Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Славянски
преди 15 минути, Venetka написа:

Кофа, две компост есента под всеки храст значително увеличава добива. 

При толкова растения - трудно. Май ще им слагам по шепа компост за шепа плодове. Кофа ако трябва да сложа на растение, торът доникъде няма да стигне. То да бяха едно и две растения освен камчатките, които чакат. Май ще бъде максимум лопата.

@Venetka, тази информация за опрашването е супер важна. Не знам как съм я пропуснал? Наистина ли пчелите нямат роля?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Пчелите не спят. Летят цяла зима при ясно и тихо време, дори и в сняг. Има ли цъфтеж на дрян, лешник, каквото се появи и събират прашец ... което означава, че жимолостите само ще са им в плюс, щом цъфтят преди всичко останало.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Eто тук един материал, и въпреки че не видях нищо за опрашването от вятъра, пише друго като съвет (в последните абзаци):

Цитат

Храстите трябва да се засаждат много внимателно - по-добре е да не се допуска заплитане на корените, както и образуването на „въздушни джобове“. Кореновата шийка на разсада трябва да се задълбочи в почвата само с 2-3 cm.

През пролетта трябва да се полагат грижи за младите разсади, които биха осигурили доброто развитие на храстите в бъдеще. Така че, например, първо трябва да oкопаете храстите. И след това, земята близо до тях трябва да бъде разкопавана на дълбочина не повече от 7-8 см, така че да не се повредят корените, и да мулчирате. Можете да използвате за тази цел хумус и тор, както и торф.

Ето я статията:
http://sadyrad.ru/zhimolost/zhimolost-opylenie.html

Все различни съвети дават. Пoтърсих и в канадски източници за опрашването...

Та, да отговоря и на чуденето на Ру за опрашването дали е само заради времево незастъпване... ето какво казва нашият приятел Боб Борс от Университета на Саскачуан:

Цитат

Haskaps require cross pollination of a compatible variety to produce fruit. It is often said that “two varieties are needed for cross pollination” but that rule is an incomplete truth. The whole truth is that “two varieties with different compatibility genes are needed for cross pollination”; they also need to bloom at the same time. (Dr. Bob Bors, http://www.fruit.usask.ca/articles/pollinationstrategy.pdf)

Хаскапите изискват кръстосано опрашване със съвместим сорт, за да се получат плодове. Често се казва, че за кръстосаното опрашване са необходими две разновидности/сорта, но това правило е непълна истина. Цялата истина е, че за кръстосаното опрашване са необходими два сорта с различни гени за съвместимост; те също трябва да цъфтят едновременно.

Това бях разбрал и аз. Макар че звучи объркващо. Но растения/сортове с много близки гени няма да се опрашат добре едно друго. Нали и при ябълките има семейства, и някои са добри опрашители, други не са.

А аз мисля да прегледам цитираната статия от Борс.

ПП: Всъщност линкът по-горе не е актуален. Ето тук е читав линк:
https://research-groups.usask.ca/fruit/documents/haskap/pollinationstrategy.pdf

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да Миленка, но не летят масово както е април и май и затова основно камчатиките се опрашват от вятъра. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Като гледам,  цъфтежа им е април-май, би трябвало пчелите да са в силата си. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Тази снимка съм правила на 17.02.2019 г., явно дрянът е цъфнал, може и кокичета да е имало, обърнете внимание на кошничките на крачетата им, пълни са с прашец. :) Не знам какво разбираш под масово ... Един кошер има до около 80 000 пчели, вярно, не всички са работнички, но за моите 6 камчатки все ще излетят от двата кошера около 1000 пчели на ден :P 

IMG_20190217_133158.thumb.jpg.56eaaf56e3bf999da50b35f0d3970f09.jpg

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 18 минути, Миленка написа:

Пчелите не спят. Летят цяла зима при ясно и тихо време, дори и в сняг. Има ли цъфтеж на дрян, лешник, каквото се появи и събират прашец ... което означава, че жимолостите само ще са им в плюс, щом цъфтят преди всичко останало.

На друго място пишеха, че трябва растенията да са в рамките на 50 фута (15 м) едно от друго за опрашване. Но ясно, че по-близо е по-добре. Боби беше споменавал, че пчелите карали само в реда, и затова било добре да са различни сортове в рамките на реда в плантацията. Май канадците я даваха тая информация. Тъй че и пчелите имат някаква роля.

преди 6 минути, Димо 33 написа:

Като гледам,  цъфтежа им е април-май, би трябвало пчелите да са в силата си. 

Това са данни от северните държави. При нас може би е в края на март по-скоро и натам.
@Димо 33, виж това:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Що ми се струва, че нещо се бъркате с времето на цъфтежа....

Започват да плододават седмица- две преди ягодите... При вас кога почвате да берете ягоди?? Няма как да цъфтят камчатиките май месец..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

5dd838b4a13bb_.thumb.JPG.87defae3846b92c8da654ea139509a66.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Уффф Миленка.. много ситно това. Едва го прочетох. Поживем, увидем...

На всяко място условията са различни. Давайте да пишем след година кой какво сам е установил за камчатиките в неговата си градина.

Иначе ако някой ми беше казал, че малини се берат на 21 Ноември щях да го гледам странно, ама ей на преди няколко дена сама видях, че е възможно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Опрашването го правят главно земните пчели. Те са по-студоустойчиви и летят по-рано пролетта. Ще се убедите напролет. Затова не са толкова фатални разстоянията и подредбата. Освен това при нашия климат разликата във времето на цъфтеж не е толкова голяма както в Канада. Не съм засичал точно, защото на канадските сортове им беше първия сезон след засаждане, но видях, че имаше застъпване в цъфтежа дори с Модри триумф, който е най-ранният ми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

В моя "градинарски дневник" на дата 21ви април съм написал: Лоницерите цъфтят. 

на 21ви април бъка от пчели навсякъде. :-) - тази година ми цъфтяха и дадоха плод 2 камчатки, които са на разстояние десетина метра. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 57 минути, Ру® написа:

на 21ви април бъка от пчели навсякъде. :-) - тази година ми цъфтяха и дадоха плод 2 камчатки, които са на разстояние десетина метра. 

А отчел ли си посоката и скоростта на вятъра?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, greenn написа:

Опрашването го правят главно земните пчели. Те са по-студоустойчиви и летят по-рано пролетта. Ще се убедите напролет. Затова не са толкова фатални разстоянията и подредбата. Освен това при нашия климат разликата във времето на цъфтеж не е толкова голяма както в Канада. Не съм засичал точно, защото на канадските сортове им беше първия сезон след засаждане, но видях, че имаше застъпване в цъфтежа дори с Модри триумф, който е най-ранният ми.

Би ли казал повече за това какви сортове отглеждаш, в кой край на страната и как се държат?

Аз за цъфтежа не мога да коментирам, защото и двете години като си взех растения, вече бяха прецъфтели, а на втората само едното цъфна с пренебрежимо малко цветчета. Другата година ще обърна повече внимание. Харесва ми, че досега не са ги нападали сърни, въпреки че растенията ми не са добре защитени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 11 часа, Славянски написа:

А отчел ли си посоката и скоростта на вятъра?

:tounge_wink: уредите нищо не са отчели - явно е било тотално безветрие ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 7 минути, Ру® написа:

:tounge_wink: уредите нищо не са отчели - явно е било тотално безветрие ;)

то там при тебе всякаква апаратура наблизо ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Това с опрашването от вятъра,  въобще не го повярвах.  Естествено,  че пчелите ще свършат работата. Моите съм ги набол, без да разплитам корени, баш както са си от саксиите и без да се съобразявам със сортовете. До 15 метра се вместват всички. Мисля, че които цъфтят по едно време, пчелите няма как да сбъркат...

Разбира се,  всичко ще се провери на практика. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Димо 33 написа:

Това с опрашването от вятъра,  въобще не го повярвах.  Естествено,  че пчелите ще свършат работата.

Че ни им ли видяха сметката? Казват, че с 5G вече работата е сигурна. А и пръскат, не се свенят!

Не е лошо да има някой да гледа пчели наоколо. Не знам някой да гледа все още в района. Да не се налага да "правиш вятър" в правилната посока :)

То и паупауто някои го опрашват със стълба и художническа четчица, но и насекомите си вършат работата. Не умират!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ми освен като ще им правим вятър и малко хладно да им пусна, да си дойдем до климатичния пояс... :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

сега си е достатъчно хладно, ако намалиш жегата през лятото може би ще им е по-полезно...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване