Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Любо Д
преди 15 часа, Славянски написа:

Днес видях, че някакво животно - най-вероятно сърна - е изяло върховете на една от камчатките. Летос не ги пипат, но сега като няма зеленина са се изкушили. Ще трябва допълнителна защита. Лошото е, че тази имаше повече цвят, ама е далече от къщата и са по-смели да правят поразии. @Любо Д, мисли му!

Няма какво да му мисля. Моите ги заградихме. Другата седмица ще отида да ги видя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Освен Streżewczanka, която цъфти от миналата седмица са ми цъфнали още Atut, Vostorg и Wojtek, доста други имат цветни пъпки и ще цъфтят или тази или от другата седмица. Мисля да не докладвам обаче непрекъснато какво цъфнало какво не, ами да си попълвам табличката и накрая да споделя. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ето снимки от при нас вчера. Дует най-развита като листа и цветове (почти няма нецъфнал, тази горе в ляво). Войтек след нея с няколко дни до седмица. Така си вървят и като зреене, около седмица разлика. Дори микро отводките от лани Дует цъфтят. Двете Славянки нямат цвят (или не видях, или изобщо нямат).

YJRMEbXs4tHo4ji1MotA6nsIqBpb3ta730rxDr0i   nnoirJteE92w5sYmA084W5caNuUeM8ji_Z34H-eC

 

От канадските, Аурора, Бореалис, Красавицата и Звярът, всички са доста назад. Тук-там по 1 цвят на връхна пъпка е подкарал, другите още не, поне седмица до пълен цъфтеж.

Kb0J6euur7WOWoU3PBrLIbUTkV8ZrZG7xnDbt4oE

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Това сега да го броя ли за вързало плод.. или га'го'изядем тогазЕ.. :rolleyes:

Tundra и Honeybee са вързалите по 2-3 плодчета..

IMG_20200419_133827.thumb.jpg.1249f2d8e986ede88094cee335d65ada.jpg IMG_20200419_133845.thumb.jpg.518423130630b592bc44f766795734f8.jpg IMG_20200419_133810.thumb.jpg.155f806c7d9b57b4905776216ca7c62e.jpg 

IMG_20200419_133824.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Супер! С вашето време, до края на май ще са узрели, ако не и 24 май! Хубаво е, че нямаш много отрупване, защото това им спира растежа. Като гледам вече имат нелош прираст - давай им яко вода до към края на май, щото после спират тотал в жегата.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Забравих да добавя още нещо, което наблюдавах.. на снимката съм насинил докъдето е зимното слънце на обяд в 12 часа.. снимката е правена около 2 на обяд.. както ида е по-интересното е, че най-завряната в зоната на здрача е сорт Nimfa и цъфна последна след уж по-късно цъфтящите Tundra и Honeybee.. втората Nimfa пък беше една от първите цъфнали..

555014988_IMG_20200419_1338102.thumb.jpg.359979878c1637f55912fdeef8a4a843.jpg

Схемичката от заСЯВАНЕТО B) 

IMG_20191119_113831.thumb.jpg.ced2d6b9e76c4f0448021e89882c437e.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен на руските им премина цъфтежът, но от канадските всички без Borealis и Honeybee още цъфтят (Aurora и трите от Boreal серията). Honeybee и Boreal Beauty цъфнаха последни. Интересно, че Войтек и Зойка също цъфтят и според мен са по-назад от канадските. Но плод почти няма да имам, особено от руските, някои от които пострадаха от сърни.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Появиха се първите сини плодове. Това показва, че е подходящо време за вкореняване на резници.

 

Sibirachka.jpg

Sibirachka2.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

@greenn на каква надморска височина си?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Около 300м. Тези са само на сорта Сибирячка. Канадските са по-назад.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен статистиката отече, защото с карантията покрай гироса не можах да хвана кой кога почва да цъфти. Но мятам тия наблюдения.

Спрямо преди 2 седмици, канадските сортове са цъфнали почти изцяло всички цветове. Обаче Дует и Войтек не спират да цъфтят. Като Войтек сега почват да прецъфтяват първите цветове и има още пъпки, а на Дует има И завръз И цвят пресен И единични пъпки нецъфнали. Което е супер де, но просто мята тия статистики яко в тъча, защото нещата не са толкова отсечени като време.

HcWwVtw8SUBEFO3gyDmCRfqxje1PZMnGDEmXkcMl

 

Като гледам на @greenn Сибирячката, интересно ми е дали някой друг с този сорт ще рапортува такова ранно узряване? При мен не вярвам преди края на май да има нещо за ядене от Дует (най-ранния ми). Бих взел по-ран, стига да има такъв в нашите условия!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При мене Сибирячка най-много пострада от студовете. Има изсъхнали листенца, но на листа ще го докара. Догодина ще видим как е. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 10 часа, Боби Димитров написа:

Като гледам на @greenn Сибирячката, интересно ми е дали някой друг с този сорт ще рапортува такова ранно узряване? При мен не вярвам преди края на май да има нещо за ядене от Дует (най-ранния ми). Бих взел по-ран, стига да има такъв в нашите условия!

Бая хора взеха Сибирячка, вкл. @Варела, @Миленка®, @Лозан... и аз имах една погрешка, но я харизах. После взех и втора, която я забравихме при баща ми, и и нея я харизах на една жена. Но огледах днес канадските сортове - дори Boreal Beauty има вече оформени плодчета, макар и още да цъфти. От руските най-рано ми цъфтяха Стрежевчанка и Югана и трябва да ги проверя. Морена се води ранен сорт, но пък някакво животно ѝ опоска връхчетата с повечето цветове. Но определено плодчета в края на април е по-рано от очакваното. И това от Северна България.

Ще видя тия дни да прегледам всички снимки, които правих горе-долу през 3-4 дни и да си нанеса данните в таблицата. Жалко, че не всички цъфтяха, но и едно цветче мами за тия периоди. Нимфа ми цъфтя в продължение на около месец, дето няма и една педя :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Айдеее, опитах първата камчатка - Дочь Великана :) . По-скоро кисело, но интересно, съвсем мекичка. Ама беше една узряла, има още една зелена. На Сибирячката, да се надявам, ще опитам след някой и друг ден. Още е твърда, макар лилавееща.

 

 

IMG_20200515_161323~2.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен Дъщерята на великана и още един сорт имаха лилавеещи плодчета тия дни. Ще трябва да ги следя изкъсо, за да ги опитам. Най-много е задържала Boreal Beauty, но пак колкото да ги опитаме. Със зреенето ще ми е по-трудно да следя периодите отколкото при цъфтежа, а мисля, че при толкова малко цветове и съответно плодове не е съвсем меродавно. Тя цъфтеше най-късно, онзи ден видях прецъфтяващо цветче.

А, и, @alys, колко беше голямо плодчето?

Кога зрее камчатката спрямо ягодите при тебе? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При мен първите ягоди и първите камчатки (Доч великана)станаха по едно време. 

20200510_095040.jpg

20200510_094011.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не премерих, но около 2 см дълга и в тумбестата част около 6 мм. Ягодите още не са чули :) , цъфтят и тук-там са завързали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Великанската Дочка по-ранна от Сибиричката ли излезе? Хм! Явно това трябва да сдобия при мен на есен... От моите сортове нищо не е дори тръгнало да лилавее. До края на месеца очаквам Дует, пък да видим. Имам подозрение, че тия, които зреят по-бързо, може да са по-киселки. До момента кисели не съм опитвал, на сладост и вкус са подобни на висока боровинка.

@Димо 33 Кой сорт е ягодата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От резник се вкореняват, нали така? Живи и здрави, ще имаш. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

До момента не съм успял от резник поради нуждата от 90-100% влажност, която ми се видя трудно да поддържам и разлистените 20тина резника от Ивайло изсъхнаха за няколко дни, макар да бяха във влажна почва. Нужно е да се покрият някак и да се държи вътре влажно. 

Тъй като това е много сложно за мен (неам нер-виии!) карам директно със зариване на някое клонче и директно вкореняване. Има един-два клипа с резулататите, доволен съм. Всички нови съм ги закопал дълбоко с тая идея, ще снимам клипове пак на есен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване