Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Славянски

Аз хубаво ги наснимах растенията веднага след мраза от -17,5 градуса, за да покажа как изглеждат, ама пуст фокус! На тези по-рано развили се в контейнери като Югана, Синий утьос и Стрежевчанка, имаше парнати цели чепки листенца, потъмнели в зелено, основно по върховете на клонките. Тези сортове с по-късно развитие изглеждаха добре. Ето това май е Югана:

IMG_20210227_010319.thumb.jpg.2d4d33bd405a2048fc5de6f73fce05d2.jpg

Вижда се, че са почнали да вехнат, но не всички и изцяло. Някъде в сърцевината на клончето/пъпката има неизмръзнала част. Ето още една снимка пак от 21 февруари:

IMG_20210221_151139.thumb.jpg.0607b9a898869de344c1ac42b43e4270.jpg

Изчаках да видя дали ще се възстановят. Шест дни по-късно тези по-сериозно ударени, по-разпукнати пъпки са кафеви и засъхнали и се стриват и падат лесно. Но не всички: някои имат в дълбочина пъпка/листенца, които не са кафеви и сухи; други пак имат, но стои по-тъмно и не знам дали ще тръгне; докато пъпки в основата, които са били в снега или не са били толкова развити - са напълно здрави. Сортове като Войтек, с по-късно развитие, имат леко парнати първа двойка външни листенца и напълно запазена от студа сърцевина на пъпката. Буквално някой и друг ден развитие повече или по-малко е дал разликата. И пак тези в земята, която е била по-студена, са почти без поражения.

Ще погледна кои сортове са най-назад, ако е интересно. Излъга ги твърде топлото за зимата време декември, първата половина на януари и първата на февруари и тръгнаха рано да се развиват. А семенаците от лятото и те напъпили мъници - съвсем добре са им листенцата!

@alys а ти какво имаш предвид за засенчването от изток?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Според мене, най-ценното слънце е от изток. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Напръсках  камчатките с бордолезов след студ и просто ще чакам ,какво ще стане  през пролетта. Всичките растат на слънце. Имам вече съмнение, че зоните отговарят на зоните..и не можеш да улучиш, как да постъпиш с растенията. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@алина докъде са с развитието при теб? За руските сортове пише зона 3-6, за канадските зона 3-8, ако не бъркам. На мен за първа година имат измръзвания заради топло време в началото на годината.

Всъщност пише, че рано цъфтящите виреят в зона 2-6, а късно цъфтящите в зона 2-9. Виждаме какво може да се получи.

Още един линк с описание на вкус на канадските сортове:

https://gardening.usask.ca/articles-growing-information/haskap.php

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 14 минути, Славянски написа:

@алина докъде са с развитието при теб? За руските сортове пише зона 3-6, за канадските зона 3-8, ако не бъркам. На мен да първа година имат измръзвания заради топло време в началото на годината.

От руски форум отговориха, където се оплаках за измръзването, че нищо им няма, демек, ще се оправят..Демек, чакай и всичко ще стане добре.. Не знам, засега са като препарирани, чакат топлото. Имаха сухи листа, шума,  до корените си, но половината от листа  отвя вятъра, Нямам Епин, който да  помогне на тях за възстановяването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Те ще се възстановят, но най-вероятно реколта няма да има тая година. А интересно в Русия получават ли се подобни измръзвания при повратни студове? Или в Сибир пролетта идва постепенно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 5 минути, Славянски написа:

Те ще се възстановят, но най-вероятно реколта няма да има тая година. А интересно в Русия получават ли се подобни измръзвания при повратни студове? Или в Сибир пролетта идва постепенно?

Първо те ги режат късо на втората година, второ , някои от сортове укриват.Останалите растат и нищо им няма. Разбира се ,има и измръзвания. Агрономката, админка на форума, ме помоли да разкажа какво стане , след като отшуми..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

=

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, алина написа:

За Сибир не знам нищо, аз съм от северо-изток. близо до Коми.

Чакай, Коми не е ли на северозапад?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 27.02.2021 г. at 11:35, Славянски написа:

 

:glasses:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А, вие разделяте страната на европейска и азиатска част. Това ми напомня за Северозападния университет в САЩ, който е в Илинойс, демек в Средния запад, ама навремето е било запад преди да присъединят и баш Запада. Та за мен Сибир е на изток, Коми на северозапад, като страничен наблюдател. Но стига с офтопика.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Камчатките са малко енигма по отношение на цъфтежа и развитието напролет. В таблиците от Канада и Русия е едно, а реално не е баш това. Нашите условия дотолкова да променят сортовете?!

Та огледах преди малко кои сортове са най-назад в развитието си (съответно са и по-малко уязвими от повратни студове или ранно разпукване на пъпките). Имам към 16 сорта плюс няколко семенаци, руски, канадски и полски произход. От всички най-малко развити са единият семенак, даже два бих казал - размер на пъпките като пшеничено зърно или малко повече. С подобно ниво на развитие е и Синьоглазка, а малко по-напред са Войтек и Зойка от полските. Някои от сортовете вече имат оформени/видими цветни пъпки (Нимфа, Стрежевчанка, Югана).

От канадските най-назад е Бориъл Бийст, но е по-развит от полските и Синьоглазка. Сега, едно е разлистването, друго е времето и продължителността на цъфтежа. Тази година имам едни таблици и ще гледам да записвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тази година рано тръгнаха камчатките, но при хора като @Ру® май им дойде твърде рано и доколкото разбрах имат сериозни измръзвания. Ще цитирам Боби от чата:

Боби Димитров: "При Румбата рязах камчатките малко, върховете дето са заминали листата са сухи клони. Реално почти всички при него са тръгнали, без най-старата и голяма от неизвестен сорт."

Аз, разбира се, се чудя защо е това измръзване, докато например при мен са добре, и ми се иска да направим своеобразно разследване. Дали няма общо ранното развитие със садене в повдигната леха или ме лъже паметта? (Или пък с неразбутаните от саксиите корени, които са на плитко?!) В такава почвата се затопля по-бързо напролет. При мен в контейнери няколко също тръгнаха доста рано и пострадаха. В земята нямах такъв проблем.

При @Лозан имаше поражения. А при други в Западна България?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Камчилците се броят на пролет. Да изчакаме пролетта и да видим. Аз в миналите седмици видях, че всъщност доста от моите са тръгнали (тези, които не са засенчени) и има сухо тук-там. Нека потръгне нещо някъде и ще ги броим.

При Румен специално има уникален микроклимат. Първо, отвсякъде е закътано. Дувари високи, гора висока, тихо е, няма вятър, има висока влажност почвена + че има езерце. Вчера като бях, пече едно слънце, в градината се усеща като в парник, висока атм. влажност. Предполагам това е причината да тръгнат повечето му растения. Аз орязах на 4-5 бройки връхните 5-10 см, до където ми се видя сухо и проверих клечките. Не мисля, че е фатално да измръзне връх, хем да се разклони. Моите още не съм ги пипал на рязане, ще им дойде реда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Една клонка отрязах, стигнах до зеленото..Стоят горките, чакат  какво ще стане..Разлющих изсъхналите листенца, под тях са  зелени нови пъпки. Оставих ги както е . .Нека топлото време да покаже, какво е станало.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

за рускоезичните...  

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Лесен начин за размножаване: 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е ми и аз това правя, но без пластмасата ;) описано е в темата. Вкл. последното видео е точно на този процес. Но съм научил с годините, че е по-ценно човек сам да си намери някое познание, вместо аз да му го казвам, защото дори да му го кажа, не фаща дикиш толкоз добре, колкото ако си го намери сам!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Мойте миналогодишните, на 07.03.2021.. ниското слънце и сенчестото място ги опазиха от предния студ.. сега да видим..

IMG_20210307_141523.thumb.jpg.5beb91686d5eceda602af4f072933e3f.jpg

IMG_20210307_141452.thumb.jpg.ed1878b0bd57d3acd7987d3eff05083a.jpg

IMG_20210307_141435.thumb.jpg.b6d8725aaafd6c1ec20f68069b400ef5.jpg

IMG_20210307_141415.thumb.jpg.0076deb6ee2f2a6b9d7de0cd1c7ad69b.jpg

IMG_20210307_141404.thumb.jpg.95044ac51717b74a3ac72cda93855d7f.jpg

IMG_20210307_141358.thumb.jpg.fae08e460f1799651b4e4fbb4e1b3098.jpg

IMG_20210307_141352.thumb.jpg.955ecdfd0ffa97a8460aa3a54a27e46b.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много изпитания за клетите камчатки тази зима. При мен прогнозата е за -4, после два дни по -7. То вече имаше и -8,5. Дано устискат. Не е -15. Не съм ги заглеждал още как са към момента, но -7 през март не е добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване