Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

alys

Главен виновник да проявя интерес към тези гъби е Оризаки. :) Не знам колко са полезни, но поне не са вредни. В нета могат да се намерят разни писаници, че някой си убил малините, на друг му се случило нещо друго, но не съм сигурна, че употребата на триходерма е причинила тези проблеми.

Давам линк, който иска, да прочете какво се пише в нета за полезните свойства на триходермата. В случая разглеждат Trihoderma harzianum http://bg.bestplanthormones.com/news/the-brief-introduction-of-trichoderma-harzianu-19234804.html. Гледах видеа на Иван Русских, в които обяснява как се размножават биопрепарати, съдържащи триходерма. В цветарския имам съмишленици :) и решихме да опитаме. Интересно е, бих казала, че е приятно дори да наблюдаваш как се развива микро гъба. :) Съвсем просто казано, тя се храни с патогенни гъби. Има видео, в което твърдят, че доматени растения (да си дойдем на думата), които са се разболели от картофена мана, третирани с триходерма, са се възстановили. Бих предпочела да нямам материал за проба, но ще се борим с разните болести. Продава се триходерма харзианум (харцианум, както казват руснаците) във вид на прах, съдържащ спори на микопаразитната гъба триходерма харцианум. Купих от два онлайн-магазина. Единият продукт беше тъмен (оттук http://www.agrobio.bg/bg/products/111.html), другият светъл (в момента не намирам адреса на магазина, но беше 4 пъти по-скъпо, та не мисля, че е важно). Вероятно, защото в тимния има и други полезности. Предложих на Ивко от цветарския да ми помага, просто знам, че има повече опит с подобен род "забавления" и както после се разбра, има и по-голям усет към гъбите като цяло. :) Много време ни коства първото размножаване. Последваха коментари, снимки, но пак благодарение на Ивко, успяхме да изолираме точно триходермата, която искахме. После той си купи от друга фирма друг продукт, аз размножих светлата триходерма, в която отново основната съставна част пишат, че е триходерма харцианум. Дотук добре. Обаче, НАМ (друга наша съфорумка) ни подсказа, че против алтернария е добра триходерма вериде. Реших да ползвам услугите на Пловдивския Аграрен Университет. Питах за вериде, казаха, че ще ми изпратят. Добре, но ми изпратиха течен микробиален тор Симаргал. В него се съдържа trihoderma asperellum Т6. Разделихме с Ивко един литър и размножихме. НАМ намери в нета информация, че преди триходерма вериде била наричана и триходерма асперелум. Е, да, ама нещо не намерихме информация точно за този щам. Хайде, поръчахме през Ибей триходерма вериде. Сега при Ивко нещата вървят добре, а при мене доста по-бавно, но имам надеждата, че ще се получи. Сдобихме се с блюда петри (като ще е гарга, да е рошава :D) и опитахме размножаването на всички видове триходерми върху хранителна среда с агар-агар (вид желатин). И пак при Ивко всичко точно след един малък провал, а при мене и в житото, и в блюдото порасна черна главичка, което е вид плесен. Мисля, че в блюдото имам триходерма вериде, която расте добре, но ще чакам да стане по-силна и ако в новата проба жито пак ми порасне плесен, ще "заразя" ново жито с триходермата от блюдото или ще ползвам опцията "обади се на приятел". Разказвам всичко това, защото нетът за мене е просто пространство, а дали пишем в този или в друг форум, често хората сме едни и същи. Отварям темата, за да си пишем и тук за триходерма. Изключително интересно ми е. Дано всички тези наши усилия не са напразни. Пръсках и поливах с разтвор на триходерма. И с готовите продукти, и с разтвор на размножените триходерми. Според Ивко триходерма вериде е нашата гъба, защото при него расте най-мощно. Ще видим при мене как ще е. Опитах да изсуша и да замразя размножена триходерма на жито. След няколко дни престой в камерата на хладилника, където е около минус 25 градуса, триходермата беше жива, тествах я. А тази, която се получава в бурканите на жито, можела да престои в хладилник около 3 месеца. Оставаха ми разтвори при опитите и реших да ги оставя, като добавя вътре "папкане" за гъбата. След като изгледах разни видеа, реших да добавя на тези разтвори малко захар, малко картофено нишесте, малко течен тор за растения и гъбите растат, харесва им явно. 

За размножаването ще копирам това, което съм си записала по време и след опитите. Някои неща ще се повторят с това, което вече написах, но от повече глава не боли. 

Първоначалното "заразяване" е бавно, защото купешките препарати не съдържат много активни спори на гъбата. Започнах с жито, но се оказа не много добра идея, опитах с ечемик, леко смлян в кафемелачката. Получи се, но най-бързо става с купена грухана пшеница. Пшеницата се накисва от вечерта за една нощ, след което водата се излива и житото се слага в буркан в микровълновата. Ако бурканът е почти пълен, се оставя да се пропари за 5-10 минути. Изсипва се житото и се разделят слепените зрънца, оставят се да изстинат. Триходермата умира при температура над 40 градуса. Прави се разтвор от купената триходерма и преварена или дъждовна вода. На 1 л преварена вода се слага 0,1 до 0,2 г от триходермата. Изстиналото жито се връща в буркана, залива се с разтвор, оставя се да постои малко (примерно 5 минути), после се излива разтворът и се оставя някъде на топло (25 градуса). Затваря се с тензух, парче плат или лист хартия, не се затваря плътно с капачка, за да диша триходермата. Първоначално процесът може да продължи повече от седмица, дори повече от две седмици. Трябва да се получи първо бял мицел около зрънцата, после цветът става бледо жълт и накрая става тревисто (изумрудено) зелено. Изчаква се няколко дни (по преценка) да позеленее хубаво житото и се прибира в хладилник. Така може да се съхранява до 3 месеца. Може да се изсуши част от "заразеното" жито. 
Вторият етап на размножаване е по-лесен. Взима се една чаена лъжица от позеленялото зърно и се залива с чаша преварена вода. Оставя се за една нощ (около 12 часа). След това се изпълняват действията с пропарването и заливането с разтвор на домашно размножената триходерма. Вижда се още на втория ден, че гъбата прораства.

Ползва се като 2 супени лъжици от зеленото зърно се заливат с вода за една нощ. Идеята е да се разтвори триходермата. Водата става зелена веднага. След това се разтваря в 10 л вода (аз ползвах 15 л). С този разтвор се поливат доматите или други зеленчуци. Ако се ползва за пръскане с пръскачка, трябва хубаво да се прецеди, за да не се запуши пръскачката. Пръскането се прави превантивно или при мана по доматите (така се твърди, още нямам личен опит). Поливането и пръскането може да се правят през интервал от 7-10 дни. Пишат, че гъбата живее до 30 дни, така че може да се полива и през месец. 

Поливах с лейка при картофите, защото ми се видя най-лесно. При доматите и краставиците, при пипера и праза също полях с лейка. 

Добавям линк на руски за триходерма вериде. Който е на ти с английския, сложете линк като намерите инфо. http://mycoweb.narod.ru/fungi/Trichoderma_viride.html

Това е вчерашна снимка на триходерма вериде в блюдо петри. Ще снимам утре, примерно, за да се види разликата. :) Блюдото е 6 см в диаметър.

IMG_20190730_204539.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Леле мале, Лозко беше прав! Алис пише нАучен труд! Старши научен сътрудник от института за старши научни сътрудници!

Да изчета това резюме ме събуди по-добре от Бейлис фрапето. Естествено ми се породиха за всяко изречение по два въпроса... Но ще премисля и тогава ще ги задам. За начало ще сложа само цитат от Викито.

Цитат

Trichoderma spp. are fungi that are present in nearly all soils. In soil, they frequently are the most prevalent culturable fungi.

Trichoderma readily colonizes plant roots. Trichoderma spp. also attack, parasitize and otherwise gain nutrition from other fungi. They have evolved numerous mechanisms for both attack of other fungi and for enhancing plant and root growth. Different strains of Trichoderma control almost every pathogenic fungus for which control has been sought.

However, most Trichoderma strains are more efficient for control of some pathogens than others, and may be largely ineffective against some fungi.

Trichoderma spp. continue to be a major source of contamination and crop loss for mushroom farmers.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@alys, много ти се радвам! Благодаря, че сподели с нас! С удоволствие бих участвала в подобни експерименти.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Май има надежда за триходерма вериде на жито. Взех от позеленялата част от блюдото, разтворих във вода и заразих едно бурканче на 1 август. Сега гледам, че е тръгнало, дано!

 

 

IMG_20190803_193553.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Позеленява, всичко точно! 

IMG_20190804_142434.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За размножаване оттук нататък се взима чаена лъжичка със зелени зрънца от бурканчето, заливат се с малко преварена вода, примерно половин чаша, може и по-малко. Разбърква се, оставя се да постои няколко часа (между 4 и 12, няма строго правило), пак се разбърква и получената водичка се сипва в буркан със стерилизирано жито. Приготвяне на житото - предварително се накисва във вода и от моя опит трябва да постои 4-5 часа, излива се тази вода и бурканът с житото се слага за 5 мин. в микровълновата на  пълна мощност. Тук има един момент, че времето зависи от количеството жито (грухана пшеница в случая). Ако бурканът е напълнен докъм 4/5, може да се остави за 7 мин. Ако житото е в някое малко бурканче, може само за 3 мин. Така стерилизираното жито го оставям да изстине добре. После заливам с разтворената триходерма. Количеството разтвор трябва да е толкова, че като се разбърка добре в житото, да не се излива при навеждане на буркана. Ако изтича, се отцежда. Слагам една салфетка с ластиче на отвора и така стои някъде на топло, без пряка слънчева светлина. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако нямаме микровълнова, може ли да се свари просто житото за някакво време?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Четох, че заливат с вряла вода, изстива и пак се залива и изстива. При изстиване не съм сигурна дали трябва да е излята водата, проба си трябва. Не трябва житото да е сварено до готовност. Поне такива бяха препоръките. Идеята е да е стерилизирано, да не тръгват разни гъби, които да ни пречат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Отделих малко за сушене и за замразяване. 

 

IMG_20190817_190157.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Аз не знам при мен дали продължават се случват правилно нещата, появиха се някакви водни капчици. Сега е точно 72 часа от заразяването на житото. 

Вериде

IMG_20190817_225610.thumb.jpg.41fd0799e04632bbfd7c51b4927de425.jpg

Харзианум

IMG_20190817_225709.thumb.jpg.ac70ccd19262ad563368a60d05fe24ca.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Мисля, че върви добре. Отхлупи да се изпари водата. Позеленява, което е ок. Жълтото са спори. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Последната новост е, че вместо жито, се ползв перлит за размножаване на триходерма. В буркан 0,7 л се сипва 100 мл мляко и 200 мл вода, кипва се и се оставя да изстине. След това се слага перлит, така че да остане празно място в буркана. Трябва в долния край да се вижда около 1-2 см течност. Добавя се триходерма, която може да е няколко житени зрънца, заразени с триходерма, може да е сух препарат. Бурканът се затваря с винтова капачка и се оставя на тъмно на стайна температура. Веднъж седмично се разбърква и пак се оставя да расте триходермата. Също така веднъж седмично се отваря капачката (не напълно, но да има малък отвор, през който да влиза въздух) за една нощ и пак се затваря. Препоръчително е да не се разклаща и разбърква, когато ще се отваря, за да не се разлетят спорите в стаята. 

Във видеото е обяснено, че вместо млечен разтвор може да се ползва вода с течен тор плюс малко сол и 1 суп. лъж. захар на литър течност, може да е отвара от картофи, тиква, макарони, но ще опитам с млякото.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Накратко - триходерма veride се предпочита за обработка на растителни отпадъци. Хубаво е да се обработи почвата есента, включително в оранжерии, дори стените на оранжериите. При пръскане на заболели растения, триходермата се храни с нападнатите (от патогенните гъби) части от растенията и не бива да се опасяваме, че ще "изяде" здравите части на растенията. Който използва сенная палочка и триходерма, трябва да ги внася в различно време или на различни площи. Двете гъби не са приятели, така да се каже и няма ефект от внасянето им заедно. 
Триходерма Вериде, според изследванията на Иван Русских, е по-добра от триходерма harzianum в борбата с листната плесен и брашнестата мана.

https://m.youtube.com/watch?v=Z1jN4MlozJY

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Попаднах на видео, в което се разбира, че има и ментета триходерма. Реших отново да направя проба дали триходерма вериде наистина ми се е получила и не е прехвърчала някоя спора от другата триходерма. 

Ето пробата, има триходерма в пакетчето, което си купих през лятото.

5df3f9389a0bc_IMG_20191213_2012303.thumb.jpg.00c397799540cd3ae132f4cf6d05c33b.jpg

Най-лесното размножаване на триходерма, която е купена в прахообразна форма, се оказа върху агарена среда. Ще опитам да дам рецепта, макар че доста неща ги правя на око, което говори, че няма някакви много точни мерки (отгоре на всичко, успях да направя няколко грешки). Последния път кипнах около 250 мл вода, добавих 1 ч.л. агар-агар, отделно разтворих 1 ч.л. нишесте в малко вода и сипах в горещата вода, добавих съвсем малко мед, примерно 1/3 ч.л., разбърках всичко, покипя 2-3 минути и отстраних от котлона. Нишестето може да бъде пшенично, картофено и сигурно всяко друго, което се продава. Предпочетох да е без аромати, оцветители и захар, без разни Е-та, пишеше натурално пшенично нишесте. Чашките петри ги сложих празни в МВ за 5 минути. Много беше, защото една част се спука. Имах идея да сложа вода ДО петритата в МВ, но забравих. Не знам дали щеше да помогне да не се пукне. След това внимателно сипах от агарената среда в петритата. Изчаках да изстине, поръсих цялата повърхност със захар. Междвременно разтворих съвсем малко триходерма на прах в охладена преварена вода - да кажем, че е било четвърт кафена лъжичка или дори по-малко, а водата беше около 500 мл. По принцип трябва да се прочете препоръчителната концентрация за разтвора и да се приложи в случая. Но знам, че ако има триходерма, колкото и малко да е, ще се развие, а от много глава не боли. Та сипах от този разтвор върху захарта в петрито. Прекалих с количеството. Трябва да са няколко капки, да кажем около 5, а аз ливнах от сърце.  След това успях да разлея получения разтвор и всъщност в петритата остана точно толкова, колкото трябва. Направих пробата в 2 чашки петри, които сложих върху табла, под която има електрическа възглавница, отгоре покрих с памучна кърпа. След 3 денонощия вече има резултат - зелени точици триходерма, която расте. Прекалих с описанието, но пък е точно това, което направих.
Надявам се да зарасне хубаво триходермата, тоест да стане повече. Следващата стъпка при размножаването ще бъде във водна хранителна среда. Много съм доволна от този метод. В чаша охладена преварена вода се слага малко от тази триходерма от петрито, хубаво се разбърква, добавя се на върха на чаена лъжичка мед, няколко капки течен тор (моят е някакъв универсален), 1 ч. л. равна нишесте, покрива се с тензух или салфетка, ластиче и пак на топло. За около седмица става хубава триходерма на повърхността. Ако е студено, тоест под 20 градуса, не се наблюдава развитие на триходермата. При 25 до 30 градуса е най-добре. Разбира се, че може да се сложи на жито, но предпочитам първо на течна среда и чак след това на жито. За житото сме писали достатъчно в темата.
Вместо чашка петри може да се ползва бурканче.  От размножената триходерма в течната среда се взима малко, слага се в пликче и се замразява, за да си осигурим "закваска" за по-нататък. Оказа се, че изсушената триходерма не запазва качествата си или поне на мене не ми се получи. Вероятно трябва да има спори в изсушената, което си е за лаборатория.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

На мен веридето определено не ми се получи. Имам останало малко от това, което ми даде през лятото, стои си в чашката, напролет отново ще пробвам да заразя жито или по току що описания от теб метод.

А от другата триходерма имам останал половин компотен буркан с жито, което заразих през лятото. Стои отворен на сундурмата и според мен си е добре.

За какво ще използваш сегашната партида? Навън в градината ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Много ми се иска да полея и напръскам в оранжерията. В градината също би било добре. Можеш да опиташ от триходермата на жито дали ще зарасне върху течна хранителна среда. Разбъркай малко житени зрънца в преварена вода, прецеди и действай по описанието за течната среда. Ако зарасне, значи е жива. Но определено иска много топло. Иначе седи и нищо не прави. :) Покрай разните опити на дъното на една чашка бяха останали капки триходерма. Днес да изхвърля, утре да изхвърля и по едно време гледам, че започва да расте. Викам си я да сипя малко вода, може да съм добавила и нишесте, просто в момента не помня. После добавих малко обелка от ябълка и триходермата позеленя от кеф. :) Обаче от кой вид е... не знам. 

IMG_20191213_231629.jpg

IMG_20191213_231621.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Казваш, че иска топло, а в същото време казваш, че ще пръскаш оранжерията и в градината ... Ще действа ли в този сезон в почвата?

И мислиш ли, че би била добра идеята да се напръска почвата за произвеждане на разсад, като предотвратяваща болестите мярка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ами нали гледаме Иван Русских, та той съветва да се полее и напръска есенно време в оранжерията. Щом на студено нищо й няма, значи ще се запази там и когато има условия, ще се развива. Сега пък е доста топло и нищо чудно през деня да успее малко да се развие в оранжерията. В градината поне ще попадне в почвата. Още при посяване на семената

се препоръчва да се полее с разтвор на триходерма. При температура над 33 градуса умирала, но пък ще поливам през определено време и трябва да е действаща, тоест да е размножена в домашни условия и тогава е много бърза в развитието си. Като наблюдавам, от фаза бяла до зелена става само за една нощ.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
julietaaaa

Здравейте.

С голям интерес изчетах всичко за триходерма верите но така и не открих от къде мога да си я закупя и размножа.В нашия район вече пета година поголовно се поболяват доматите.Пробвахме много препарати коприва компост чесън и какво ли още не но без резултат.Масово 1 1.5 месеца след засаждането хората търгат и изхвърлят растенията.Ако може да ме насочите бих опитала за следващия сезон.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване