Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Славянски
преди 2 часа, greenn написа:

Почвата ми е много глинеста и в сушата става твърда като камък и се напуква, мисля че това е основния проблем. Тая година започнах да мулчирам с дървен чипс.

И при мен се засушава и това си е проблем втората половина на лятото. Нищо чудно тогава да се подготвят и за цвят и плод за идната година, и да не успяват да се запасят... Примерно сорт Гордостта на Бакчар все не цъфти. Голямо растение, пък не съм го опитвал още. А трябва да е от калибъра на Дочь великана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сега разсадих едно растение Бореалис, което миналата година по това време вероятно (ще прегледам публикациите) боднах от клонче за вкореняване в кофичка от кисело мляко. Било е клечка с две листенца. И не направи кой-знае какъв прираст преди зимата - основно на корен. Сега ми се видя твърде голямо за кофичката и го преместих в по-голяма саксия. Утре ще го снимам и ще добавя снимката. Но много коренчета, много нещо. Тънки, но гъсти.

Ако расте още тая година, догодина може и да цъфне. Сега да е още 12-15 см.

IMG_20220601_085017.thumb.jpg.b452be43a866ae39afc35949e52244b4.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера час под дъжда брах дребни плодове- вишнап, елеагнуси, ирги и камчатики. Голям зор с тия камчатики. Тъкмо мисля, че съм обрала храстчето, надигна се и хоп нещо ми засинее.

ММ ги претегли. Килограм и половина в тая купа, сортова мешаница. Има още едно храстче с неузрели плодове, абсолютни дребосъци. Ядохме и преди това доста, поизпадали има също доста. Да кажем, че общо тая година реколтата е 3 кг. В пълна зрялост са прекрасни като вкус, недоузрели- 30 нюанса на киселото, ама ги рупахме. Нали били полезни казват.

photo_2022-06-13_12-30-13.thumb.jpg.92be203542067e9c6aaba00a1bc4f8a0.jpg

И моите снимки са лоши, ама ММ ме е надминал в лошото снимане тоя път. Сори.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Да се включа и аз от мястото на събитието, както обещах със снимков материал. Не е най-доброто като снимки, но слънцето в момента е контражур. От моите "катерливи" камчатки. Висок съм 180 см., широк почти толкова ;). Три броя камчатки.

DSC_1158.JPG

DSC_1157.JPG

DSC_1153.JPG

DSC_1150.JPG

DSC_1151.JPG

DSC_1152.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ей, успокоих се. Оставил съм доста разстояние между растенията и редовете, както съм чел, но си мислех, че можеше по- нагъсто. Сега, като ги гледам, май добре съм направил. Доста големи растения. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вауххх, то тогава моите ще се засрещнат една с друга. Между редовете има достатъчно място, ама вътре в реда...Какво четох като ги засаждах? Пак нещо съм недогледала и ще стане джунгла като в Пловдив с цветните растения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз се надявам да се припокрият и да работят като плет, в нета могат да се видят такива снимки, а и ако гледате видеа от ферми примерно, там са много гъсти, което с машините им улеснява брането. Освен това, понасят добре резитба и оформяне, което също мисля да правя за сефте на пролет.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Добре де Боби, като стане като плет как ще обереш клончетата в средата на плета? Сега обикалях храстчето от вси страни и готово. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Така или иначе не мога да обикалям аз, защото зад плета са бетонни блокчета. За брането не е имало проблем на този етап - разгъртам храстчето като подигам клонките отдолу-нагоре и го накланям настрани. Малки са и работи. Като станат на височина като при Иво, няма да заемат обем на сфера или цилиндър (образно казано, както са при него свободно стоящи), а ще бъдат като триъгълна призма повече, изправена - към стеничката равно, повече растеж напред и настрани, отгоре подрязани на височина. Дано ме разбра, ако не, след някоя година ще показвам със снимки :)

Ето как са, качил съм я преди някоя страница (но ще трябва да направя актуална, защото от април направиха бая прираст.

20220409_190914.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 35 минути, Venetka написа:

Добре де Боби, като стане като плет как ще обереш клончетата в средата на плета? Сега обикалях храстчето от вси страни и готово. 

Не мисля, че е такъв проблем брането. Те ги тръскат в подноси/тави. Аз тия дена бера череши по върхови клонки качен на сравнително тънки клони, та камчатките да са проблем? 150 см в диаметър да стане, това е 75 в радиус. Не е понцирус да не можеш да бръкнеш.

Аз лично съм ги слагал през 150-180 см, но някъде падна и до под 150 поради липса на място. Там са на по 100-120 см в реда. Междуредия няма баш, щото наоколо има къпини, касис, цариградско грозде, че и някои фиданки. Ще се сгъчка един ден ако пораснат толкова. Ще останат на редове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да сме живи и плод да има, пък все някак ще ги обираме. 

Боби си има стена, ние си имаме подпорна стена и камчатиките първия ред са на високото и близо до края . Надолу е поне 2,5-3 метра, та може и да се наложи от там нещо да слагаме, за да се подпират растенията и да не надвисват в двора на съседите. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Направих някои проби с вкореняване на връхчета с по две-три двойки пъпки този месец. Във фазата, когато клончетата са още зелени, но почват да се втвърдяват. Разделих ги условно на три места в леко различни условия. Идеята беше да бъдат на много висока атмосферна влажност и на сянка. Оставях по две листа на върха средно. Или две полулиста.

В първата група ги наредих в щайга и щайгата пъхнах в голям прозрачен найлонов чувал. Полях и сложих на сянка под две големи дървета. Първоначално не бях отворил найлона, нямаше проветрение, което се оказа пагубно, защото сутрин има някакви минути или часове директно слънце се оказа, и това изгори листенцата. После ги отворих да дишат, но мястото не беше толкова добро, с това слънце. В крайна сметка едва ли има повече от 10-20 процента успех.

Втората група пак така оформих и наредих в щайга и ги сложих не много далеч от първите, но просто е по-сенчесто мястото и избягва това директно утринно слънце. Отстрани после държах отворено да се проветрява. Тези не прегоряха в началото като първите и при тях на 90 процента три седмици по-късно изглеждат добре:

Photo0635.thumb.jpg.2d19cbb0ddfb3b7f57d3ff6cbb5971c3.jpg

Третата група пак боднах в кофички, но ги прибрах вкъщи на прозореца на сянка, с идея този път да ги предпазя от директно слънце. И наистина там слънце не видяха. Успех под десет-петнайсет процента. Пълен провал. Бях ги покрил с найлонки или обърнати стъклени буркани. Влагата ги уби според мен в тоя мрак. Има и лоза пред прозореца, която е разлистена в този сезон. Иначе аналогични клончета.

Та тези навън на по-гъста сянка (всъщност джанкова) под найлон се справиха най-добре. Вчера заложих още няколко вече по-вдървени клонки да видим за пробата дали е твърде късно. Или пък всъщност ще са по-стабилни? Цветът е вече по-жълт или червен на клонките, но не чак като миналогодишни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 28.06.2022 г. at 15:28, Славянски написа:

Тези не прегоряха в началото като първите и при тях на 90 процента три седмици по-късно изглеждат добре

Може би избързах със заключението или с отвиването. От тези две-три клюмнаха след като им махнах найлоните и листенцата изсъхнаха. Очевидно невкоренени. Другите стоят свежи. Не знам ако бях изчакал още седмица дали щеше да има шанс за въпросните или са били обречени вече. Щото миналата година имах по-голям успех на прозореца вкъщи, пък тая едно или две клончета само оцеляха.

Сега е важно да се поливат камчатките втората половина на лятото, защото имам съмнение, че ако се засушат и им опадат листата рано, няма да заложат много цветове за догодина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 18.06.2021 г. at 21:53, Славянски написа:

Въпросната камчатка сорт Honeybee, която боледуваше, не става под добре след като й изрязах едното стъбло. Жълтее засега и ежедневните валежи не помагат. Нямам високи очаквания. Хубаво е, че имам още един храст от сорта, в случай че я изгубя.

Тази мисля писах, че изсъхна/загина. Махнах я миналата година. Сложих тая пролет друга Ханибий на нейно място. Пак почнаха да кафенеят листата. Ще видя дали е заболяла или сушата и жегата я мъчат за първа година в земята. Има и зелени листа, но не изглежда хич добре. Може би не трябваше да я слагам на същото място...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 3.07.2022 г. at 13:17, Славянски написа:

Може би избързах със заключението или с отвиването. От тези две-три клюмнаха след като им махнах найлоните и листенцата изсъхнаха. Очевидно невкоренени. Другите стоят свежи. Не знам ако бях изчакал още седмица дали щеше да има шанс за въпросните или са били обречени вече

Твърде рано се зарадвах. В последвалите жеги само няколко от резниците не изсъхнаха. Може би избързах с отвиването. Да имам 25 процента успех с тази серия. По-късните, които добавих, от тях мисля всичко прегоря под найлона. Много силно слънце през юли.

То и големите растения не са добре, особено тези без поливка. Правих някои снимки. Листата прегоряха и да имат 10 процента зелени листа.

Photo0661.thumb.jpg.c7dd662b975f0333d850d3ae10efec9b.jpg

Тези по на сянка са по-добре. Но то имаше 32-34 градуса и вятър няколко дена (на сянка). Тези, които поливах, са още зелени, разликата е значителна. Даже някои са съвсем добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От наличните на Дочь Великана подхождат Восторг и Стрежевчанка.

Някой отглежда ли ги и какви са отзивите?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз имам двата сорта, но едно, че са в неполивни условия, второ, че ги опасваха сърни. Нямам реколта от тях засега. Миналата година... всъщност последната зима ги плевих, окопавах и торих, та тая година бяха по-добре. От неполивните тази година най-добре се представи сорт Зойка, предполагам предвид това, че е на най-сенчесто място.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
преди 20 часа, Славянски написа:

Аз имам двата сорта, но едно, че са в неполивни условия, второ, че ги опасваха сърни. Нямам реколта от тях засега. Миналата година... всъщност последната зима ги плевих, окопавах и торих, та тая година бяха по-добре. От неполивните тази година най-добре се представи сорт Зойка, предполагам предвид това, че е на най-сенчесто място.

При мен също Зойка се представи най-добре. Догодина мисля да взема от нея поне десет броя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 47 минути, Nikolay Kolev написа:

При мен също Зойка се представи най-добре. Догодина мисля да взема от нея поне десет броя. 

А какви други сортове имаш? Зойка с кой сорт се опрашва добре? Кой сорт е най-сладък?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 59 минути, Nikolay Kolev написа:

При мен също Зойка се представи най-добре. Догодина мисля да взема от нея поне десет броя. 

И аз съм много доволен от Зойка. Едрички бяха, лесно се берат, сладки. Ранен сорт е. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване