Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Любо Д

Групова поръчка на фиданки от Италия

Recommended Posts

Миленка®

@Любо Д, не съм се отказала от поръчката, моля драсни ми ЛС, когато пристигнат дръвчетата. Благодаря!

Сега видях, че има развитие по темата, ако искаш напиши ми IBAN, ще ти преведа парите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Преди нова година имаше проблеми с транспорта от Италия, но след дълго и мъчително чакане поръчката пристигна в Германия, откъдето ще бъде препратена насам.
 

chestnuts.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

"Преди нова година имаше проблеми с транспорта от Италия, ..."

Не, просто италианците знаеха, че не съм си изкопала дупките за дръвчетата и затова не бързаха с изпращането :P:D 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Ще вземат да пристигнат, като не съм у Софето :D . 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Пристигнаха. Нещо са объркали сортовете и довечера ще ги прегледам внимателно. Няма да се сърдя, ако някой реши да се откаже.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 15 минути, Любо Д написа:

"... Няма да се сърдя, ако някой реши да се откаже."

Това не е призив да се откажем, нали :D Хич не се надай, каквито-такива ... аз така и не изкопах дупки ... :D 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Как дойде цената на брой в крайна сметка с транспорт и всичко?

А Миленка сади скоруши, кестени - много място има!:tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Цената вече е коментирана в темата и не е променяна.

 

Искам да споделя, че фиданките са:

- дребни

- имат много добра коренова система, защото до преди няколко дни са били в контейнер

- ашладисани са много ниско по метода inverted radicle graft

- много са прави и нямат следи от ашладисване

 

За сравнение, миналогодишните от Испания бяха:

- по-скъпи (близо 30 евро броя)

- значително по-големи

- но с не толкова хубави корени

- много от тях криви и не влизащи в пвц ръкав

- една с отрез в основата

- една с голяма елипсовидна кухина в основата от отстранен клон от подложката.

 

Като цяло съм много доволен въпреки объркването на доставените сортове. Прилагам снимка на използвания метода за ашладисване, който намирам за много интересен и майстосрки.

 

 

image.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

С оглед на очакваните минимални температури от -10 ще забавя изпращането до @Варела и @тинти минти с 2-3 дни. @Миленка вече си ги прибра.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 19 часа, Любо Д написа:

Искам да споделя, че фиданките са:

- дребни

- имат много добра коренова система, защото до преди няколко дни са били в контейнер

- ашладисани са много ниско по метода inverted radicle graft

- много са прави и нямат следи от ашладисване

Като цяло съм много доволен въпреки объркването на доставените сортове. Прилагам снимка на използвания метода за ашладисване, който намирам за много интересен и майстосрки.

Фиданките са с много добра коренова система и действително не личи къде е ашладисвано. Опаковах ги много добре и стоят на терасата, надявам се да не ги повредя.

@Любо Д, благодаря ти, покрай тази поръчка се разрових и открих много нова и интересна за мен информация. Определено ме запали. Всъщност ашладисването винаги ми е било изключително интересно, вероятно защото имам в рода си доста добри учители в тази област. 

Методът inverted radicle graft е впечатляващ. В момента съм заложила костилки от други овошки, ако покълнат, току виж съм го приложила върху тях. :) 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Velina Ortakchiyska

Здравейте, 

Темата е много интересна, благодаря за всичко споделено. Дали, ако е възможно, може да кажете коя е кестеновата група във фейсбук? Искаме да посадим 15 кестена в нашата градина и се ориентирам за сортовете и от къде да ги закупим. Виждам, че тук има хора с много богат опит, ще съм благодарна, ако имате възможност да споделите. 

Поздрави!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 2 часа, Velina Ortakchiyska написа:

Здравейте, 

Темата е много интересна, благодаря за всичко споделено. Дали, ако е възможно, може да кажете коя е кестеновата група във фейсбук? Искаме да посадим 15 кестена в нашата градина и се ориентирам за сортовете и от къде да ги закупим. Виждам, че тук има хора с много богат опит, ще съм благодарна, ако имате възможност да споделите. 

Поздрави!

Здравей, Велина. Къде е градината, какъв е климатът? Почвата много ли е глинеста?

Нали знаеш, че е хубаво да има разстояние от 10-тина метра между кестените, защото стават много големи?

Нямам богат опит, но от три години се интересувам, чета много по темата и питам разбирачи. В момента имам 20 посадени кестена от 14 различни сорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Velina Ortakchiyska
преди 1 час, Любо Д написа:

Здравей, Велина. Къде е градината, какъв е климатът? Почвата много ли е глинеста?

Нали знаеш, че е хубаво да има разстояние от 10-тина метра между кестените, защото стават много големи?

Нямам богат опит, но от три години се интересувам, чета много по темата и питам разбирачи. В момента имам 20 посадени кестена от 14 различни сорта.

Привет, 

Благодаря много за отговора.

Градината е в района на Велико Търново (с. Ялово) и е предимно с лешници. Но сме заделили едно местенце за кестени и бихме искали да опитаме и с тях. Почвата  ПЯСЪК=17 %, ГЛИНА=45 %, ТИНЯ=38 %

Благодаря за информацията за разстоянията.

Опитахме се да купим кестени от гръцкия разданик fytoriaagias.gr  с услугите на "Еконт" миналата година, но не успяхме. Бихме поръчали и от Италия и Испания на този етап. От гръцкия разсадник ни бяха казали, че кестените ще издържат на климата в Северна България.

Благодаря още веднъж за вниманието!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 10 минути, Velina Ortakchiyska написа:

Привет, 

Благодаря много за отговора.

Градината е в района на Велико Търново (с. Ялово) и е предимно с лешници. Но сме заделили едно местенце за кестени и бихме искали да опитаме и с тях. Почвата  ПЯСЪК=17 %, ГЛИНА=45 %, ТИНЯ=38 %

Благодаря за информацията за разстоянията.

Опитахме се да купим кестени от гръцкия разданик fytoriaagias.gr  с услугите на "Еконт" миналата година, но не успяхме. Бихме поръчали и от Италия и Испания на този етап. От гръцкия разсадник ни бяха казали, че кестените ще издържат на климата в Северна България.

Благодаря още веднъж за вниманието!

 

Ако не ви се чака следващата зима за поръчка от чужбина, може да поръчат от Елит. Маравал е хибриден сорт и не е най-вкусният, но има устойчивост на болести.

ПП 45% глина може да е проблем за кестени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Velina Ortakchiyska
преди 12 часа, Любо Д написа:

Ако не ви се чака следващата зима за поръчка от чужбина, може да поръчат от Елит. Маравал е хибриден сорт и не е най-вкусният, но има устойчивост на болести.

ПП 45% глина може да е проблем за кестени.

Благодаря! Може би ще изчакаме до следващата зима. Ако има сортове, които да препоръчате от чужбина, ще съм много благодарна!

Хубав ден!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 5 часа, Velina Ortakchiyska написа:

Благодаря! Може би ще изчакаме до следващата зима. Ако има сортове, които да препоръчате от чужбина, ще съм много благодарна!

Хубав ден!

Bouche de Bétizac като основен плододаващ. Précoce Migoule за ранно опрашване, а Vignols за късно опрашване. Marigoule също е добър вариант за опрашвач.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Velina Ortakchiyska
На 7.03.2021 г. at 10:26, Любо Д написа:

Bouche de Bétizac като основен плододаващ. Précoce Migoule за ранно опрашване, а Vignols за късно опрашване. Marigoule също е добър вариант за опрашвач.

Здравейте отново,

Прощавайте за многото въпроси, надявам се, че не Ви безпокоя. Моля за мнение за сорта "Вольотика", има го в България от гръцки разсадници.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 6 часа, Velina Ortakchiyska написа:

Здравейте отново,

Прощавайте за многото въпроси, надявам се, че не Ви безпокоя. Моля за мнение за сорта "Вольотика", има го в България от гръцки разсадници.

Елит го предлагат като местен едроплоден. Имам един такъв от тях, но избягвам чисти европейски и наблягам на хибриди заради устойчивост на болести.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Velina Ortakchiyska
На 10.03.2021 г. at 19:57, Любо Д написа:

Елит го предлагат като местен едроплоден. Имам един такъв от тях, но избягвам чисти европейски и наблягам на хибриди заради устойчивост на болести.

Благодаря много!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване