Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Rossitza Tsonkova

Добре заварила

Recommended Posts

Rossitza Tsonkova

Здравейте,

За момента чета и се интересувам предимно. Предстои ми наесен да покрия със сено едно дворче в с. Тополница и зимата да планирам гора-градина. За момента се ориентирам към метода на Рут Стаут. Мястото не е поддържано много години, но тази пролет се загледах, че почвата е влажна, рохкава и изглежда плодородна. Към момента има една слива и люляк покрай тревичката и много къпинак. Тепърва ще мисля и как да съхранявам продукцията. Бих се радвала, ако някой сподели списък с начални култури за напролет - моркови, репички, лук, картофи, ягоди, зеле и т.н. например. Грубо да кажем, че мястото е към 100 квадрата. Съответно още не съм подсигурила мулч, а не ми се пренася от далеч, ще трябва да търся около селото :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте.

Мулч при нас е трудно да се намира както го намират американците (дървесни трески/парченца). Аз съм ползвал подръчни материали като сухи треви, сухи листа от двора и гората и малки натрошени клонки, които да държат листата да не ги отнесе вятъра. Имаше добър ефект първата година и балучката се късаше все едно е сята в пясък. Но имах гора наблизо и карах и клечки листа с чувалите. Е, имаше и доста никнали горски дръвчета, които трябваше да премахвам. Но мястото беше сравнително слънчево и сухо и мулчът беше задължителен.

Вие имате ли условия да поливате? Колко често планирате да бъдете на имота? И в кой район на страната се намира? Каква е дивата растителност наоколо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Здравей Роси и добре дошла :)

Направо вади снимките и да започваме планирането, критиката (само градивна), съветите и кражбите на идеи ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ейй, Тополница Дупнишко ли имаш предвид? Там ще ти е под ръка @Nevil - ето и неговата тема (малко е объркващо, защото се казва Георги, градината му е Петрова, а по прякор е трето нещо, но спокойно, това ниво на объркване е нищо на фона на многоточията, които използва!)

Та от него знам, че над селото близо някъде имало кестенова гора, със сладък кестен :) На есен съм решил да мина от там да пробвам да открия някой нападал кестен и някой саморасляк, та може и да се запознаем!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova
На 15/07/2019 at 13:37, Боби Димитров написа:

Ейй, Тополница Дупнишко ли имаш предвид? Там ще ти е под ръка @Nevil - ето и неговата тема (малко е объркващо, защото се казва Георги, градината му е Петрова, а по прякор е трето нещо, но спокойно, това ниво на объркване е нищо на фона на многоточията, които използва!)

Та от него знам, че над селото близо някъде имало кестенова гора, със сладък кестен :) На есен съм решил да мина от там да пробвам да открия някой нападал кестен и някой саморасляк, та може и да се запознаем!

Да, Боби, именно Дупнишко. Благодаря за жокера за Георги! Зная, че има ябълкови градини край селото, но за Кестоновата гора не знаех.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Снимки се оказа, че нямам :joy: Ще гледам скоро да се сдобия. Планирам да съм там през някоя и друга съботно-неделя. Дворчето е на 50тина км от София, близо до Дупница т.е. Западна България. През селото минава река Тополница, а наблизо е яз. Дяково. Има къпинак, люляк и глухарче по много из двора предимно между тревите. Покрай ябълковите градини имаше много киселец, маточина и коприва. Покрай реката върби. Иначе по дворчетата гледам, че ябълки, круши и лози имаше. Има и обработени градинки, но честно казано не съм обикаляла много, ходила съм само няколко пъти и докато пооправим двора и деня минал.

Условия за поливане  - за момента не. В съседен двор има геран, но при мен е само вода от водопровод. Седи ми в главата идея за капково, но още ми е далечно това.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Всъщност, докато се сдобия със снимки от Тополница, мога да споделя снимки от Владая - едно местенце, на което моите родители, техните родители и техните родители са се опитвали да направят от нищо нещо, но някак все е било на по-заден план. Та, тук принципите на гора-градина мисля, че много биха работили. В последните няколко години майка ми и баща ми на тласъци отиват, чистят до откат и като се върнат след няколко месеца, то е пак буреняк. А ми е близко и моите деца там се чувстват много добре и ме сърбят ръцете да стане хубаво и да се нуждае от по-малко. Стига приказки, ето снимките; https://photos.app.goo.gl/HjkKtrgdhGWsrtao7

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Лелеее, Роси, разгледах този албум и съм изумен :love:

Имате уникално място във Владая, къде ще ровите в Тополница :D Трябват му 2 семпли тераски, които ще направите и на ръка със сегментни блокове, да се затреви с диви ягоди и медуница и детелина цялото, да си оформите места за събиране на вода и езерце, да сложите няколко дръвчета, едно малко парниче на най-слънчевото място и сте в играта :)

Бих дошъл на място да ви нахвърлям няколко идеи за есента и пролетта, ако имате пълната свобода да променяте и подобрявате. Но мястото изглежда пълно с потенциал, особено ако можете да качите един мини бобкат за половин ден!

Благодаря за изчерпателните снимки, страхотни са!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Малеиии, много ми хареса. Хеле в тия сенки кви хортензии могат да се отгледат и рододендрони също. Пък и левурда и киселец какви хубави могат да станат. Завиждам благородно за сенките....

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Еха, много ви благодаря! Заредихте ме с хъс идеи и мечти! Мястото е уж терасирано преди време, слагани са такива като за паркинг плочи с дупки на места, май се вижда. Да, бобкат сме вкравали, но улицата за влизане е с мноого голям наклон и трудно се навиват. Записвам си всички идеи и започвам да чета. Езерцето не е ли опасно да не се удави вътре таралеж или нещо такова - имам детски спомен, че зад по-порутената къщичка имаше яма, беше се напълнила с вода и беше падало вътре бодливо приятелче.

Боби, ще се радвам на идеи и на място, добре дошъл си!

Диви ягоди и малини вече има самозасяли се, само трябва да ги насоча :), маточина и жълт кантарион се виждат също. Майка ми едно време толкова здравец и това розовото бордюрно сложи, сега са килими на места. Вишничката си ми е със сантиментална стойност, а тази година този клон на черницата от съседния двор ми напълни душата. Реално на 20 метра е гората, така че имам достъп до огниваща листна маса, така че за тук мулча е наличен. Наблизо е и конната база, така че се надявам и на оборски тор принципно. Идеи как да се сдобия с левурдата, киселеца, медуницата - знам от къде мога семенца да намеря, но коренчета сигурно е по-добре?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Росица, напомни ми пролетта за коренчетата киселец. Ще видя и ако пак предлагат ще ти поръчам и на теб. Не знам защо, но моите два корена от общо три изчезнаха и така си имам само един корен, но за сметка на това е някакъв вид с огромни листа и успявам от едно обиране да спретна нещо за ядене.

Коренчета левурда приятелка ми праща, бяха се хванали, накрая и те изчезнаха. Отдавам го на по-голямата влага при нас, в Пловдив. Сега съм си взела семена, ама пише, че се сеят есента, така, че чакам есента.

Медуница,..... ами не съм сигурна, че това, което расте на вилата е медуница. Поне на мен много ми прилича, но като се прибера в БГ ще снимам и ако потвърдят във форума, че е това мога да ти откопая колкото искаш коренчета.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хъ, Вени, кой да предлага? Аз киселец имам сума нещо в градината :) Както и левурда вече, а и медуница в горичката (чрез Ева). Така че нека дойде другия март месец, Роси ще заповяда на годишните ни срещи и ще си тръгне с един чувал посадъчен матрял :) 

За терасите, най-лесното изграждане, което съм виждал, е с блокове от този тип. За малки височини не е нужно да се намесва инжинер, редиш си ги по зададената им геометрия, вътре пълниш с чакъл или изкопаната пръст и най-горе ги ползваш като саксия :) Има различни видове и размери, но понеже се редят като лего малко, можете да действате поетапно. Тая седмица 10 блокчета, другата 10 и така. Могат да се ползват и като стълби, ако се наредят хитро.

Бобкат или мини багер би позволил по-бързо да се случи работата, в смисъл, че ще ви направи отсичанията по-лесно  и ще ви заравни отделните тераси. Разбира се, това ще иска пари и ще иска като мине машината да действате бързо, за да не се свлече. Та не е за всеки...

Не е проблем и да си остане с наклон, но в този случай загубата на вода и вещества и почва и органика е най-голяма. В този случай минималното, което е добре да се направи, е по един импровизиран swale на извесно разстояние.

Ето нещо, което да поведе разговора и мисълта:

swales_on_contour.jpg

При всяко положение, ако ще се мисли за трайно облагородяване на мястото, винаги се почва от инфраструктура. Никога не се почва от "какво да посадя" :) Това се нарича scale of permanence в пермакултурата, ето една референция. Обикновено се мисли и гради отгоре-надоле :)

HomesteadDesignExample12.jpg 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

Бобкат или мини багер би позволил по-бързо да се случи работата, в смисъл, че ще ви направи отсичанията по-лесно  и ще ви заравни отделните тераси. Разбира се, това ще иска пари и ще иска като мине машината да действате бързо, за да не се свлече. Та не е за всеки...

На нас ни взеха по 30 лв. на час за средно малко багерче. Изкопа десетина лехи по шест метра дълги на 30 см дълбочина примерно за около час. И един час му се води транспортни разходи. Но не е толкова много. Това ако се копае на ръка, ще ви се отели волът. Разбира се, човекът върши и друга работа, не беше само за лехите (за хугелкултура). Между другото, всичко расте много добре още на първата година в тези лехи, които довършихме.

Един от проблемите, с който още не съм се сблъсквал съвсем, е изкарването на глината и камънака отгоре, при терасиране. Добре е хубавата почва да се заделя, за да не свърши под камънака в един момент. При мен поне на 30 см почват глина и камъни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

:D Тук няма грамотен минибагер/бобкат за под 250 лв на машиносмяна (6 часа), като никой не работи за по-малко от 120 лв, демек полвин смяна. Отделно, че никой не бърза и като види, че върви бавно, директно отиваме на цяла смяна. Отделно си плащаш транспорта 2 лв/км отиване и връщане... После като го изкопа, трябва да купиш всички сегментни блокове на куп + камион транспорт за тях. После ти трябват двама общаци да ги разтоварят, носят и редят, 100 лв/ден е надника в момента. Ще стане бързо, за един уикенд и още един за довършване, но ще е една идея по-скъпо. Друго си е далече от София :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

:rolleyes: Хора, направо главата ми е кошер след всеки коментар, в добрия смисъл! Благодаря ви много за подкрепата. Определено предстои планиране!

Аз за момента трудно мога да визуализирам, да видя стъпките и времево/финансово да ги разпределя. Захващам се да чета!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Между временно се опитвам да се измъкна от старите схващания за градинарстването. Април месец на балкона ми е било подреденичко, сега малко го давам chop-and-drop. До мушкатото е нещастен съхнещ грах. Порастна, цъфна, но на 11тия етаж няма кой да го опраши. Преди това опитах да го направя на разсад в половинки яйчени черупки, но нищо не стана. Като наръсих покрай мушкатото и луд полудя. Междувременно, вместо Роси можете да ми викате баба Костенурка като от детската приказка :P - кисна боб мунг за кълнове уж, ма нещо не ще, и съм заложила ябълки за оцет, пък да видим. Покрай създаването на градина, ще трябва да започна и да консервирам и оползотворявам по здравословен начин разни неща.

IMG_20190318_123316.jpg

IMG_20190717_171715.jpg

IMG_20190717_171706.jpg

IMG_20190717_170923.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Здравейте! Вчера ходих на Владая. Ей така след работа исках да проверя с градски транспорт и пеша как се получава. И съответно сама с мислите си видях доста допълнителни неща. Нито ключ, нито инструменти имах, но пак съм доволна от свършеното (но вече лозарски ножици винаги ще имам под ръка). 

Медуницата @Боби Димитров, ми тя расте срещу входа на двора. Детелина също, разпръснах малко от нейните семена. Даже и мащерка има коренчета. Купища мини дъбове, една липа в двора. Видях при съседи смрадлика и дрян, ще поискам резници наесен (малко дребни ми се видяха дренките, но са на баира). Набрах малко ягодови и малинови листа за чай, коприва за настройка. Планирах малко разсаждане. От ягодките от миналия път няма помен. Добре, че ги уцелихме! Мисля да нахъсам децата да събират семена от живовляк и да ръся яко.

IMG_20190725_153441.thumb.jpg.24abb815e4c41deaed72887c8da75874.jpgКато гледам купищата клони, а не ми се пали, направо не знам как да разчиствам. Някой има ли опит със солта върху къпина. Тая сол не просто мори плевела, а после в почвата до колко пречи?

Намерих дивия морков в двора, благодаря @Боби Димитров ! Сложих го вече в супата и като се прибирам - поляната пред блока е пълна с него - ще събера семена като станат. 

Ще трябва да прочета дали хортензия расте под орех, че има една сянка, която искам да не е гола. Също приемам съвети какво полезно мога да садя близо до отходна шахта.

Май стана дълго, но явно много се ентусиазирах! До скоро!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Клоните ако са проблем, можеш да ги изгориш - в крайна сметка и пепелта е полезна. Ако имаш място, където няма да пречат, просто ги натроши и натрупай там. Екосистемата ще ти е благодарна.

Къпините със сол няма да ги умориш. Много е вредна за почвата също. Изкореняване му е майката, бавно, системно и методично. Всеки ден като видиш къпина, правата лопата и така. Другото, което ги мори, е да ги режеш до дъно редовно. Ако не ти се копа, вземи си една клонова ножица. Отиваш при избилия корен, режеш под 45 градуса така че с острието да резнеш под почвата и толкоз. Избива бавно след това и е по-слабо, след няколко пъти - умира.

Хортензия расте под орех, при @Ру® e точно така и не вярвам да има против да ти даде някоя бройка :) До септичната яма - всичко, което няма да ядеш после. Живовляк мога да ти дам с кофи, имаме го и от двата вида, расте яко.

Някой ден пусни на лични телефон и локация, ще намеря време да мина да подклада ентусиазъмот!

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Здравейте! В последните дни доста четох тук и изобщо принципни неща. Гледах клипчета и т.н. Та много настойчиво ме притеснява ашладисването. При все, че е широко разпространена практика, не е ли осакатяване? Не е ли Франкенщайн история? Както и бонзаите. Обаче къде е границата, понеже сигурно и колтученето при това положение може да се възприеме като осакатяване на растението, не е естествен процес, природата не прави това. Премакултурата до колко е следване на естествените процеси и възползване от тях и  до къде е "моделиране/експлоатация/култивация"  преди да спре да е позитивен процес?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Понеже бях сръчкана по друг повод, се вдъхнових малко да обновя положението:

След като установих, че на близките ми достъпни терени (Герман и Владая), реално няма да разполагам със свобода, малко ентусиазма ми спадна и бепе изместен към други (пак значими в моите очи) цели.

Обаче наскоро се възроди идеята да си градинарствам на Тополница, ура! :) Намерих малко дървени стърготини (2 чувала компресирани), които предстои да пренесем някак, завързах малко връзки в селото и опосках малко една срутена плевня в съседния двор. И така съм до никъде... боднах един хинап, 2 хризантемки и джоджен и изрязахме опустошените от молеца чимшири. Навзимах ликувички в прилив на вдъхновение, но повечето работа предстои. Ще си търся свестни сечива (приемам съвети).

За сега разполагам с половината двор, доста наклонен. Има вероятност другата половина към Нова година да я добием. В най-ниската  част на двора има геран, но никъде няма септична яма, та това ще е казус. Над нашето място има малка нивчка с геран (ако го вземем и него би се падало в най-високата точка на мястото, т.е. няма да се замърсява, където и да е септичната яма. Обаче съседи казаха, че уж само събирал дъждовна вода, а видяхме да пускат хидрофор и да черпят вода от там. 

Снимки малко:  https://photos.app.goo.gl/tAWTTL3PfFfrgppe6

Направила съм цял списък неща, които искам да сложа: 

1) кокичета, минзухари, лалета, бяла и червена детелина, дори събрах от живовляк - взела съм лукувици и семена, дали сега да ги разхвърлям

2) от съседния двор видях киселец, вид морков и горски ягоди, и малини,  даже няколко коренчета прехвърлих, дано се хванат

3) ще ми се медуница, иглики, невен, тагетис, тученица, лобода,мащерка, невен и други да си занеса живи, а не на семена на пролет вероятно - в съседния запустял двор има 10тина кошера на съсед, което значи, че пчеличките ще работят здраво, и нашето устойчиво стопанисване се надявам да им допадне и ня тях, душиците :)

4) за на пролет съм взела семена от кейл, репички, цвекло, манголд и още

5) искам малини, гулия, облепиха, каксиси разни и боровинки да сложа, записала съм си лофант и ехинациея, дрян и декоративна върбичка се размечтах да сложа...

*) в мястото има доста люляк, излиза сравнително лесно с корените с изтръгване, 

*) в долната част на оградата има къпини, ще трябва да се разберем нещо с тях да не завземат мястото, а пред оградата има много маточина, което е чудесно за пред двора.

*) има лозници с кофти грозте, има доста дървета - ябълка, орех, слива, череша - като гледам съседните къщи - като сортове сегашните не стават, ще се реже яко

*) гледах, че на баира сини сливи хубави има - идва въпросът как да се сдобия точно с хубавите сортове :) 

Къщата е в доста лошо състояние, особено откъм нашата част, но пък има къде да се преспива. Притеснява ме, че се увличам и излизам от мащаба, който ми е по силите. От друга страна, все още ми е трудно да визуализирам плана, тъй като на мястото на днешните бараки в горната част на двора ни се иска да е един ден спретнато къща и тази голяма неудобна къща до пътя да я оставим само на ниво гараж. Свъщност си мечтаем да я оставим като вкопана и вместо покрив да има зелен килим - това хем ще изравни малко мястото, хем няма да стърчи къщата до пътя. Някак по-интегрирано в природата, обгърнато в зеленина го чувстваме. А до тогава вероятно ще минат 15тина години... 

За днес слагам точката тук.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване