Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Боби Димитров

При мен с Войтек и Дует не се е случвало. От новите от тази година, имаше зелени връхчета в леко разпукани пъпки на места, но на село е студено и не се развиха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

И при мен, като при Боби. И при трите сорта Вожтек, Вълшебница и Синоглазка не съм наблюдавал подобно явление за последните 3 години, а лятото при мен е доста сухои и растенията губят листата си още средата на август. Би следвало, ако се случва, то това да е с първите есенни дъждове, но при мен и такива липсват почти винаги и влагата идва след окончателното застудяване в общи линии. Ще видим за напред как ще е с новите сортове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Привет и поздрави на всички

попаднах на нещо интересно, може и да сте го пускали и да съм го пропуснал, ама да го споделя:

http://honeyberryusa.com/about-honeyberry.html

http://www.noreastkiwiberries.com/

и други интересни публикации

https://aces.nmsu.edu/pubs/_h/

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Големият сняг ми е натрошил клонки на някои камчатки. Нищо не губя и реших да пробвам да ги вкореня (две Челябинки и една Югана), като им понадрах кората с нож и ги киснах цяла нощ във "върбова вода" (киснали няколко дена във вода нарязани на ситно върбови клонки). Боднах ги в саксийки и полях пак с върбова вода. Ще ги покрия или с найлонов плик с ластик, или с някоя срязана пластмасова бутилка, да държи висока влажност.

Същевременно обаче говорих с един мъж, който отглежда камчатки и се е пробвал да ги размножава с резници взети зимата, точно като мен с върбова вода и буркан отгоре. Вика, че се разлиствали, но после загивали. Нищо не губя да пробвам, но нищо чудно и нищо да не излезе. Аз го посъветвах да пробва с air-layering на неговите храсти и така да си ги размножи. Иначе на вкус много ги харесвал.

Чакам и с нетърпение да видя дали семенаците ми няма да цъфнат на трета година. Имам и японски дюли, които почват трета година и може и да изкарат някое цветче, та знам ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Една от моите се готви да се разлисти. Доста са набъбнали бутоните. Сорт "Джугана" (Jugana) от контейнер 0.5л./разсадник Рудници

https://photos.app.goo.gl/N1kwnSXF2QhP4sgHA

Качеството е китайско на снимката, за което се извинявам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Точно това ставаше и при мен, @Славянски затова и лани пробвах метода с лятно вкореняване, след плододаване,с което почна тая тема. Обсъждал съм го и с няколко човека, вкл Адриан, който вкоренява така много успешо (и живее на едно от най-студените места в страната). Единственото проблемно нещо се оказа 100% влажност, което мислех, че съм осигурил, но найлонът е литнал и изсъхна за 2-3 дена субстрата и измря всичко. Затова и за тая година изцяло ще разчитам за директно вкореняване - всички купени от есента съм засипал поне 10 см почва над нивото на саксията и с повече късмет повечето сортове ще ми се умножат по 3-5.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И четирите ми камчатки са живи. 

Дочь Великана

IMG_20200222_140342.jpg

 

Сибирячка

Сибирячка.jpg

 

Синий утьос

Синий утьос.jpg

 

Югана

Югана.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

При мен са започнали да се разлистват Югана, Сибирячка и Силгинка. Канадските спят. Останалите, които са на по-сенчесто под дървета също са в покой.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера прегледах камчатиките. С изключение на едно растение другите са тръгнали лекичко и може да се очаква, че ще са ОК. Хич и не гледах обаче табелите, че вятъра щеше да ме отвее и трудно се задържах на земята. 

photo_2020-02-25_10-21-02.thumb.jpg.c4c2f2bc1eb2491ee8f4389844411b17.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Явно Джугана (Jugana) е от по студоустойчивите и се развива първа. Това леко ме напряга с оглед, че може тъкмо като реши да цъфти да хване някъв студ и да няма какво да опрашва. Другото напрягащо е, че при липсата на друг ранен сорт, и да случа на добро време с летящи насекоми, то пак няма да има опрашване при липса на друга цъфнала. Тази година ще седи за събиране на впечатления, но за догодина трябва или да взема някоя друга "ранобудна" за компания, или да я подарявам тази...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При мене само Синий Утьос е на изчакване. Всички други са почти еднакво развити.

Сега погледнах - и Синий Утьос има зелени пъпки, но не са се разтворили. Сибирячка ми се вижда с най-отворени пъпки. Но си мисля, че като цъфнат ще е доста по-лесно да се прецени кой сорт е по-ранен.

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен Югана е най-развита, но още без разтворени листенца, докато Войтек, Челябинка и Синеглазка никакви ги няма още като напъпване. Канадските сортове сякаш са по-назад, въпреки че не ги огледах подробно. Махнах някои много криви, счупени или навити в кръг клонки (най-вече от сорт "Морена"). А френската "Нимфа" едва се подава над земята. Трябва да им правя някакви по-сериозни ограждения, че тръгне ли тревата, нищо няма да се види.

Чакам с нетърпение и семенаците ми. Някои са по 60 см високи с по 3-4 стъбла.

P.S. @Лозан, гледам сега една от таблиците: Югана почва да цъфти две седмици след Дочь Великана и ги дават без застъпване. Не цъфти толкова рано. По друг източник почва седмица след ранните сортове и има застъпване от една седмица... Иди ги разбери!

И таблицата я намерих (ако тя беше).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен в момента е безпредметно да се гадае и да се притеснява човек. Начинът е следният: всеки си разпечатва таблицата и отбелязва начало на цъфтеж на всеки сорт, който има, както и начало на зреене (ядене). По някое време лятото сверяваме резултатите и ги въвеждам в таблицата.

Само за ориентир да кажа, че за някой сорт като Войтек да речем като пише 3 седмици от април за цъфтежа, това не значи, че цветът седи 3 седмици. Това е период, в който почва да цъфти растението. Този период зависи и от локация, и от времето за конкретната година.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

В Търговищкия край съм посадила Синий утес, Стрежевчанка и Югана. В момента Стрежевчанка и Югана вече имат неразтворени пъпки цвят. За съжаление няма кой да ги снима. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Всичкото камчатка при мен е напъпило и почти се е разлистило. Това към 03.03.2020! Включително и трите стари камчатки от Ведровски.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Три руски сорта от полската поръчка подарих за отглеждане в Шуменско на около 300 - 350 м надморска височина. Дочь великана е цъфнала, Восторг има пъпки цвят, Сибирячка е само разлистена. Снимките са правени сега

received_836296800202347.thumb.jpeg.6c255329d7d4042bc6ccfcbd9b06fb73.jpeg

received_232853657846747.thumb.jpeg.286e12bda44a3f1dc0d6c552d4118f79.jpeg

received_2257948304499633.thumb.jpeg.8f42ac69acb394211caeb5816951d847.jpeg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен развитието е доста по-назад - ето например Стрежевчанка, която има цветни пъпки (снимките са от 7 март):

IMG_20200307_115334.thumb.jpg.98e75ba74145ad1ec7f7c8dfc1d8ca13.jpg

А Дочь Великана е почнала да се разлиства, но не знам въобще дали ще цъфти (ама че кадър!):

IMG_20200307_115452.thumb.jpg.98fa58e9b04b6074683497ad35da8dca.jpg

Иначе мъникът "Нимфа" от френската поръчка е заложил цветни пъпки:

IMG_20200307_115406.thumb.jpg.9df09ad96c8957986fb4f41713a40bce.jpg

Семенаците изглежда няма да цъфтят, а и сякаш са по-назад в развитието си - съвсем малки пъпки. Най-напред изглеждат Стрежевчанка и Югана. Войтек е много назад. А Восторг нещо го е млатило зимата най-вероятно (не го бях ограждал) и изкарва растеж от странни места - не и от върховете на и без това ниските клонки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При мене ще цъфтят Сибирячка и Дочь Великана. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

При мен са цъфнали Дочь великана, Стрежевчанка, Восторг, Синий утес и Югана. Сибирячката има цветни пъпки. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

При мен почти половината са цъфнали. Може би Боби е направил някоя снимка. Днес ги заградихме да не ги опасат овцете. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване