Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Теди

Растения, отблъскващи насекоми и вредители

Recommended Posts

Теди

Попаднах на тема в социалните мрежи, където беше даден пример за растения, отблъскващи досадни насекоми (Plants that keep the bugs away).

Ето това е оригиналната дискусия, която се завихри - виждам над 270 коментара: 

 

 

Копирах картинката и добавих превод. Превеждам и по-интересните коментари по-долу.  Периодично темата се повдига и в чата, но не остава нищо трайно във форума и за това пускам  материала тук.

large.64525261_10156029290286852_9044777

Коментари под картинката от социалните мрежи:

Kristin Law НЕ Е ВЯРНО! Соковете на растението, а не самото растение отблъскват. Няма да помогне, освен ако не смачкате растението и не се натъркате с него.
Rod Knight Кой би искал да изгони паяците? Вековно стара фобия ни пречи да осъзнаем как в действителност тези фантастични създания контролират нежеланите насекоми.
Ann Lemons Аз само искам да разбера кои растения ще отблъснат свекървата ми .... тя ме дразни най-много.
Lori Davis Аз имам розмарин, мента, лавандула, босилек и много комари.
Sharon Carson Имате нужда от много валериана за комарите!
Lori Davis Sharon Carson Страх ме е да не привлека всички съседски котки, вместо това!
Misty Allen Лимонена трева.
Amalie Moukarzel Имам ги всичките растения и много буболечки.
Anne Chovie Същата работа е и при мен. Имам ги всичките, плюс ежедневни посещения от комари.
Martha Alfaro Lori Davis Аз също!
Sean Durante Къщички за прилепи, хора, имате нужда от къщички за прилепи....
Mitchell Walter На база всички коментари, единственото решение да се отървем от буболечките е огън.
Lester Smith Търся растение, което да отблъсква хора, които нямат понятие от къде идва цялата каша в днешния свят.
Elaine Maestas Аз имам розмарин, босилек, валериана, мента и тонове комари.
Jolene Brown Elaine Maestas, аз също.
Johnny Munson Jr. Предпочитам да имам комари вместо котки....
Julie Chalk Аз имам невени, насадени около марулите, червен лук, моркови, ряпа, и с тях всякакви зелени, черни и бели мушици.
Sally Thomas Hoffman Имам нужда от растение, което да отблъсква плужеците и мишките.
Patima Jittako Rudman Vladimir  Насадих невени при моите рози. Листните въшки вече са в историята.
Lana Nolin Patima Jittako Всъщност невените не отблъскват листните въшки. Те привличат калинки, които ядат листните въшки, или поне така съм чувала.
James Brazos Cole Насадете местни растения заедно с вашите рози и така ще привлечете повече естествени хищници.
Jack Davis Лавандулата, също така, помага и срещу мравки.
Jeremy J Berggren Това на картинката не са буболечки. 
Sekip Koc Имам стотици листни въшки върху невените ми.
Natalia Castillo Deleon Sekip Koc, но не са върху теб, нали?
Sekip Koc Да, но аз не съм растение =D
Mia Campbell Цитронела за комарите.
Ade Seplina Sari Не забравяйте здравеца и лимоновата трева.
Russell Burton Полски джоджен (Penny royal) за бълхите.
Tanya Giles Atkinson James Atkinson, не върши работа в нашата зеленчукова градина, където имаме повечето от тези растения!!

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Против комари бабите ми са палили изсушено говеждо ъъ. Действало е безотказно, напълно е вършило работа, при положение, че къщата е в близост до река Огоста. Днешните запалими спирали, които се продават в магазините някой знае ли им състава? Възможно ли е да се произведе домашен аналог? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Според мен народният лек на българина за борба с комарите... е кат жулне три ракии. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

В интерес на истината свеки в двора си има невен, нали е Невенка :) Ами няма много животинки в района на невените. Всъщност едва тази година се изпопритесни от белокрилката по зелето, ама най-вече от това какво говорят съседите. Абе ще й нося нийма от Боби, че в моята катастрофа така или иначе е безсмислено да го използвам. А свеки е старичка вече и се води по акъла на разни... ммм… не особено знаещи хора и ще вземе да напръска с някой глифозатест препарат.

А аз вече се оказах не толкова вкусна за комарите :) Откакто спрях въглехидратите, никак не ме харесват, даже малко ревнувам :) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Не знам за растенията, но комарите бягат от етерични масла. Логично е да ги гонят и растения, които имат такива-лавандула, мента, невен, босилек...Аз си купих масло от цитронела против комари. Мисля утре да го изпробвам на място в градината. Ще се разбере дали ще съм изхапана или ще ме подминават.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас миксовете масла не помагат. Микс от лавандула, мента, лимонова трева (цитронела), индрише, евкалипт - това като спрей напръскано по децата има нулев ефект, целите в пъпки. Да не говорим, че сме вадили 7 кърлежа за един следобед от баткото, с билкова "защита". За момента само на база на DEET препаратите са действали безотказно като репелент, но нали, химия.

Познати в Англия ползват Mosi-guard и казват, че работи добре като DEET, но преди да го тествам на децата не мога да споделя опит.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Пробвах с цитронела. Има ефект за около половин час, после пак ми налитат. :smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Миленка, аз се отказах. Какво ли не не пробвах, не помага. Последните години где що гадове има на мен налитат. Започнах и да реагирам доста остро на ухапванията. Не знам какво се промени в тялото ми. Последното, което четох е , че ако нямаш натрупан витамин B1, то те хапели гадовете много. Само това не съм пробвала до сега. Иначе философски взех да гледам на проблема- явно съм много красива, щом и комарите ме харесват..........

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да, витамин В пий. Не съм сигурна кой точно. Може за по-сигурно B complex. Ама ако кръвната ти група е 0, със сигурност си им по-сладка. За след ухапване - оцет или отвара от смрадлика, или кремче Бочко (със смрадлика е). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

аз съм нулева и абсолютно нищо не помага ... вече писах някъде из темите - дори и налепена с репелинти кацат до лепенките и пак ме гризват ...

иначе в къщи съм много доволна от 

product_346.jpg

много рядко го включвам, но ако се случи да има комар в къщи до 5 мин след включването го отдалечава ....

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За в къщи и ние сме с машинки, ама за градината и за разходките с кучетата е проблема.

Най ми е интересно обаче що тука няма комари. Никой не може да ми каже пръскат ли, с що пръскат ако е така. Все пак има голяма водна площ и трета година кьорав комар не съм видяла. Явно имат някакъв секрет узбеките или комарите не им харесва тук.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Ами аз съм АВ отрицателна и съм им любимка. Хапе ме какво ли не- комари,мухи,кърлежи,малки скорпиончета си имаме и едно успя веднъж, та получих алергичен шок, паяци, пчели /и от пчела получих шок, че щях да гиберясам, добре че на навреме стигнахме до болницата.... да не изброявам повече. Пробвала съм какво ли не. Ходех по едно време с едно писукащо нещо дето се слага на детските колички и до някъде ги гонеше..За всичко обаче ефекта е слаб. Иначе като сме на масата със спиралите решаваме въпроса, а в къщи с комарници или машинката, ако няма такива.

Въпреки това все опитвам. Не слагам по себе си отрови, че друга беля...

Ще пробвам и с В1.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Михи, и аз съм АБ(-) и доста ме папкат, но напоследък забелязвам, че покрай мен си бият шамари и марморят, а мен не ме закачат. Не знам дали се заблуждавам, но от около 2-3 месеца и аз хапвам много малко въглехидрати и май има отражение. Иначе една-две мастички винаги помагат. Ако не да не те хапят, то поне да не ти пука :mrgreen:

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
преди 1 час, Лозан написа:

Иначе една-две мастички винаги помагат. Ако не да не те хапят, то поне да не ти пука :mrgreen:

аз само като чуя мастичка и напускам терена .... та може и да помага в прогонването :D

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 1 час, Лозан написа:

Михи, и аз съм АБ(-) и доста ме папкат, но напоследък забелязвам, че покрай мен си бият шамари и марморят, а мен не ме закачат. Не знам дали се заблуждавам, но от около 2-3 месеца и аз хапвам много малко въглехидрати и май има отражение. Иначе една-две мастички винаги помагат. Ако не да не те хапят, то поне да не ти пука :mrgreen:

Това с мастичката го практикувам, че и добре се спи след нея. Виж без сладичко не мога.

Изи, много е приятна. Обаче не карам никой насила да я пие, че бързо ми свършва шишето тогава :tounge_wink: Така като дете научих брат ми /по малък от мен/ да яде банани и цял живот съжалявах. Те тогава бяха рядкост.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Слагам линк към малко по-стара тема:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

При нас в Пловдив е ужас от комари това лято, 

Софи, Марто и Митака "избягаха" горе в Лясково.. вчера 25.07. в 19:30 на 30 градуса по целзии съм косил тревата със дълъг панталон и качулка с дълъг ръкав..

Само да си подадеш носа навън, за около 5 минути те надушват и почват да се въртят около теб на рояци по 20-30 комара.. страшно много има от тези тигровите, които са супер дребни и бързи и успяват да те захапят и през тениската, че даже и през долнището на анцуга, особено ако си приклекнал и е поопънат по кълките..

С ароматните масла.. не действа.. проверено.. Аутан-а вече също не действа.. Децата ги мажем с Бочко за над 12 месеца, но ги оставят може би за около 20 минути и после пак налитат все едно не са мазани.. аз се мажа с едно супер концентрирано с DEET на BROS против кърлежи и комари.. то успява да ги напъди за около час..

Четох обаче за нийм-а.. и мисля да го пробвам като репелент? тук към средата на статията има рецепта и за лосион и за спрей - https://www.optiderma.com/articles/does-neem-oil-repel-mosquitoes/ 

 

Туй са две нАучни статии по въпроса:

- тази разглежда и други растения освен ниима - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3059459/

- тази е пък само за нийм - https://www.researchgate.net/publication/315810435_Mosquito_Repellant_Property_of_Azadirachta_Indica_Extract_Fruit_Bark_and_Seed_Kernel

 

А тук пишеше, че става и да се ползва и като инсектицид против комари - https://homeguides.sfgate.com/nontoxic-yard-sprays-mosquitoes-63867.html 

Другото в статията, което ми направи впечатление е чесновата настойка? нея дали някой я е изпробвал?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 7/9/2019 at 12:08, Isa Bel написа:

аз само като чуя мастичка и напускам терена ...

Безценна информация! Работи за всякакви хапещи явно!

Варелче, нямам опит с нийм против комари.

Сега ако може за момент загъбрим нашия висок морален еко-био пиедестал, бих искал да обадя за една химийка, която се препоръчва от Световната здравна организация вкл. за интериорна (!) употреба с дълготрайно действие до 3 месеца (!). Препоръката е за маларийни райони и места, където ухапване от комар може да ти коства живота. Химийката се казва Фендона, на бай-сеф. На практика е нещо като подобрен райд, alpha-cypermethrin. Не ти препоръчвам да я ползваш, но ако положението е отчайващо - иска отчаяни мерки.

Имай предвид, че тази химийка е пиретоид, демек синтетичен пиретрин, който иначе се добива от маргарити и е бая скъп и мощен инсектицид). Ако се стигне до там, пръскай само нощем и само ниско по тревите. Действа супер ефикасно и срещу кърлежи (лани извадихме 7 броя от баткото за 1 ден в двора, сумарно над 20 от децата и нас за ранното лято, тая година 0).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Вчера комарите наистина бяха невероятни по този край... 

Предполагам няма да са само от нашият двор. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване