Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Славянски

Аз ги държах реално под найлон в началото на първата партида, но изгниха след третата седмица. Бая влага май им дойде. Трябва да се оттренира. И на втората партида пак им беше доста влагата (почвената) сякаш, за атмосферната не знам - на сянка стояха в повечето време.

Със смокините се прави минипарник и добре се хващат, може би нещо подобно да направим, за да има повече влажност? Иначе и аз мисля от тези новите някои да ги заровя по-дълбоко и да може някое клонче да се вкорени и пресади после. Само малко малки ми останаха първите две растения с тия резитби, а това не ми се нрави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За ужас на Теди, като придвижим с крачка напред темата за боровинките, няма как да не побутнем напред и камчатките - да вървят ръка за ръка и да няма празно :) Попаднах на видео за камчатската лоницера от една холандка, която споделя интересна информация за някои от сортовете. Добро обзорно видео:

Не знаех. че Дует е полски сорт. Не знам тая Северна Красавица как ще опрашва обаче...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

И тази девойка има няколко видеа за сортове камчатски орлови нокти.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Към момента, с поръчка руднишка №3, камчатките ми (ще) са подредени:

Beast, Beauty, Borealis, Aurora, Славянка 1, Славянка 2, Дует 2019, Войтек 2019, клечки*, Дует 2016, Войтек 2016.

Славянка 1 и 2 са два нови сорта, създадени от Славян и ги кръщавам на него и на комбината Славянка :D

Тези от 2019 са двете отводки, които заложих тази пролет и предния месец отрязах. Тъй като вече събрах смелост, закопах по-голямо клонче и го надписах. Те са си като малки храстчета, имат по 2-4 разклонения. Виждат се на двете видеа с изкарването: номер 1 и номер 2. Пролет 2020 ще закопая още по 1-2 клона от тези два сорта, а 4те ми нови от Полша ги зарових нарочно дълбоко, за да мога от всяка да имам поне 1 ново растение до другата есен (до 4-5 в случая със Звяра, който е много разклонен поначало - най-отпред в снимката е, вижте колко стъбла има).

* Клечки са 3 бр вкоренени микро растения от 2018. Те са или Дует, или Войтек, но не съм ги записал и понеже ми беше плах опит, закопах по едно тънко клонче. Съответно отводката е по-тънка от клечка за зъби и по-къса от 15 см към есен 2019. Сложени са буквално едно до друго, нямат и 10 см помежду им, защото са една клечка с листа, дори не е разклонена.

Дължината на редичката е около, но под, 5 метра. На практика това значи под 40 см между два корена. Когато се разлистят в късната пролет, ще ви направя един клип да видите, че мястото им е предостатъчно на този етап, не се допират и не си пречат с нищо и най-вероятно поне още 2 години. Само си помагат с леко засенчване и улеснено опрашване!

FJxfwH4NIJnA5Z9cLABuGYuefe0dj2A5E09YVUE7

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много прилични са двете отводки. Браво за видеата. И корените са добри, доста дълги. Аз досега с отводки не бях пробвал. Първо с резници се хванах, но без успех. А това е гарантиран начин. Мисля да опитам с някой по-нисък храст догодина, а от новите мисля също да ги вкопая по-дълбоко някои и после да ги разделя/размножа.

Реално имаш, Боби, четири канадски и два полски сорта. Моите обаче мисля, че са с руско потекло :)

Ще видим как ще издържат в бъдеще толкова нагъсто. Иначе храстчетата ти са ниски, но са добре разклонени и се развиват прилично. И моите от 2018 г. не са по-големи, макар и едното да беше доста високо поначало. Но и аз ги подрязвах, а и суша ги мъчи, и не са дръпнали кой-знае колко.

Ще е интересно да покажеш снимки и на новите растения в земята (може би напролет). Но ето наистина как човек може да си осигури доволно количество храсти с неголяма инвестиция. Поздравления и за видеооператора!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

отглеждам камчатики от 2009 та година, значи някъде 10 години, нашия климат не е за тях, поне този на надморска височина до 500-600 метра, от там нагоре вероятно ще растат по добре. Заради аномалиите през ранна пролет, се подлъгват да цъфтят много рано и абортират, което е нормално, отделно лятото страдат сериозно в жегите, мислех да садя сериозно поне декар два, но след 5-6 години безуспешни опити ( при мен лятото е голяма жега ) , никога не достигнах заветните добиви, просто не е за южна България, ниските части, това е. 

ПС: един клиент ги отглежда без никакви грижи на 900 м.н.в в Яврово и няма грижи, отделно и залагат доволно цветни пъпки, просто в ниското страдат яко

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Добре е да се чуе от човек, който ги отглежда от повече години. Но очевидно при вас е до-о-оста топло и зиме, и лете! Нека хората в Южна България имат предвид тая информация. Според мен един от вариантите е да се сеят на шарена сянка или полусянка, за да не е толкова голяма жегата лятото - дори сянка от запад. Аз иначе познавам хора в Южна България, които имат приличен добив. Може би не като руснаците, но не и мижав.

При мен лятото не е толкова горещо. Въпреки това съм ги сложил на места, където ще имат сянка или шарена сянка след години. Около някои фиданки, които трябва да пораснат.

@almodovar, за тези години от 2009-а, колко големи станаха храстите ти? Можеш ли да пуснеш някоя по-прясна снимка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 5 минути, Славянски написа:



@almodovar, за тези години от 2009-а, колко големи станаха храстите ти? Можеш ли да пуснеш някоя по-прясна снимка?

сега на тяхно място има малини и къпини, мисля, че през 2016 ги изкорених, размера им беше около метър , не повече на височина и към 60 см на ширина, смея да твърдя, че лятото слънце не ги грееше след 16 часа, а сутрин започваше да ги грее около 11 часа и пак бяха мъка. надморската е 360м. Сортовете които отглеждах бяха ленинградски великан, блу велвет, нимфа, синоглазка и още поне 4,5 сорта , които ми изпрати Зденек... между другото, чудя се защо не взимате от него качествени сортове, верно по скъпички са, но поне са развити сериозни растения, а и си има и негови селекции

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, каква беше реколтата от храст преди да ги изкорениш и да решиш, че не си струва повече да ги мъчиш? Очевидно не е била подходящата култура за при тебе. Но все пак си мисля, че едно е човек да сее декари и да прави производство, съответно да гони и по-голям добив, и друго е да има няколко растения в дворната градина и да си снабди свежи плодове рано през сезона.

А този Зденек кой беше?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 36 минути, Славянски написа:

Е, каква беше реколтата от храст преди да ги изкорениш и да решиш, че не си струва повече да ги мъчиш? Очевидно не е била подходящата култура за при тебе. Но все пак си мисля, че едно е човек да сее декари и да прави производство, съответно да гони и по-голям добив, и друго е да има няколко растения в дворната градина и да си снабди свежи плодове рано през сезона.

А този Зденек кой беше?

реколта таргедия, срам ме е да я споделя, измерва се в шепи, а зденек сега видях, много е намалил асортимента на камчатиките, а на времето имаше поне трийсетина сорта, но за сметка на това е увеличил Asimina triloba, приятели сме с него, ако нещо те интересува мога да ти дам фейса му и да си пишете , а инак ето му сайта http://exoticfruitplants.eu/ , момчето е чех от Моравия, от дълги години работи в Австрия и преди 3 години мисля или 4 ри премести разсадника си на границата межу австрия и германия 

ПС: има може би най голямата колеция на студоустойчиви цитруси в Европа, отделно има си и такива, които отглежда на двора, издържат сериозни минуси, разгледай му и виргинките и хибридите

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 минути, almodovar написа:

 но за сметка на това е увеличил Asimina triloba

Асортиментът наистина е Впечатляващ. Обаче и цените си ги бива каквото и да си говорим. Amelanchier alnifolia "Martin" e 11 евро, а Любо си го взе от поляците за 3 и нещо евро. Същият размер. Но очевидно човекът се цели в по-платежоспособни клиенти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Деййй, направо в главата ми запрелива от камчатиките като ви чета... Само дето не съм ги засадила още ....

Според дискусията на нашите 600 метра надморска височина и полусянка / засенчени от юг от съседската къща / би трябвало да им е идеално. Да видим..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

И аз ги сложих на по-сечнесто място на 650м.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Мойте камчатки ги глася 8 броя за двора в Лясково - 800 м. нм.в. на припек.. и 8 броя за Пловдив.. на сянка след 14 часа.. най-много пловдивските като ги поотгледам след 2-3 години и не раждат да ги командировам при приятели в Ситово, Лилково, св.Константин и Елена (яз.Батак, над Пещера)..

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Да ги бях научил тези подробности по- рано... Ама си знаех, че без боровинки няма да мине. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 минути, Димо 33 написа:

Да ги бях научил тези подробности по- рано... Ама си знаех, че без боровинки няма да мине. 

Aз като гледам и боровинките, и при тях тия северните според мен ще виждат зор. Има някои по-южни сортове (southern highbush), които може да са по-подходящи и държеливи на жега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 7 часа, Варела написа:

Мойте камчатки ги глася 8 броя за двора в Лясково - 800 м. нм.в. на припек.. и 8 броя за Пловдив.. на сянка след 14 часа.. най-много пловдивските като ги поотгледам след 2-3 години и не раждат да ги командировам при приятели в Ситово, Лилково, св.Константин и Елена (яз.Батак, над Пещера)..

в яврово има, растат си перфектно, ти си предишното село преди яврово, трябва да се случат и при теб нещата добре

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 5 часа, Славянски написа:

Aз като гледам и боровинките, и при тях тия северните според мен ще виждат зор. Има някои по-южни сортове (southern highbush), които може да са по-подходящи и държеливи на жега.

боровинките не страдат от жега, но има сортове които са много по чувствителни на пехато, от други сортове, което си е проблем

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, almodovar написа:

боровинките не страдат от жега, но има сортове които са много по чувствителни на пехато, от други сортове, което си е проблем

To киселинността едно на ръка, но искат и поливане. Т.е. жегата няма да им влияе добре. По принцип обичат почвена влага. Te са растения от севера, докато южните американски сортове са по-различни - по-малко студоустойчиви, но държат повече на топло и горещо време, каквото имаме лятото у нас:
https://homeguides.sfgate.com/heat-tolerant-blueberries-41552.html

Кръстоски на северни високостъблени боровинки с такива от Флорида (където е доста топло).

Иначе темата е за камчатската лоницера. Аз съм взел и руски и канадски сортове и ще видим кои ще се държат по-добре в нашите условия, защото гените им са различни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 7.11.2019 г. at 9:28, Любо Д написа:

И тази девойка има няколко видеа за сортове камчатски орлови нокти.

Добри са ѝ видеата на жената. А и доста едри изглеждат плодчетата. Кратко, но hands on. Не са някакви общи приказки, четени отнякъде. "Тундра" ме впечатли.

Този Приджиони и той направил добро, информативно видео, като за начинаещ с тези храсти, с приятна кинематография:

А ей тука информацията е добре подбрана, макар и руските сортове, които споменават, ние май въобще да ги нямаме:
http://honeyberryusa.com/honeyberry-plants-1.html

Honeyberry наричат растенията от руски произход, а от японски - haskap. Прави впечатление и друго - ранноцъфтящите сортове ги водят USDA зона 1-6, a късните (Boreal Beauty, Boreal Beast, Boreal Blizzard) - зона 3-8. Т.е. за южна България, където имаме зона 7-8, тези сортове би трябвало да се справят по-добре. Японските сортове също. Само че аз японски сортове да се предлагат не виждам. Тъй че, @Варела, Boreal Blizzard и Тундра в Пловдив най-добре, на жегата.

Всъщност ей това е баш линкът, който имах предвид да пусна:
http://honeyberryusa.com/about-honeyberry.html

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване