Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Nevil
На 20.11.2019 г. at 16:51, Пламен М написа:

Какъв е ефекта на шнорхела и целта/нуждата от вода на 30см под корена?

Тези 30см под корена .................спокойно можеше  да са примерно  40см и ли нещо подобно. Те се явяват като еквивалент и ли показател за желанието Ми за копане за момента  извън необходимото.:tounge_wink:................Майтапя Се!:smile:

Шнорхела е ясен.....................той отвежда цялото количество водата  на дълбочина на която  загубите от дневните горещини ще са значително по малки. Създавам условия при които корените ще дърпат на долу......към влагата, по интензивно от нормалното. По дълбоки корени ......по голяма независимост. ......а пък  няма   да поливам  и  буреняка.   В обратния вариант......малките корени търсят влагата която  обикновено е нагоре. От там и .......по голяма вероятност от измръзване през зимата  както  и  зависимост от засушаването през лятото.

Защо търся това подсигуряване.......мястото на което са засадени   лозичката  е тераса. Най високата част от парцела. Под наклон и не задържа вода. Открито и каменисто. 

Въпреки това обаче.............преди  50- тина години   по-по-по предишния стопанин на лозето е успял да прихване  на тези места няколко лозници с редовно поливане.    От тях обаче  днес е останала са тази която се вижда зад  втория шнорхел  и  преди стълбите. За съжаление....и нейното стъбло в основата е загнило на 80% . Някой ден и тя ще се оттегли.

Трябва отмяна  и понеже мога да поливам само от седмица на седмица ..........та за това.:smile:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Приветна Всички.:smile:

На 20.11.2019 г. at 16:51, Пламен М написа:

И нещо нагъстичко ми се виждат тринките отпред!

Основното стъбло е отведено в дясно към асмата и е позатрупано/зазимено. Виждат се леторастите от този сезон. Пресаждана трета година  лозова пръчка от резитба. 

А това са новобранците; Сиана и Велика:smile:

IMG_20191124_160759.thumb.jpg.b318e44613bd964d9cb8ca433380540b.jpgIMG_20191124_160830.thumb.jpg.bafe67b858bf5112c92fa2c39f8ecda7.jpg

Ще се поливат така....

IMG_20191124_150924.thumb.jpg.73171230bfe07666f17ce5b48f83efbc.jpg

А така изглежда в основата...

IMG_20191124_143555.thumb.jpg.121b3c418444b6a5bde95551faa119f6.jpg

IMG_20191124_143658.thumb.jpg.41b74d4bcabab394236be39bc2ad2e4d.jpg

 

Пясък за равномерно разнасяне на влагата и от тук нататък всичко  е стандартно.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Браво, презентираните неща са интересни, имам въпроси, ама имам и мач на Ливърпул.....така че до утре....И наздраве, разбира се!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

Прегледах темата, поздравления за хубавите гроздове!

Обаче не мога да се стърпя и ми се ще да внеса няколко уточнения относно бактериалния рак :) 

Първо, ако ще ви успокои, е по-вероятно туморите по лозите да са причинени от Rhizobium (=Agrobacterium) vitis, а не от Rhizobium radiobacter (=A. tumefaciens) [1]. Опасявам се, че премахването на туморите по описания начин има по-скоро козметичен ефект. Бактериалният рак е системно заболяване и дори безсимптомни растения могат да са носители. Патогенът може да оцелее в продължение на години и в мъртви растителни остатъци в почвата, което означава, че мястото е потенциално опасно и за новите лози, т.к. бактерията може да проникне в тях през раневи отвори, причинени от измръзвания, резитби и пр.

Уви, химическите третирания не са ефективни и въпреки че антибиотиците и медните бактерицидни средства могат да убият бактериите при контакт, те не са способни да проникнат и да се предвижат системно в лозите [2]

Единственият биологичен метод за контрол разчита на генномодифициран непатогенен щам от същия род (K-1026), но той не е одобрен за употреба в ЕС. 

---
[1] Isolation and characterization of Agrobacterium strains from grapevines in Bulgarian vineyards and wild grapes, V. vinifera ssp. silvestris – Genov, Atanasov, Tsvetkov, 2006 [линк]
[2]Grape Crown Gall Biology and Strategies for Control – Thomas J. Burr, 2004 [линк]

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет беля, звучиш като средностатистически агроном! За написаното от теб, се наслушах от всякакви специалисти. Бях убеден че каузата е загубена, не работя на хирургическа маса, и изрязването си е точно повърхностно. Най- лесно е да се откажеш.....Аз обаче реших да опитам....не знам дали сярата, дали прегорялото масло, но съм го написал- от 5 лози, 11ти 17та, остана една с тумор, показана е, за този ноември! Ако искаш обмяна на опит на живо, заповядай, насреща съм!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

Винаги съм насреща за обмяна на опит, въпросът е, че невинаги процесът е двустранен; ето, ти подхождаш със съмнение към написаното от мен. И аз съм ок с това. Искрено се надявам да си се отървал от заразата и тя да не е преминала в латентна форма и да не се прояви в по-късен етап. 

Разбирам недоверието ти към агрономите; повечето от тях не са наясно с разликата между причинителите на бактериален рак, което не е ок. Симптомите може да са сходни, но R. vitis причинява тумори само при лози, докато R. radiobacter не е толкова селективен и може да порази дървесни и храстовидни видове.

Статистически е по-вероятно да е vitis, което би направило изкореняването неоправдано, особено, когато става въпрос за лично стопанство и поминъка не ти завиви от това. Какъвто и да е случаят обаче, е добре след резитбата на всяко растение да се обеззаразяват инструментите със 70% спирт.

В интерес на истината повече ме притесняват използваните от теб антибиотици, но ще запазя мнението за себе си :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Аз vitis, като вид патоген, не знам какво е! Инструментите, режещите, предвид наличието на тумора, след всяка лоза обеззаразявам с 90% спирт.

Не разбирам притеснението от употребата на пеницилин? Нали не си мислиш, че като откъснем, след 3/4 месеца, ще има останки от него в крушите? Писах го- в Япония никой не ликвидира плодна градина, болна от огнен пригор....и лекуват с това.

Беля, и в двата случая интерпретирах след питане, четене.Ясно беше че изсъхват, най- лесно се унищожава. Длъжен бях да опитам!С крушите нещата се получиха на 100%, сигурен съм. За лозите съм съгласен.....патогена може да се събуди....надявам се, обаче, че няма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

Както писах по-горе, има няколко вида бактериален рак, причинени от бактерии от род Rhizobium, най-често срещани са Rhizobium vitis и Rhizobium radiobacter. Прощавай, че използвах неясно съкращение.

За антибиотиците нямам съмнение, че са ефикасни. Не се и притеснявам от остатъчни количества в плодовете, по мои спомени карантинният период беше от 20 до 60 дни.

Притеснението ми идва от факта, че живеем на ръба на криза, причинена от устойчиви към антибиотици бактерии. Затова и Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA) е въвела забрана за използване на антибиотици в земеделието, като това е само част от мерките, които са наложени в много и различни сектори – човешка и ветеринарна медицина, животновъдство и пр.

Реално антибиотиците трябва да отговарят на няколко изисквания, за да бъдат използвани при полски условия – да са устойчиви на оксидация, UV лъчение, дъждове и високи температури. Уви, това значително намалява списъка с подходящите антибиотици. Още по-неприятното е, че това реално са лекарства, използвани в медицината, което увеличава риска за възникване на устойчиви към антибиотици патогенни за хора и/или животни бактерии. Рискът е малък, но не и пренебрежим.

Другото ми притеснение идва от факта, че не можем да разчитаме, че всеки третиращ би се справил с приготвянето на работен разтвор с правилна концентрация, което увеличава шанса за възникване на устойчиви към конкретния антибиотик щамове. Вече са описани такива случаи. По-неприятното е, че няма как да спреш разпространението им, т.к. опрашителите също са много активни разпространители на патогена.

Разбирам съображенията на хората, които се обръщат към антибиотиците, за да спасят дърветата си. И знам, че контролът е труден. Третиранията с медни средства преди цъфтеж могат да ограничат, но не и да предотвратят развитието на пригора; резитбите за отстраняване на част засегнатите клони също не са приятни. Дали обаче това е достатъчно, за да оправдае използването на нелегални препарати? Не зная.

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

Не виждам опция за редактиране, затова се налага да добавя още един коментар - при третиране с антибиотици е задължително изполването на защитно облекло и маска, като е забранено да се влиза без такива на територията на овощната градина до 12 часа след пръскане. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Беля привет!

В предпоследния ти пост, вече, звучиш като декан от аграрния в Пловдив! Казвам го с най- добри намерения......И отговарям като един, доказал се, обикновен лозаро-овощар!

Огнен пригор.....с него се сблъсках 17та......резах, резах и първия ми Пас Карсан изсъхна. Усещах го че си отива, и вече имах три новозасадени "царици".  Май месец, ако не греша, огнения пригор ги удари.....вече не ми се режеше до здраво, знаех резултата! И така до пеницилина, и така три здрави, към момента, круши в двора!       Дали ще имаме устойчиви към антибиотика щамове, ще разберем някога май 20та! Аз лично съм оптимистично настроен!

 

Бактериален рак.....твърде вероятно, лозата има някакви съпротивителни сили, и изкарва тумора на показ, в сравнително ранен стадий на болестта.....лозата се моли да и помогнем, тя не позволявя на патогена да се развива "скрит" от нашите очи........и от тук нататък.....топката е в нас!

Общото в двата случая е показността на болеста....ако не се мотаем, си опазваме нещата. И тук съм оптимистично настроен. Ще ви държа в течение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 30.08.2019 г. at 14:35, Пламен М написа:

Пръскани са  поне 7 пъти с всякакви инсектоакарициди, и след 10 дни пак са в "хотела"! Вчера направих сапунена вода, и днес, изкъпанки, се наслаждават на слънчице и крепко здраве! Ужас, ако някой знае как да помогне чакам.

Аз на моите младите фиданки ако се появи нещо такова обикновено ги намачквам с пръсти и обикновено ги няма повече през сезона. Никога дърветата не са били толкова нападнати. Калинките ядат листни въшки и ще е от полза ако имаш наблизо.

Не знаех, че си от Ботевград - пропуснал съм я тая информация. Че толкова големи дворове ли имат там? Имам роднини в Скравена, но не съм ходил от много години. Поизмряха старите поколения. Иначе районът го познавах навремето... ходил съм и на риба на Бебреш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

За риба на Бебреш, скоро няма да ходиш, гледаш телевизия! Ше го пробвам тва, намачкването, ще пръскам и с нийм, и ако не стане...ниско долу...с триона!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Според мен нещо им има на дръвчетата, за да ги нападат. При кокошките ако някоя е болнава или слаба, гадинките отиват на нея точно да ѝ изсмукват силите. Сещам за ето тази история от един друг форум:
http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=111&t=1872#p114560

Цитат

Вече споменавах и преди за едни мои наблюдения във Флорида. Там аз хвърлях минерален тор на моите растения, а те все хващаха акари, трипсове и въшки. Налагаше се да пръскам непрекъснато. В същото време, съседката до нас ползваше само натурални торове, а нейните растения не се нападаха толкова от неприятели. Откривах тук-там трипсове и по нейните растения, но някак не успяваха да повредят растенията и все едно ги нямаше. При мен обаче направо им изяждаха листата...

Иначе не съм гледал телевизия, чувах, че и там е зле нивото. Което ще рече, че и рибата ще изморят/са изморили. Такава беше съдбата на един язовир (Еница) преди години, който беше пълен с риба преди да го източат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля
преди 20 часа, Славянски написа:
Цитат

Tам аз хвърлях минерален тор на моите растения, а те все хващаха акари, трипсове и въшки. Налагаше се да пръскам непрекъснато. В същото време, съседката до нас ползваше само натурални торове, а нейните растения не се нападаха толкова от неприятели. Откривах тук-там трипсове и по нейните растения, но някак не успяваха да повредят растенията и все едно ги нямаше. При мен обаче направо им изяждаха листата...

 

Предполагам, че в случая става въпрос за т.нар. "луксозно хранене" - при по-големи торови норми растенията имат повишена суха маса, листна площ, биосинтез на протеини, свободни аминокиселини и захари, което привлича насекомите и акарите. 
Тук е обяснена добре взаимовръзката и има доста обширна информация по въпроса. Посочват например, че белокрилките се по-често се събират и снасят яйца на растения с повишено азотно и водно съдържание.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 12 минути, беля написа:

Предполагам, че в случая става въпрос за т.нар. "луксозно хранене" - при по-големи торови норми растенията имат повишена суха маса, листна площ, биосинтез на протеини, свободни аминокиселини и захари, което привлича насекомите и акарите. 
Тук е обяснена добре взаимовръзката и има доста обширна информация по въпроса. Посочват например, че белокрилките се по-често се събират и снасят яйца на растения с повишено азотно и водно съдържание.

Не Беля, тезата ти не издържа! Повишено водно съдържание- не, писал съм го, аз досега, овошки и лози, с маркуча не съм поливал. Азот....пак не, може би 17та, за последно, съм слагал нпк, с 80гр. едва ли съм го преторил. Къпеме с нийм тази година, ако пак са в хотела, късната есен с триона, ниско долу! Няма как едни въшки, на метър от масата, да ми се "присмиват" докато си пия напитката!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

В случая имах предвид цитираното от Славянски наблюдение за разликата между минерални и натурални торове :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 12 часа, Пламен М написа:

Къпеме с нийм тази година, ако пак са в хотела, късната есен с триона, ниско долу! Няма как едни въшки, на метър от масата, да ми се "присмиват" докато си пия напитката!

Това поражение ли е или победа? Евгеника в действие?

  • Мерси 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 7 часа, Славянски написа:

Това поражение ли е или победа? Евгеника в действие?

Е....след като не мога да ги изгоня/уморя, засега губя! Иначе играта на думи ми допадна. Евгеника....пресиленко ми е....за дръвче от 4,5. Като знаем от къде идва думата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 58 минути, Пламен М написа:

Като знаем от къде идва думата.

Знаем ли?

Цитат

from Greek εὐγενής eugenes 'well-born') The concept predates the term; Plato suggested applying the principles of selective breeding to humans around 400 BC. 

 

А за въшките има елементарен лек и той се нарича седемточкова калинка (Coccinella septempunctata). За да я има наоколо обаче  в градината трябва да има и неовощни видове, които тя обитава, а пръскането с всякакъв вид системни синтетични  и дори "био" инсектициди (като тютюнева отвара например) следва да се прекрати незабавно.

P.S. Да не се бърка с китайската калинка, която се навъди последните години и също яде въшки, но яде и...седемточкови калинки, мирише ужасно и има лошия навик да презимува вътре в къщата. Ако видите топка скупчени шарени калинки на стената или тавана  след средата на октомври, унищожавайте.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 41 минути, Пламен М написа:

Е....след като не мога да ги изгоня/уморя, засега губя! Иначе играта на думи ми допадна.

То да я надвият въшките си е загуба, но дали рязането на дръвчето до земята я превръща в победа? Според мен не.

Тези дни като разкопавах някъде в двора излезе една калинка. Виждал съм ларвите как унищожават ужасни  черни листни въшки на вишнап преди години. Трябва да проверя кои растения привличаха калинките. Калинките, да не се чудите, не са лошо нещо! Истинските калинки!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване