Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Теди

Козичките са много чисти животни. Заради това ги харесвам повече от овцете. 

Едната ми леля гледаше дълги години (+20) по 2 кози. Опитваха и със зайци, и с прасета, но във времето без прекъсване останаха само козите. В задния двор, където беше обора, козите добре съжителстваха с кокошки т.е. бяха в едно ограждение. За пашата ползваха кооператив и се падаше да водят цялото събрано стадо веднъж месечно, останалите дни се редуваха други собственици. След известно време наеха козар, защото беше много търчане, а всички съседи позастаряха.

Козичките не обираха паднала храна по земята, а търсеха да ядат само от високо, дори сеното им го закачаха нависоко. Ако паднеше някаква шумка в кофата с водата - спираха да я пият. Помня, че през зимата освен със сено ги хранеха и с фураж - смлени смески от царевица и друго зърно. 

Така и не се научих да доя. И най-търпеливата ме риташе. 

Проблемът на отглеждането на малък брой животни е, че човек се привързва и като дойдеше време да се добие месо ми ставаше лошо и ми присядаше хапката от толкова много Хичкок. На тях също.  При по-големи стада тези морални терзания предполагам, че не са толкова силни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Малко горчив опит от интернет при близка среща с пръч:

Не е лесно отглеждането на животни. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

И при нас гледаха кози. Няма по-чисти животни от тях. И млякото им беше много вкусно. Колко съм обикаляла поляните с тях като дете... Ех, спомени...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз ли нещо недовиждам напоследък ??????? Не беше ли заглавието и за кози..... То така ги менкате нещата, че се чудя тук ли щях да качвам снимка на нашите рогатки.

Ей ги де са, ама само две подозрително проверяват що ли пък искат да ги снимат.

5d1efd2332bbb_Picture-2019-07-0317_44_02.thumb.jpg.e88e841bf5b22e2b915ef1568da910f5.jpg

Щерката беше възмутена от искането ми да снима кози. Нямала съм си работа и съм я тормозела.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вени, дали ще са в тази или в друга тема, нали са тук и им се радваме. Я виж какви са симпатични само! Когато бях ученичка, баба ми и дядо ми гледаха кози, овце, прасета, кон или магаре в различните периоди, кокошки, пуйки, патици, котки, кучета и сигурно пропускам нещо. Козите и овцете ги пасяха "на зарЕда", ако имаш 3 кози, ходиш козар три дни и се въртяха. Събираше се стадо от около 30-35 кози. Ходила съм с баба няколко пъти, на обяд биваха довеждани в общо изаградно място и всеки ходеше да си издои козичките (после пак на паша до вечерта). Моя "светлост" беше дежурна за доенето на козите. Оттогава обичам да доя. Имахме една с големи рога. Беше голяма принцеса. Имаше едно циментирано правоъгълно нещо на земята (идея нямам какво е било точно), та нашата козичка винаги лягаше там, а ако някоя е заела мястото й, биваше избутвана. :) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Дааа, хубави времена бяха на село. Докато беше жив дядо имахме две кози винаги и по 10-12-13 овце. Според зависи коя се разболее, остарее и така нататък. Всяка махала от селото си имаше място за събиране на овцете сутрин. Който когато е готов сутрин ги закарва там и ги затваря, а към 8 часа минава овчаря и ги извежда на паша. Плащаше се на овчаря според това колко глави добитък пасе. Помня някакви времена когато по левче на глава се плащаше. Така за стадо от 300-350 глави овчарите вземаха на ония времена много пари. Всички страни бяха доволни. С времето стадата намаляваха, намаля и броя на овчарите. Дядо почина. Татко се принуди да дава овцете и козите лятото / след като приключи млеконадоя /  на овчари със собствени стада и есента да ги прибира у дома. Сега и татко вече е на 82 години и останаха само 2те кози и трите им козлета тая година. Сутрин ги извеждат на поляните около нас, татко забива колче и връзва най-старата, а другите свободно си обикалят около нея. Стада няма, овчари няма. Няма ги хлопките на прибиращите се в сумрака вечер овце и сигнала, че дядо след като прибере овцете ща заключи и трите порти. Който останал навън след това му се налага да прескача през оградата. Татко мърмореще много за тая му привичка, но дядо като върл инат и невиждана проклетия си знаеше неговото. В деня, в който погребахме дядо вечерта татко прибрал овцете и заключил всички врати. Така аз останах отвън. Живота си върви....

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Какво казвахте за свят без хора... Че всичко ще си се самооправя?

За ролята на козите във възстановяването и облагородяването на обрасли в къпинаци гори.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 минута, Славянски написа:

Какво казвахте за свят без хора... Че всичко ще си се самооправя?

За ролята на козите във възстановяването и облагородяването на обрасли в къпинаци гори.

Тук специално стопанинът на козите има доста голяма роля.. той следи да не преопасат парцела и ги мести в "нови" зони.. а и доста зор си трябва за да се направи къпинака сгоден за козичките, че да го чопкат.. вчера докато берях къпини се сетих точно за момент от филмчето - в който един младеж скача върху голямо парче дъска/ ламарина за да поприплеска и поначупи къпинака..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз имах предвид именно ролята на човека като управител на козите, а не козите само по себе си. Ролята на човека е не по-малко важна от тази на козите.

В един постапокалиптичен свят без хора според мен ще имаме точно такива избуявания на многогодишни плевелни видове.

Отделно колко ще прокопсат домашните кози в дивата природа?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Какво ти пука, ако ни няма и на земята останат козите? :unsure:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Домашните кози в дивата природа за няколко поколения ще се върнат там, от където са дошли - ще подивеят изцяло. Тъй че не бери дерт за тях... освен ако не се тревожиш, че пръчо шта надживей in the natural succession :D

А по темата на видеото, в Beyond the war on invasive species, авторката описва нашироко точно такъв пример в САЩ. Като стадото е наето от окръга (общината?) най-официално. Имат си регион, в който пожарната безопасност е поверена на няколкостотин кози. И нали, "отпадният продукт" (the byproduct) е скъпо зряло козе сирене, даже може да му се сложи artisinal отпред, за да е още по-скъпо. Това си е добра практика, но трябва да се прави с внимание и умение, щото... Гърция, Африка...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 1 час, Славянски написа:

Отделно колко ще прокопсат домашните кози в дивата природа?

На мойто село един дядо 20 години "гледа" стадо кози, като ги дои сутрин и вечер и храни зимата. През останалото време козите се пасяха сами и се прибираха сами, заедно с малките. Ей тва е пермакултурно!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Даже мисля да направя start-up за стадо кози тук, щото 80% от къра е глог, трънки и шипки, а глупаците гледат само крави и овци...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 22 минути, Mincho Georgiev написа:

Даже мисля да направя start-up за стадо кози тук, щото 80% от къра е глог, трънки и шипки, а глупаците гледат само крави и овци...

Обади се, когато подкараш нещата. Може да ти пратя пари за коза.

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Пускам линк към статия, според която козлите са джихадисти. Статията е посветена основно на прасето и само моля да не става повод за нова тема за прасетата. И без това съм неволен автор и на настоящата тема. 

https://www.google.com/amp/s/www.24chasa.bg/amp/2674792

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, alys написа:

Какво ти пука, ако ни няма и на земята останат козите? :unsure:

На теб не ти ли пука за потомството? Козите не могат да заменят хората.

Иначе не вярвам да се стигне до такъв повсеместен сценарий.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Е, кво потомство, нали уж няма да има хора? Това са щуротии и затова не съм сериозна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Докато сме несериозни... Верно какво потомство, Славян няма такова, до колкото знам? Или може би отношенията с овена са се задълбочили? :mrgreen:

@Mincho Georgiev

Това е супер идея, особено ако има свой токен и ICO. Koze вместо Doge примерно ;) И един краудфъндинг, абонирай се за коза, профил на твоята коза, къде пасе сега, kozecam... Но тъй де, сериозно, ако изкараш продукт, мога да помогна с пласмент на нормални цени. София има нужда от локални дребни животновъди.

  • Мерси 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 10 часа, alys написа:

Е, кво потомство, нали уж няма да има хора? Това са щуротии и затова не съм сериозна.

Това го казах във връзка с твърденията, че земята можела и без човека и критиката на антропоцентризма. Според мен не може.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 2 часа, Славянски написа:

Това го казах във връзка с твърденията, че земята можела и без човека и критиката на антропоцентризма. Според мен не може.

Ами броят на домашните животни ще падне до около 1-2% от сегашната бройка, някои може и да не се приспособят обратно към дивото, но това ще е за сметка на дивите животни, които ще се увеличат многократно. За справка виж района около Чернобил.

А на Земята нищо и няма, дори всичкия живот да изчезне, след като угасне слънцето.

https://m.facebook.com/photo.php?fbid=10158480664036358&id=654826357&set=gm.2776539435960314&source=48

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване