Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

ОК, заложих 2 чашки (тъй като нямаме еднократни, са други, не вярвам да е проблем). В двете има по 150 мл вода от варени фузили Мелиса :D и от Био Хийл с размер на грахово зърно. В едната чашка има само мед, около 1/2 чл, в другата има захар 1/2 чл + щипка сол, сварени с водата. Оставям ги на перваз на северозападен прозорец вътре, светло, без директно слънце, 22-25 градуса. Отгоре са със салфетка.

Новите ми 2 питания са: трябва ли да се бърка сегиз-тогиз, или да е в пълен покой и кога трябва да се появят някакви индикации, ден-два или седмица?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не се разбърква. Поне 5 дни ще му трябват, ако не и повече. Можеш да ги погледнеш след няколко дни. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От моите проби с триходерма, тази с водата от варене на жито май ще се провали. Не знам защо не ми се получават опитите с разни отвари. Има някаква ципа като на прокиснало. Тази с преварената вода още няма нищо, а на житото започва да побелява.
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Концентрацията може да не е подходяща. Вероятно е твърде голяма. Също така в хранителните смеси се добавят въглехидрати с различна степен и скорост на разграждане. Инулин, глюкоза и т.н. 

Трябва да се проучи. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Две от пробите за размножаване на триходерма, заложени на 19-ти, тоест три денонощия до момента. В течната среда с преварената вода има някакви зачатъци на развитие. Жалко, че трябваше да преместя, за да видя и снимам, но пак се виждат белите парцалчета, надявам се утре да станат повече и да започнат да позеленяват. 

На житото нещата се развиват добре. Снимала съм отгоре как изглежда и откъм дъното. После разбърках всичко и го оставих да се доразвива. Има малко някаква нежелана плесен, но не е беда. Спокойно може да се пръска и полива с такава "чистота" на триходермата. Като позеленее повече, ще снимам пак. Жълтото са спори, което е супер.

Съдинките са ми големи, но стига съм се мотала с разни чашки. :D

IMG_20200722_225941.jpg

IMG_20200722_225521.jpg

IMG_20200722_225438.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Само житото оставих. С течностите и малко триходерма на жито втора употреба полях и леко вкопах зрънцата в почвата в оранжерията около проблемните домати. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Чистите зрънца ги добавих днес. Останаха ми от други заигравки. Засега добре се развива. 

IMG_20200723_221029.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вериде на 5 дни на жито 

IMG_20200724_194542.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
julietaaaa

Здравейте това триходерма ли е ири нещо друго.

Едното е на перлит със събирана триходерма от гората но не съм сигурна.Другото е на течна среда с ппепарат купен на който пише че съдържа триходерма но каква не пише.Съмнявам се защото са 4 кутии приготвени по един и същ начин а се развива само в едната.Течната среда е от 3 седмици в дпугите кутии даже се е изпарила.20200725_193044.thumb.jpg.5399c0650950b5e83efbba7400b3d49c.jpg

20200725_123029.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Според мене, нито едното, нито другото е триходерма. На перлит по-скоро е водорасли, което е полезно, де. А първото за три седмици трябваше да запълни съдчето, а и на цвят не го докарва. 

П. П. Разбъркай или извади перлит от вътрешността. Може да има триходерма. Или изсипи в нещо плитко и снимай. 

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
julietaaaa

Ох тая триходерма.Мъча я от нова година насам.И сенната палачка не се получи.Днес варих сено да видим там какво ще се случи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Малко изоставих темата. Последните среди, върху които размножаваме триходерма, са варена хранителна среда, жито, ориз, перлит, напоен с течна хранителна среда и мъничко течност на дъното. За съхранение на закваска се оставя във фризера малко каймак от триходерма или жито (ориз), заразени с триходерма. От дивата триходерма нищо не се получи, Разни проби с мляко също не ми се получиха. Копирам от другия форум това, от което се ръководя напоследък и нещата се получават. Самата триходерма се съхранява около 3 месеца в хладилник или някъде, където е около 10 градуса.

Рецепти и насоки за размножаване на триходерма от оригинално пакетче, автор ivko69:
1) Течна хранителна среда и приготвяне на житото за размножаване на триходерма
Един литър и триста грама вода,като поври ще стане малко над литър....Супена лъжица захар или мед,два грама тор (в случая Червен Кристалон) и супена лъжица нишесте разтворено предварително във вода....Щипка сол,ма щипка с два пръста,много малко....Всичкото това ври от 15 до 20 минути и като се охлади се слага на върха на кафена лъжичка от оригиналния препарат....Разбърква се и се налива в каквото прецените,като покривате с нещо....Каквото има да става ще става...Ако пробата е много зацапана с извънземни се изхвърля,но ако има от извънземните тук-там,се изгребват със стерилна лъжичка и се надяваме на успех...От първата проба,тази която е от оригиналното прахче,след като сме сигурни че всичко е чисто,оставяме в отделни пликчета за закваска...От каймака на около литър хранителна среда съм заделил 21 пликчета ....Мисля че ще ми стигне за две години... И задължително на всяко следващо размножаване на жито ще ползвам от точно тия пликчета...С течността получена от едно пликче,а това са четири,пет супени лъжици,може да се заразят четири пакета жито...Като не се стремим житото да подгизне,а просто разбъркваме равномерно...Дори да не се забелязва влажността,важното е да се разбърка добре...После триходермата си знае работата...И имам сполучливи опити за размножаване в интервала от 16 до 27 градуса...Много е важна хигиената и яката закваска...

Така,както знаете още с получаването на пакетчето с новата триходерма,направих течна хранителна среда и сложих от прахчето...Бях сложил пробата в чашки,но се сетих че ако използвам широка пластмасова купа,ще ми е лесно да изчиствам нежеланите гости,а ще става лесно защото всяко едно островче ще е на разстояние от другото и ще чистя точно каквото трябва..Прелях всичко в такава купа...Като почна да зараства два пъти се наложи да почиствам,но накрая остана само триходерма..След като покри цялата повърхност,разрезах каймака на четири и го сложих върху едно дезинфекцирано стъкло и погледнах отдолу...Имаше на три места черни петна и ги изрезах,така остана само чист каймак...Разделих го на горе-долу еднакви парченца с размери 3х3 см,сложих ги в пликчета и във фризера...Това ще ми е бъдещата закваска...И се почна едно мислене-да продължавам да размножавам на течна среда,или да пробвам на жито...Житото винаги ми е харесвало повече по ред причини,но не винаги ми се получава...И защо на течната среда триходермата почти винаги ми се развива без други примеси,а на жито не всеки път се получава..И се сетИх...Ми като правя течната среда,слагам всичките съставки във водата и варя най-малко 15 минути и по този начин убивам всички извънземни....А какво правя със житото-промивам и слагам да ври...Имал съм случай когато житото е набухнало и е станало като гумено,а водата не е завряла...Не си спомням някога да се е налагало да варя жито повече от 7-8 минути...И какво убивам по тоя начин-нищо...Тогава се сетих за оная рецепта с печеното жито и я изпълних...Купих жито,сложих го в тава,слой около 4 см.,без да го мия,върху житото сложих три салфетки,една лъжица,една чаша и парче алуминиево фолио,колкото да покрия чашата после...Включих фурната на 150 градуса и бутнах тавата вътре...След като чух че изключи за първи път,засекох времето...Минаха 20 минути,житото замириса приятно,извадих тавата,взех салфетките,разгърнах една и сложих лъжицата вътре,взех чашката и я покрих с фолиото,а житото пребърках и върнах във фурната..После пребърквах периодично,защото близо до стените на тавата зърната почват да потъмняват...И така един час...След като тоя час мина,извадих тавата и я покрих с една от салфетките.На котлона сложих една тенджера с вода и след като завря,я оставих още 15 минути,после сипах житото вътре,а тавата отново завих със салфетката.. Първите няколко минутки се наложи да премахвам пяната,но не е голям зор...Като станаха зърната като гумени,изсипах малко от течността в чашката и я завих с фолиото,а останалото изхвърлих в мивката,като обърнах тенджерата със затворен капак и чаках докато капна и последната капка,после махнах капака и завих с третата салфетка и оставих да се охлажда...След като се охлади достатъчно,извадих едно пликче със закваска от фризера,изчаках да се отпусне,размачках го хубаво,разтворих го с течността от чашката и заразих житото.

2) Хранителната среда за петритата я приготвям така-150 гр вода,кафена лъжичка нишесте разтворено в малко вода,агар-агар разтворен в малко вода и кафена лъжичка захар..Като заври водата слагам захарта и след като се стопи,добавям нишестето и агара,всичкото ври докато ми се види че е станало еднородно,като внимавам да не изкипи щото се пени доста ,и наливам в обеззаразените петрита...Като се стегне,слагам във фурната за половин час на 50 градуса,да подсъхне малко и да не ми кондензира по капачето излишно...Агара го разтварям във вода точно преди да го сложа,защото на два пъти ми се стяга докато правя другите работи...А го разтварям предварително за да не ми става на валки,буци...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Дали може да се направи опит със заразяване с триходерма на жито /негрухано/, само промито с цел да се види дали вреди или помага при прорастването? От една страна живите семена би трябвало да имат известна защита срещу плесени и може да не се зарази изобщо. От друга страна в затворен буркан с влага и топлина трудно би оцеляло нещо без да плесеняса. Така че би могло да се смеси накиснато жито със заразено /зелено/ и да се засее повърхностно, за да се види как ще влияе на покълването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Триходермата не пречи на покълнването. Рътя семена между тампони за грим, напоени с разтвор на триходерма. Ако имаш по-детайлни въпроси, пиши в другия форум (хобикафе).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Прочетох в инета, коментарии за триходерма ..Пишат, че корените на растения умират..Аз направих глупост, купих триходерма в агор аптека, разредих с вода, полях около няколко иглолистни, те загубиха игличките си..стоят голи..но полуживи., След дъждовна и снеговита зима ще видя, ще оживеят ли.. Но повече експерименти с триходермата няма да правя, а остана още половин пакет. Ще хвърля в септична яма, нека там да се размножават..Преди препарат  Байкал хвърлих против миризма, наистина никаква миризма в тоалетна. Мисля, че същият ефект с бактерии, като с триходермата. 

Гаранционен вече свърши от пакетчето..((((( Ще отиде в тоалетната ,точно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Ще добавя към написаното отгоре:

 https://www.vhoz.ru/articles/sad/trutoviki-seno-i-trikhoderma-veride///  Специалисты предостерегают - с кустарными методами размножения грибков и бактерий нужно быть осторожными, в домашних условиях трудно удалить примеси других, опасных, плесневых грибов (Aspergillus, Penicillium, Cladosporium и др.), которые могут вызвать отравление (через плоды). К тому же, споры трутовика способны перебраться на плодовые деревья, вызвать грибковое поражение овощных и цветочных культур.// сигурно срещнах не с чисто Триходерма верде, а имало е и други гъбички и бактерии..Уви и ах!  

Правя лек превод , не дословно приведеното:

//Специалисти предупреждават , че с домашните и частни размножавания на бактериите трябва да бъдете предпазливи! В домашни условия трудно да се отделят полезните бактерии от другите плесневи бактерии (Aspergillus, Penicillium, Cladosporium и др.), които  могат да предизвикат отравяне през плодовете. При това спорите на гъба (трутовник, не знам как на български, гъбата която расте върху живите дървета и бавно ги убива), които могат да се премесят на плодовите ви растения в градината, или да предизвикат гъбични заболявания на овошки и цветята ви.//

Не знам колко  чист препарат купих аз, да стискам палците, че нямало и другите бактерии или гъбички..Но възможно не направих правилно поливането:

//Чтобы препарат на основе триходермы действовал эффективно, нужно соблюдать главное правило обработки. Колонии полезного почвенного гриба чувствительны к солнечным лучам, поэтому полив и опрыскивание следует проводить до восхода или после захода солнца: в пасмурную погоду можно и днём. Приготовленный раствор нельзя оставлять на хранение - используйте сразу в этот же день.  //

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Триходерма харцианум в течна варена хранителна среда - вода от варено жито, захар, тор Червен Кристалон, пшенично нишесте (пробата е на 8-9 дни).

IMG_20210126_052713.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Георги Христов

Дьрт сьм, но сьм новобранец в градинарството. Имам вьпрос кьм Алис, от кьде мога да закупя пакетче домашно произведен МЕТАРИЗИН.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Георги, не мога да помогна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Вчера обилно наръсих градината с Trichoderma asperellum и Trihoderma harzianum (подарък от добри другарчета). Надявам се да ми остане време през тази седмица да се опитам да заразя жито с тях.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване