Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

greenn
преди 17 часа, Славянски написа:

Би ли казал повече за това какви сортове отглеждаш, в кой край на страната и как се държат?

Растенията ми са в едно врачанско село. Първите ми са Модри триумф, Ремонт и Вохова от 2011 г.

След това Ленинградски великан, Нимфа, Стрежевчсанка и Доч великана. Есента си взех последно новите канадски сортове и руските Силгинка, Сибирячка и Югана. Имах и десетина от семена от Канада (на времето нямаше как да се купят растения, дори и семена много трудно намерих), но постепенно ги махам, защото имат лек горчив привкус и са по-дребни.

Насадил съм ги на полусянка и въпреки това много страдат от жегите. Надявам се догодина да намеря достатъчно материал за мулчиране. Първите две години имат слаб растеж (растат корените). Не съм торил до сега, защото не обичам изкуствените торове, а друг нямам.

Старите сортове раждат малко. Птиците са голяма напаст. Без мрежа тук не остава нищо също като и при черешите.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

А, имаш ли котки? За птиците разчитам на тях да ги гонят. Поне при ниските растения. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, greenn написа:

Растенията ми са в едно врачанско село. Първите ми са Модри триумф, Ремонт и Вохова от 2011 г.

Първо, благодаря за включването. Определено имаш доста повече опит от повечето от тези, които сме писали темата, излючае Алмодовар, който също е отглеждал няколко години и се е отказал. Тези сортове не са ми познати въобще. Чета, че първият сорт е чешка селекция. Колко големи са храстите ти след толкова години? Какви грижи полагаш за тях? Колко береш от храст (или по-точно колко плод дават, щото нали и птиците "берат")?

преди 1 час, greenn написа:

След това Ленинградски великан, Нимфа, Стрежевчсанка и Доч великана. Есента си взех последно новите канадски сортове и руските Силгинка, Сибирячка и Югана. Имах и десетина от семена от Канада (на времето нямаше как да се купят растения, дори и семена много трудно намерих), но постепенно ги махам, защото имат лек горчив привкус и са по-дребни.

Аз също сега си взех Нимфа, Югана и Стрежевчанка, а Дочь великана имам от пролетта. Но досега нищо не съм брал от тях като плод. Две години отглеждам Челябинка и Синьоглазка. Интересна ми е авантюрата със семената. На коя година почнаха да плододават? Знаеш ли какви са били майчините растения? Всичките ли имаха нагарчане? Щото и аз съм сял семенаци и се надявам все пак да има и хубави плодове. Може би не с размера на най-едрите сортове, но поне като вкус да са окей. В началото и за мен беше по-лесно със семена. Че и чак от Канада внесени! Можеш ли да пуснеш някоя снимка на растенията?

преди 1 час, greenn написа:

Насадил съм ги на полусянка и въпреки това много страдат от жегите. Надявам се догодина да намеря достатъчно материал за мулчиране. Първите две години имат слаб растеж (растат корените). Не съм торил до сега, защото не обичам изкуствените торове, а друг нямам.

Можеш ли да споделиш някакви грешки, които си направил, или неща, които са били правилни? Ние примерно дискутирахме вариантите за резитба след посаждането. И при мен първата година поне растежът си беше слаб. Семенаците ми обаче направиха приличен растеж (те са двегодишни) след разсаждането и са високи 40-50 см, макар и не толкова дебели. Корените им не бяха изпълнили контейнерите още като ги местих пролетта.

Очевидно има значение и дали си там постоянно и какви грижи полагаш. Едно е да поливаш примерно веднъж месечно, друго е да поливаш, ториш и прочие ежедневни или по-чести грижи.

И още един въпрос: как ти харесват плодовете на вкус? От кой от сортовете си най-доволен?

Аз бих ги оприличил най-много на ягода, много сочна, и сладко-кисела. Въпреки че ягоди не съм ял почти в последните години и може и описанието им да бяга. Някак човек забравя до новия сезон точния вкус. И боровинки си отядох миналата година, но сега вкусът не ми е толкова пресен. А камчатки опитах преди две години. Тази година имах 1-2 плодчета от Гордост Бакчара ако не бъркам. Доста дребни и нищо особено, като за растение било в саксия.

Между другото, родът ми е от района Бяла Слатина, което е Врачанска област. Но от дете не съм ходил там, а и баща ми си поразбута отношенията с родата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

@Славянски

Да, МТ е чешки сорт. Доста е родовит, кисело-сладък. Недостатък е, че не зрее едновременно, а  узрелите плодове лесно опадват. И като ходиш веднъж в седмицата ги губиш.

Най-високите ми храсти са около 1,5 м. Имам няколко, които са ми до коляното и едва кретат. Но условията в които растат са доста спартански. Поливането лятото е по-скоро да ги спася от загиване. Мисля, че ми трябва капково.

Едно от семеначетата роди още на втората или третата година, а повечето от останалите - на следващата. Плодовете определено отстъпват на сортовите. Едно от тях все пак има едри плодове - 2 грама и не опадваха, но миналата година засъхна и остана само едно клонче. Мнението ми е, че може да се пробва със семена, ей така от интерес, но само ако са от последните поколения сортове. Така шансовете да се появи нещо интересно е много по-голям.

Качвам две снимки от 5-ти май. От тези най-вкусни бяха Амур, Сибирячка, Нимфа и Волхова. От новите канадски ми харесаха всички (доколкото може да се прецени от няколко плодчета) - Аврора, Бореал-Бийст, Бюти и Близард.

Kam4atki-1.jpg

Kam4atki-2.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От 2011 до сега, 8 или 9 години според кога е посаден, ми се вижда реалистично да стане 150 см храста и в нашите условия.

Като гледам от Полша какво дойде, вкоренени резници, които са 80 см на втората си година, ясно е, че нещата са много различни. Моите за 3 години при мен (а преди това 1 или 2 във Ведровски) реално не са пораснали повече от 60 см, ако се има предвид че съм вземал резници от върховете.

Интересно ми е от големите храсти колко се набира, има ли примерно 500 грама храст? Или повече? Догодина ще тегля, но на око моят Дует даде към 150 грама. Храстчето е по-малко от 50х50х50.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

И алнифолията, и камчатките се опрашват от насекоми.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
На 24.11.2019 г. at 13:47, Боби Димитров написа:

Интересно ми е от големите храсти колко се набира, има ли примерно 500 грама храст? Или повече? Догодина ще тегля, но на око моят Дует даде към 150 грама. Храстчето е по-малко от 50х50х50.

Не съм ги мерил, но не-повече от 400-500 грама. На старите руски сортове им дават до около 1,5 кг. от голям храст. За новите вече има 5-6 кг., аз на тях се надявам като пораснат да се наям до насита :grin:. Някъде май бях извадил информация по сортове, ако я намеря ще пиша.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На писано и заснето сме се начели и нагледали, сега вече търсим директен опит на родна почва! Трябва да сръчкам да се появи Иво, той има от познатите ми най-голям храст и най-голям добив, до колкото знам и сладко са правили. @Ivaylo Bogomilov
 

Редактирано от Боби Димитров

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При това за всеки район можем да направим карта. Само се чудя с тез нови сортове,  сто кила барабонки какво ще ги правя...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
На 11/23/2019 at 18:23, greenn написа:

Растенията ми са в едно врачанско село.

На каква надморска височина?

преди 34 минути, Димо 33 написа:

При това за всеки район можем да направим карта. Само се чудя с тез нови сортове,  сто кила барабонки какво ще ги правя...

100 кг, ако имаш 200 корена.. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, Любо Д написа:

100 кг, ако имаш 200 корена.. :D

Да, да, това беше шега. По- вероятно е една чиния за опитаж да имам на третата година. Ще видим...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Отляво надясно съм насадила Сибирячка, Синий утьос, Доч великана и Югана, като между двете двойки са лилавите малини. Пиша тук, защото етикетите ще избелеят. Има мрежа/ограда на градината, а камчатките са до оградата, вътре, разбира се. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
На 11/23/2019 at 18:23, greenn написа:

Старите сортове раждат малко. Птиците са голяма напаст. Без мрежа тук не остава нищо също като и при черешите.

Виждал ли си саморасляци, засадени от птиците?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз лично се съмнявам, че се успеят да се разсяват успешно. Такива малки семенца и малки растенийца. После си искат и влага като никнат.

Иначе по-старите сортове са с плодове по един грам. Смятайте колко ви трябват за 3-4 кг. От по-новите има по 2-3 грама. Едри са. Като вкус и полезност не мога да кажа. Примерно, някои по-диви череши с черен цвят са с доста по-богат вкус от едроплодните, култивирани сортове. Дали винаги количеството значи и качество? Справка, при съвременните сортове пшеница.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 11 часа, Любо Д написа:

Виждал ли си саморасляци, засадени от птиците?

Не, не съм виждал саморасли. А опадали плодове винаги остават на земята ...

А сега обещаните таблици. Вкусът е от 1 до 5. Вижда се, че по-новите сортове от поколение F3 са много по-родовити и с по-добър вкус от F2. Най-новите руски сортове ги няма, защото таблиците са от едно списание от 2010 г.

Jimolost-sorta.jpg

Jimolost-sorta-2.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези дни успях най-накрая да посадя камчатките от първата поръчка. Канадските сортове ги сложих преди снега в началото на месеца на друго място, но руските чакаха да се разчисти теренът плюс една камара неща на гол корен преди тях, които бяха по-належащи. Та боднах четирите растения - Стрежевчанка, Югана, Нимфа и Восторг - близо до първите, които имам. Мястото е слънчево (засега), като наклонът на терена е по мои сметки изток-югоизток или югоизток. Ето някои снимки:
IMG_20191210_154122.thumb.jpg.287a2ab73036d718e2dba44e95023fad.jpg

Нужно ли е да се коментира, че се вижда добре изчистен терен, почти като при Димо? :) С бамбуковите колчета съм маркирал новите растения, а за старите бях правил едни рамки от борови изрезки (взети от близкия гатер на цена 12 лв./кубика) да ги пазят от сърни и диви прасета. В интерес на истината, три от растенията са без такива рамки и досега за две години не е имало никакви поражения по листата им. Сякаш дивечът не се вълнува от камчатки. Но така и ги обособих, да се вижда къде са и някой да не се спъне в тях или да ги смачка. Ето близък план на една (май е "Дъщерята на великана"):
IMG_20191210_154141.thumb.jpg.8e2b98a9335f2252bcdcc7326d243ae1.jpg

Вижда се, че от пролетта вече дървото е почнало да посивява. Доста са стабилни тези рамки (с по един винт 4 мм на слобките), и гъвкави същевременно, и могат да се набиват поетапно без да има разчекване. Не съм пропуснал и глогови клонки по периметъра, но така е като мястото не е оградено. Подобни рамки съм слагал и на касис, арония, френското грозде, иргите, и някои съвсем млади и ниски дръвчета - и вършат работа. Но листата на аронията толкова ги обичат овцете, че е трудно да ги предпазя, ако се доближат и растенията са достатъчно ниски. На някои направих ъпгрейд със зелената засенчваща мрежа и вършат още по-добра работа.

IMG_20191210_154130.thumb.jpg.a690f7e4fda22aa18c48440ca6bbd9f0.jpg

Тук се вижда едно от новопосадените растения (всички зарових около 10 см над началото на корените им и добавих малко овчи тор), а на следващата снимка е едно от най-старите - сорт "Челябинка". Не е пораснала кой-знае колко, но и аз малко я подрязвах:
IMG_20191210_154158.thumb.jpg.e7a80dee8ddd9ba5c62c255be691dd29.jpg

С плевелите не мога да се оправя, а ще трябва, защото не търпели буренясване. А ето това е общ план на мястото с изглед на север:
IMG_20191210_154307.thumb.jpg.7104d1e1ed350e3fb7221f49554ee2b4.jpg

Вляво се виждат две черешови фиданки, които са от запад, посадени на място есента на 2017 г. И двете са семенни растения от саморасли от една хрущялка и още не са цъфтяли. Очаквам с времето да позасенчат камчатките и може би да ги предпазят от жаркото следобедно лятно слънце. В лявата редица има 5 растения (3 без рамки), в дясната пак 5, като последното идва наравно с втората череша, и има едно единично най-вдясно. Разстоянието варира, може би около 1,50 м на западния ред, или 1,80 м на източния. Тук не се вижда, но помежду камчатките има на зиг-заг и четири двегодишни японски дюли. Тях сърните обаче ги кастрят от време на време.

Ами това е! Оттук натам чакам развитие :)

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Приказвах днес с един мъж от Троян, който гледа камчатки, но се е насочил към късните канадски сортове. Вика, че гледал руски сортове от 4-5 години, но му цъфтели есенно време, после мръзнат цветовете и напролет цъфтяло малко и почти нищо не давало. И той се е поразочаровал и чел, че канадските сортове в нашите условия се представяли по-добре. Обаче при мен никога не са цъфтели есенно време! А и познавам хора, които имат у нас прилични реколти.

При вас имало ли е есенен цъфтеж на камчатките? Дори в момента имало при човека.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

При мен 2-3 цифтяха откакто ги засадих. Последно беше джугана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен не е имало такива работи. Един приятел гледа над Карлово вече 4-5 години и той и не е имал такъв проблем. Цъфтят си му напролет. И съм почти сигурен, че сортовете му не са канадски. Трябва да го помоля човека за снимки на тоя късен цъфтеж. Дали се и разлистват? Има нещо ненормално в тая работа. Как тръгват да се развиват без да е минал зимният период?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

При мен само веднъж се е случвало. Но и да се случи не е голяма драма. Напролет си цъфтят пак. Може и да намалее малко реколтата...

Случва се, защото ги отглеждаме в много по-гореща зона от родината им. Там лятото е кратко и те стартират бързо като усетят малко затопляне и влага.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване