Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Славянски

Тази жена в Беларус има впечатляваща селекция от сортове, много от които и ние вземахме. Преглежда ги един по един и ги опитва. Поне може да се види колко са урожайни, размер на плодовете, изправеност на храста и време на зреене - и вкус по нейна преценка. Някои сортове са узрели, други като канадските и някои беларуски селекции са още зелени.

Интересно как се обира това чудо като пораснат храстите? Е, не е като цариградското грозде или облепихата да боде, но ще отнема време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 21 минути, Славянски написа:

Интересно как се обира това чудо като пораснат храстите?

Много лесно, ето така: 

 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това е ефективно, но би ми дошло големичка инвестиция за моите мащаби, и няма да може да взема завоите в района :) Но въпреки всичко днес няма да ям една баничка и няма да ида на ресторант, заделяйки някой лев за машинката... Може и на почивка на Хаваите да не ида и тая година ;) А защо пък и нещо в по-подходящи размери да не се намери?!

Ей това повече ми допада, а и може да се прилага свободно в страни от третия свят (което е ключово според Джоел Салатин), а България е на практика такава:

Вили и кашони се намират. А това решение също е с малко по-човешки размер (за улесняване на брането):

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Тази година, въпреки ледения март, камчатките изглеждат жизнени. Миналата година беше направо отрицателна. :)

 

IMG_20220323_104916.jpg

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Има лек напредък. Мурсалският чай също е жив.

IMG_20220327_182151.jpg

IMG_20220327_182226.jpg

IMG_20220327_182219.jpg

IMG_20220327_182201.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И четирите сорта камчатки имат цветчета - кой повече, кой по-малко. Да видим дали ще завържат. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Нимфа

nimpha.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ехаа, браво. Вчера си проверих камчатиките. Без 3 всичко друго е цъфнало. Доч Великана е с най-добре отворени цветове. За другите не знам кои бяха, че не си взех тетрадката със записките, а етикетите са се позаличили и не се чете.

Тая година се надявам да има някаква реколта. Незнайно защо миналата година не цъфтяха изобщо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен миналата не цъфтяха. Чудя се дали не им измръзнаха пъпки или нещо, заради топлата първа половина на февруари.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тук на полето са най-цъфнали, сигурно защото е целодневно слънце, моите тук-там някоя единично цветче, поне още седмица за по-масов цъфтеж.

20220403_182206.jpg

Сорт неизвестен обаче, собстсвеникът е изгубил описа...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При мен камчатките са обсипани с цвят, но нямах време за снимки. 

Ще видим после за плод. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Слагам тук връзка към снимката на Димо, защото е по темата, да не зачезне, а има и дискусия там: https://bezmotika.com/gallery/image/4896-камчатки-манчатки/

Добавям и от мен някоя снимка.

 

Тази е от днес, показвам прираст още преди края на април на една прецъфтяла Амфора полска, минава 30 см, а има немалко такива филизи. Интересно е, че различните храсти като размер, възраст, сорт и произход, имат доста различни хабитуси. Например някои вкоренени отводки не са пуснали ни едно стъбло втора година, други не порастнаха, но пуснаха стъбла повече и тн.

20220428_094204(1).jpg

 

Това мъниче, снимано отдолу-нагоре, е тригодишно вкоренено клонче, което първата година се вкорени, после се разви добре, направи 2-3 нови издънки миналата година, а тази ще даде и плод. Дует или Войтек е, имам го записано.

20220414_183014(1).jpg

 

11 храстчета преместих под задържащата стена, хем да им е малко по-сянка и влага предната година и тъй като някои са купувани на различна възраст, някои са вкоренени от различни размери клонки и дори има едно семеначе сорт Славянка 1, та са разнородни. Като цъфтеж обаче бяха доста целокупни. Ще видим как е като зреене. Но при компанията на полето, там на припек и открито, там цъфтяха седмица по-рано, ако не и 10 дни.

20220409_190914.jpg

В тази редичка са Славянка 1 - Войтек - Дует - Бореалис - Аурора - Войтек - Дует - Бийст - Бюти - Морена - Амфора, като в кадъра първото от ляво мисля е Морена, а Славянката не се вижда в далечния край. Целта е с годините да ги оформя така, че да ги спра на около 100-120 см височина и да закриват частично стената като жив плет.

Прочее като един експеримент съм ги насадил по метода на @Димо 33, в мулчиращо фолио в направени дупки, което насипах с малко от останалия дренажен камък, че не мога да го гледам чисто визуално, а и за хлад. Под фолиото ще има капков маркуч - лани изкараха почти без поливка, но влага има, защото реално при тях се дренира почвата над задържащата стена, а и бетон/камък, държи хлад и влага.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Боби, при мен фолиото е само по пътеките, а храстите по друга причина са в почвени квадрати 70 на 70 см. примерно, а не в цяла леха с пръст. Но при теб добре се е получило на вид. :)

Тази година за първи път мулчирах храстите с компост, досега бяха с трева, но файда йок. Миналата година ме нямаше едим месец и после не мога да ги намеря камчатките къда са, смятай какви треви...

Поливам с капково с капкообразовател 12 литра или нещо такова. По един на растение. Отгоре минава постоянен маркуч. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен още цъфтят Бориъл серията и Аурора, както и някои от новите северноамерикански. Имат и плодчета, но продължават да цъфтят. За съжаление овцата-беглец е гризнала някое връхче, но не исках да ги опасвам с мрежа да ги ограничава. Сега малко се двоумя. 

@Боби Димитров добре изглежда. Колко време само си чакаха този момент да ги посадиш на окончателното място! През какво разстояние си ги слагал една от друга? "Славянка 1" също ли цъфти?

Моите семенаци, които сложих на две години са по-зле от тези, които сложих (на окончателното им място) на три. Буренясаха и в неполивни условия видяха зор. Трябва да ги огледам пак, но се върнаха сигурно година-две назад.

Но като Димовите такива гъсти нямам. Аурора и Бореалис донякъде се доближават. Те понеже са били и ниски и са тръгнали гъсти предполагам. Сега съм окастрил едната Индиго Джем на 15 см над земята, да видим как ще се развива тая първа година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Сега по тъмното реших да похапна камчатки и бих отличил Нимфа и Доч Великана. Може би, защото са и едри. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

ММ вчера снима. Ще ме дочакат камчатиките. Няма да узреят без мен тая година. Благодарна съм им за което:blush:

photo_2022-05-09_20-41-29.thumb.jpg.b6d51734d5be839c9f73e6d2daca20ce.jpgphoto_2022-05-10_10-04-42.thumb.jpg.39342095e0f1bba6fa6d61a6d70be530.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

И така, Доч Великана е фаворит за сега. Изправен храст, лесно се бере, почти дружно зрее и най- вече отхвърля. Ранен сорт, дава плод сега, когато няма почти нищо друго. 

Недостатък е, че може да се развие по- рано и да измръзне. 

Едрите са Доч Великана, а останалите барабонки от други сортове.

 

20220510_123149.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Димо 33 като вкус как ги сравняваш с ягодите (не, че бера ягоди аз)?

"Най-вече отхвърля" какво ще рече?

При мен Югана и Стрежевчанка се развиват даже по-рано. Дочь великана не са ми мръзнали. Но при теб е по-топло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

На вкус, камчатката не може да се сравнява с ягодите, но е далеч по- полезна. Пък и става за уплътняване на места с непълно слънце, на които другите видове биха се мъчили. Във всеки двор има такива. 

Отхвърля, в смисъл - пълни кошницата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Сетих се да видя колко големи могат да стават Доч Великана. Ами, до 4 сантиметра могат да станат. 

 

20220512_210456.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване