Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Лозан

5d63ba26710d9_.JPG.6098a5b4f58ca4010331584d4f99254c.JPGМислих си, как да употребя често оставащата в повече продукция от двора и така се роди идеята за слънчевия дехидрататор. Схемата е проста, а размерите - според личните потребности (за това не съм ги нанесъл). При мен основното тяло с тавичките, както и долната част за подгрева на въздуха (за по кратко ще го наричам нагревател) са от стари мебели, които рециклирах. Идеята е загрятия въздух от нагревателя да преминава през основното тяло последователно през всички 11 тавички (рамки от летви с мрежа по средата) и вече наситен с влага от суровината, да напуска през отвор в горната част. Движението на въздуха през дехидрататора ще се осъществява на принципа на конвекцията без нуждата от електричество. IMG_20190825_172603_BURST1.thumb.jpg.6b4c821898d23acd7dad0e7ddcd68ce0.jpg

Ето го и първото зареждане с 3 вида сливи. Има още работа по дехидрататора и не съм го снимал в цял ръст. Малко преди да започна да сглобявам реших, че ще е по-удобно, ако сложа вратата на гърба (не откъм нагревателя) за по удобен достъп. Също така на схемата, вратичката е със стъкло, което замених с тънък талашит, за да не влиза светлина в пространството за сушене. Мисля, че е по-добре за съдържанието :) Нагревателя е под ъгъл 35* спрямо вертикала, което идва малко. За по-добра работа на уреда ще е удачен ъгъл от 65-70* за да "събира" повече слънце. Вътрешно цялото изделие е боядисано с безвредна след изсъхването си акрилна боя - черна. Освен, че обърнах вратичката поставих за тяга и кумин Ф50, с чиято помощ, загрятия въздух напуска основното тяло по-бързо. Сега остава да изчакам, докато плодовете изсъхнат, за да споделя мнение и да кача още снимки на вече завършеното издение.

  • Харесвам 7
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Винаги се възхищавам на творчеството в техниката! Браво! :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Хипер-мега-яка идея! Браво, Лозко! Чакам инфо как се справи с първата партида.. и сега разбира се следва малко мрън-мрън ;) 
 

преди 1 час, Лозан написа:

тавички (рамки от летви с мрежа по средата)

А имаш ли наблюдения каква става температурата вътре?..

Мислех си, мрежата ако е от неръждавейка ще топлопоема и ще суши повече, а и е по-добре от към хигиенна гледна точка - в смисъл може да се мие ако нещо се разтече и т.н.

В момента ползваш мрежа за топлоизолация, нали?.. Сигурен ли си, че е ок за храна.. Дали не отделя миризми, бисфенол-А (BPA)? Ползвал съм от по-евтината подобна мрежа по двора и на второто лято на пряка слънчева светлина започва да се разпада и да се рони на едни микро-фибри..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Варелски, температурата не измерих, защото има да се уплътнява на места със силикон, а и не бях взел термометър. За мрежа съм ползвал това и мисля, че е ок откъм разпад и вредни емисии, но не пречи и с нераждавейка да се опита. Иначе миенето и с тази мрежа не е проблем. При следващото ми посещение ще довърша, ще измеря температурата и ще докладвам, как работи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 28 минути, Лозан написа:

За мрежа съм ползвал това и мисля, че е ок

Верно е ОК.. Само дето на сайта на производителя пише, че е от HDPE, но пък е с 10 години гаранция  https://www.tenax.net/en/diy/home-garden-meshes/plastic-meshes/quadra-10/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Виктор Тончев

много интересно и лесно заизпълнение,дано работи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Лозан, не разбрах "нагревателят" от какво е направен - ако разбирам правилно, това е сандък, с отвор в долната част, както и в горната, където е съединен с кутията за сушене. Отгоре е стъкло или ламарина? На долния отвор имаш ли мрежа да не влизат зверове разни оттам? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

@Миленка, правилно си разбрала. "Нагревателят", на практика е старо чекмедже. Вътрешно е боядисано с черна боя и има два отвора - в долния и в горния край, като и на двата има мрежа за комари отвътре и отвън, за по-голяма сигурност. Отгоре е покрито със стъкло (не знам защо на визуализацията не е прозрачно). Би било много по-добре, ако въпросното чекмедже се изолира отвън с вата примерно, за да се избегне загубата на температура, но това зависи и от показанията на термометъра в основното тяло и скоростта на движението на въздуха във вътрешността - колкото по-бързо се движи въздуха в системата, толкова по-студен е и обратното, а за повечето плодове, билки и зеленчуци не е добре да се превишава 60 градуса. Следващия път ще измеря температурата и ще докладвам ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Супер е, и аз планирам нещо такова от около 6 години, дори имам перфо ламарина за "тавичките", Основното, което в момента ме спира (освен липсата на време и пари и умения :D ) е че искам да мога да го оставям целогодишно навън и съответно не съм измислил / решил как да бъде направен "кожуха".

Една от идеите, които видях, е да бъде на "южна" страна на барака залепен, като има козирка / стряха над него, която да се маха / слага лятно / зимно време. Но това изисква и барака и доста по-измислена и развита инфраструктура, отколкото ще имаме в идните 5 години поне. Та като взех да правя сметки, излезе по-евтино да си взема един малък Екскалибур за начало, а в бъдеще, като има големи количества плодове, да му мисля.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Как проработи сушенето? Ако трябва да го сравним с електрическа сушилня като Екскалибур? Колко време за сливите? До каква степен ги изсушава? За друго пробвал ли си го, Лозане?

Боби, електрическата сушилня е компактна и удобна, но за някои неща супер много ток харчи и според мен не си струва. Аз я ползвам основно за гъби, и пак отиват едно поне 7 часа.

На 9.09.2019 г. at 11:27, Боби Димитров написа:

Една от идеите, които видях, е да бъде на "южна" страна на барака залепен, като има козирка / стряха над него, която да се маха / слага лятно / зимно време. Но това изисква и барака и доста по-измислена и развита инфраструктура, отколкото ще имаме в идните 5 години поне. Та като взех да правя сметки, излезе по-евтино да си взема един малък Екскалибур за начало, а в бъдеще, като има големи количества плодове, да му мисля.

Е, да, не може всичко да стои на открито. Другият вариант е да я прибираш като дойде студеното време. Но от дъжд пак трябва нещо да я пази, или поне да има достатъчно големи стрехи и водоотвеждане. И аз имам мерак за такава, но кога ще стане? Някогашните професионални са на огън. Тук-там има работещи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Няма къде да я прибирам, особено предвид, че говорим за тежък шкаф метър на два + ръкава долу + стойка винкел... Не планирам да си натрупам малкото дворче с бараки, навеси и 1001 постройки, за да имам къде да си прибирам натуриите. Та затова и мисля в посока козирка и външно пребиваване. Но ще отнеме много години, понеже има още бая да се пипа по двора преди да мога да почна дори да планирам къде какво постоянно да има като постройка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

@Славянски В събота ще ходя и ще снимам какво е положението с ябълките, които сложих в неделя. Сливите се изсушиха доста добре, дори прекалено добре бих казал. Още стават за дъвчене, но са малко по-сухи от обичайното. Ще снимам резултата довечера и ще кача снимки, че не се сетих да го направя, когато бяха на самата тавичка. Мисля, че 14 дни им дойдоха в повече на сливите, особено с тия температури, но пък тогава "нагревателя" беше с найлон, а самия дехидрататор - на сянка под бор. Сега е със стъкло и е на пълно слънце.

@Боби Димитров Аз съм планирал на моя де му сложа един покрив от няколко летви и останал от покрива на бунгалото ондулин. Така мисля ще е предпазен от дъждовете, особено ако стрехите надстърчат по 30см. От друга страна, може да се изработи от материал, който не се влияе от влага и вода. С един приятел обмисляме серийно производство, като това беше просто прототип, скалъпен, за да изпробваме идеята изначално. Следващите 2-3 версии ще са значително по-леки, някои от тях - преносими, а останалите поне разглобяеми. Ще има и няколко размера, за различна натовареност. Очаквайте скоро на пазара, а за първите записали се ще има сериозни отстъпки ;) За членове на "Без мотика" - ОЩЕ ПО-ГОЛЕМИ!!! :mrgreen:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Лозан написа:

В събота ще ходя и ще снимам какво е положението с ябълките, които сложих в неделя. Сливите се изсушиха доста добре, дори прекалено добре бих казал. Още стават за дъвчене, но са малко по-сухи от обичайното. Ще снимам резултата довечера и ще кача снимки, че не се сетих да го направя, когато бяха на самата тавичка. Мисля, че 14 дни им дойдоха в повече на сливите, особено с тия температури, но пък тогава "нагревателя" беше с найлон, а самия дехидрататор - на сянка под бор. Сега е със стъкло и е на пълно слънце.

Четиринадесет дни е доста време, но ако човек може да си го позволи... Просто ти си ходил на такива пресекулки. Сливите традиционно може и три дни да ги сушат, трябва пак да разпитам. В случая хубавото е, обаче, че нищо не му плащаш - нито ток, нито дърва. Мислил ли си за метална кутия, която да е по-лека? Определено има какво да се оптимизира, но браво за усилията и ще чакам още отзиви за резултата. Също в есенния сезон.

Аз съм сушил тиквички на скара с мрежа на слънце, и си трябва дни, но това е много по-силно и концентрирано сушене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

преди години сушах райски ябълки, ако някой се интересува от начина да пита, може пък да му харесат, за мен лично е най вкусния сушен плод , който съм кусвал , ето ви клипче с част от процеса, заснето от мен

МАРКИРАЙ ТУК ЗА ВИДЕО

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, almodovar написа:

преди години сушах райски ябълки, ако някой се интересува от начина да пита.

 

Разкажи по кое време се сушат и дали се обработват. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 5 минути, Димо 33 написа:

Разкажи по кое време се сушат и дали се обработват. 

Първо ги белиш , аз ги беля с винтоверт, мога да кача снимка на това което слагам отпред, на което забиваш райската ябълка, но трябва да я береш с част от клонката изрязана под буква Т, за да има къде да я закачиш, защото у нас все още не се продават щипките, които ги има в корея и япония. После ......правя това, което виждаш на клипа.... това на клипа го снимах първия път, като после на другата година ми падна жетонЯ, че да ги бера с дръжките инак тук пробождам ябълката... колко изпадаха докато се науча. От всеки сорт вадиш различно количество сушен плод, технологията е пипкава, но си струва всяка секунда

копнато от седянката : 

съхнат , сега се залагат, то лятото няма , държат се 21 дни ( 3 седмици ) на вън на вятър и слънце, без дъжд. Като всеки ден се масажират. После ги вкарвам в дехидратора за 6 часа и са готови

трайност на сухия плод 1 година, можеше и повече, но целта ми беше да видя има ли проблем точно година и нямаше. Танина изчезва на 100%, остава само захрата, която избива на повърхността. Нарича се Хошигаки и е най ползвания подарък в япония за специални хора. цената варира около 50 долара за кило в япония, но понякога достига и до няколкостотин за био продукт и прочие

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Да, добре е да се види как се белят. Целият процес е доста сериозен. 

Предполагам,  директно в деходрататора няма да стане. 

В Япония да изнасяме, не в Германия... :)))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Забравих да пиша, не от всеки сорт става качествен сушен плод. Най добрите сортове за целта ( експериментирал съм с много сортове са ).. всъщност ще напиша с кои става качествен сушен и с кои не става от личен опит

Не става качествен сушен и по малък рандеман дават следните сортове, поради причина, високо съдържание на вода , високо съдържание на захари но ниско съдържание на целулоза ,по малко аромати и неподходяща форма на плода и по трудно обелване

1. Хана Фую

2 .Джиро

3. О гошо

4 Джаянт Фую

5, Реал Фую

6. Тамопан

Подходящи сортове са респективно

1. Хачия , за мен е номер 1

2. Сайо

3. Рохо Брилянте - перфектен м наравно с Хачия

4. Амахиакуме

5. Каки Типо

6. и други танинови без семена, плодове със семена не се ползват за целта ( абсолютно )

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 3 минути, Димо 33 написа:

Да, добре е да се види как се белят. Целият процес е доста сериозен. 

Предполагам,  директно в деходрататора няма да стане. 

В Япония да изнасяме, не в Германия... :)))

директно в дехидратора забрави, ако ставаше , японците нямаше да сушат на слънце, разликата вкусово е в двете крайности. изисква се търпение . На времето бях направил 1200 кг сушен плод, опаковахме го по 9 плода в кутия и го предлагахме на фермерския пазар, още го търсят, но за съжаление, тогава имах време, за разлика от сега. Замислил съм се сериозно върху бъдещето на продукта, за това и насадих 88 дръвчета миналата пролет и ще ги увелича обезателно

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 7 минути, Димо 33 написа:

Предполагам,  директно в деходрататора няма да стане. 

Седма година суша райски яълки в електрически уред за сушене. За сушене винаги избирам твърди ябълки. Режа ги на кубчета, за около денонощие са готови. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване