Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

МиХи

Градина в Балкана, насред дивата природа.

Recommended Posts

МиХи

Не знам дали трябва да имам тема, но тъй като пиша в темите на останалите, а това едва ли е най-доброто, все пак реших да имам.

И така, градината ми наистина е в Балкана, насред нищото, защото за 20 година районът опустя и селото вече няма постоянно живущи. Когато отидохме имаше няколко къщи със стари хора, но те постепенно си отидоха и сега сме само ние - около шест къщи с хора от близки и далечни градове, които идваме в почивните дни. Ние сме на 130 километра и живеем в Русе. От брега на Дунава до Балкана. Почти всяка събота и неделя изминаваме това разстояние, за да се впуснем в приключението цветя и градинарство. Градината ми е повече дива, но си я обичам. Казвам моята, защото само аз "творя" в нея. ММ има здравословни проблеми и ми е повече шофьор, но си има малка кактусова градинка, за която се грижи.

И да покажа няколко снимки, за да не са само приказки.

Аааа, ника ми е МиХи защото са първите две букви от име /Милена/ и фамилия /Хинкова/, а и внукът ми е Михаел и му викаме Михи. Това ми дойде на ум, защото в друг форум съм с инициали МГХ, което си е много трудно за произнасяне.

Това е залез над Дунава, който виждам от прозореца си в Русе.

64729742_10210830424355914_4020033696215

А това е Балканът /през пролетта/

54525832_10210380691512874_7667770100975

Ето и двора в сезона на розите

61289778_10210738318173317_4774241755962.

Цветята са ми страст, но и всичко, което расте и е природа.

61290318_10210738311253144_2555117525184

Не може да бъде подредено и оплевено, поради липса на време, но се старая да има все пак нещо като ред в градината.

61835445_10210742573239691_5123813082669

Къщата е нищо особено, но има един сайвант, който е любимото ни място и зиме и лете. Впрочем на Балкана зимите са меки в сравнение с Русе, не пада под минус 17 и то рядко и съм определила зоната на 6б може би.

62494051_10210798575119703_4928700492302

Сега отивам да приготвя обяда и после ще продължа.

  • Харесвам 10

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Честита тема :) Градинката изглежда супер! Това на последната снимка в средата смрадлика ли е, правиш ли си извлек от нея? Къщата ваша ли е, направи ми впечатление новите улуци и водосточни тръби :) На -17 как е положението с неизмазани стени, вътре не духа ли? Моят род по майчина линия са балканджии, Ичера, Медвен... не съм сигурен, че бих нарекъл зимите меки :) В Русе става ли по-студено от -17? Реката няма ли смекчаващ ефект, предвид, че е голяма водна площ?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Боби, в Русе си е баш север. Студ, сняг и вятър в изобилие и температури даже  повече от –20. По реката духа и градът в миналото е бил обърнат на юг, т.е. с гръб съм нея.

На Балкана в слънчево време и сняг може да се ходи по жилетка, а в Русе пронизващ студ.

Улуците са нови, но къщата е строена някъде около 1932 г и не е довършвана никога. Нямаше дюшаме и таван на стаите, коридорът не е мазан, както и от вън, през прозорците духаше и изобщо има мнооого работа по нея. Част отхвърлихме още тогава, останалото продължаваме и до днес. Обаче има огнище и джамал, почти целия първи етаж е изграден от камък, има добро изложение, хубава гледка от втория етаж и единственото равно дворче от всички къщи наоколо, обиколено от високи каменни дувари. Поради последното и затова, че е ориентирано на юг, е закътано и тихо.

Имотът под нас е изоставен от дълги години и същата се събаря през очите ни, в т.ч. и върху градината ми. Има си и положителни страни. Ползвам част от него за зеленчукова градина. Няколко пъти предлагах да го купим, но наследниците все не могат да се организират. Разрешили са ни да го ползваме. След време бих искала там да стане нещо като градина-парк с декоративни и плодни растения и дървета. За сега е борба с диви къпини, шипки и акации, огромни треви, два смока - единият над 2 м. и слепок, който изглежда като извънземен, щото има неонови ивици на гърба, които светят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Звучи идилично направо, тих равен южен двор в Балкана, ограден с дувари и безплатен имот за зеленчук и строителни материали ;) В следващо писание включи някоя обзорна снимка, ако е на сгода!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

ехееее време беше Миленко да си отвориш тема тук ... пусни снимки на светещият извънземен смок моля :) ... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 3 часа, Isa Bel написа:

ехееее време беше Миленко да си отвориш тема тук ... пусни снимки на светещият извънземен смок моля :) ... 

ами... аз хвърлих по него кухненски отпадъци, за да избяга и не го снимах.Разпознах го на снимка в интернет. На втората снимка, но нашият беше млад  /по малък и по лъскав/ и светеше повече http://www.omda.bg/page.php?tittle=Слепок&IDMenu=303&IDArticle=4047

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

малииииииии ... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Миленка, а оня многогодишен, живораждащ лук прихвана ли ти се? Аз си пренесох също корен на вилата и е взел да пуска лукчета отгоре. Ако не си успяла да го захванеш ще ти пратя лукчета.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако някой закъса за египетски лук (walking onion, Allium × proliferum), както и за резанец (chives, Allium schoenoprasum) да драсне, при мен ги гледам около фиданките и имам предостатъчно. Специално вървящия лук го вадя из корен, защото до долу си е читав, когато ми трябва за готвене. Ако е за салата, само кърша листа.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Venetka, Лукът се е хванал, даже листенца си късах, но за сега само дебелее. Няма си лукчета.

Утре отиваме на балкана за цели четири дни. Това рядко ми се случва. С много уговорки успях да си освободя четвъртък и петък.

Основно ще чистя къщата и ще лепя плочки на пода. За първи път ми е лепенето, но каквото и да се получи, ще ги довърша, защото съм се хванала на бас, че ще се справя. Трябва да е готово, че синът си идва и иска да ходи там с приятели. Тя същата всъщност е негова. Купихме я когато беше на 10 години и за да не си играем един ден да я прехвърляме, направо на негово име я взехме. Той сега е в Англия, а дъщерята в Германия. Но за това друг път.

Ще снимам лукчета, домати и всичко...дано само не е имало проблем някакъв, че тази година градушка , порой, градушка, порой , жега... край няма.

Боби, какъв е този "вървящ лук". Живораждащият дето ми го даде Вени ли? Сибирски имам, но вървящ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

65391261_888646048178808_890330657712609Ето около това място се върти всичко. И зиме и лете.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

На балкана всичко си беше както трябва. Само дето тревата за 10 дни е избуяла и е станала гъста джунгла. Косих, скубах, плевих, късах, изобщо голяма борба падна. И пак го докарах до не особено цивилизован вид, но все пак приемлив.

Домати почти няма. Цвят много, завръз малко. received-480342272794475.jpg

Има малко алтернария. Късах и хвърлях листа, но за сега като че ли е под контрол. Вижда се тук при Лабрадорите.  До сега не ми се е случвало да откъсна узрял домат на 22. юни, но вчера сутринта закусихме с едно Лабрадорче. Педя растение с доматки. Другата година поне десет растения ще сложа от него.IMG-9300.jpg

Черитата са добре IMG-9320.jpg

имаме си и чушчици /слабо люти и сладки рибки/ IMG-9316.jpg

И много цветя, разбира се . Роза на прозореца 64785449_10210867113633123_3183987800601

и пред къщата 64893246_10210867114233138_7991011500040

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Пръскането с триходерма може и да има ефект. Чудя се сега с какво да продължа. Вчера пръсках доматите с мляко и йод / 0.500 мл мляко и 30 капки йод на 10 л вода/ за всеки случай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

65201951_10210867124713400_2133843566307

още рози  /Елф/

65230709_10210867125713425_1483134936968и какво ли не в градината

64903966_10210867126393442_6146231945857

май ви досадих вече 65040766_10210867130553546_8215267930296

затова последно /за този път/  -рози под сайванта 64944052_10210867131993582_1260443408112 за настроение.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

пу пу пу - красоти големи ... :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Утре отиваме на балкана и дано всичко е наред, че не сме ходили повече от десет дни. Последно пръсках доматите с мляко и йод. Сега се чудя с какво. Може би ще опитам рецептата с ленено масло и сапун. Не намерих рибено масло, което е другият вариант.

Планувам да сея моркови втора реколта, малко зелен боб и краставички и да проверя дали чесънът става за вадене. Но като имам предвид, че разликата с полето е около две седмици, вероятно няма да е готов. Питам се на негово място какво да сложа. То не е много мястото, но пък ми се иска да го оползотворя.

Нося и билки за садене-разсад лофант. За първи път ми привлече вниманието това растение. Четох че е силно студоустойчив, сухо устойчив и непретенциозен към почвите. Притежава уникални медоносни и лечебни свойства. Достига височина до 2 метра и цъфти активно почти три месеца. Лофантът е с най-дълъг период на цъфтеж. Полезен за чай и подправка, а и понижавал кръвното. Чудя се обаче как да го надпиша, че много прилича на бурен и има опасност да го оплевя. Някой има ли впечатления от него ?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Миленка, имам лофант от 3 години в пловдивската градина. Взех си го от Незабравка, впечатлена от суперлативите, написани от него. Супер непретенциозно растение. Една голяма туфа е насред спирей, рози и куп други. Есента го изрязвам до долу, напролет си избива, расте и цъфти. Мен ми харесва миризмата му. Но да те предупредя- първата година без да знам си го оставих да си цъфти и прецъфти. Майко мила, напролет всичко наоколо беше в лофантчета. Няма опоскване, до тази пролет все изкарват нови. Така, че ако не искаш поле от него не го оставяй да прецъфтява и да се разнесе. Така и не сме го ползвали като билки и нямам впечатления.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Миленка аз нали се засилих за втора реколта - сега отчитам някой свои грешки ... заради големите жеги в този период всички растения с къси коренчета или от обща кутийка са напълно изгорени/изсушени - ако не е човек на място да ги полее примерно сутрин по хладно или вечер .... бях пикирала мой разсад селъри и замина всичко само за ден .... от тези които съм насяла като семена изниква спанака сега - ще видя как ще му понесат жегите ... за всичко което мисля да сея с корен, ще гледам да е отделен корен от табла с гнезда за да не е труден периода на адаптация в градината ... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Михи, имаш тепърва време и за моркови, и за боб, и за краставици, тиквички, магданоз, копър и редица неща :) Ние слагаме тепърва сладките картофи :)

Зеленолистни като спанак, рукола, кресон, марули, манголд и прочее не слагаме, защото след покълване ВЕДНАГА изпръчават и край. На есен с песен (началото на септември).

Лофант отглеждаме ние от както имаме тази градина. Винаги ги оставям да пуска семе и го пръскам навсякъде. Ако ми пречи в процеса на работа да садя или оправям лехи, изкоренявам внимателно и подарявам. Искам да имам стотици корени, за да мога да подарявам по една стиска на всеки желаещ. Също така го режем два пъти - първо някъде до края на юни почти до земя, преди да е направил цветонос, а после на есен, когато е нацъфтял добре. Естествено не целия, и в двете резитби оставяме растения без да ги пипаме. Много добре се справя и около фиданките. За чай е супер, в нашия микс с градински билки - мента, маточина, салвия, риган, равнец, кантарион, живовляк, бъз, липа и прочее.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ще оспамя темата на Миленка, но Боби много ме интересуват тия сладки картофи. Заглеждам отдавна по магазините , ама до сега нищо не съм харесала да купя, за да пробвам. Все ми се струват, че нямам достатъчно очички, за да тръгнат. Разкажи повече за тях моля те. Кое, как, какво засаждаш?

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване