Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

alys

Боби, може би всеки, който не е опитвал камчатки, си представя мааалко по-сладък плод, но едва ли някой ще се откаже да ги отглежда. Касисът е доста по-тръпчив (сладко-горчиво-кисел :))) и не се възприема от всеки, ама ние си го хапваме с кеф. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Който иска сладко, да сее сливи или райски ябълки. Те стават сладки като мед.

Канадските сортове според полякинята са малко по-сладки от руските. Ще видим. Аз не мога да смогна да ги проверя тия дни.

Трябва да видя какво стана с боровинката ми в саксията. Така и не й намерих място. Зимата времето за такива дейности е доста повече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нормално е да забравиш да обгрижиш и наблюдаваш всичко, което расте. Сливи не сме имали от няколко години или поне не са били в изобилие. За райска ябълка дори не си помислям, тук едва ли ще вирее.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 28 минути, alys написа:

Нормално е да забравиш да обгрижиш и наблюдаваш всичко, което расте. Сливи не сме имали от няколко години или поне не са били в изобилие. За райска ябълка дори не си помислям, тук едва ли ще вирее.

То не е от забравяне, а поради ангажираност на други места и с други работи (не че и растенията не са много). А и камчатките са ми далече, на земеделска земя. За момента ми е по-ценно да насадя повече зеленчук в градината и да я оградя от това да си попълня таблицата с камчатките. Добре, че разхлабиха малко блокадите, но и това най-вероятно ще е до време.

А вирджинка спокойно можеш да гледаш, или някой хибрид. Те се разлистват късно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Моите камчатки ги удари суховея по време на големите горещини преди няколко дни. 35 градуса жега, под 30% влажност и силен горещ вятър, за часове листата покафеняха, а плодчетата почнаха да падат. Сега се сдобих с около 2-3 кг. кисели недоузрели плодчета. Явно е минал в нещо като тунел, защото едното храстче е почти изцяло засегнато, а другите две частично. Божурите в този тунел/път също са засегнати и им потъмняха листата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не поливаш ли? И при мен имаше големи горещини, но камчатките са добре. То беше и сушаво във вашия район...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Поливам редовно, има какпково и пръскачки, но четотох за суховея, че комбинацията ниска влажност, висока температура заедно със силен вятър е пагубен за растенията, губят бързо влагата в листата. Бях чувал за това явление, но сега го и видях. В петък сутринта температурата падна до минус 2,7 градуса, добре че покрих доматите с агрил, та пораженията са малки. Много крайности тая година. Суша, сутрин страшна роса (от реката) до над 90% влажност, след обяд 30 градуса жега и 30% влажност. Интересно ежедневие, вече почти 3 месеца съм на вилата, няма скука :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Екстремни условия тая година. Сега и тия студени вечери в края на май. А 2-3 кг. плодчета какво ги правиш обичайно? Над стандартите за изобилие на повечето форумни членове, моя милост включително.

При мен няма проблеми с камчатките заради жегата. Но това не попречи руските да нямат почти никакъв плод. Канадските, повечето от които са ми засадени преди зимата, се представиха прилично за тоя размер растения. Заснех и видеоклип днес:

Трябва да имаме предвид все пак и размера на растенията и че още не са установени съвсем, съответно е и нормално реколтата като размер и количество да не е оптимална. След 5-10 година ще е нещото.

От видеото не става ясно самото разположение, защото са на две групи, но реално Boreal Beast, Boreal Blizzard, Honeybee и семенаците са в една линия, като между Boreal Blizzard и Honeybee oсвен ягодомалините има младо черешово дръвче, а Aurora е вляво от него на около 2 м малко по диагонал от Honeybee. Трите сорта от Бориъл серията са на 180-200 см един от друг, Аурора е на 2 м от Boreal Blizzard, а Borealis е от другата страна на около 2 м пак по диагонал от Honeybee. На Аурора и Ханибий това им е втора година, на другите първа на това място. Руските ми растения са по-големи, но това не им попречи да пропуснат годината най-вече поради малко цъфтеж, а сякаш и лошо опрашване през март.

В интерес на истината мисля, че Аурора беше особено ароматен. Канадските сортове са по-закръглени и стегнати, руските по-издължени и сочни. Вкусът наистина напомня боровинка, но при такива количества трудно мога да бъда добър дегустатор.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Обикновено правим желета, сега направихме конфитюр. Използваме фикса на Д-р Йотгер 3-1,като вместо бяла захар слагаме Стевия или кафява захар в краен случай. Бързо и лесно, а и вкусно. Ще опитам да кача и 3 кратки клипчета на Камчатките. Най-старото растение е около 1,8 метра високо и три снимки отдалеч на растенията. Виждат се и пораженията. 

DSC_1861.JPG

DSC_1860.JPG

DSC_1859.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Нещо с качването на клиповете не ми се получи 

DSC_1865.JPG

DSC_1864.JPG

DSC_1863.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За клиповете трябва да качиш на друг сайт и да пуснеш линк към него. Мисля, че не може директно.

По снимките: и моята едната руска семенна имаше леко жарнати такива листа. Другите не съм ги и проверявал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
Цитат

alys: Есента трябва ли да се подрязват камчатките?

Камчатките не трябва да се подрязват в първите няколко години, докато не станат големи храсти. Изключение според мен е ако имаш много дълги и прави леторасли, които искаш да разклоняваш, но те се разклоняват и сами. На твое място бих заравял всички странични ниски клони за отводки и като ги махнеш, растението ще си движи нагоре. Аз ще правя същото, реално съм почнал вече.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Заравя се... трябва ли да стърчи нещо над земята? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 25 минути, alys написа:

Заравя се... трябва ли да стърчи нещо над земята? 

layering-lead-1280x720_1080x.jpg

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен в момента има и от двата вида. Първия - вече съм го правил 2 години, тази е трета и работи добре. Показал съм го на два клипа, в които описвам кога, как и самото изваждане показвам: едно и две.

Втория го приложих на полските камчатки - имах 4 растения, всички от които бяха много недъгави като форма. Предполагам растат много нагъчкано в разсадника и 4те бяха с много дълги и хилави клонки, без листа и разклонения по тях, освен най-горе. Така че ги зарових около 10 см по-дълбоко и сега на есен ще ги откопая и се надявам от 4 х 1 да имам 4 х 4 камчатки красавица/звяр и северно/сияние. На есен ще правим клип и за този вид, откопаването.

Добавям тук и един клип за двата ми основни плододаващи сорта, Войтек и Дует.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Дали сега е моментът или през есента за вкореняване? По този начин си размножих от Тедините къпини, но изобщо не помня кога съм заровила. знам, че през пролетта го отделих. Не съм го пресаждала, защото мястото на вкореняване ме устройва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На пролет. Дори сега да заложиш, другата есен ще вадиш, така че...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Миналата есен Славянчо ми подари две камчатки, отгледани от него от семе - много ме зарадва! Тъй като реално са нови сортове и двете, кръстих ги сорт Славянка 1 и 2 (а той ще пише кои са потенциалните родители). Тази година направиха малко прираст, но съм доволен, че се развиха - все пак са на ново място.

По-интересното е, че направиха втори растежен цикъл, който скоро приключи. Всички други сортове камчатки са отдавна спрели с растежа, поне месец назад, летораслите са узрели, а канадските се готвят и да хвърлят листата. Ето една снимка, на която се виждат в ляво и дясно по едно светло зелено клонче на камчатка.

ACtC-3elfHK38OhpS8upTQXgZjK0dYs40ISdXFKe

(около тях има сума малини Люлин, които уж изкорених много усърдно преди да сложа камчатките... има и доста резници касис, които сложих за вкореняване, не очаквайки да се хванат повече от 50%, а те се хванаха всичките... на есен така или иначе всичко ще се мести...)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пууу сума месеци никой не е казвал нищо за камчатки :D@Теди страда, сигурен съм!

Тъй. Май месец показах две снимки на съседните ми храстчета - Дует и Войтек. Те са ми от първата полска поръчка, от Ведровски, още от времето на @Sid - поздрави, ако четеш това :)

Там се виждаше ясно как Дует е около 2 седмици напред с развитието. Те си вървят така от пролетта - цъфтеж, разлистване, завръз, зреене. И дори сега, на есен, листата на Дует опадаха, а на Войтек таман почват да падат. Ето актуална снимка, лявата е Дует, дясната Войтек. Виждат се и почвопокривните диви ягоди, които въдя там, освен детелина, глухарче и тн.

ACtC-3dXglFzUcdFDJHTRNiXKim2yDBXdeKUgS5i

Предстои този месец да изкопая тези 2 и още няколко от другите камчатки и да ги преместя до новата задържаща стеничка, по-нагоре в двора, което ще е и постоянното им място. Ще продължавам да ги размножавам обаче, защото предполагам под 20 храста ще са малко за нас. Нямам намерение да ги оставям да стават по 2 метра високи, нито много широки. Прогнозният им ръст за поддържане ще е 100-120 см височина и 40-60 см ширина.

Отделно ще заснема скоро едно видео на вадене на камчатка, която получих миналата есен от Рудника - канадски сорт (мисля красавицата и звяра), която имаше 5 стъбла и я закопах дълбоко с идеята да получа 5 отделни растения.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз зимата бях посадил някои камчатки в по-големи контейнери и наскоро разравях една да видя пуснала ли е корени по клонките (посадих ги дълбоко със заровени стебла). Ами нищо не беше пуснала, което ме изненада. Да не би клонките да са били твърде стари?! Пак я зарових, друга не съм проверявал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване