимахията
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Благодаря Лили за участието :) И за добрите професионални предложения . Не ми пречи поливането и грижите, по-скоро от много гледани на картинки , поне от 10 г, така ми се завъртя главата, че като дойдох на място и вече трябва да приложа гледането на практика, загубих идея къде какво  да сложа. Лесно ми е да си представя  цялата картинка в бъдеще, но не и стъпките с които да стигна до нея, имайки предвид, че дори не разпознавам цветята ( като имена) а и някой дребни като петунии  и други, бях оскубала, понеже го помислих за терволяци за съжаление. Но като сварихме гора от корени на дървета и милиони израстъци на диви орехи ( които колкото повече чистиш, толкова повече се възпроизвеждат, като самозащита) , направо бях под стрес, щом се покаже нещо дребно и на момента му виждах сметката.... Тази яма беше просто една отвратителна гора от дънери, сливи. диви орехи, бодили и т.н. - от февруари се бортя с тях , с тесла съм ги чистила и вадила едно по едно, докато стана това голото нещо накрая . 

Радвам, се от сърце на всяко едно мнение и още веднъж Благодаря за предложенията, особено за декоративните треви, много ги харесвам, но ги бях забравила даже :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Това цвете на шестата снимка с оранжевите цветове го имаше, обаче не цъфна, паднаха му листата на земята, а може и котката да му е видяка сметката, но вече май го няма. Обаче бабите наоколо имат, мога да поискам от тях. За грижите, то е ясно, че нищо не може без тях- нито растения, животни или хора- все живи същества, просто някой излишни неша да се сведат до минимум. Тези снимки иначе са доста вдъхновяващи ;) Пак Благодаря :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
На 10.06.2019 г. at 15:43, Лозан написа:

Затрупаната септична яма си плаче за алпинеумче със суколенти ;) Ще събираме семена и ще раздаваме напролет или есента.

Привет Лозан :) По тази тема, от терасата имах толкова много семена, обаче като дойдохме в къщата, февруари като беше топло за сезона си и от нетърпение всичко "насадих", като разбира се нищичко, ама съвсем нищо не излезе до днес от всичко. Само от калдаръмчетата имах да раздам за 1 декар семена, а сега нямам  нито едничко растение:D 

Да, хубаво е като имаме различни да събираме и  да си раздаваме :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

WildLady, само кажи , че искаш да зацветяваш нещо - съвети и цветя ще имаш , колкото ти душа иска, че и повече :)))).

Есента мога да ти дам от всички растения, които съм  снимала

ще заложа и резници от сукулентите  - да има повечко, направо вкоренени - имам красиви сортове, всички са поръчкови, лесно се прихващат  и постоянно захващам  нови растения за подаръци.

така че , живот и здраве, на есен , ако все още не си променила решението си, ми пиши 

сега вече е доста топло - миналата седмица вадих за познати , а ми те и моите растения оклюмаха, а подарените колко ще се прихванат...кой да каже

на шеста снимка цветето е хемерокалис - от този вид има изключителни сортове.

Селекционерите са едни много подли хора - точно решиш, че си посъбрал най-красивите сортове, и те излязат с ново предложение :(((

Направо няма насмогване :))))

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

:grin::grin: Да, то за това и аз се обърках накрая- милиони видове, колкото повече гледаш, толкова по-ненаситен ставаш ;) 

Лили, Благодаря Много за предложението, ще го приема с удоволствие и от сърце :) Да ти се връща хилядократно добрината.

Да си променя мнението – Това си ми е мечтата от дете:  двора, зеленината, многото цветя, щурците, птичките....+гора и река ( ако е възможно в бъдеще...) - с две думи природата в мен и аз сред нея :) Липсва ми само едно собствено местенце, а не под наем, но с времето и това ще стане :) Тъкмо да натрупан практически опит и ако сега се старая да е красиво, моя бъдещ двор  да бъде божествен ;) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване