Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Димо

Знае ли някой, къде у нас може да се купи камчатка? Освен в Палм Център!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 23 часа, Димо написа:

Знае ли някой, къде у нас може да се купи камчатка? Освен в Палм Център!

Има тук-там. В Зелена пролет има. Аз също имам тригодишни, но моите са семенаци. Ако проявяваш интерес може да се договорим. Полските, които поръчвахме, бяха добра сделка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

В Голден плантс гледах дует, но беше отдавна. Може още да имат... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
stef.an
На 5.11.2020 г. at 17:37, Димо написа:

Знае ли някой, къде у нас може да се купи камчатка? Освен в Палм Център!

Здравей, Димо,

Преди около месец @min-4o пусна в чата (ако не се лъжа) линк към някой който продава камчатска боровинка в olx

https://www.olx.bg/ad/mayska-borovinka-CID262-ID89fpH.html#656be2a1d7

Аз се свързах с човека и поръчах 3 бройки; дойдоха в саксийки и с листенца. Уви, не съм ги снимал и не мога да покажа какво реално съм получил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Благодаря и на тримата!

Нужно е само да определя най-правилното място за растенията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В Зелена пролет съм виждал доста вариация в размера за 8 лв... моите отводки Дует и Войтек от миналата година, 5-6 броя, са в общи линии такъв размер като техните по-дребни.  А таман днес направих и няколко Beauty/Beast + Aurora/Borealis, но догодина ще са за продан, да се развият.

Айде сега в продължение на снимката по-горе, от днес, ето го Дуетчето извадено, като вероятно 20%+ от корените останаха в земята. Мощно :D

ACtC-3fxEp6-KjP648QT-jOz2HXYtt8hG2See3B2

Това растение дойде от Ведровски 2016 г и беше една хилава клечица-чаталче. 2 години се мъчи, после го преместих и още 3 години е расло на това си място. Сега го вадя от "разсадника" и ще го слагам на постоянното му място до новата стеничка.

За размножаването, вече съм качвал клип за отводка на клонче, което се закопава в земята с чатал и потрупване. Миналата есен от Рудника взех 4 канадски сорта и за проба директно ги закопах 10 см по-дълбоко - демек 10 см от стъблото се оказа под земята. Днес заснех друг клип (с помощта на щерката, която е сефте оператор, затова моля бъдете снизходителни), в който изкопавам 2 от тия закопани дълбоко растения, за да видите какви хубави корени са се получили.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мерси за видеото. Наистина фоторепортерката няма опит, следващият път повече да гледа в камерата :)

То извън обектива е по-интересно, ама... 

Значи си се получава. Ще трябва да видя тия моите. Може би не разрових достатъчно дълбоко или пък сушата лятото е оказала негативно влияние.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Чета какво сте писали през последните 2 години за тази култура и започвам да се замислям. При моите десетина метра надморска височина, при летните жеги и суша, има ли въобще шанс да вирее камчатката? И въобще къде е истината? Да трансформираме мястото според културите или да подбираме културите според мястото? Или както винаги, някъде по средата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

По принцип жегата не е много добре, сушата също. Канадските сортове твърдят държали по-добре на по-южен климат. Още не мога да кажа така ли е. Аз моите почти не съм ги поливал, щото са далече от водата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 5.11.2020 г. at 17:37, Димо написа:

Знае ли някой, къде у нас може да се купи камчатка? Освен в Палм Център!

Вчера получих от Искра, която  е собственичка на Зелена Пролет, камчатка Дует, мъничко някъде 15-20 см.Не знам, от семе или присадено. Иначе има много  при нея различни сортове . Ленинградски Великан и Нимфа, която го опрашва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес прегледах камчатките, от които се надявах да размножа растения. Бях ги заринал хубаво и очаквах да пуснат корени по заровените стъбла. Преди месец-два или повече разрових една и с изненада открих, че никакви нови корени не беше пуснала - или поне в участъците, където ми вършеше работа. Та тая вечер реших да разровя пак, тоя път друго растение, и след него още няколко. Ами май само сорт Бореалис нищо не беше направил. Отделих растения от майчините - някои с доста мощни корени, други с по-малки.

Направи ми впечатление, че от дебели стъбла, макар и заровени (говорим, 4-6 мм дебелина), почти нямаше ново окореняване. При по-тънките по-добре, а пък някои малки клонки направо се счупиха - очевидно бяха изсъхнали и изгнили след посаждането.

Получиха се някои растения от типа "дълга и права пръчка около 40 см с къси разклонения към върха". Може би ще ги скъся, както съветваше и полякинята, за да се стимулира разклоняване и пускане на издънки, и да се сгъстят новите камчатки. Но от някои растения имаше възможност да изкарам три-четири растения, от други едно на мъка. Принципно, ако човек реже един храст до долу, оставя новия растеж, след което на лято го зарива, мисля, че може да се получават доста растения. От друга страна, камчатки с високи и дебели стъбла трудно ще размножиш. Трябва да се подрязват или може би след година-две, когато изкарат евентуално издънки.

И не на последно място, реших да повдигна темата за радост на @Теди, която тръпне при всяко споменаване на "камчатка". Може пък да й подарим по някоя, ако има къде да ги сложи. И ги харесва и поиска, разбира се. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето какво беше писала полякинята (май го бях цитирал):

"Do you cut the plants? Or did you cut after planting? It's good to cut a honeyberry bush a few centimeters above the ground after planting it."

Съветва след посаждане растението да се пререже няколко сантиметра над нивото на земята. Язък за високите камчатки! Но нали подобно правят и с касиса? В някои случаи изглежда логично. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Въх, аз не съм ги рязал. Таман ще видим как ще се развият. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

О, и аз не съм! Махах само счупени клонки. Но с тия новите ще пробвам да подрежа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

От Пландорекс имам 3 май, ще трябва да помисля. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Установих, че не съм качил тук снимка на двете камчатки от http://szmit.pl - Нимфа и Амфора, в 5 литрови саксии. Копирам си писаното на друго място:

Цената им беше с транспорта по около 10 лв/бр, взех ги лично от София, демек без еконтин. На височина са колкото моите най-стари 2, демек големи са, като дебелина на пръчките са 2 пъти по-дебели, макар и не толкова разклонени. Така че ако парите не са проблем, определено си струва, особено предвид, че 2020 година литровите камчатки от Рудника бяха по 6 лв и са супер дребни на фона на тия за 10. 

Снимка 1. Снимка 2.

Айде и тука едната:

spacer.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Камчатките почват развитие. Най-напред са Югана:

IMG_20210202_135615.thumb.jpg.64c6bb6de7a746b9b5f2d0dd30c404b6.jpg

И Дочь великана:

IMG_20210202_140025.thumb.jpg.6c523f4766fedde24870d61d5e25d94e.jpg

Също и Синий утьос, но тя ми е в контейнер още. Восторг и Челябинка са малко по-назад. Синьоглазка, Нимфа, Гордостта на Бакчара и семенаците още спят. То надали е предимство такова ранно разбуждане. Канадските не съм ги гледал.

За по-добро качество май ще трябва външен хостинг.

P.S. Проверих и канадските: всички без Бореалис нямат развитие, а и той е доста назад от повечето руски. Войтек и Зойка също са късни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И при мене са тръгнали да се развиват камчатките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес разсадих френската камчатка в по-голям контейнер. Наистина корените й бяха впечатляващи въпреки малката надземна част. Три пъти по-дълги, изпълнили саксийката:

Photo0228.thumb.jpg.c0b27cfc725fb506d9fd348059ec8dfa.jpg

Тъй че очаквам да тръгне по-мощно.

Също разсадих някои мини-камчатки от семе, сяти миналия юни. Удивих се от корените им, въпреки че пропуснах да ги заснема. Но ето една след разсаждането:

IMG_20210203_173525.thumb.jpg.b7a9c65299001f85620c90fba4c649a2.jpg

Има-няма 6 сантиметра стъбълце, а корените й бяха поне 7-8 основни, тръгващи от шийката във всички посоки и към 15 см дълги. Удивих се как може такова малко растенийце да има толкова добре развити коренчета. Очевидно това е патент на семенните камчатки. Повечето от вкоренените стъбла от камчатки, които отделих преди нова година, пропорционално нямаха такива хубави корени. Нищо чудно, че семенаците тръгват мощно втората година, но беше и задължително да им осигуря повече пространство.

А едно от растенията, останало под саморасла детелина, беше останало към 3 см високо с дебелина на карфица и коренче два пъти по-дълго и почти без разклонения. Ненавременната грижа го е оставила в режим оцеляване, задушавано, и е цяло чудо, че беше живо. Повечето оцелели са от семе от канадския сорт Бориъл бюти. Уж болшинството загинаха веднага след поникването им лятото, но пак имам една дузина. Любо да гледа :)

А тази е една от най-едрите (ще направя снимки и през и в края на сезона):

IMG_20210204_044400.thumb.jpg.de5588cbe0ccfbc4fad3b582c47f6dd0.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Камчатските(жимолость) обичат студеното време.Това им напомня за родината))) Жеги не обичат, даже по-добре да ги поливате със студена вода и да се пръскате  през утренните часове или вечер. Укривах корените им от горещини със трева и листа, но отняся вятъра, при нас силни ветрове през  всички сезони, даже лятото. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване