Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гост

Препоръки за сортове

Recommended Posts

Гост

На есен предстои да снабдя градината с някои нови обитатели като - смокини, праскови, каксии,  бадеми, лешници, кестени. 

Ако някой има препоръки за конкретни сортове, ще се радвам да сподели. 

За момента съм си набелязал някои сортове, но реално нямам никакви знания по въпроса. Ето и сортовете:

Праскови
Риш мей - 10 -20 юни
Редхейвън - 20- 25 юли
Ласкава - 10 август
Съмърсет - 25- 30 септември

Кайсии
Аурора - 20 май- 10 юни
Роксана - началото на юли
Умберто - 05 -10 август
Албена - 25 юли - 05 август

Смокини
Турка турска - края на август,  началото на септември
Брънсуик - юни, юли август, октомври
Вердоне - септември, ноември
Мичуринска - юни, септември
Нора де каромб - от началото на август
Блек Донов

Лешници
Императорски Трапезундски
Тонда Джентиле
Бадемовиден

Бадеми
Аспарух
Никитски
Приморски

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Бих искал да допълня въпроса като добавя още някой видове дръвчета, които търся, за да засадя наесен.

Червена ябълка,Жълта ябълка,Череша,Слива,Круша,Нектарина

И основният въпрос някой знае ли читав разсадник около София откъдето могат да се купят тези дръвчета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За сортове, не зная дали мога да препоръчам - вкусът на всеки е много различен... Дори за една ябълка да вземем, един предпочита сипкава, друг кисела, трети сладка и тн, да не говорим за трайност, преработка...

Като срок на зреене се убедих, че при нас всичко е с откат. Например, имаме Редхейвън праскова - изумително останаха няколко плодчета след тия -7 в края на април и преди това снегове... Е ми в момента е много далеч още. 20ти беше вчера, предполагам преди 10 август няма да има узрели. Бялата Драганова череша я дават 20 юни, при нас узря на и след 5 юли. Ван - 20 юни, узря към 30ти.

@jojkata2000 Защо държиш да е около София? Има хора из цяла България с много интересни селекции, да почнем само с бай Ангел от Долни Чифлик... Иначе нашите фиданки са купувани от моя позната - Ели Витанова от Комосс. Не поддържа много сортове, но 1) разсадникът й е био сертифициран 2) предпочитам да подкрепям познати и 3) регионът е сходен с нашия като климат, съответно при нас фиданките имат по-голям шанс, бидейки расли 2-3 години в полите на Рила, до Дупница.

Пускам списък с нашите фиданки, просто за информация, без да ангажирам някого с мнение. Сортовете сме ги опитвали повечето по познати фермери/градинари и пазари, подбрани са по наш вкус.

  • Дюля Асеница*
  • Дюля Пазарджишка
  • Кайсия Мъркулещи
  • Кайсия Силистренска
  • Круша Абат Фетел
  • Круша Жифардова масловка
  • Круша Уилямова масловка
  • Круша Хубава Юнска
  • Мушмула*
  • Праскова Ред Хейвън*
  • Праскова Файет
  • Синя слива Стенли
  • Слива Червена карловска афъзка
  • Череша Бяла Дроганова*
  • Череша Ван*
  • Череша Ранна
  • Ябълка Белголдън
  • Ябълка Мелроуз
  • Ябълка Мелроуз или Флорина
  • Ябълка Флорина
  • Ябълка Шарден

2014 есента са посадени. През 2015 имаше доста щети, агнета си опасаха, градушки, багери минаваха, не са поливани 2015 цялата и 2016 цялата, не са рязани, не са копани. 2017 им беше първата година в култивация в градината.

2017 почнахме да слагаме растения в кръг около фиданките и да мулчираме, поляхме веднъж, добра резитба, някои имаха и цвят, но повече беше осланен. 2018 още растения по кръговете, още мулч, пак една поливка, пак слана, правих и лятна резитба и се оформиха добре. 2019 сефте наторихме леко. До ден днешен се поливат само един път годишно, август.

Към момента само тези със звездата са давали плод и всичко е било в единични бройки. Например тази година черешите бяха под 1 кг на дърво. Лани прасковите бяха 5-6 броя. Дюли - 5. Мушмули - 2 кг. Ябълките изобщо не бяха цъфтяли до 2020, тук-там по 1-2 цветчета.

2019 беше първата година, в която всички цъфтяха, но вече 5 години всяка пролет в края на април има слана, 2020 също, при това яка. Тази година за сефте синята слива имаше яко цвят, отрупана, 0 плод. Афъзката - яко цвят, 0 плод. Кайсиите - яко цвят, 0 плод. Ябълките имаха сефте по 50+ цвята, 0 плод.

ACtC-3eckC8xTo_Q7pfNmImHID9dekSezOUYn-ou
(тази афъзка задържа 0 плод, но пък бебокът дръпна яко! на снимката се виждат и мулчираните със слама кръгове около дърветата, под които има по 10 литрова кофа овча тор, прегоряла)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Честно казано, май съвсем други сортове сложих накрая. Ако ги намеря, ще ги опиша. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Боби аз затова питам откъде?Предпочитах около София, за да мога на място да разпитам и огледам, но нямам нищо против и по-далеч да е.Тази девойка Ели Витанова къде се намира?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Н

Да не пускам нова тема - имам конкретно питане - смятам да правя малко лозе 20 км северно от Варна, на 200 м надморска височина, сиви горски почви, алкални, мястото е с добър дренаж, и южно изложение. Като цяло проблема на селото са късни пролетни слани, не би трябвало да са проблем за лоза, не мисля че ще има екстремно ниски температури и все пак - засега дефинитивно Пино ноар, колебая се втория сорт Кайлъшки рубин или да рискувам с Евмолпия. Описанията на Бабриков казват че Евмолпията е за южна българия, от 2-3 места вече чувам, че засадена при нашите условия узрява трудно. 

По отношение на десертни - приемам всякакви съвети - засега съм направил карашик от 10ина сорта, от които познавам единствено Кардинал. Смятам да взема Русенски мискет, Кардинал, Афродита(Армира), Сияна, Киш миш лучисти и молдовски, Гарант, Троя, Наслада, Блек пърл и Елица, като плана е да се покрие диапазона началото на август - октомври. По-нататък ще се прави и пергола - астма, вероятно с Молдова,  колебая се за втори сорт - Хамбургския мискет го познавам, но ми се ще нещо друго...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Пино ноар е труден сорт за отглеждане, расте бавно, берете реколта чак на седмата година след засаждането на лозите, да не говорим за пръскане. Най-добре се поинтересувайте винарните във вашия район от кои сортове произвеждат вината си.

Успех. 

https://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=1270&start=375

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Н

В моя район има Пино ноар, Рубин, Мерло, Каберне фран, Марселан, Малбек и т.н. но региона е много специфичен. Лозе на 2 км от канала море - езеро е едно нещо, и само 6 км по на север върху платото в посока Добрич и условията са съвсем различни. В момента около Варна вали дъжд , а на селото - сняг. Тук есента е много мека и дълга, заради морето, но тая зона е отчетлива на 4-5 км.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Може и да греша, но бих избрал бели винени сортове като Ризлинг, Совиньон Блан.

От десертните сортове бих се спрял на Виктория, хубав бял десертен сорт, създаден в Румъния, а от българските - Афродита, Хибрид VI-4, Булгар. 

Кашмиш

Червен безсеменен десертен сортгрозде с произход от Молдова.

Получен е чрез кръстосване на сортовете „Кардинал“ и „Кишмиш розов“. Създаден е в Молдовския научноизследователски институт по лозарство и винарство. Разпространен е в Молдова и Украйна, главно в Средното Поволожие.

Средно ранен сорт. Гроздето му узрява в края на август - началото на септември. Лозите са от средно до силно растящи. Издръжлив на ниски зимни температури, устойчив е на оидиум.

Гроздът е средно голям до голям, коничен, разклонен, средно плътен и рехав. Масата на гроздовете е от 200 до 600 г. При добри условия на отглеждане гроздовете имат тегло над 1 кг. Зърната са средни по големина, удължени. Масата на зърното достига от 2,4 до 4,0 г. Месото е плътно. Консистенцията е месесто-сочна, сладка, с лек мискетов аромат. Семена няма. Кожицата на зърното е средно дебела, крехка, златисто-розова и розово-червена, с фин восъчен налеп.

Висококачествен безсеменен и високодобивен сорт. Съдържанието на захари е от 17 до 21 %, а на киселините - 6-7 г/куб. дм. Има добра транспортабилност. Гроздето може дълго време да се запази свежо. Сортът е универсален, годен за прясна консумация, за сушене и за производство на вино.


А ето и оригинала
http://vinograd.info/sorta/bessemyannye 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Астрала, как е името на този безсеменен , кръстоска молдавски, да го търся ? Искам да засадя.Имам Кишмиш и Русалка. Но искам още едно бесеменно. Афродита имах, но загина, беше на метър височината вече.Подозирам, че някой изгризка корените й.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

КИШМИШ МОЛДОВСКИ

 

Произход

Сортът е получен от М. Журавел, И. Гавраилов и Г. Борзиков в Научно-изследователския институт по лозарство и винарство в Кишинев, чрез кръстосване на сортовете Победа и Кишмиш розов.

Разпространение

В България е засаден на малки площи в почти всички лозарски райони.

Ботаническо описание

Лист - петурата е средно голяма, три до петделна, отгоре гладка, отдолу гола. Горните врязове са средно дълбоки, отворени, лировидни. Долните врязове са плитки, отворени. Опашният вряз е отворен, лировиден, с остро дъно.

           Грозд - голям (23.5/11.5 cm), коничен, с крила, полусбит до рехав. Средната маса на един грозд е около 600-700 g.

           Зърно - едро (19.5/16 mm), овално. Кожицата е средно дебела, крехка, тъмночервена до тъмносиня. Консистенцията на зърното е месеста, а вкуса хармоничен. Зърното е без семена и при консумация рудиментите не се чувстват. Средната маса на едно зърно е около 4-5 g.

Агробиологична характеристика

Среднозреещ червен десертен сорт. Гроздето му узрява в средата на месец септември. Лозите са средно растящи, с добра родовитост при стъблена формировка и смесена резитба с чепове и плодни пръчки. Кишмиш молдавски не е склонен към изресяване и милерандаж. Лозите са слабо устойчиви на мана, оидиум и ниски зимни температури. Сортът има добър афинитет към разпространените у нас подложки.

Технологична характеристика

При достигане на консумативна зрялост, съдържанието на захари в гроздето е 19-20 %, а титруемата киселинност е около 8 g/dm3. Гроздето на сорт Кишмиш молдавски е с много добра транспортабилност и е подходящо за съхранение. Основно е предназначено за консумация в прясно състояние. 

http://ilv.my.contact.bg/pos_mater/desertni/KISH MISH MOLDOVSKI.htm

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Велес е още по-хубав сорт, но не знам дали го има в България.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 5 минути, Астрала написа:

Велес е още по-хубав сорт, но не знам дали го има в България.

 

Ако сега го купя, да прикопавам ли или да садя? Все едно оттам ще купувам роза за сладко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Сега е най-добре защото са в покой прихващането е по-добро. Другият вариант е от пръчки забити в земята на пролет, но е много бавен и не го препоръчвам като метод заради Филоксерата, по-добре да облагородите стара лоза.

 

https://bio.iskamgo.com/bg/kak-da-zasadim-lozite/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 2 минути, Астрала написа:

Сега е най-добре защото са в покой прихващането е по-добро. Другият вариант е от пръчки, но е много бавен и не го препоръчвам като метод заради Филоксерата, по-добре да облагородите стара лоза.

 

https://bio.iskamgo.com/bg/kak-da-zasadim-lozite/

Мерси.Поръчах вече, и покрай него и розата отпуснах се и поръчах силвия и седумите, които отдавно исках да купя.:grin:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 30.07.2019 г. at 18:17, Гост написа:


Смокини
Турка турска - края на август,  началото на септември
Брънсуик - юни, юли август, октомври
Вердоне - септември, ноември
Мичуринска - юни, септември
Нора де каромб - от началото на август
Блек Донов
 

 

Не видях датата и залудо писах. :angry:

1. Turca е използваното в Италия име, вероятно за това, което в Испания наричат Албакор (испанска Мисия). 

Информация за сорта https://bezmotika.com/blogs/entry/183-смокиня-сорт-black-mission-черна-мисия/

2. Брънсуик https://bezmotika.com/blogs/entry/179-смокиня-сорт-брънсуик-brunswick/

3. Вердоне коя? Оригиналната (Бяла Адриатика) или тъмната от италианският разсадник. И двете са добри и си заслужават.

4. Мичуринска 10 : https://bezmotika.com/blogs/entry/176-смокиня-сорт-мичуринска-10/

Ако имаш Ronde de Bordeaux, M10 не ти трябва, да ти заема място. Предимствата na М10 са, че дава малко повече Бреба, но не и достатъчно за да компенсира разликата във вкуса. 

5. Ноар дьо Каромб е почти идентична с Турка (само сложен генетичен анализ, хваща разликата между Albacor/Black Misison и Noir de Caromb). Трябва ти само един от двата сорта. Информацията в т.1 важи и за двата сорта. Няма физически показател по който да ги различиш, колкото и да си разбирач. Като ти продават Noir de Caromb, просто приемаш, че е такава, дори да е Albacor.

6. Повечето отзиви, които съм чел за Блек Донов е, че е тип Смирна. Преценяваш си сам, дали има осички бластофага в твоя регион, за да опрашват съцветията. 

 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Стефан Н в крайна сметка какви сортове поръча?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Н

В крайна сметка... Винените станаха комбинация Евмолпия, Кайлъшки рубин и Регент. Десертните .... доставчика (Севастиянов) приятно ме изненада с над 20 сорта непубликувани в сайта, та поръчах Киш миш Велес, Каталуния(украински сорт много ранен), дружба, августин, афродита, киш миш молдовски (беше свършил лучисти), Сияна, Хибрид 6-4, Сияна, Наслада, Русенски мискет, Кардинал, Блек пърл. Имаше някакви много интересни сортове ама няма място - Хусайне белий, Руслан, Надежда черна, Катя, Байконур, Лисича опашка, Анюта, Академик авидзба, Аркадия, Блян и Бриз, Нимранг розов, луда работа.  Сияната и Блек пърл смятам да ги пробвам колко ще държат зимата на дръжки... ако не ги изядем..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това е сорт Хиакуме. Имам, но я местих веднъж, после беше обрасла в треви и почти без поливка и не е по-голяма от първата година. Има измръзвания. Тая година се погрижих да я окопая, наторя и поливам повече, и направи по-добър прираст. Королёк Хиакуме я пишат някъде. Но без опрашител си е обикновена, не шоколадова. Пол Алфрий в град Шипка има такава горе в балкана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване