Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Славянски

Пробвах по време на зреенето няколко клонки да вкореня под бутилки на прозореца вкъщи. Около дузина растения, клонки с по две-три листа на върха. Ами четири още са живи, много дребни. Изкарах ги навън преди около две седмици. На едното бързо му покафеняха и окапаха двете зелени листа, но гледам днес, че покарва нови от върха. От тези дето размножих миналата година (air-layering) и разсадих зимата повечето дребни бяха поразени от студовете (след като рано се разлистиха в саксиите) и така и не покараха повторно. Такива дребни бих държал или вътре, или бих ги разсадил по-късно (не януари) или пък да пробвам през ноември?

В интерес на истината почти не ги бях поливал тоя път след първоначалното сипване на вода и похлупване. Може би след две седмици долях малко на някои. Направо ги бях и забравил и частичният успех ме изненада.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Една статия на руски за дивите камчатки, за различните селекционни трудове в различните райони и държави, интересно сравнение има между руските и канадските. Има и кратко характеризиране на по-популярните сортове:

Съедобная жимолость — характеристики лучших сортов

Ще си позволя да цитирам един пасаж за селекцията:

"Если уж исходный для селекции материал настолько разнообразен, то современные сорта могут похвастаться целым набором выдающихся качеств. Неудивительно, что российские сорта съедобной жимолости – лучшие в мире. Печально то, что промышленные плантации из наших сортов закладывает Китай. Канадцы на основе наших сортов вывели подходящие для механизированной уборки и поставляют жимолость в замороженном виде в Японию, где ягода очень востребована.

Продвигаемые на сегодняшний день на рынке канадские сорта жимолости ориентированы на более тёплый и влажный климат, чем, например, в Сибири, поскольку скрещивались с японской жимолостью мелкосетчатой. Она хорошо подходят для нашего Приморья. У них длиннее вегетация и позже плодоношение, то есть, это уже не совсем первая ягода. Жару и сухость тоже не любит. Ягода крупная, плотная, транспортабельная, подходит для механизированной уборки.

Но у наших сортов богаче вкус и разнообразнее вид, форма, окраска. Наша жимолость, как мне кажется, больше подходит именно для садовых участков. Это, действительно, самая первая ягода открытого грунта.

Селекция жимолости в европейской части России как-то постоянно ориентировалась на устранение жимолостной горчинки, в результате чего сорта потеряли вместе с горчинкой и терпкостью самое ценное — большое количество разнообразных фенольных соединений. Кстати, то же можно сказать и о сладких канадских и европейских сортах. Сибиряки и алтайцы, которые горчинку ценят, в своих сортах фенольное разнообразие сохранили. Не зря китайцы заложили у себя плантации именно из сибирских сортов.

Жимолость — экологически пластичное растение и выращиваться может и в морозной Сибири, и в мокром Приморье, и на Кубани. А уж средняя полоса России для неё вообще благоприятна. Хотя есть места, которые ей не понравятся: сухие степные зоны. Всё же жимолость – растение лесное."

При канадските сортове целта на селекцията е друга и вече това не е "първата ягода" за сезона.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При някой има ли камчатки да са почнали развитие? При мен засега са в пълен покой.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Като тръгвах от БГ на 30 Януари ходихме до вилата. Хал хабер си нямаха камчатиките от пролетно пробуждане. Спяха си зимния сън, ама така и мисля, че им е ОК. Рано е още. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, интересно, а при това той е на голяма надморска височина.

Аз затова и бих повторил последното изречение от руския текст по-горе: "Всё же жимолость – растение лесное." Горско растение е.

Моите не са на сянка, но ще бъдат на полусянка, когато някои дървета в близост пораснат. Само че дърветата се разлистват късничко и сянката ще е лятото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Погледнах снимките на Лозан и не мога да се сдържа.... Прозорец си има и то голям на компостната / явно / тоалетна.:grin:

И верно, че камчатиките му са тръгнали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Джуганчето е най-ранобудно при мен. Има наченки на събуждане също при Boreal Beast и още едно, може би Boreal Beaуty. Май пак ще смръзнат тази година и няма да има много плод.

 

IMG_20220212_153721_1.jpg

IMG_20220212_153732.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен ги гледах днес или вчера Бориъл серията и някои от семенаците. Никакви наченки на развитие. Дори и тези, които имам в саксии нямат развитие, включително от ранните руски. Миналата година имаше повече проблеми, но и не очаквам развитие и цъфтеж преди март.

Странно, Любо, че ти си на високо и пак тръгват толкова рано. Иначе Югана и Стрежевчанка при мен бяха първи по разлистване преди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 2 часа, Славянски написа:

При мен ги гледах днес или вчера Бориъл серията и някои от семенаците. Никакви наченки на развитие. Дори и тези, които имам в саксии нямат развитие, включително от ранните руски. Миналата година имаше повече проблеми, но и не очаквам развитие и цъфтеж преди март.

Странно, Любо, че ти си на високо и пак тръгват толкова рано. Иначе Югана и Стрежевчанка при мен бяха първи по разлистване преди.

На южен склон съм

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не мисля, че това е достатъчно добра причина да предпочетеш северен. Но и някаква сянка би могла да ги забави.

И при мен е южен основно, с промяна локално към югоизток, но имаше ниски минимуми и всяка нощ земята замръзва. Мисля, че и затова не са се разбързали. Утре ще прегледам отново руските сортове, които са на 60-70 метра по-надолу (разстояние, не денивелация).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Нимфа е най-напред

nimpha.thumb.jpg.e906dc6559c5389a289dae8dd83161d9.jpg

После са aurora и blizzard

aurora.thumb.jpg.a88e17880ae28117dfcde992def0e14a.jpgblizzard.thumb.jpg.3b9f8d05d21237d2a6738ecf798555f0.jpg

Останалите спят

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 1 час, Emil написа:

Нимфа е най-напред

Моите нимфи са на най-слънчевото място от всички сортове, а още спят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Значи при руските сортове е малко по-различно положението. Нагледах всички растения, нагледах и канадските. Оказа се, че някои са напъпили, като най-напред са Югана и Нимфа (правих снимка, но ще ги добавя по-късно). Най-вече набъбнали връхни пъпки, но при Югана и Нимфа са мънички листенца, т.е. малко след уголемена и набъбнала пъпка. Но и това не са всички пъпки. Дочь Великана е по-назад, заедно със Стрежевчанка. Синьоглазка, Челябинка са още по-назад,  Морена, Войтек, Зойка нямат никакво развитие, Восторг не запомних. Но като цяло Югана е най-напред при мен.

При канадските Borealis и Aurora имат напъпили върхове, но са по-дребни от на двата руски сорта. Boreal Beauty, Boreal Blizzard, Boreal Beast са много назад, като сякаш от трите най-напред беше Blizzard. Honeybee мислех, че е загинал, та не съм сигурен. Той боледува нещо, но също няма развитие, и по принцип планирах да го подменям. Borealis е най-напред от канадските, но и той е на малко по-слънчево място от Aurora.

Ако има голямо падане на температурите в края на февруари, ще ги изтестваме. Но засега няма такива прогнози.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Приятно гледане.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

ето и защо не садя камчатки...тези три са ми подарък от лозан и вече трета година не са мръднали на размер заради гъбичките.  тази година ще се смиля и ще ги напръскам, но по принцип не искам в градината нищо, което не може да се справи без пръскане.

IMG_20220217_083601_MP.jpg

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

 @Orizaki Koshiyamaа мястото какво е? Защо според теб се появяват тези гъбички? Сянка? Влага? Съхнат/гният стъблата ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

прекомерна влага през зимата и пролетта, но аз го ползвам като предимство, защото до средата на юли нищо не се налага да се полива. на американките и канадките нишо им няма, даже се скъсват от кеф.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може би трябва да ги повдигнеш малко над нивото на грунда за по-добър дренаж. При тебе наистина става кал голяма. Това го препоръчват мисля и за амеланхиерите, но щом виреят добре, това е хубаво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, може ли ден без писане за камчатки? ;)

Сравнение между руски и канадски сортове.

Иначе гледах и един друг руснак, който се "похвали", че в по-южните райони на страната руските сортове цъфтели есенно време. И затова канадските се препоръчвали. При мен още не са цъфтяли есенно време - обикновено март-април - но и други хора са споменали за такъв феномен у нас (все пак сме по-южна страна от Русия). Примерно, опрашителят "Ханибии" в топъл климат се развива и цъфти доста по-късно, а това е минус за опрашването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване