Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Любо Д

Групова поръчка на фиданки от Италия

Recommended Posts

Ани Андреева

А защо трябва да се ашладисва? Простете моето невежество, ама не може ли да си расне с оригинален корен? Че и на дъб? Знам, че кайсия се ашладисва на джанка, ама нямам представа защо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 13 часа, Ани Андреева написа:

А защо трябва да се ашладисва? Простете моето невежество, ама не може ли да си расне с оригинален корен? Че и на дъб? Знам, че кайсия се ашладисва на джанка, ама нямам представа защо.

Защото трябва да посадиш 1000 семеначета, за да извадиш един добър сорт. И заради непоносимост към определени почви, мастилена болест, и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ани, никой не е казал, че ТРЯБВА :) Но ашладисването дава следните 2 (според мен) важни възможности:

Ако имаш един или много саморасли дъбове, защото примерно не оперираш в малко дворче с градинка, а имаш 10 дка ливада с гора, като Любо и много други хора, можеш да ги превърнеш в сладки кестени. Дали всички ще се хванат, дали ще живеят дълго, дали ще плододават като за пазара - това няма такова голямо значение. Важното е, че имаш тази възможност и ако опитваш, току виж станало и то с добър резултат. Нещо от нищо!

Ако имаш конкретен сорт и искаш да го запазиш / размножиш, начинът е само с ашладисване. Така се правят всички фиданки, които можеш да си купиш някъде по пазар, разсадници, интернет и тн. Взема се подложка, ашладисва се сорт и готово.

Кайсия се ашладисва на джанка, защото са костилкови, а и защото са от един и същи род - Prunus. По същата причина и бадем върви на джанка ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 28 минути, Боби Димитров написа:

Ако имаш един или много саморасли дъбове, защото примерно не оперираш в малко дворче с градинка, а имаш 10 дка ливада с гора, като Любо и много други хора, можеш да ги превърнеш в сладки кестени. Дали всички ще се хванат, дали ще живеят дълго, дали ще плододават като за пазара - това няма такова голямо значение. Важното е, че имаш тази възможност и ако опитваш, току виж станало и то с добър резултат. Нещо от нищо!

Аз не съм оптимист за тоя дъб. То дори е друго семейство от кестена. Орешков се смееше на тая работа върху дъб. Той самият беше правил успешна присадка върху БУК, но после пак я беше отхвърлило. Ние тука се отклоняваме от темата. Относно италианските дръвчета, сортовете са интересни, а и цената май е по-добра от на хърватите. Но пак ми е височка и най-големият проблем засега ми е мястото, защото не искам да сея дръвче за толкова пари на чуждо/общинско място. Кестени в моя район почти няма и аз очаквам, че и този рак по кората може да го няма. Защото ако се внесе дръвче от другаде, то не може ли да пренеса зараза, дори то самото да е устойчиво, и всичко друго да загине ако няма имунитет? Какво мислите?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Кестен, дъб и бук са от едно семейство - букови. Поради тази причина са съвместими са присаждане. https://bg.wikipedia.org/wiki/Букови

Заразата с ендотиев рак е тръгнала от Китай и се е разпространила по цял свят. Включително в държавeн разсадник "Иваник" на ТП ДГС ”Петрич”, където преди години са отглеждали и продавали български сортове. Лабораторният анализ на ЦЛКР – София показа, че болестта е обхванала всички дървета в маточника.. В резултат на което тази дейност е преустановена и българските сортове са изключително трудни за намиране или изгубени. Но даже и да се намерят, те са поддатливи и не си струва да се занимаваш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Aз не мисля, че трябва да се откажем от нашенските кестени. Американците не са го сторили с техните:
https://www.americanforests.org/magazine/article/revival-of-the-american-chestnut/

Имаше и още един мъж през първата половина на миналия век, който обикалял източните гори в търсене на устойчиви екземпляри, но нещо ми убягва името му.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е да, не сме се отказали, но въпросът е целта. Ако целта ти е да имаш кестенова градина с добив, не си струва да се занимаваш. Но ако искаш да сложиш 1000 кестена в земята и да видиш кой ще оживее и дали ще има някой държелив на Cryphonectria parasitica, тогава давай. Това е и моята идея :) Може да изскочи някой държелив ген от някъде. Това е друго обаче, реално научен труд, а не говорим за добив, щото за такъв надежда може и да няма.

И друго. Би било интересно ако се получава кръстосване от вносни (държеливи) и наши, обикновено точно миксът на "далечна" генетика дава интересни резултати, а не да вземеш торба кестени от Беласица и толкоз. По тая причина бях помолил лани и Изи и Ева за кестени от различни дървета / градини / села. И двете ми пратиха от няколко места и всичко беше перфектно до момента, в който видях, че кестените са изгнили в кофите.

Това правят и хамериканските братя :) Не се отказват от техните, ама ги кръстосват с китаеца, да са устойчиви! Така че в момента имат 94% техен ;) "A 94% American backcross hybrid, which characteristics of the American species, but the resistance of the Chinese."

А дали ще стане кестен върху дъб ще видим много скоро. Всяка пролет Косьо пуска инфо, а и всеки може да го пита. Та ако до някоя година влезе в плододаване и не умре неговата присадка (а той е направил още и още и още при тях, че има мегдан), смятай че е успешен експериментът. Пред това време, аз ако имах дъбове бих ашладисвал до дупка. Щото представи си, че работи добре и си изтървал 10 години в чакане да видиш дали работи добре при друг...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

И оттук научих нещо ново. Досега все си мислех, че джанката е масовият ашладисоносител. А то си имало тънкости!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

При мен сойките садят и дъбове, има двуцифрено число фиданки с различна големина. Да ги пазя за присаждане на кестени, ама калеми откъде? След няколко години купилите скъпарски кестени ще ги кроят ли? (да кандидатствам отсега за клончетата :) ) Имам и малки кестени 3-4 за подаряване, преди две седмици открих още два в ливадата като косих. Никак не ми харесва изскубването на малки фиданки (само орехите ги плевя с десетки), но като оставям всички поникнали на 2 дка - ще стане дъбово-кестенова гора.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Дъбово-кестенова гора звучи добре. Това е целта при мен. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Любо, тази поръчка ще я има ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Май поръчката вече е пусната. Чакам отговор.

Ако не е, какво ще искаш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Имам място за три кестена,  а ти кажи за сортовете. По- добре ти да кажеш, все пак ти е работа това. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
тинти минти

Здравейте , ако има възможност, много бих искала два кестена 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Мой приятел немец движи поръчката. Чакам от него информация, дали може да допълним поръчката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
На 9/24/2019 at 7:24, тинти минти написа:

Здравейте , ако има възможност, много бих искала два кестена 

Аз ли да ти избера сортове?

 

Засега поръчката е:

КЕСТЕНИ

3 Marigoule (Валери, Боби, Димо)
1 Marrone di Chiusa Pesio (Любо)
4 Marron de Goujounac (Любо, Валери, Боби, Димо)
2 Maridonne (Любо, Димо)
2 Ginyose (Георги, Вик - извън форума)
2 Tsukuba (Георги, Вик - извън форума)

БАДЕМИ (Любо)
1 FERRADUEL
1 FERRAGNES
1 FALSA BARESE
1 GENCO
1 TUONO

ЛЕШНИЦИ (Любо)
1 TONDA DI GIFFONI
1 TONDA GENTILE DELLE LANGHE
1 TONDA GENTILE ROMANA
2 ENNIS
2 BUTLER
2 FERTILE DE COUTARD
2 MERVEILLE DE BOLLWILLER
2 SEGORBE
2 CARABEL

 

Подари големия обем ще поръчам директно за тук и няма да се занимавам с немци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Лешниците на какви пари са последно? А кестените? Транспортът колко ще дойде?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 9 минути, Славянски написа:

Лешниците на какви пари са последно? А кестените? Транспортът колко ще дойде?

Цени нямат на сайта и в каталога. Според информацията, която имам, кестените са 15-20€/бр. Другите дървета би трябвало да са по-евтини.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
тинти минти

Любо Д, да ще ти бъда благодарна ако ми избереш сортове, всякак ги обичаме, и пекани и варени,

и в ястие и самостоятелно, но нищо не разбирам от сортове:smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

По какви критерии ги избирате тия кестени? @Любо Д, ти си чел и си ги проучвал - може ли да ми избереш два като водещ критерии да е минимални грижи и скорошно плододаване ;-) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване