Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Любо Д

Групова поръчка на фиданки от Италия

Recommended Posts

Любо Д
преди 9 часа, Ру® написа:

По какви критерии ги избирате тия кестени? @Любо Д, ти си чел и си ги проучвал - може ли да ми избереш два като водещ критерии да е минимални грижи и скорошно плододаване ;-) 

Ру, гледам да са хибриди, за да са устойчиви на двете основни болести при кестена. Скорошното плододаване е гарантирано от калема. Но с малкото грижи няма да стане. Първите 1-2 години трябва ежеседмично поливане в летните жеги.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ще им сложа капково. 

На какво разстояние е добре да се засадят? На дължина има място, но на широчина ще е по два, три метра от други дървета. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Записвам се и аз за два болестоустойчиви кестена от различни сортове по избор на @Любо Д. Мерси! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Без да искам да подливам вода или да насочвам нещата в друга посока, имайте предвид, че тези кестени са с цени 30-50 лв/бр. Тук в България също продават сладки кестени и на места има и сортове, 10тина лева. В кестеновата група на Любо във ФБ дори има производител на фиданки, който има разсадник и прави кестени от семеначе. Та има и някаква логика да се подкрепи роден производител, но да, няма да са сигурно същите луксозни сортове и хибриди.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, Димо 33 написа:

На какво разстояние е добре да се засадят? На дължина има място, но на широчина ще е по два, три метра от други дървета. 

 

Сади ги само по дължина тогава ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

То е място за един ред, така или иначе... :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 31 минути, Боби Димитров написа:

Без да искам да подливам вода или да насочвам нещата в друга посока, имайте предвид, че тези кестени са с цени 30-50 лв/бр. Тук в България също продават сладки кестени и на места има и сортове, 10тина лева. В кестеновата група на Любо във ФБ дори има производител на фиданки, който има разсадник и прави кестени от семеначе. Та има и някаква логика да се подкрепи роден производител, но да, няма да са сигурно същите луксозни сортове и хибриди.

Да, и в Елит имат кестени по 10лв. броя.

 

преди 3 часа, Димо 33 написа:

Ще им сложа капково. 

На какво разстояние е добре да се засадят? На дължина има място, но на широчина ще е по два, три метра от други дървета.

Първоначално го дават 6х4м. Към 10-тата година се прореждат до 6х8м. Към 15-20 година на 12х8.

Кестените стават големи дървета и аз още първоначално им давам 10-12 метра разстояние. От друга страна тези размери са приложими главно за европейският кестен докато някои хибриди може да са по-дребни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

В България има кестени по 10лв.
https://www.razsadnik-elit.com/en/ovoshten-posada4en-material/razsadnik-kesteni.html

@Димо 33, @Ру®, @тинти минти, @Боби Димитров, @Варела

Все още ли искате скъпи италиански?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

 

преди 2 минути, Любо Д написа:

Все още ли искате скъпи италиански?

Ти сега за кое агитираш - да искаме или да не искаме - във всеки случай - можеш да смяташ, че мен си ме проагитирал, все едно в коя посока. ;-) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
тинти минти

Любо Д , ако не те затруднявам , бих желала от кестените от твоята поръчка, които ми избереш 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ако са по- устойчиви на заболявания, да. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 26 минути, Димо 33 написа:

Ако са по- устойчиви на заболявания, да. :)

Тук се продава Маравал, който също е хибрид. Прави огромни плодове, но според някои източници не са толкова вкусни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Абе, давай от Италия, нали веднъж ще ги купувам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Любо Д, моля да избереш и за мен какви два броя да си закупя - определено трябва да бъдат студоустойчиви! :) Включи ме в поръчката. Благодаря!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хайде, поръчвайте, пък аз като по-малко заможен може да се класирам за някой хибриден кестен след време... плод от кестен. Иначе ако не бях посял толкова кестени може би щеше да ми е по-лесно, но сега се притеснявам да не внеса зараза с хибрида, която няма да закачи хибрида, но да се окаже пагубна за местните.

В интерес на истината аз съм сял и от един по-едри гръцки кестени, които може и да са хибрид - знам ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Малко ще оспамя ама като бяхме на сафари парк в Англия и вижте какво снимах.. някой изглеждаха поне 100 годишни, с диаметър над метър и високи поне 30 метра.. но бяха при тигрите и не посмях да ходя да събирам..

IMG_20190921_104332.thumb.jpg.b73fa96fd041f676b5bbbbf997dec0b8.jpgIMG_20190921_104348.thumb.jpg.484e806c85b690ce73658654105cef54.jpg

IMG_20190921_140058.jpg

IMG_20190921_104400.jpg

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Любо Д май ще сеем лешници да присаждаме от тия сортове :)))

късно ли е да поръчам 2 броя от най-студоустойчивите бадеми?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 12 часа, Оризаки Кошияма написа:

Любо Д май ще сеем лешници да присаждаме от тия сортове :)))

късно ли е да поръчам 2 броя от най-студоустойчивите бадеми?

Прегледал съм само около половината сортове. http://www.vivaizanzi.it/en/products/3/crop/almond/22?type=pro

FERRADUEL има коментар, че е студоустойчив. Но не е самофертилен и иска FERRAGNES. Ако искаш прегледай за други сортове, ако не да ти поръчам тези два.

преди 13 часа, Миленка написа:

@Любо Д, моля да избереш и за мен какви два броя да си закупя - определено трябва да бъдат студоустойчиви! :) Включи ме в поръчката. Благодаря!

Предлагам ти същите като на Димо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Любак, и аз искам едно бадемче.. като за Пловдив.. ако може самофертилно.. и то само ако вече се сещаш за нещо подходящо от тези, които вече си избрал за теб.. ако не здраве ;) 

Редактирано: май си избрах - >>> 1 бр. TUONO, Description: Medium-late bloom, self-fertile, highly productive, harvest late August /early September, shelled yield 35-40%. Flavourful nut, good size (4.5 g).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване