Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Групова поръчка на канадска ирга (Amelanchier lamarckii / canadensis)

Recommended Posts

Боби Димитров

За тая пара няма сортове. Селекцията е на други цифри, под 15 паунда рядко за оформено храстче :) При Ведровски има Amelanchier alnifolia сортове по 6-8 евро за пръчка в саксия 1-2 литра. Бих почнал аз лично с няколко растения от евтините, а после ако се намерят сортове от някъде, ще ашладисвам!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Всъщност ще искам само две. Мисля да наблегна на alnifolia. :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това, което немецът каза, е интересно - че имало вариация и повечето амеланхиери в Германия били сладки, но имало и някои с по-кисели плодчета. Значи има някаква вариация. Аз не знам и при англичаните дали всичко е генетично еднакво - клонинг на едно майчино растение - или имат семенаци, т.е. по-голямо разнообразие, и съответно човек по-натам да може да подбере най-едрите или най-сладките ако има разлики. Относно едрина на плодовете, някои от сортовете алнифолия са най-големи. Аз затова искам да завъдя различни видове (и алнифолия, и канаденсис, и ламарки), за да се види кои най си струват. Нашенската обикновена ирга очевидно не е много вкусна. Но тая цена на ламарки никой не може да я бие. В Екзотикплантс искаха за Amelanchier canadensis "Prince William" 17 лв. на растение и знае ли някой дали наистина е такова? Иначе ако иска някой алнифолия сорт "Смоуки", има го тук и цената за България е прилична (аз си взех две растения миналата година):

https://www.razsadnikat.com/овощен-декоративен-разсадник/екзотични-плодове/канадска-боровинка/

Тези са сорт по-дребни растения (до 2-3 метра).

А "иргата на Ламарк" е и много декоративна, с най-големите цветчета, бронзови листа напролет, става оранжева и после червена наесен. Алнифолия не впечатлява толкова с шарка. Като за "боровинка" си струва отвсякъде - и плод много дават, и виреят на всякаква почва.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

10 бр. и за мен, моля! :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Еееей какво доживяхме! Тони! А добре дошла! Пак ще пускам теми за поръчки, ако по-често ще се явяваш! :)

Какво стана с имота до реката и моста, много ме интересува :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Обичам го! :grin:
Направихме отново 15 кг. документи, подадохме и пак чакаме разрешително за съоръжение... Дълга история и тегава... 
...но аз си садя, когато съм в БГ - за в бъдеще.
Ще дойде време..., няма отказване.
Овошки малко посадих, да растат докато чакаме, но по-държеливи сортове. 
Корито чистихме, по брега разсаждах елши, че стари тополи са паднали и така.

PS берита взех разни - камчатики, йоста, саскатуун... Ще видим. Условията ми се струват много подходящи... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ребята, в офертата на @Venetka за поръчката от мега френския маняшки разсадник с 2000 неща асортимент са налични и Amelanchier lamarckii и Amelanchier canadensis на цени, които са 1/2 от английските.

Тъй като повечето от нас ще си поръчат така или иначе и от френската оферта, предлагам да си спестим пари и да си вземем Amelanchier  от там.

За целта моля всеки да си прехвърли поръчката лично в темата за PLANDOREX. Ще видите там моя пример след малко.

Тагвам всички поръчали, за да се усетят: @Ру® @Hristo Hristov @alys @Любо Д @МиХи @Оризаки Кошияма @Варела @Антоанета и шефката на аферата - @Venetka

Всички без Тони са се вписали в другата тема. На Тони съм й писал мейл. Заключвам тази тема.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване