Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Rossitza Tsonkova

Добре заварила

Recommended Posts

Rossitza Tsonkova

Здравейте, Безмотикари!

Времето си минава, а аз все се каня да споделя новостите. https://photos.app.goo.gl/9xucCKxYNQuUKZR28

Като за уикенд градинар, на който шофиращата половинка е силно алергична... си мисля, че пак добре. Децата яко пасат латинки, киселец и магданоз, а маточината е като плевел. Обаче доматите дето започнах на балкона са си 10см високи и това си е, нещо хилаво ми върви. И все пак... наясно съм, че полученото е пропорционално на вложеното време, децата се кефят... не е зле.

По пътя към подобрение обаче има много стъпки:

Има в мястото голям бетонен .... резервоар, празен, грозен, дълбок. Нито е да го разкъртим (няколко контейнера ще трябва да наемем), нито е да стои, нито е да го пълним... Някой идеи?

Тази година хапнахме доволно ягоди и малини, обаче сортовете не ме очароват. Голяма часто от малинките бяха в размер на 2 зрънца (това дали няма общо с опрашването?), та бихте ли споделили опит в поетапното заменяне с хубави сортове? 

Някой добавял ли е на по-късен етап елементът на пречиствателна станция към контейнерът за септична яма. Т.е. да раздели инвестицията на две :)

Наследените пътеки са в ей такова състояние https://photos.app.goo.gl/qtAT5LXvpMDKKeWA8 , съответно мислим да изкъртим и мулчираме. Мисля с наличните огромни количества керемиди да оформя пътеки/повдигнати лехи/тераси, което значи, че ще мога покрай оградата да пусна жив плет - японски орлов нокът, лозички, касиси и т.н. 

Въпрос за по-високата трева и кърлежите - как процедирате, ние имахме близки срещи и се чудя за ей такова наесен:

Някой пробвал ли го е?

Е, ясно е, че в главата ми жужи, мисълта прескача и се дави в колебания... Лека и спокойна от мен за сега!

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Привет!

Относно доматите - защо така не растат? Да не би почвата да е бедна или силно алкална?

Относно бетоновия резервоар - това е ценна инфраструктура. Ако има как, бих го възстановил. Ние тук се чудим къде да съберем вода, но то пътеки и плочки няма, камо ли щерни.

Малините и при мен издребняха. Причините според мен са, първо, че не съм поливал, второ, станаха също доста гъсти и младият растеж задушава двугодишните пръчки (даже това е първо). Някои са на сянка и това също се отразява негативно на размера на плодовете. Не е до сорт, защото в началото и преди да ги пренеса бяха едри и хубави. Това в моя случай. Иначе има и едни полудиви, които са по-дребни поначало.

По въпроса с кърлежите - кокошките вършеха добра работа. Също и редовно преглеждане и опипване на тялото вечер. Но според мен се преекспонира въпросът. Миналото лято обикалях по ливадите всяка вечер със стоката, във високи треви, и май общо един кърлеж имах. Ако стои впил се по-малко от 24 часа мисля, че е безопасно. Намачкани листа от живовляк, прихванати на мястото на ухапването, го пречистват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

@Славянски, напълно възможно е да съм я алкализирала, защото въпросните домати още са на балкона в кофи и отдолу има кухненски обелки и други компостиращи се, отгоре почва. 

Малините и ягодите ще ги поразредя и ще видя догодина. Също си мисля, че пролетта като ги рязах и ги пообърках малко. При малините има много гъсти божури и тъкмо отминаха, маточината зашуми яко. Пчелички неуморно работят там, но явно и въздух трябва. 

https://photos.app.goo.gl/n938Xasm1FcNVrRD8

Колкото за кокошките - за сега сме далеч от този етап. Всяка вечер се преглеждаме, но за живовляка не се бях сетила. За мен е важно, защото съм я борила вече веднъж лаймската. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Здрасти Роси, радвам се, че не сте зарязали идеята :) Как пътувахте до там през карантината?

За кърлежите, писал съм тук, в темата.

За снимките, съветвам те да си направиш един общ албум с всички снимки в него. Насоки - в тази тема.

За контейнера - в никой случай не го махайте! Ако е структурно здрав, една подходяща замазка + течна гума ще ви реши много проблеми. Мислете в посока аквакултури, езеро, събиране на дъждовна вода, а защо не и аквапоника, wicking bed, или gray water filter? 

За малините... за начало на есен ги преместете. Може да е с малко, но е важно. Процесът на местене е подбор, почистване, прореждане, подреждане. Писал съм по други теми, но ще резюмирам и тук: в градината на дядо едно време, всяка година се местеше една от няколкото лехи малини. Ако искаш други сортове, почни с Люлин - надеждни, евтини, вкусни, ремонтантни. Виж в темата за малините също.

За пътеките - чудно ми е как се е получило това нагъване на цимента? Аз не бих го махал, в най-лошия случай минавам с къртача, отгоре филц за заравняване, трамбоваш, геотекстил и отгоре или пак филц, или woodchips.

За пречиствателната - няма да е лесно. Ако имаш стара септична яма, пуснете изследване на водата в сондата/кладенеца. Вече втори случай такъв имам на хора, отказали се от имот заради заразена вода от лайняни дупки. Минималното, което може да се направи, е да пускате ЕМ или друг букет бактерии в ямата. По-доброто решение е суха компостна тоалетна + био филтър за сива вода. Но да превърнете една пропускаща септична яма в аеробна система... зор ще е. За щастие ние нямаме яма, та ще инсталираме това лято на Graf една система, но е цифра пара.

За доматите, всичко е ясно :) Трябваше да ги насадиш в градината! ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

@Боби Димитров, не сме пътували през карантината. Садих на балкона, включително доста от семената от срещата на 8.03, съответно доста изсъхнаха докато ги прехвърлим в градината като вдигнаха забраната. Благодаря за насоките и подсказките, чака ме много четене :)  

Нагъването се е получило според мен при недобре положени пътеки (до колкото разбирам е имало нужда с арматура да се зацепят в склона, като гребен, за да е стабилно). Има наклон и той смъква яко, на няколко места е смачкал или килнал разни колони, подпори и други. Също има много напуквания след земетресение преди години.

Септична яма за сега на практика няма. Има един външен клозет в далечен ъгъл на мястото, а от къщата водата се извежда в канавка покрай улицата  - цялото село е така построено (направо няма да коментирам...). Искаме да си направим баня и вътрешна тоалетна, затова подобна на споделената от теб система гледаме, избрали сме място за полагане на контейнера, но изглеждаше, че бактериите за пречистване мога да се добавят и на по-късен етап. 

С компостирането направо я загазих - от март събирам всики органични отпадъци с идеята за балконско компостиране и сега балконът е превзет от аромат на тор (не предвидих количествата очевидно).... Близо до блока има едно място, до което достъпът е труден и човешки крак не стъпва и се удя дали да закопая тази компостираща се благодат, че да разчистя, без да отива на бунището :D Мъжит ми още от началото помрънкваше, сега търпеливо чака да разкарам кофите.

Понеже тепърва ни предстои да влиза машина, за да бие сонда в горния край на двора, а друга да полага яма в долната част на двора, та съм малко предпазлива с многогодишните насаждения, включително с местенето на малини, за да не се окаже, че ще ги сгазят. В същото време ми предстои нежен танц с едни къпини, много люляци и доста инвазирала маточина, някак времето трудно ми стига. Дори да прегледам двете половини на къщата и да скалъпя от покъщнината нещо, пак имам максимум ден преди Милото да се разкиха неистово. Съответно да ме остави с децата за седмица там без баня и хладилник ми изглежда малко натоварващо, вероятно съм малко разглезен градски елемент... Вие как го играете това? Като си представя да заредя провизии и дрехи, хладилникът е нещото, което ми се струва, че остава задължително, за да се получи.

Ха сега да взема да се информирам за малините... 

Хубав ден от мен!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аеробните ЛПСОВ нямат нужда от добавяне на бактерии. Всички нужни бактерии присъстват наоколо. Аеробната и хранителна среда ги стимулира да се въдят.

За компоста - не ти препоръчвам в квартала. Кучета, плъхове, клошари, всеки ще хвърля вътре найлони... Свирен мач. Носи всичко на село! Преди години приятел ми събираше кухненски отпадъци в 30 литрови бидони и ми ги носеше веднъж месечно за компоста :) Начини има, мерак само да се намери!

Ние след Великден успяхме да се промъкнем през барикадите и от тогава сме на село. Ест нямаме нито вътрешна баня, нито кухня, нито хладилник... Направих вътрешна компостна тоалетна (суха), с талаш. Имаме и външна такава и компост за humanure. Изведохме тръби на фасадата на къщата и там пригодихме параван и се къпем там. Преди това - в леген в стаята.

Храната - в мазето, макар да не е особено студено. Без нетрайни неща. Ние си имаме и много буркани де... Сега очаквам едно мини-бар хладилниче да ни подарят и така то :) Има втора ръка за по 100 лв съвсем сносни нормални, прочее. За 400 - Либхер Премиум.

Сковах 2 маси груби за вътре, сложихме една изхвърлена мивка пак вътре, с кофа отдолу да събира водата - всеки ден се хвърлят по 10 кофи вода :) В същата мивка къпем бебока.

Пералня - на терасата. Маркуч за входяща вода. Изходящата - с маркуч заустена в дренажа.  Живее се... а и дали си разбрала, че вече сме петима ;) Тъй че повече смелост, а ако е нужно вдъхновение - елате събота/неделя на гости да пекнем нещо и да поиграят диванетата. Приемаме и къмпингари ;) 

ACtC-3cg7X3UiQgV5WBzZTnVI3xe_SwlSWSSGXJi

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Боби, за някои сте реализирали кошмар с всички тези временни решения, кошмар по отношение на "стандарта" на село, от който потреперват. Но за други описаното може само да говори за решителност... Щото предполагам ако трябваше да чакате всичко да е готово, трябваше да кибичите в апартамента дълго време. Сега, ти сам разправяше историята за онези мъже в кюстендилско, които много време си правили къщите и живели в мизерия... С цялата взаимопомощ. Лошото е, че към всичко се привиква, тъй че гледайте развитието да не секва. Още повече с бебе - браво! Иначе с външна чешма няма ли да е по-добре, вместо да се изнасят толкова кофи? Аз пък колко вода съм внасял от кладенеца навремето, не е за разправяне... Особено зимно време, вкл. сняг като замръзнат маркучите и тръбите.

Имам едни познати, които си взеха къща на село... Стягаха я сума време и колко пари потрошиха за майстори, накрая свършиха ремонта и се чудеха какво да правят и отде да почват... Някак развитието не се получи естествено и ако само наливаш пари без "да си оцапаш ръцете", си просто градски човек в селска обстановка.

Но в случая на Боби очевидно короната подейства благодатно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

ЕХа, @Боби Димитров, вдъхнових се :) Честито и за новия човек в семейството! Много хубаво звучи и изглежда, истинска идилия катализирана със смелост :)  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване