Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

МиХи

Градина в Балкана, насред дивата природа.

Recommended Posts

Боби Димитров

За тая година е късно вече, трябва да имаш разсад 2 педи, иначе шанс няма.

Но иначе, вземаш си няколко био картофа, режеш ги, март ги слагаш във вода като семка от авокадо както се слага, да пускат корени в топла стая, по някое време изкарват стъбла, отчупваш стъблата с техния си корен и садиш. Това е резюмето. Но преди всичко си вземи няколко картофа и ги пробвай  на вкус - печени на резени с подправки тип вегета, на пюре, задушени с масло, на пай, и тн. Защото не всеки харесва вкуса им :)

Снимки и видео има много в нета, ето отправна точка:

http://www.thesurvivalgardener.com/survival-plant-profile-sweet-potatoes/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Еее, за пробване отдавна съм пробвала. Много ми харесват, та затова ми се ще да си отглеждам поне малко сама. Например сега разбирам, че трябва да започна упражнението март месец. Интересно ми стана и това, че трябва да са био, ще дебна по магазините през март. Благодаря Боби.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не е нужно да са био, но не-биото явно са третирани с препарат против покълване или друго, защото през годините съм пробвал всякакви други и не покълват добре. Примерно 1 от 5, или много слаби корени, или не изкарва стъбло... Най-добро покълване съм имал от едни български производители, с които работих преди. Изцяло нетретирани и пресни :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

поправка! ... селърито което мислех че е заминало изкарва нови листенца ... за 1 ден наистина листата му изсъхнаха, но явно се е вкоренило добре ... също никнат и морковите сега ... ще пиша по-натам по темата: втора реколта

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Ама че гадост. Писах, писах и какво натиснах, но всичко изчезна.

Не знам сега дали мога да го възпроизведа отново, но е голяма досада.

Ще опитам по спомен :grin: 

Боби, заинтригува ме с тези сладки картофи. Ще се пробвам и аз на пролет, само не знам дали има био по магазините в Русе, но ще потърся.

Засадих два корена лофант. Изи, ще внимавам със семената, имам опит със заплевяването с културни растения. :joy:Почна се с една нигела преди десетина години и още никне тук там, после невен, мак , да не говорим за оенотера и т.н. Забравих най-голямата напаст с давност повече от десет години- гулията. непрекъснато я скубя от къде ли не из цветята и зеленчуците. За лофанта четох чудеса, а й можело да се ползва и кулинарно. Харесва ми аромата му, но ми е напълно непознат като растение.

В билковата част сложих и ехинацея за чай.

На балкана е имало порой през нощта срещу петък. Пътят сутринта беше на места непроходим заради свлечена кал, дървета и камъни. Всичко това заради дървената мафия. Изсякоха 50 годишна борова гора и сега водата се стича по склона, мъкнейки всичко по пътя си и на две-три места има опасност да го прекъсне. Писах къде ли не без резултат. Имали разрешение за подборна сеч. Да, ама сега склонът е напълно оголен.

От този порой в градината всичко беше полегнало. Доматите са пораснали за 11 дни с почти 50 сантиметра, чушките с педя. Има работа за целия китайски народ, а аз съм една, пък е трябваше да редя гранитогрес в кухнята и да боядисвам рафтовете на шкафа. Той всъщност е вграден долап в каменната северна стена на къщата. Естествено държи студено и е чудесен. Обаче с годините дъските са поизгнили и се наложи да се бетонира първия ред /ММ се справи и ми сглоби от дюшаме нови рафтове/. Запълних със силикон фугите на дъските и боядисах, а сега и рафтовете. Ще стане,но иска време.

Засях краставички, зелен боб, който всъщност е лилав, но при варене става нормално зелен, моркови, босилек, чистих ягодите и орязах листата им, вадих чесън и си нарязах зелени пера лук за фризера, че скоро и лукът ще стане за вадене. Бая време ми отне да се справя с провисналите домати. Обаче нямам много завръз.

По тази причина напръсках с ка-бор, че намерих едно пакетче, а лененото масло и сапуна останаха за следващата събота.

Имам проблем с качването на снимки /от избор на файлове/. Казва ми, че са големи. Става само от "Прикачи снимка от URL адрес".

Ето малко 66280144_10210943194495097_6876513009087

66325037_10210943239896232_6413956339956

 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

66436057_10210966546678887_7215999005258

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Значи, постлала съм им килимче, посяла съм им цветя и още са зелени. Навярно искат и музика :grin:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Най после почнахме да берем домати. Слаба работа тази година. Оживяха, но са малко. Първите две кофи и половина са "усвоени" - една част кетчуп за внука, едната за ядене и малко за буркани.IMG-9670.jpg

IMG-9674.jpg

А и много черита има, но ме мързеше да снимам IMG-9672.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И е време за салатката 68702576_10211128628650835_7250048582563  реколтата не е както трябва, но е добре все пак 67921581_10211128617250550_5426581437786 и черита  разноцветни има, а другата година ще има и бели и зелени също, надявам се. Купих семената. В петък пристигнаха. 68994691_10211128618730587_2771162231373

И още 67971171_10211128624330727_8156401306106

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Сега да кажа за опитите с разсад салата у дома сята на 8.август. Пониква на третия ден, но поради жегата в  Русе разсаждането се оказа неуспешно. След три подсаждания останаха тези 

20190904_090237.jpg

20190904_090228.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Обаче сега съм заложила нови за зимния посев в ляво, а в дясно са останали от предишните. Растат бързо, но ще чакам да захладнее на балкана и тогава ще разсаждам.

20190904_090223.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

да и аз усетих че не им е добре на терасата в жегата и ги прибрах в стаята под лампите ... сега обаче са станали толкова големи че е наложително да разчиствам в градината и да направя място за зимните посеви .... 

zneAtJeSK8yriZzo_Tyg11gcJaMrXMvAOLhORKTG

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

О, да . За разсаждане са.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Тук пък съм забравила, че съм писала. Колко време е минало. И при мен колко неща са се променили. Ще трябва да разкажа това онова. от миналата година имам и малка обикновена оранжерия 

20220410-160543.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Охооо радвам се, че писа :) Давай отчет :) Ама и снимков!

Тази оранжерия дано да ви служи вярно и да нямате вятър - при майка ми същата издържа около 2 седмици и после всичко замина!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И тук имаме една такава (за склад). Счупи се в 70 см сняг, прегъна и пречупи някои от профилите на билото. Вятър е отнасял найлона изцяло, но откакто го вкопахме проблем няма. Обаче има скъсвания при онзи сняг. Ако не я ползваш зимата, да го махнеш. Иначе трябва да го изтръскваш нощем, защото се задържа, билото е доста равно. А найлонът вече кара мисля четвърта година и горе-долу държи. Но ципове и подобни заминаха, щото се разкриви и разшири.

Една снимка от архива:

IMG_20200206_174857.thumb.jpg.c8dd43910b0ab198e497d4c3d75f808c.jpg

Една експериментална арка за пилета:

IMG_20200206_092022.thumb.jpg.22605bd39db935c60ace0d6b91e7735a.jpg

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Махнахме найлона през декември именно заради снега. Миналата година я ползвахме с успех. За първи път имах свежи растения и домати до ноември, но тя и есента блеше хубава.Размерът е малък 4.5/2/2. От трите страни заравяме найлона на около 25 см с пръст и за по сигурно слагаме и по един голям камък. Поставена е в ниското и вятърът изобщо не й пречи. От юг има извън двора малка горичка от саморасли дървета, както и от изток, а от запад  има зид и сайвант. Така е на светло, но закътано място и всичко беше наред. Ще видим тази година какво ще се случи. Купих още една 5/3/2 и ще я поставим успоредно на тази в ляво на снимката.

С разсада напредвам, но няколко дни в Русе температурите са ниски и се наложи да го прибера от балкона в къщи. Утре ще го изкарам пак навън, че другата седмица го дават топло. Четири накива кутии, които имат капак и вечер ги затварям, но вече стигнаха до горе и затварянето е трудно. Има и две щайгички. 

20230317_080233.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Сега е наред капковото. Миналата година направихме най-простия вариант с най-евтините маркучи за оранжерията и ми хареса. Пести време и вода и на растенията им се отрази добре. Имах малко артернария, но не беше напаст. Добивът беше приличен. Има какво още да подобрявам. Ще сложим капково и на външните домати, за да не се разхождам с маркучите. Не съм любител на едрите домати. Напълно са ми достатъчни до 600 грама примерно. Не търся рекорди, а качество и вкус. Не съм използвала нищо химическо с изключение на син камък. Иначе бърках разни смеси, използвах и масла. Торих един път с тор от калифорнийски червеи, изпълзвах торопочвена  смес с триходерма и други подобрители за разсадите и по една шепичка около стеблата на доматите след засаждане. 

Сега си купих същата. 30 лв е за 50 л чувал с безплатна доставка.

Малко доматки от миналата година. 

297561670_10216380489904084_4364854642143146084_n.jpg

298262546_10216380489984086_724848268413966463_n.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Днес покрихме оранжерията с найлона. Стана по лесно отколкото си мислех. На балкана е студено още, но пролетта напредва. До нас англичаните си пасат коня.

20230318_162616.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Иначе е красиво, освен студено :)

20230318_163354.jpg

20230318_163411.jpg

20230318_163348.jpg

20230318_163535.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване