Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Боби Димитров

Тук до падане не може да се стигне, ядачите са много :D Още от оня ден по няколко пъти ми казват, че са почти готови камчатките... За жалост (всеобща) плодовете са малко. Пострадаха много от мразовете след разлистване. Опада и цвета повечето... (прочее и хамериканските боровинки са яко мръзнали, орязах над 50% от клонките им, колкото и да бяха малки/о). Дует и Войтек ще дадат една шепа поне.

20210527_084459.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
На 23.05.2021 г. at 8:21, Emil написа:

Започнаха да зреят, оправдават името майска ягода. Мисля че в тази тема не е коментирана една важна за мен характеристика на сортовете: плодовете да се задържат на растението след като узреят. При мен окапват бързо. В началото мислех че се птиците ги ядат, докато не намерих окапали плодове в тревата. Някой има ли наблюдения?

Опадването зависи от сорта. Повечето стари руски сортове опадват.

Характеризуя сорта по степени осыпаемости, мы их разделяем на три группы: не осыпающиеся – Сибирячка, Бакчарская, Камчадалка, Памяти Гидзюка, Чулымская, Югана; слабо осыпающиеся сорта (осыпаемость до 20 процентов, удобные для сбора, имеют сухой отрыв, возможен сбор путём отряхивания) – Бакчарская Юбилейная, Нарымская, Бакчарский великан, Парабельская, Васюганская, Дочь Великана, Трежевчанка; осыпающиеся сорта (осыпаемость более 30 процентов, собирать которые лучше путём отряхивания) – Роксана, Гордость Бакчара, Сильгинка, Восторг, Томичка.  https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwj147iQjuzwAhWF66QKHXlGA7IQFjAQegQIExAD&url=http%3A%2F%2Fsadisibiri.ru%2Fgim-bakchar.html&usg=AOvVaw0FastuThyx59CAPNBZqhGG

Канадските уж се държат добре. Птиците обаче изяждат всичко до зрънце. Първата година може да им се размине, но научат ли се - само мрежата е спасение.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А плашило пробвал ли си? Котка също ако обикаля? @greenn Тези мрежи не ми допадат. Ашламинатора слага плашила дори в короната на череши.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Котки няма а и косовете са много нагли. Понякога на два метра от мен не се плашат! Черешите също нападат, миналата година и черниците. Тази година ще пробвам нов подход. Взех си от Али-то пластмасови череши за декорация - като истински са. Вързах още сега по клончетата със зелена тел. Искам да ги науча преди да узреят истинските, че това не става за ядене! Или ще проработи, или ще събере птиците от цялото село. Ще видим.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз пък забелязах - понеже имаме малка и голяма ранна череша - че опоскват голямата по горните клони, но малката почти не закачат (едната е може би 14 м, другата 4-5). Страх ги е да рипат по-ниско. Иначе ако не са те (косовете) до плод от голямата няма да се доберем. Пада и за хората :) Затова и й резнах единия клон и е подкарала нов растеж от два метра височина, което е приемливо.

Та камчатките са доста по-ниски. Трябва да се пробват варианти. Един познат в селото беше си спуснал хвърчило на граблива птица да му кръжи над черешата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Не стига, че съм глуха, ами и явно съвсем не виждам. Колко пъти ги гледах тия камчатики и ни веднъж плод не видях. Днес бам.. цели 5 плодчета на Сибирячка, и още 3 сорта с по 2 плода. Много им се радвам на храстчетата, свежари са и видимо доста дръпнаха тая пролет на размер. Ха дано нещо по нататък не се обърка и някога повечко плод да видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един от храстите ми има проблеми вече трета година, но сега се вижда ясно:

Photo0371.thumb.jpg.da58a634e3675d77693e709b1df62571.jpg

Някакво маносване на листата ли е това? То се вижда, че и друго клонче на това стебло е сухо, май от предната година (на живо поне се видя). Иначе другите две разклонения са здрави. Сортът е Honeybee.

За сравнение ето как изглежда Бореалис:

Photo0373.thumb.jpg.279d70e398b63651a1b059a91ba9710b.jpg

А това е един от семенаците ми четвърта година:

Photo0372.thumb.jpg.b004e09a1a8c314f461d0fae81a4a37e.jpg

Трите растения са едно до друго. Какво е заболяването според вас и какви мерки може да се вземат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нямам представа какво може да е, но ако искаш, отрежи тези клонки и остави здравите. Виж дали отново ще покафенява нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На мен ми прилича на коренов проблем. Подкопан, изяден, изгнил. Прочее днес точно до твоята Славянка  къртица изкара е га ти купчината... Нямах време да затъпквам, утре.. ако не вали пак.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще разровя утре да видя. Но мисля, че имаше същия проблем и предната година - част от храста изсъхна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен имам касис, на когото около 30% от "короната" изсъхна. Причината е, че бяха много нагъсто и като вадих онези за продан съм скъсал явно важен корен от този. Другите 70% са си супер, имат 1 педя прираст до момента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

И аз не мисля, че е заболяване. Другите клончета им няма нищо. Възможно ли е тази тръба ако е набита след засаждането да е повредила корен?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Прегледах корените, нищо им няма. Това растение е садено през 2019 г. Не е от нараняване. По-скоро от много жега или пък влага да е, щото сушаво не е. Клонките са жизнени и не е цялото разклонение с покафенели листа, само тези по-отгоре. А тръбата е бамбуково колче :) То си е от началото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На моята камчатка клончето отива към пълна съсипия, кафенеят и съхнат листата. Все си мисля, че е някаква болест:

Photo0376.thumb.jpg.634b69d21dbee26ff9af9b5d3e4c7acb.jpg

Може би трябва да се резне до долу?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако коренът е ОК, демек няма наченки на root rot / crown rot и не се виждат проблеми по него, нещо гризано и прочее, не зная какво ще да е. Бих погледнал разни вируси и гъбични. Но е странно, че и двете биха поразили и съседните растения в рамката...

Ако ще режеш до долу, демек няма да изкореняваш изцяло, направи надлъжен разрез на стъбло и клонка и виж вътре как е хавата, а и самият камбий читав ли е или кафенее/чернее.

Да не е съвсем валат писание, пускам снимка на три сорта камчатки:

ACtC-3eh-nWsoNAfVFUi0k9gqyY3dD7Ee99pZTkQ

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Изскубах едната част на храста, която е пострадала. Най-много ми прилича на маносване, листата жълто и кафяво, подвити. Другите две разклонения, зелените, имат леко повърхностно покафеняване на някои горни листа - може би от слънцето. Иначе се извади лесно и по долната част на стъблото кората/ципата се бели и половината стъбло е като наранявано - стои малко като дръвче, на което е била изядена кората от едната страна. И дървесината на стъблото е като сцепена надлъжно в тая част и има някакво като оребряване, малко на сегменти стои като семе на вълча ябълка. Има вероятност да е от нараняване на стъблото, ще видим останалата част от растението дали ще пострада. Но може и да е mildew и изгаряне от слънцето също, както пишат канадците.

Има жив корен, клонките и стъблото на жилави. Може да го бодна в една саксия и да го отдалеча от останалите да не ги заразява евентуално.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Когато си мулчираш с едрата фракция от компоста плодните храсти, получаваш марули и манголд в камчатките :)

ACtC-3dV0rTv-1MQiHfbsKWB1qauUC29EKIl8Ou-

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Въпросната камчатка сорт Honeybee, която боледуваше, не става под добре след като й изрязах едното стъбло. Жълтее засега и ежедневните валежи не помагат. Нямам високи очаквания. Хубаво е, че имам още един храст от сорта, в случай че я изгубя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване