Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Славянски

Смесвай листа с треви и начупени клонки или дървесен чипс - трябва да е по-добре. Тая година и аз трябва да ги мулчирам, и за обогатяване на почвата, и за задържане на влага.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

И при нас се разпъпчили  камчатките и розите. Не знам даже да се радвам или да  се страхувам, че  ще паднат неочаквани слани през февруари...В прогнозите не видях, но  те и не дават сигурност в прогнозите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 22 минути, алина написа:

И при нас се разпъпчили  камчатките и розите. Не знам даже да се радвам или да  се страхувам, че  ще паднат неочаквани слани през февруари...В прогнозите не видях, но  те и не дават сигурност в прогнозите.

Аз пък мислех, че през февруари всички слани са очаквани. През март също.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

И при мен тръгнаха камчатките .Снимка от 4 февруари. Най-избързали са Югана , Синий утьос и Восторг. Общо взето 2-3 от растенията са с листенца вече.

DSC01155.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

И при мен са пъснали листенца.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Миналата година цъфтежът на руските сортове почна след средата на март някъде. Ще видим тая година. А късните при мен цъфтяха април.

@Димо 33 оправи си правописа. В многото писане грешки се допускат... ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 19 часа, Славянски написа:

Миналата година цъфтежът на руските сортове почна след средата на март някъде. Ще видим тая година. А късните при мен цъфтяха април.

@Димо 33 оправи си правописа. В многото писане грешки се допускат... ;)

Ау! Аз сто пъти проверявам текста и пак допускам грешки..Но, моля,  Славенски, поправяй ме, не се сърдя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

През есента яко ги посипах с пепел..През пролетта ще ги поливам с разтвор Рейм Зоуфо, и наоколо всичко ядливо с този разтвор. Неядливо ще поливам с друг разтвор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Преди около година разговарях с мъж от Троян, който отглежда камчатска лоницера. Той се оплакваше, че растенията се разбуждат от зимен покой и цъфтят в късната есен, после студеното време съсипва реколтата и напролет нищо. Аз не съм имал такъв случай, климатът в троянския Балкан не е много по-различен. Та очевидно има и други фактори.

И днес попаднах на видеоматериал за проблеми с камчатките от фермер от североизточните САЩ (зона 6а) близо до океана, и всъщност този есенен цъфтеж го е отказал от определени сортове. Може би и заради по-топлите зими в последно време, растенията се объркват и решават, че пролетта е дошла току преди зимата. Което води до измръзнали клонки и провалена реколта. Ето го видеото:

https://m.youtube.com/watch?v=R2P8UGSgGT8

Очевидно сортовете с по-ранен цъфтеж са по-уязвими. Затова и човекът решил да инвестира в нови сортове и подменя проблемните растения, които са доста големи. Камчатската боровинка идва от север и там няма такива залъгващи климатични условия през есента, които да я объркат, че вече е пролет. По принцип канадските сортове с по-късен цъфтеж се водят по-подходящи за по-топъл климат. Но има някакви разминавания, както е видно от коментарите под видеото - примерно в Нидерландия (зона 8), сорт Honeybee почва да цъфти малко по-късно от Boreal серията, а не преди тях.

Затова мисля е важно да се изпитват различни сортове и да се види кои ще се представят най-добре в нашите локални условия. Холандецът е най-доволен от растение, което е, представете си, семенак!

А тези мрежи са предполагам доста ефективни във възпирането на птиците при комерсиални операции, обаче са твърде противни, грозни. Не бих сложил такива.

P.S. всъщност грешката е моя - плантацията е в Nova Scotia, Canada. Но очевидно климатът край Атлантика е доста мек там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

От 9 растения различни сортове, засадени (с големи надежди) преди 3 години  и 2 двугодишни - общо едно плодче миналата година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 19 минути, Антоанета написа:

От 9 растения различни сортове, засадени (с големи надежди) преди 3 години  и 2 двугодишни - общо едно плодче миналата година.

Не цъфтяха ли? Какъв беше проблемът? Птици? Това в кой район?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

 Близо до Старозагорските бани, на 360 м. надморска, северен склон с късни слани; по карта почвата май се води излужени канелени горски почви, но е доста глина. Нямам постоянни наблюдения върху цъфтежа...
Тук имам само една мъничка 'Maitop'

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, щото и при мен цъфтяха руските миналата година, но нещо - предполагам сърни - им опаса върховете (нали рано се разлистват) и почти никакви плодчета. Но растенията не са виновни, че не ги защитих адекватно. Някои обаче цъфтяха много слабо: като Челябинка, Синеглазка и Гордостта на Бакчар - какво да задържат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Бях "имплантирала" тук там плодни дръвчета и храсти из крайречния пояс, но сърните опасваха поголовно при нас - цяла гора листа, само овошките без. Почакахме, погледахме и накрая ме убедиха да местим и заграждаме (каквото изобщо оцеля). Не исках плодни накуп, но... Та, сега са заградени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Има го това. Тук предпочитат ябълки. Слагам около растенията глогови клонки. В последно време не са правили поразии. Все пак има и хора относително близо. Около фиданките кол, мрежа и горе при разклоненията още глог и шипка. Не е лицеприятно, но работи. С камчатките е по-сложно. Там слагам дървени рамки, но нямах време за всички (те са към 20) и някои са без защита. Но нали растат и в диво състояние в Русия все пак? На земеделска земя ще е скъпо да ги оградя. И трудоемко. Иначе едни хора тук какъв касис имат на една ливада... Но е открито място близо до къщи и сърните го отбягват очевидно. Не трябва да им се дава спокойствие да безчинстват отвъд човешките погледи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тази Амфора е най-развита при мен.

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipPjQLMOGT6O1REk0pXIwyhRQ0HdKgzceb0FcG1q?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

Важно е да се каже, че умишлено ги сложих в пълна сянка от изток и частично от юг, до бетонна стеничка, мулчирани с камък. Точно с идеята описана горе, че затоплянето последните години води до трудности със студолюбиви видове.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А сянка от запад-югозапад в тая връзка за предпочитане ли е пред сянка от изток? От юг ясно, че ще ги забави. Дано излязат корави и студовете през втората половина на месеца да не им съсипят листата и цветовете.

Сутрешното слънце покачва минималните температури заран по-бързо, докато следобедното качва максималните. Не знам кое е ключово - високи максимални или високи минимални, та да се събудят растенията? Нямам лични наблюдения. Но специално кайсии и бадеми съм ги садил засенчени от запад, за да може хем да не ги пече много в топлите часове на деня, хем да минимизира мраза от сланата рано след изгрев.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен нямаше как да бъдат засенчени от ю-юз. Единственото такова място е в сянка целогодишно и целодневно, с изключение на няколко обедни часа в разгара на лятото. И заподозрях, че там няма да има плод. В бъдеще ще сложа все пак и там някоя за проба, като размножа още... та ще го видя, рано или късно. Но според мен минималните са по-важни, поне по наблюдения на дърветата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Отворените листенца са умрели от студа, но отвътре се виждат новите, които са зелени. Така, че няма да ги изгубим. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Славянски, откъм изток не засенчвай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване