Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Боби Димитров

Снимки не съм направил, но видях 5 цъфнали растения. Великанката и Джугана, другите не ги прочетох по етикетите, но като иде Любо другата седмица го съветвам да направи опис и да го пусне тук. При нас в петък нямаше нищо цъфнало от камчатките, дори не бяха толкова напъпили.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 31 минути, Боби Димитров написа:

При нас в петък нямаше нищо цъфнало от камчатките, дори не бяха толкова напъпили.

и при мен така

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен вече са разцъфтели (последните два-три предполагам). Най-напред е Стрежевчанка:

IMG_20200315_111545.thumb.jpg.f23ef01dd4092323329a03aaac327472.jpg

Югана също се гласи да цъфти, но не е съвсем цъфнала. По-напред от нея е "внушителната" френска Нимфа:

IMG_20200315_111617.thumb.jpg.646dbbd3d8fe4ca780d048c23f1cd096.jpg

Нещо има опадали цветчета... Иначе засега набучените набързо глогови клонки изглежда ги пазят от натрапници.

Виждам, че и Морена ще цъфти, но по-късно, а за другите не мога още да кажа. Морена изглеждаше, че може и да няма цветни пъпки, но се поразвиха листата и сега ясно се виждат. Восторг не го помня колко беше голям (трябва да видя на снимките), но едва ли ще цъфти - супер нисък и с малко листа е. Мисля, че някой е хрупал клонки зимата... Два пъти по-голям е от Нимфа :) Ще си записвам дати в таблицата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Ето я и една от моите Камчатки, вече ме настига на височина. Най-високото клонче е на нивото на очилата ми. Другата снимка е малко извън темата. Отпред Камчатка та, зад мен бибикю то, ;) свински ребърца 4 часа на 100 градуса. Изпълняваме указанията на властта самоизолираме се

DSC_1713.JPG

IMG-8f05891b283b32a3002c32e25de18465-V.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Какъв сорт е тази голямата, @Ivaylo Bogomilov? Доволен ли си от вкуса и урожая? За колко години е станала толкова голяма?

Само да вметна, че една от по-големите ми камчатки, сята от семе лятото на 2018 г., е образувала няколко цветни пъпки, т.е. ще цъфти на трета година. По-дребните сякаш нямат, но не огледах всички. Боби да се оглежда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Това е от първите Камчатки, които ги пусна бг фирма в бриколаж. В интерес на истината я купих щото пишеше че е увивно растение за пергола. На 5-6 години е, доволен съм от добива, правихме сладко от миналогодишния добив. Сорта е незнаен, не пишеше

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Нали съм си един "малък" плюшкин. Обещаваха и да е вечнозелено

DSC_1715.JPG

DSC_1714.JPG

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен в момента най-развитите 2, най-старите ми реално, Войтек и Дует, са на това ниво пъпките:

m7q2ZKGKb49pXIPk2dUDNFo2LXvYMeoESR2JQnzC

Аврора има нещо като недъгава единична цветна пъпка, която прилича на отворена, но не я броя, щото е нещо безформена и уродлива. Но най-странното е, че докато опитах да снимам, няколко пчели се бутаха по пъпките, които още не са цъфнали. Дали надушват, дали мана събират, не знам, но яко се тикат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Доколкото се ориентирам от снимките на ММ това е най - напредналата камчатика. Ама коя е...IMG_20200321_144202_565.thumb.jpg.36f66bde0aa1cc085cdf5e6eca9e7873.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Много полезна таз работа! :) Само не става ясно, какви точно са тези числа, но колкото повече, толкова повече..

image.png.cfc7dc813e9cb59bf0f174104ffb9668.png

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Метод за формиране на по-изправени клони.

honeyberry.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От четирите ми сорта, само Югана няма цвят. Хич не им е харесал снегът. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Цъфнали са ми 2 камчатки. Едната е от неизвестен сорт и е вече на няколко години (подарена ми е от Георги (Оризаки)). Другата е от новата доставка и е сорт Streżewczanka.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това, което Любо е показал, е много практичен начин за бързо размножаване на камчатки. Слагаш 20 см тръба, пълни с пръст на пролет, на есен махаш тръбата, режеш под нея и имаш 10 растения. В случая с тези горе, проблем за мен лично са дълги прави клонки без разклонения... Иначе ок :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

ММ снимал нещо, ама недоснимал. Питам го що си снимал етикета от предната страна, там не пише кой е сорта. Той вика, че и отзад не пишело. Как да споря като съм на  4000 километра от градината, ама със сигурност преди месец още стояха надписите на сортовете.

Така, че цъфтяща камчатика, сорт.. неизвестен

photo_2020-03-31_06-36-43.thumb.jpg.8a9cb6b041e4dc03b3c518dbf1781aa1.jpg

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес преди снега (по прогноза) исках да видя на какво дередже са камчатките, че не бях ги гледал в последната седмица. Виждам, че Стрежевчанка е първа по развитие. Била е цъфнала на 15 март, а сега има няколко оформени плодчета (може би е цъфтяла не повече от седмица):

IMG_20200331_181907.thumb.jpg.f3aa4e85f71bdf4d16621210121f5a63.jpg

Малко е неясно изображението, но има поне четири плодчета като за опитване (от мен или птиците).

Югана е прецъфтяла (тя цъфтя по-късно от Стрежевчанка), но завръзи не откривам. Не е станало опрашването. Те са сходни по размер. Интересно е обаче, че Нимфа още цъфти (вече трета седмица) - сигурно ще е добра за опрашител:

IMG_20200331_181829.thumb.jpg.eadf67e78b617101c1ae16e8050cbc8f.jpg

От другите руски сортове Морена цъфти, но има цветове, които са още зелени. Дъщерята на великана също е цъфнала колкото да не е без хич - много е красива с червеникави листа:

IMG_20200331_182056.thumb.jpg.41763c9ff540bd74d98442495879e6e0.jpg

Гордостта на Бакчар също червенее, и е хубаво разлистена, но мисля, че няма да цъфти тая година. Челябинката и тя цъфти колкото да не е без хич, а Синеглазката нещо не расте добре и има измръзнали или изсъхнали пъпки/клонки и не е много облистена. И тази година нищо от нея. Поне се ориентирах как са като последователност. Хубавото е също, че Нимфа ми е в средата, а тя цъфти най-дълго.

Полските сортове Войтек и Зойка са по-назад и имат цветни пъпки, но още съвсем зелени. Най-рано след седмица ги виждам цъфнали. Не очаквах да са толкова късни. Още повече, че при канадските има някои изненади. Почнал е да цъфти Boreal Blizzard:

IMG_20200331_175038.thumb.jpg.04ae5d677edbc1d3a84d57a9a1fdbaa2.jpg

Също и Boreal Beast:

IMG_20200331_175009.thumb.jpg.33af95c911e901207b5887d2e356020d.jpg

И двата са в началото на цъфтежа. А Boreal Beauty e назад.

Интересно е, че е цъфнал Borealis, но Аурора и Honeybee не са. Според полската таблица по-назад в темата двата сорта трябва да почнат да цъфтят десет дни преди по-ранните два от Boreal серията, а при мен те са по-назад поне с няколко дни. Докато Borealis, който почва да цъфти 12 дни по-рано според таблицата, е наистина хубаво разцъфтял и очевидно е по-ранен. Но странно защо т.нар. "опрашител" Honeybee толкова се бави? Очаквах по-късно развитие от канадските, но хубаво е, че всички (ще) имат цвят. От руските някои пропускат годината.

Странна работа. Югана се води, че цъфти заедно с Бореалис, но беше цъфнала поне седмица по-рано, да не кажа десет дни, и вече е прецъфтяла. Същевременно Дочь Великана на хартия се води много раноцъфтящ сорт (близо 20 дни преди Boreal Blizzard), а мисля, че въобще не е толкова напред - миналата седмица не беше цъфнала като ги гледах. Същевременно Нимфа е наистина ранна - поне с две седмици пред Boreal серията. Странно какво става с Войтек, който трябваше да цъфти заедно с Нимфа, Югана, Челябинка и Морена, но е доста по-назад? Може би седмица след Челябинка и Морена и две след Югана. Странна работа.

@Боби Димитров, при теб Войтек по-рано ли цъфтеше от Дует (с малко, според полската таблица)?

Та какво ми остава? Да ги опазя до реколта. Шепи имам достатъчно големи на тоя етап :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Всеки сам си води статистиката, като се записват 2 неща:

  • в какъв интервал е цъфтежа, от-до като седмици
  • в какъв интервал зреят плодовете, от-до като седмици

След края на сезона, може всеки да пусне тук списък от типа:

  • Сорт, цъфти 2-4 седмица април, зрее 1-2 седмица юни.

Пускам пак таблицата за референция. Крайната цел е да я попълним с данни от България, а не от Канада/Русия/Полша.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1rAonxmFjj2gv-NiCiak6f2gXL5ZCF3tYZqkW01kVMr4/edit#gid=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

В тази таблица има ли някакво подреждане? И цветът на фона при името на сорта какво означава? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В момента са подредени по цъфтеж. Но може да се подреди както ти е кеф - копирай си я и си я нареди. Цветовете показват цъфтеж и зреене (указани са долу в таба като легенда). При сорта - нямаме данни, така е обозначено какво липсва.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес видях, че някакво животно - най-вероятно сърна - е изяло върховете на една от камчатките. Летос не ги пипат, но сега като няма зеленина са се изкушили. Ще трябва допълнителна защита. Лошото е, че тази имаше повече цвят, ама е далече от къщата и са по-смели да правят поразии. @Любо Д, мисли му!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване