Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Rossitza Tsonkova

Добре заварила

Recommended Posts

Славянски

Е, много странна работа. Писах по темата и пускам да добави отговора и то не го пусна, а някак се рестартира и вика, че ми запазило текста донякъде. Аз се пробвах да го копирам и възстановя изцяло, но го изгубих целия. Срамота. Това не беше ми се случвало. За съжаление нямам време сега да го пиша наново, беше няколко параграфа. Ще имам едно наум за следващ път.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova
преди 2 часа, Славянски написа:

Е, много странна работа. 

Ще се радвам на мнение и съвети всякакви, та дори и по-нататък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Бих дал и аз някой съвет, но трябва да имаш здрава психика.  :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova
преди 2 часа, Димо 33 написа:

Бих дал и аз някой съвет, но трябва да имаш здрава психика.  :))

Давай! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моят съвет и по-общ сентимент към мащабните проекти без възможност за пълно потапяне, можеш да прочетеш на много места във форумите, но ето едно примерно, особено към края на това писание.

Предвид, че семейно сте в София, а Тополница е на 120 км отиване и връщане, вероятно ще опитате уикенд градинарство. Като човек с почти 10 годишен опит в тая сфера, ако има едно нещо, което мога да ти вменя и всичко друго да изпадне от класацията, то е: не правете прекалено много.

За референция, повечето от описаните от теб неща са се появили в нашата поляна след 4-5 години уикенд действия. Дори да имаш кикстарт с помощ от приятел (примерно идваш при мен и вземаш утре или в неделя малини, ягоди, гулия, касис, лофант, ехинацея, медуница, иглики, тагетес, невен - добре си дошла, май ми имаш телефона, ем децата ще поиграят), ще ти бъде невъзможно да сложиш всичко на добро място и така, че да не умре и да е безпредметно цялото занимание, в рамките на оставащите няколко уикенда от сезона.

Ние допуснахме първолашката грешка да се впуснем през глава без нужната подготовка (добре поне, че изчакахме 8-10 месеца преди да почнем да правим градината, за да наблюдаваме и мерим и планираме) и в резултат задачата ни се усложни значително. Ако не си като двамата основни форумни майстори на мега-манията: Димо, който може да копае по 12 часа без да спира, а почвата му е по-рехава от пясъчника пред блока и бедна на плевели като Сахел, или Изито, която фрезова и обира всяка тревичка години наред и накрая покрива всичко с найлон, не си струва да се нагърбваш с прекалено голяма задача, поне за първата година-две.

Къщата изглежда страхотна, огромна и най-важното, безплатна. Така че бъдете благодарни за невероятните условия, с които разполагате и... пълен напред! Чакаме повече снимки!

пп: Да добавя нещо само за задачите и планирането. Може да ти е интересно как действаме ние.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Росица, има една приказка от старите хора, че по градината можеш да съдиш за човека. Според мен е вярно и в този смисъл, преди да се прави нещо подобно е добре да се съберете семейно и да се запитате какво е вътре във вас. И ако сте наясно със себе си за вътрешното си пространство и какво сте си отгледали там, то ще можете да направите външната изява така, че да ви е спокойно на душата. Инак, докато човек не хармонизира това навън с това вътре, вечно ще променя, добавя, маха и прочие.

Като пример, отрасъл съм с японски бойни изкуства и въпреки, че после смених стиловете, японският филм си остана. Имам нужда от широки празни пространства и хармония. И в този смисъл, за мен градината е ценна с това, което е празно, отколкото с това, което е запълнено. Други обичат да запълнят всяка нища и така се чувстват добре, просто отвътре са си такива, нормално. И да им е широко, постепенно ще го запълват, докато в един момент няма да има от къде да минават. По- добре е да сме наясно със себе си и да направим нещата така, че да хармонират на подсъзнателно ниво още от начало, така че да няма после - разваляй и почвай пак. При мен промени на практика няма, защото знам какво обичам и как да го направя. Съответно, правя нещата веднъж и приключвам. В дългосрочен план, многото труд излиза малко, даже много малко.

И пространството е само един аспект свързан с личността ни, има цветове, форми и пр.


Цялата ми идея е да не мислите какво да засаждате, а какво искате да постигнете като преживяване с това място и да го направите така, че да хармонира с вътрешният ви свят и да се чувствате уютно. Говоря в множествено число, защото нещата трябва да се синхронизират, в противен случай ще има някой недоволен и ще се развали цялата вкусотия... В тоси смисъл ние сме се разбрали, аз да създам всичко, а жената после да го оживи с цветове и багри, като се впише във вече създадено. Принципно, тя не може да поставя начало и да бута като булдозер, а на мен ми е трудно да запазя ентусиазъм за подробностите, нали, на мъжа му дай груба работа. Може да се разчертае, нарисува, обсъжда, променя и така..това са упражнения за цялата зима, ако питаш мен. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас две от градините са направени според желанието на ММ, а една си е моя, като той пак има дял, уж негов, но вече го превзех. Под асмата искаше да насадя пипер, но нямах разсад и го убедих да е зеле. Станаха няколко много хубави зелки и сега ми се фука, че НЕГОВИТЕ зелки били по-хубави от моите. :) Димо, хареса ми как си свързал вътрешния ни мир с градините. Същото си мисля и за почерка на човек, но това е отделна тема. Нещо извън темата - постепенно харесах корейските сериали и рядко гледам друго. За бойните изкуства - синът се изявяваше там, но като майка съм присъствала на много тренировки и състезания, много ми харесваше. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Здравейте,

С наближаване на срещата взех, че се вдъхнових. Миналата неделя беше ден за градинарстване - кастрих дръвчета, мулчирах малко, порадвахме се на порастващите лукувични от есента:

https://photos.app.goo.gl/6YPPKHeqioAzegY47

Мястото, на което наследяваме ягоди го минах с вилицата (не съм обръщала, само бода и повдихам леко.  Покрай ягодите наръсих моркови, репички и зелении. Малко орязах малините(на 50тина см от почвата), че бяха колкото мене високи, дали сбърках на развили се вече пъпки? Там където октомври бяхме сложили слама върху плешиво, сега е меко и рохкаво. Покритата със слама трева изглежда само леко затормозена, но поне чесънчетата и лукът са поникнали по 15тина см. Даже си намерих няколко измръзнали дюлки и стана чудесен компот за понеделник :)

Докато рязах от дърветата, си дадох сметка, че до към 2м стигам и после .... ще търся стълба за следващия път. Но се бях малко омърлушила, че все стари дървета има и няма да има какво да ашладисвам - е, намерих си няколко фиданки. Сега, вие ще питате фиданки какво - круши, ябълки. Ми, не знам - тепърва ще трябва да разбера.  То и старите дървета някои трябва да ги отгатна - има едни дето подозирам, че са круши, с много изсъхнали клони, но за сега гадая. Много съм нерърпелива да си избистря цялостна концепция за разположението на нещата, но за това ми трябва просто време на място май. Като гледах на Боби обиколката на градината и направо се изумих как не ми е хрумвало до тази зима да култивирам за колчета разни издънки?! Липсва ми да си обсъждам на дълго и широко със себеподобни :)  Имам една огромна купчина клони, треви от есента да гние, но след рязането, целия двор е в нови клечкоряци и работникът, който повикахме да събори срутващата се барака предложи да ги изгори полека лека. Е, голямо чудене падна дали купчина или разчистване. Също по снимките се вижда за лозите конструкция, но това грозде за ядене не става. И за малко да го клъцна, но си казах, че това лято тази сянка ще ни е полезна, а догодина е подменям поетапно лозите (като задобрея с ашладисването). Хубаво е, че се оказа, че имам външна печка(като зидано барбекю. 

Мислех си да ви питам, дали някой от вас е разхвърлял спори на ядливи гъби из двора и ако да - сам ли си набавя? Ще ми се да направя и малко seed bombs и да мяткаме с децата чат-пат. 

Гледам, че го дава на 700м надморска височина и си мисля под елите да сложа малко боровинки, но чета, че различните сортове са на различна височина. Ето от тези най-левия вариант май е подходящ: https://photos.app.goo.gl/xguyy3UyzbFfaYyVA   - ако някой е взимал, ще се радвам на мнения. 

Другите ми гордости са поникнали боб, тиква и слънчоглед в терелки и резници от рози. Стискайте палци :)https://photos.app.goo.gl/CRMbRsPJQ5pbfryr6

Хубав ден от мен!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Роси, за малините вероятно си сбъркала. Някои сортове се режат до земята след листопад, но други дават реколта и на долната част от летораста през следващата година. Сигурно не знаеш какъв сорт са? Няма да ги загубиш в резултат на рязането - може да си спокойна.

Затормозените тревички можеш да пробваш да пооскубеш, колкото може, но и така да си седят, ако трупаш органика отгоре те ще отслабват все повече.

Купчина клони е по-добре от изгарянето им. Струпайте ги някъде на сенчесто и където няма да ви пречат. Нека си гният, а и под тях след време става много чисто откъм треви и бурени и добре разработено от животинките в почвата под клоните.

Дърветата ви (от снимките) са череша/и, ябълки и сини сливи или кайсия. Струва ми се, че не видях круша, но ако ги снимаш едно по едно с по 2-3 снимки на стъбло, корона и летораст ще е доста по-лесно разпознаваеми.

Лозето си го остави за сега (това безпристрастно го казвам :)) По-нататък можеш да ашладисаш, както си замислила и да ползваш изграденото коренище за подложка.

Слагал съм мицел 2 пъти, но без резултат (при мен е много сухо). От вида wine caps. Има тема за това някъде из форума. С разхвърляне не съм сигурен, че ще стане, но с тенденциозно подготвени места и добре подбрани видове гъби, както и с поливане и грижи има добри шансове, като гледам.

С боровинките нямям достатъчно опит, че да съветвам. Имам 4 броя от тази есен и това, което знам, е че искат кисела почва. Вероятно под иглолистните е такава, но колко са големи самите ели? Ако са над 4-5 метра може да се изрежат най-ниските клони до метър височина. Това дава тласък на иглолистното и дърпа много бързо на височина, а от долу можеш да приютиш някоя боровинка. И за това имаме тема бтв. Според мен, тези от снимката са малко скъпи, а и не виждам информация до какви размери достигат. Ако при мен се развият боровинките и дадат някакъв прираст ще опитам да вкореня и ще ти дам да опиташ, но това АКО е мистика :)

За разсадите от тикви е доста рано. Внимавай да не родят в стаята :D За боб мисля, че не съм чувал да се прави разсад, но не пречи да се опита, иначе и за него е рано :) Със слънчогледа нямам опит, а за резниците и всичко останало стискам палци.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Лозко е покрил повечето бази с коментара си, аз да добавя нещо малко.

Дърветата, с 1 изключение, са за доста тежка подмладяваща резитба. Особени тези със скелетни клони под остър ъгъл спрямо стъблото. А и се вижда, че преди са ги кроили на височина, явно някой е искал да минава отдолу - ако не планираш такова нещо, струва си да се направи поетапно (от тази, до следващите 3-4 години) една основна резитба за нов растеж. Защото в момента и нямаш много къде да ашладисваш. Като цяло не е оферта да слагаш калем на клон, сочещ надолу, имай го предвид.

Малините, не ги мисли. Има два основни сортови типа - такива, които дават И на тазгодишна пръчка (primocane), както и такива, които дават само на ланска пръчка. Втория вид е добре да се реже на 50-80 см височина, според силата на растежа, защото иначе летораслите с плодовете стават прекалено дълги. Както и да се махат до дъно всички плододали пръчки. Как се разбират кои са плододалите? Ами имат на върха или по странични клонки останки от снопчета плодове ;) Първия вид има 2 чишита основно култивиране. Най-лесното е всяка година режеш всичко до долу. Това се прави и по ферми, директно с мулчер. Така нямаш чуденки, просто е. Втори метод, ланските пръчки скъсяваш на 50-80, по-ланските (плододали 2 пъти) режеш до земя.

Спори можеш да вземеш от @Ру® или @alys - първи ги купи Румен, размножи ги, стана крупен плантатор и раздаде на предишна среща, но само при Алис се захвана мицела. При мен поне нямаше индикации, макар че на есен му сипах още 100 литра мулч и го покрих с 2 чувала от кафе и като се запролети април-май ще го отвия да видя дали долу расте мрежата.

За разсадите, за боб разсад и аз не бях виждал, освен децата дето си правят в къщи "градина" понякога, а тиквите преди края на април не смея да ги почвам. Слънчоглед - директно мяташ семето в градината и от там се самонасява всяка следващата година. Така че се надявам да имаш фитолампи... или тая година да няма в края на април тежка слана, както в предните 4 години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравей, Росица! Хубавото време действа въодушевляващо за работата в градината, а пък лошото е добро за разсади. Снимките биха помогнали за идентификация на дърветата, а за млади фиданки трябва да са на кора и пъпки отблизо.

преди 1 час, Rossitza Tsonkova написа:

Докато рязах от дърветата, си дадох сметка, че до към 2м стигам и после .... ще търся стълба за следващия път.

Ето такъв тип стълби са много добри (но май в момента нямат на склад):
https://www.onlinemashini.bg/mnogofunkcionalna-sgavaema-stalba-4h4--545-m-/38860

Сгъва се на четири и можеш да я побереш и в багажник. Става и изправена, и двукрака; става да се направи като "П" и да се ползва като работно скеле. Не ръждясват. Подобна ползвам от много години. А 545 см работна височина е доста добра за повечето дървета.

преди 1 час, Rossitza Tsonkova написа:

Но се бях малко омърлушила, че все стари дървета има и няма да има какво да ашладисвам - е, намерих си няколко фиданки. Сега, вие ще питате фиданки какво - круши, ябълки. Ми, не знам - тепърва ще трябва да разбера.

Може ако успея да пратя и някоя съвсем малка фиданка за пробата, ако нямаш ябълка или круша. Важно е да наблюдаваш характерните особености на дърветата и да можеш да ги отличиш един вид от друг на първо време, дори да не ги знаеш какви са. Рано или късно ще разбереш. Аз най-много съм се мъчил с различаване на ябълка от трънка.

преди 2 часа, Rossitza Tsonkova написа:

Липсва ми да си обсъждам на дълго и широко със себеподобни

Ами не е същото като на живо, но поне остава за референция във форума. А и линкове и материали на живо...

преди 2 часа, Rossitza Tsonkova написа:

Мислех си да ви питам, дали някой от вас е разхвърлял спори на ядливи гъби из двора и ако да - сам ли си набавя? Ще ми се да направя и малко seed bombs и да мяткаме с децата чат-пат. 

За разхвърляне - не (при мен никват тук-там сърнелки). Завъдих шийтаке с мицел на дюбели върху прясно отрязана твърда дървесина (орех). Орехът не е оптимален, но това имахме и пак дават доволно вече три години. Озъртаме се за дъбови метровки (прясно отрязани), което е нещото.

преди 2 часа, Rossitza Tsonkova написа:

Гледам, че го дава на 700м надморска височина и си мисля под елите да сложа малко боровинки, но чета, че различните сортове са на различна височина. Ето от тези най-левия вариант май е подходящ: https://photos.app.goo.gl/xguyy3UyzbFfaYyVA   - ако някой е взимал, ще се радвам на мнения. 

Това американска боровинка ли е? И аз пробвах под борове и чакам първи сезон развитие. Най-добре чети и пиши в конкретната тема. Хората добавят кисел торф, сяра на прах, мерят киселинността на почвата, за да знаят какво трябва да добавят. Някои се хвалят с големи добиви, но и грижите не са малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Rossitza Tsonkova написа:

Като гледах на Боби обиколката на градината и направо се изумих как не ми е хрумвало до тази зима да култивирам за колчета разни издънки?!

Само и за това да добавя. Не всички видове издънки са най-трайни или подходящи. Аз примерно си насадих бамбук точно с тая цел, и бих насадил акация или гледичия (устойчиви са на гниене). Но за това си трябва място. Навремето прабаба ми си имаше в двора акациева горичка, но той беше и 3 декара двор сигурно. И много хора са си имали, особено в равнината. Вярно, основно за мартаци за покрив, но стават и за колове. При мен има "жив плет" габър, от който човек може да си добива, само че габърът гние изключително бързо и не става за градински приложения.

Та ако нямаш място или време за чакане, остава ти да се озърташ за подходящи наоколо. Преди две години като ходих при майка и баща ми зимата, садихме малко фиданки в селския двор и нямахме колове. А там растителността край селото не е най-добра за колове - основно келяв габър, драка и айлантус. Но намерихме на едно място покрай пътя млади салкъмови/акациеви гъсталаци и ги попрочистихме. Махат се бодлите и станаха колове, които очаквам да изтраят доста.

А тази година забелязах, че покрай главния път в съседното село са орязали сума млади акациеви дървета заради жиците на енергото. Само че им било забранено да прибират дървата и така са ги зарязали - материал, който обаче няма кой да използва. А и на мен ми е далече да се занимавам. Ето ти го ресурсът! Може да е "незаконно", но кое е по-добре - в канавките да стоят паднали дървета и храсти, или да се разчисти? Или всичко трябва да е за наша сметка и без да имаме полза от него?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Благодаря ви. От малините имаше само няколко плодоносили стръкчета и ми се стори, че по-зле едва ли може да стане, но ще ги наблюдавам за сорт. 

Боровинките, които гледах са разновидности на американската, да. Аз лятото от Семково (над Белица) мислех да взема, но още нямах къде. Сегашните иглолистни мога да ги ползвам, надявам се, ще видя. Нямам намерение да им бая и да прекалявам с обгрижването.

Дръвчетата, които мислех за круши явно са сливи, сега ми се подрежда тази част от пъзела, понеже есента ги видях за кратко и не бях запомнила. Като цяло уж се чувствам грамотна по отношение разпознаване на основни растителни видове, но лятото, като има листа. Щом вече имам и препоръка за стълба, ги чака още рязане, миличките. Снимките са направени след като кълцах да прореждам и разплитам.

А "разсада" от боб, тиква и слънчоглед са наистина за децата, мислех и грах да сложим. span приставка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 часа, Rossitza Tsonkova написа:

Като цяло уж се чувствам грамотна по отношение разпознаване на основни растителни видове, но лятото, като има листа.

Аз преди три-четири години копнах една "дива ябълка" от двора и я сложих на по-хубаво място като я облагородих с по-хубав сорт. Не хвана калемът понеже дръвчето се оказа... глог. Но беше по-различен цветът на кората, ама и толкова съм ги познавал...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Снимките са няколко. Не им трябва едра дървесина на гъбите, но се надявам и да не пречи. :) Успешно отглеждане! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Да, @alys, май ще махна големите пънове отгоре. 

Винаги съм смятала, че тези лехи с пънове отдолу са необосновани трудоемки за начало, обаче се оказа, че като имаш купища гниещи греди, това е естествено решение. Понеже дворът още е пълен с глупости, за да не ми стъпчат насаденото при разчистването, реших да сложа и в сандък, и в кошница и май това ще са ми повдигнати "лехи" за сега. 

В съвсем друга посока - при свекървите ми са отсякли двата бадема, растящи наблизо, единият е съвсем изкоренен. Скъса ми се сърцето. В неделя отцепих някои избили преди сеченето клонки и ги бучнах в пясък. Не знам дали има шанс да тръгнат така, с този сняг да не говорим. Дали има как да се спасят някак? 

 

IMG_20200322_123752.jpg

IMG_20200322_123804.jpg

IMG_20200322_123756.jpg

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Rossitza Tsonkova написа:

В съвсем друга посока - при свекървите ми са отсякли двата бадема, растящи наблизо, единият е съвсем изкоренен. Скъса ми се сърцето. В неделя отцепих някои избили преди сеченето клонки и ги бучнах в пясък. Не знам дали има шанс да тръгнат така, с този сняг да не говорим. Дали има как да се спасят някак? 

Ако единият е изкоренен, трудно ще го направиш нещо. Виждам големи дървета. Ако едното има корени, ще се възстанови. Но защо са отсечени?

За вкореняване не знам дали ще стане. Нямам опит с бадеми, но малко се съмнявам. Може да се пробва някаква присадка ако има неразвити клонки, но пак върху  бадем или праскова... но не виждам каква е идеята - да се запази дърво или сорт? Защо е сечено въобще?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Идеята ми беше да се запазят, а нямаше върху какво да присадя. Те нали са мъжки и женски и трябват двата вида, за да има плодове и тези си раждаха. А е сечено и изкоренено от бъдещи съседи, които изглежда разчистват площадка за строеж.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аха, сигурно ще плочкосат хубаво. При баща ми преди години се засели един млад комшия, унищожи всичката растителност в двора на бившите съседи и покри всичко с плочки, но все пак, за разнообразие, сложи две туи в огромни саксии пред къщата си. Стигна дотам, че беше си позволил да прескача и кастри дъба в нашия двор, понеже шумата му правела боклук... Тази година съжалил за стореното и поискал извинение. Почнал да цени дърветата, колкото и да е кофти по характер.

Не мислех, че са мъжки и женски бадемите. Но може би трябва друг сорт опрашител:

Бадемът се нуждае от кръстосано опрашване

Можеш да спасиш нещо на лято евентуално. Пише, че бадем се присажда върху бадем,, праскова и джанка (въпреки че за тези последните не знам колко е успешно). Ако пробваш върху джанка сега някое клонче и се прихване, можеш временно да го запазиш.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване