Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Групова поръчка на канадска ирга (Amelanchier lamarckii / canadensis)

Recommended Posts

Venetka

Ти хубаво го мислиш, ама...... Нашите 2 , засадени в контейнери при това дърпат с невероятна сила. За едни 3 месеца са пораснали сигурно с по 50 см. Така, че явно яко рязане ще трябва. Аз съм решила да им отпусна място като за малки дървета.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Някой хапвал ли е плода на тази ирга, става ли за ядене? Щото за плет, мисля ограда да ползвам. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Димо, под плет не се има предвид това, което спира животни и пияни булки да ти влизат в двора. А това, което слагаш ДО/ЗАД/ПОКРАЙ оградата ;) Ядлив плет ;) Аз лично не съм опитвал плодче, но от познати хамериканци, които се прехранват с продажба на berries знам, че е реално боровинка, подобно на камчатката, може би по-сладко.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Едното у нас цъфна и върза 1 плод. Гледах го, гледах, пък като не знам кога трябва да го откъсна един ден се реших. Връчих го на ММ, коментара беше- вкус като на нищо..... Ама от едно плодче изводи не си правя, а и са контейнерите в сянката на бараката, та може и затова да е такъв вкуса, да му е липсвало слънце.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Вени, вашето какво точно е като вид/сорт? Щото тази обикновената ирга е сравнително безвкусна. Има я по скалите между Боснек и Чуйпетлово...

Иначе на всички храсти и дървета е добре да им се прави лятна резитба. 50 см прираст на 50 см храст са недопустими, ако няма разклонение.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Боби, разбира се. Обаче, от три страни съм с кирпичена ограда, а от четвъртата ще слагам мрежа, но нямам достъп още от дървета и храсти. 

Но ей така, за адета може да взема два броя. Щом имат вкус на боровинки, влача. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@alys Ето ти едно кратко видео да видиш растението. Принципно, човек може да си го оформи като храст и като дърво, и като жив плет. Румънците му викат "стафидено дърво".

С влашкия как си? Аз се оправям с испанския, а румънския е подобен. В интерес на истината, мъжът във видеото ги въди и продава, но нещо не успя да стане комуникацията. Взех си ламарки уж от друго място, но листата са дребни, като на ovalis.

преди 5 часа, Димо 33 написа:

Някой хапвал ли е плода на тази ирга, става ли за ядене? Щото за плет, мисля ограда да ползвам. :))

Аз съм опитвал плодчета от канаденсис и са много сладки, дори не бяха узрели. На иргата на ламарк плодове не съм опитвал, но хора ги хвалят. На мен ми харесва, че може да се оформи като дърво. Не я мисля за жив плет.

Иначе от нашенската ирга успях да опитам няколко плодчета тая година (дето я бях взел уж за lamarckii). Бяха дребни и блудкави, но това може да е заради много дъждове и да не са били толкова сладки. Ще видя довечера да издиря една информация, за вкусовите качества на различните видове ирга. Но това, което се вика apple serviceberry много го хвалят. Саскатунът също е добър. Поляците от Рудницки имат на прилична цена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Боби, canadensis са нашите. Помолих ММ да направи снимки , да видя как са сега. Ама не знам кога ще ги направи и дали ще уцели растенията, че е гъчканица от контейнери и саксии и само аз си ги знам кое какво е.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Между другото, на когото не му се чака - тези англичани имат и готови по-големи растения, на "малко по-високи" цени:

https://www.ornamental-trees.co.uk/amelanchier-lamarckii-tree-p278#!

Поне има снимки на по-големи растения. С парите за двайсет бройки човек няма да може да си купи и едно. Но то и у нас на едно място им искат по стотина лева.

Характерното за тоя вид е, че тръгва с бронзови на цвят листа. С това се отличава от другите видове амеланхиери, доколкото съм чел. А също и по-едрите цветове. Иначе като големина плодчетата са към 10 мм в диаметър. Някои от сортовете amelanchier alnifolia/саскатун стигат до 17 мм в диаметър.

Ето и таблицата, за която говорих (скалата е до 5, като ламарки има 5, канаденсис е с 4, овалис - 2):

https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Amelanchier+lamarckii

Ето и още една статия:

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2017/mar/26/juneberry-the-blossom-with-benefits

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Значи имам си 4ката по скалата, сега ще добавя и 5цата и готово. С тия писаници най-много да се почудя още малко и да увелича бройката на исканите растения. Все се опитвам да се спра и все не става.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И аз ще взема две растения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

И аз искам, но ще пиша колко на по-късен етап, за да видя къде ще ги боцкам ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера вместо снимки ми направиха видео репортаж от двата контейнера у дома. Рстенията са с височина около 1-1,10 метра , и двете бройки вървят като храсти в момента, оформени са почти от най-долу с по 5-6 клона. Разклонения на клоните успях да видя на 2 клона на едното растение, до другото не го докарах до такова оглеждане. Голяма гъчканица е в т. нар наша люпилня.... за растения.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov
На 7/26/2019 at 17:05, Боби Димитров написа:

А бе то и камчатките ставали по 3 метра ама само при @Ivaylo Bogomilov - при мен си седят 50 см. Аз лично мисля моите да ги правя на полу-плет и ще ги режа на около 180 см и до там.

Те и Иргите (Амеланхиера) ставали големи, ама при мен порасна до около 70-80 см и повече не отлепя. Миналата година цъфтя и роди известно количество плод, тази година имаше съвсем малко завръз, ама май го изпуснах. Имам я (иргата) от 5-6 години, ама не бърза с растежа :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, Ivaylo Bogomilov написа:

Те и Иргите (Амеланхиера) ставали големи, ама при мен порасна до около 70-80 см и повече не отлепя. Миналата година цъфтя и роди известно количество плод, тази година имаше съвсем малко завръз, ама май го изпуснах. Имам я (иргата) от 5-6 години, ама не бърза с растежа :)

Има значение и какъв точно вид е. Някои са дребни (до 2-3 м), други стават неголеми дървета. Въпросната я ползват за жив плет англичаните, а тука я садят като декоративно дърво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

кога ша заръчваме?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Производителите казват, че ноември почват продажби на гол корен, та ще чакаме. А иначе не е ясна и точната бройка за момента, която искаме да заявим. Та имаме още малко време да се финализираме :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Hristov

Искам и аз да се включа но нещо не ми е активно "да се запише тук"

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тук = в темата, да пишеш колко броя искаш. Не съм правил форма за заявки тоя път, защото не очаквам повече от 4-5 човека да се включат. За нийма направих такава, че там са два продукта и много народ :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Hristov

Ok,доколкото разбрах цената ще е 2-3 лв на корен,ако е така искам 10 бройки 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване