Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Любо Д

Групова поръчка на фиданки от Италия

Recommended Posts

Любо Д

Здравейте, приятели. Планирам разширяване на кестеновата градина и поръчкка на 10-15 броя фиданки от Италия през есента.

Вече имам уговорка за разделяне на транспортните разходи с един немец и неговите приятели (подробностите предстои да се уточнят), но ще се радвам ако и някой от вас иска да се включи.

Интересното в този разсадник е наличието на два сорта японски кестен и на хибриди на японски с европейски.

Японците и хибридите са по-устойчиви на болести, вредители и мраз, по-дребни са и пак дават същия добив. Плодовете даже май са по-едри, но не чак толкова вкусни. Цветовете са много по-големи и красиви.

На сайта няма цени, но кестеновите фиданки вървят към 15-20 евро на брой. Доставката се очаква да е 60 евро.

http://www.vivaizanzi.it/en/products/3/crop/chestnut/18?type=pro

http://www.vivaizanzi.it/UserFiles/File/brochure/03Castagno_GB.pdf

More chestnuts.jpg

61320428_10216776227050261_6376109917073309696_o.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Здравей. :)

За кестени проявявам интерес. Но не разбрах крайната цена с доставката колко ще е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И колко големи би трябвало да са фиданките? На гол корен ли са?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Вероятно са на гол корен. Цената на фиданка се очаква да е около 15-20 евро, а доставката ще бъде разделена и още не е ясна. Повече подробности през август.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Любо, а ти тези предните ти дръвчета от същото място ли си ги вземал? Колко бяха големи? И тези, които са загинали (както разбирам) от кои сортове бяха? Прощавай, но ми е твърде дребно за разчитане. Иначе аз ще помисля за себе си. 30-40 лв. на дръвче без транспорт не са малко пари.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Славянски, през декември 2017 взех Маравал, Монте Марано и Вольотика от Елит и бяха по около 0.5-0.6 м на гол корен. В края на миналото лято обаче не ги поливах достатъчно и остана само вольотиката.

През март 2019 взех Bouche De Betizac (3), Marigoule (1), Soutovello (1), Grandiosa (2), Robusta (2), Hifas (1) от хърватски дистрибутор на испански разсадник с отлични испански и френски сортове. Размерът им беше 1,5+ м с пръст в найлон. Robusta и едната Robusta бяха от първите разлистили се и гъсениците ги изядоха до пръчнка. Robusta-та оцеля, но Robusta-то умря.

Парите не са малко, но ако си мераклия да имаш дърво, за селекцията на което френски, италиански и/или испански специалисти са отделили много години и ресурси...
Пример Bouche De Betizac, селектиран от френския Национален институт за селскостопански изследвания: https://en.wikipedia.org/wiki/Bouche_de_Betizac

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Добре, на мен ми трябват две дървета за двора. Максимум три. 

Пиши като се предвижат нещата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Абе хора какво им е толкова специалното на тия кестени, че са толкова скъпи??? Около Лариса в Гърция е пълно с ядливи кестени,  малки горички от тях има. Като говорих с хазяйна ни преди 4 години / той имаше около 30 дървета зад семейния хотел/ каза, че  се отглеждат от много години при тях. Що не пробвате от там някъде да вземете, със сигурност по- евтино ще легне.

На мен пък приятелка ми купува от някакъв разсадник около Монтана вече два пъти дръвчета. Едното е около 1.20 високо, а другото е в кофа щото не стигнах навреме пролетта на село да го засадя. Чак пък толкоз болнави ли да са тия кестени???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Да, и в Лариса продават три сорта и сигурно цените ще са доста по-ниски (ходят и на изложения в Пловдив).

http://www.fytoriaagias.gr/futa-dendrillia/kastana

Никой не искам да убеждаван да си купува Мерцедес или Ауди. Опел и Фолксваген също вършат работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Любо Д написа:

Славянски, през декември 2017 взех Маравал, Монте Марано и Вольотика от Елит и бяха по около 0.5-0.6 м на гол корен. В края на миналото лято обаче не ги поливах достатъчно и остана само вольотиката.

Ама какво - те са умрели от неполиване, не от болест?

преди 1 час, Любо Д написа:

През март 2019 взех Bouche De Betizac (3), Marigoule (1), Soutovello (1), Grandiosa (2), Robusta (2), Hifas (1) от хърватски дистрибутор на испански разсадник с отлични испански и френски сортове. Размерът им беше 1,5+ м с пръст в найлон. Robusta и едната Robusta бяха от първите разлистили се и гъсениците ги изядоха до пръчнка. Robusta-та оцеля, но Robusta-то умря.

Много сортове. Но и хърватските май са били по 50-60 лв. без транспорта?

преди 1 час, Любо Д написа:

Парите не са малко, но ако си мераклия да имаш дърво, за селекцията на което френски, италиански и/или испански специалисти са отделили много години и ресурси...

Парите за ЕС не са толкова много. За нашия пазар са. Иначе, да. Аз например от Украйна мога да си взема оригинални техни сортове виргинска хурма на 5-10 лв., докато в Белгия са по 25 евро същите. Само че с транспортът работата не става.

Между другото, нещо спомена за неотхвърляне на присадките? Знам, че кестените имат този проблем. Как го преодоляват? Защото най-евтиният вариант е с калеми, ако се намерят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Така като се заговорихте аз се присетих, че ми трябва ядлив кестен. Някой? Нещо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 17 часа, Славянски написа:

Между другото, нещо спомена за неотхвърляне на присадките? Знам, че кестените имат този проблем. Как го преодоляват? Защото най-евтиният вариант е с калеми, ако се намерят.

Май е с много тестване, коя подложка е съвместима с кой калем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Христо е ашладисал успешно сладък кестен на дъб при Косьо, има снимки в групата за ашладисването... Там пак бях срещнал и теми от други хора с успехи. Така че явно става. Особено ако имаш саморасляк дъб - при Любо има, при нас не.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

О, и аз пробвах върху три вида дъб. Напълно неуспешно. Иначе съм виждал снимки на старо дърво върху дъб във Франция. Говоря за около 20 присадки, няколко от които тръгнаха добре, но после изсъхнаха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Правят се и нарези на подложката, защото растежът на подложката изостава и този на калема. Играчка си е. Освен това жизненият цикъл на такива присадки е кратък.
https://www.facebook.com/groups/1571876816229809/permalink/1992394574178029/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Имаш ли инфо колко кратък? Ако имам както е при теб дъбова гора в зачатък, изцяло съм ОК да плододават 20-30 години при положение, че има непрекъснат растеж на нови и нови. В крайна сметка и дърва за огрев ми трябват!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 47 минути, Боби Димитров написа:

Имаш ли инфо колко кратък? Ако имам както е при теб дъбова гора в зачатък, изцяло съм ОК да плододават 20-30 години при положение, че има непрекъснат растеж на нови и нови. В крайна сметка и дърва за огрев ми трябват!

Питах разбирачите за продължителност на живота и плододаване. Да видим..

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Препоръчително е ашладисване на малки дъбчета семеначета от бързорастящ вид.

https://www.greffer.net/?p=5

Във Франция е имало успешно ашладисване и присадката е оцеляля 100 години, но плододаването не било добро.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Големият разбирач се произнесе относно ашладисването на кестен върху дъб:

1. Трудно е да се ашладиса.

2. Трудно е да се ашладиса и да расте.

3. Трудно е да се ашладиса и да ражда.

4. Трудно е да се ашладиса и да ражда добре.

Най-добри шансове има с чист европейски кестен, а не с хибриди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване