Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Боби Димитров

ACtC-3dbrXIguohdnt9cgPNe3lfC5nzv8OjafOlO

Дует и Войтек. Дует върви 2 седмици напред горе-долу, което е супер. Войтек още не е изкарал листата дори.

Цъфналите през март и ранния април загубиха целия цвят с 1-2 изключения (1-2 цветчета, а не 1-2 растения).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен тая година няма да е на камчатките. Някакви животни - може би кози или сърни - ги окастриха. Недостатък на ранното разлистване. Ако има плод, пак ще е колкото за опитване. А добре бяха разцъфтели... Без ограда е така. Лошото е, че йощата пострада, дори повече от камчатките. Един ден да мръдна и налазват някакви...

Иначе някои сортове така и не образуваха плодни пъпки. Ще бъдат на шума тая година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Снимки от вчера от вилата. Сега цъфтят основно камчатиките, ама той всичко сега е зацъфтяло... та странно някак си се получи тази пролет.

photo_2021-04-26_10-04-48.thumb.jpg.3fc92f7d568a9bff12568ed7b0c52eda.jpg

photo_2021-04-26_10-04-45.thumb.jpg.cec4a501a2ceee210fe9b5338ac6f1e8.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Впечатлена съм от цъфтежа на Carna. Съвсем мъничко растение, а изобилно отрупано с цвят - радост за очите. Надявам се да преварим птиците и да опитаме плода. Останалите, които съм насадила са по-големи, но значително по-скромно цъфнали. Пак ще има по 3-4 плодчета. Странна работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Още не ми е ясно на какъв принцип се образуват цветните пъпки. И при мен някои доста големи растения не цъфтяха, а други по-дребни имат доста цветчета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моите тук-там имат листа, но не и цвят. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 1 час, Антоанета написа:

Впечатлена съм от цъфтежа на Carna. Съвсем мъничко растение, а изобилно отрупано с цвят - радост за очите.

То хубаво, но когато оставиш цвета за плод на малко растение, силата отива в плода и прирастът е малък. Това съм го установил в моя 3-4 годишен опит с размножаване с отводки.

Имам две на Дует, едната я оставих да цъфти веднага, другата я спрях и така 2 години. Тази без цвят сега е два пъти почти по-голяма. Не че са големи принципно де. Но тази с плода даде 4 плодчета, а е 1 клечка като шишче с 4 малки клончета. А другата си стана като мини-храстче вече.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Боби Димитров Храстчетата Дует и Войтек колко годишни са при теб?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тия двете са от първата поръчка от Ведровски, пролет 2016, дойдоха микро косми, имам ги снимане някъде, ама къде... Да допуснем, че са били вкоренени 2015.

С това инфо почнах темата. Но нека го дам пак.

  • 2016 бяха без вода на 100% сянка под дърво, защото така мислех, че трябва. И не мръднаха.
  • 2017 бяха на същото място, със вода, но мръднаха много малко и ги преместих.
  • 2018, 2019 и 2020 по няколко клона съм махал, за вкореняване с отводки, а отделно съм им рязал 2018 и 2019 върховете в опити за вкореняване на резници (неуспешни).

Така че след вкореняване това им е реално 6 година започната. Макар че за мен са си тригодишни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Ще ги спирам тогава. Не бързам още за плод при никое растение, предпочитам да укрепнат. Тази година Камчатките са без поражения.
Колкото и да протестирах за обособяването на овощна градина, виждам, че както при Славянски, неоградените се опасват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Едната ми камчатка е вече толкова голяма, че някакво пиле гнездо беше направило. 

lonicera.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Ето тази пяна намирам по някои камчатки. Някакви идеи?
Иргите са наблизо, но пп тях няма.

622C3C6F-6CF6-4657-9BC2-AA4991C589A4.jpeg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 5 минути, Антоанета написа:

Ето тази пяна намирам по някои камчатки. Някакви идеи?
Иргите са наблизо, но пп тях няма.

 

Имам същата пяна по валерианата. По камчатките няма. Не знам от какво е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина
преди 1 час, Emil написа:

Имам същата пяна по валерианата. По камчатките няма. Не знам от какво е.

Пяната (плюнките :) ) е защитата на яйцата и ларвите на пянообразуваща цикада (не намерих как е на български. Philaenus spumarius е на латински. 

 

И при мен има цикади , скачат навсякъде. А камчатките тук ги ядат скакалци, от тези тревнозелените с големи кореми и не толкова пъргави.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

kam-plod.thumb.jpg.a3ee5dec19d36b76892fbb01153cec4f.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Започнаха да зреят, оправдават името майска ягода. Мисля че в тази тема не е коментирана една важна за мен характеристика на сортовете: плодовете да се задържат на растението след като узреят. При мен окапват бързо. В началото мислех че се птиците ги ядат, докато не намерих окапали плодове в тревата. Някой има ли наблюдения?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И при мен зреят. Доколкото съм разбрала с теб сме при еднакви условия, аз съм в Равнище. 

Не ми е идвало наум, че може да падат, бях убедена, че птиците и съселите ги ядат (ама вторите май спят още). 

Днес ще огледам за плодчета по земята. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Не знам дали всички сортове, но видях окапали плодчета. Явно е нормално. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имаше ветрове. Може би затова са опадали. Обери ги да не изгният. Някои сортове по-добре ги задържат от други. Има вариация по този признак.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

При нас пък ни един плод тая година, а храстчетата са чудни. Видимо пораснаха тая пролет. А имаше пострадали от студовете. Само един корен върви с 3-4 пръчки, другите са с доста повече и са като топки в момента. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване