Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Venetka

Трите най-големи камчатики / Сибирячка, Стражевская и Дочь великана / на вилата са с опърлени от студа листа. Отдолу има зеленко и пак тръгват ама ме хвана много яд като ги видях. Точно най-големите храстчета... Пууу, наесен ще им правя укритие и това е. Явно на това място става течение и затова са пострадали. Другите зад къщата на съседката са си съвсем наред. Синий утес беше две клечки, които мислех, че няма да оцелеят и затова купих от Пландорекс Blue velvet. Като отидох в събота клечките на Синий утес си бяха тръгнали и изглеждаше добре растението. Ама от липса на място набутах новото растение до старото и каквото стане.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Venetka написа:

Трите най-големи камчатики / Сибирячка, Стражевская и Дочь великана / на вилата са с опърлени от студа листа. Отдолу има зеленко и пак тръгват ама ме хвана много яд като ги видях. Точно най-големите храстчета... Пууу, наесен ще им правя укритие и това е. Явно на това място става течение и затова са пострадали. Другите зад къщата на съседката са си съвсем наред. 

Мисля, че не укритие е решението, а мулчиране и някаква сянка, та да не се развият твърде рано при много топли периоди като през януари и февруари тая година. Виж, че тези зад къщата са добре. То проблемът не е, че не държат на студ, а ранното разлистване. Войтек при мен се развива късно и е едър, та съм доволен от него. Стрежевчанка пострада малко, но Дочь великана е съвсем добре. Очевидно и микроклиматът дава разлика.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ама Славяне то си е мулчирано. Тревясало колкото искаш.  Слънце също не ги огрява кой знае колко, само едната е малко по настрани от къщата и няма толкова сянка. Ще наблюдавам следващите години и ще пробвам разни варианти за защита. То и без това особено бързо не растат при нас. Мислех, че камчатиките по-лесно ще оглеждаме от боровинките, ама май ще излезе обратното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Поизмръзнаха камчатките, ама нали затова накупихме сумати сортове - все някои ще оцелеят, а останалите явно не са били за мен. Не мисля изобщо да се занимавам и специални грижи да полагам - каквото оцелее - оцелее, ще се опитам да го размножа и това е, другото - да си го гледат в Сибир.  ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При мен от 18 при четири видях поражения. В последствие ще се разбере какви точно са. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Не им трябва укритие. Просто се развиват рано и когато през февруари е ненормално горещо и през март падне под -10 ги опърля. Все пак за десетина години това е едва втория случай при мене. Много повече страдат лятото от сушата, особено ако са на пълно слънце. От канадските само едната беше започнала цъфтежа, другите не са пострадали. Руските сортове са по-ранни и имат опърлени листа и цветове по върховете.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

За тези, които имат Лоницера, камчатки и се беспокои за замръзналите пъпки на камчатките си :

// Уникальностью куста является быстрое набухание почек при малейшем потеплении. К тому же это происходит не единожды, а около 5-8 раз. Небольшое весеннее потепление может перерасти в заморозки, а почки уже набухнут. Потом заново замерзнут, а при теплой погоде пойдут расти. Ягоды растения уже созревают в последних майских числах или начале июня. //

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Една от камчатките е пуснала 4-5 см клонче с хубави листа, което е тръгнало от стъблото ниско долу на около 1,5 см над почвата. Друга май имаше пъпка. Надявам се всички да се рестартират. :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз за тази пролет или зима бях предвидил да оплевя всички камчатки и плодни храсти, да ги наторя и да ги мулчирам поне с листа и трева. Всички бяха тревясали, а тези в земята две и повече години - съвсем. А камчатките не търпят буренясване; червеното френско грозде също не вървеше добре. Тревата все навлиза в територията му. Та днес се позанимавах. Аурора:

IMG_20210401_124352.thumb.jpg.3f07064b6077dbff04a578d93a2f39d1.jpg

Добавих тор (смес овчи и кокоши, като в кокошия има и доста дървесни стърготини) и върнах дъбовата шума.

От сортовете почнала да цъфти едвам е единствено руската Югана:

IMG_20210401_154223.thumb.jpg.a44229a019cb8057c3a1727423985314.jpg

Вижда се колко е напред. А това за сравнение е Челябинка, която беше по-бавна в развитието си:

IMG_20210402_001805.thumb.jpg.cbfdd3ceaafd5475f5bca38c9d631a0c.jpg

Нямат поражения по листата. Само Дъщерята на великана е с червеникави листа. А семенаците са най-късни:

IMG_20210401_154131.thumb.jpg.1f6e14fb0b4e1f4f620b25799da4cbf1.jpg

Надявам се с подхранването и прочистването да тръгнат по-добре и камчатките, и другите плодни храсти. Щото при мен всичко си върви бавно. Най-лошото, надявам се, премина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Несвързано, но все пак. В подкаста, който пуснах снощи, имаше част за камчатките (honeyberries). Едната информация е, че Бен Фалк се е отказал да ги сади повече и да се стреми към култивация, след като е сложим "много дузини", защото когато са влезли в добро плододаване, за няколко години птиците са се научили да ги ядат, по-точно cedar waxwing (кедрова копринарка), която изяжда над 90% от реколтата.

Другият участник (от Канада) сподели, че в монокултурни насаждения от камчатки, копринарките изяждат всичко в първите 1-2-3 реда, но не влизат навътре в насаждението - презумцията е, че има десетки декари. Другото наблюдение беше, че ако храстът е по-голям, вътрешните плодчета често са пощадени, явно птиците не обичат да се завират много. Съответно добрата поддръжка и прореждане на храста идва в ущърб :D

И двамата се съгласиха, че основният проблем на камчатките е късия прозорец, в който са читави. До последно не са идеални, а в момента, в който узреят, имаш няколко дни да ги обереш преди да паднат на земята и да заминат. Тъй като и двамата са на големи имоти, където камчатките не са ти под носа всеки ден и трябва специално да се ходи натам, шансът да хапнеш нещо читаво след птиците и тези особености е малък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не знам при нас какво ще се окаже с птиците. Дали ги има въпросните? Примерно, черешите се нападат от косове, но основно високите клони. Засега камчатките не са нападани, но знае ли човек?! В някои видеа от Канада гледах, че ги покриват с мрежи за птици, но е грозотия.

При това положение дали монокултура е по-добре от смесено насаждение?

P.S. Сещам се за една история от Щатско, където възрастната комшийка разправяше, че като взели имота преди много години, имало няколко черешови дървета. Обаче птиците толкова ги опосквали, че нищо почти не можели хората да докопат и накрая им писнало и отсекли черешите. Аз бях шокиран. Но очевидно там с птиците е друга работа. Имаше голямо разнообразие. А жената разправяше, че ходила в Китай и това, което я впечатлило, било, че нямало птици...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Говориха за тнар honeymoon period във връзка с разработването на нов имот/градина. Според локацията и културите, има период от 3-5 години, докато локалната екосистема се усети и реагира. През което  време човек може да е доста по-лежерен, но идва в момента, в който всякаш изведнъж се стоварват 101 нови "вредителя", които винаги са си били наоколо, просто им е нужно време за адаптация към новия ресурс...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ти и без това ги местиш камчатките насам-натам. Нямаш грижи! А котките може и да помагат, ако ги има.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Земните пчели определено имат интерес към камчатките. По всички растения има цвят в момента, независимо от сорта.

2021-04-10.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ехее, къде е това? :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Предбалкана, община Правец, 400 м надморска височина

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Днес бях на инспекция при нашите приятели с градината на полето, които от полската поръчка имаха ирги, боровинки и камчатки... Положението с последните е тотал щета за момента. Явно там понеже е открито и пече яко, голо поле, са тръгнали по-рано растенията и след всички тия студени дни, снегове и тн са измръзнали. Интересно е, че растенията са много дебело мулчирани със слама и са закопани и дълбоко, така че от сламата стърчат по 10-15 см клонки само, но все пак са тръгнали преди студа.

Не си носих телефона, но всички са имали листа, някои бая големи, след което са изсъхнали. Към момента няма нито една друга развита пъпка, демек не се вижда зелено, надявам се поне издънки да пуснат или някъде някоя спяща да потръгне. Ще ги режа към края на май месец като се види до къде реално е измряло.

От моите на сянка щетата е сравнително малка, тук-там някой връх, макар че някои са точно 1 клечка нооо поне изглежда да пускат нови листа. Пак от моите, които са долу в "разсадника", там всички без изключение са се развили, няма ранни, няма късни, канадски, руски и тн. Съответно са били попарени в различна степен, но пускат нови пъпки. Една от есенните, Щерката великанска, изглежда със сухо основно стъбло (то е 1 клечка), но е изкарала 5 см издънка нова, та това ми дава надежда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 часа, Emil написа:

Предбалкана, община Правец, 400 м надморска височина

Районът ми е познат, макар и да не съм ходил скоро, но съм живял в района. Добре дошъл!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

photo_2021-04-11_20-22-36.thumb.jpg.095b5437f33b5ec59a0caa60bdfb3b1b.jpg

Някаква цъфтяща камчатика. Моят мъж няма навика да гледа етикетите, а от тая снимка не мога да гадая кой сорт е, не се вижда мястото и.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Рекох и тук да турна. Това е щерката великанска, новите пъпки са от тия 2 дни топли. Снимката показва най-долните 10 см от растението, нагоре има още 30 см, по които няма пъпки. Най-развита е издънката, която тръгна след като се стопи снега. Интересен цвят на листата...

ACtC-3cMAjYIM5vb7TYcnACR_LS9_8hmDp7jiz6O

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване