Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Пламен М

Днес рязахме в Борован, близо до Кнежа Врачанско. Кнежа и Драгоман са от местата, с относително най- ниски t° у нас, докато имаше зима. Всичко alys е изрязано, така че, определено си закъсняла! Лозите вече "плачат", значи имаме сокодвижение. Относно Болгара, снимай го, ше го наредим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сигурно има сокодвижение, но започват да се разлистват през май месец. Ще се опитам да снимам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз режа много късно и обикновено плачат ли, плачат. Сигурно през април. Но гледам първо да избутам овошките и лозите (които са 4-5) са накрая.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Славяне, ше ти откъсна ушите..."плачат ли, плачат"!  Тва твойто, е като да пълниш резервоара на колата, който е продупчен отдолу, и като спреш да си мислиш че ще минеш 500км. Ако не си на некое северно, усойно, място режи веднага.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Пламен М Много ще се радвам ако разясниш по-подробно. Това с резервоара не съм много сигурен, че разбирам аналогията, не мисля, че е същото. Присъствал съм на резитба на лозови масиви край Лозарево, където няма корен да не сълзи в 10тина дка, които обходихме. Дядо като режеше (Каблешково), винаги сълзеше и лозето в редовете и по асмата. Той приемаше това като положилетен сигнал, че растението е живо и се събужда за живот в сезона. Така или иначе сълзенето приключва много бързо, ако е слънчево и топло, за ден-два засъхва края. Количеството вода е вероятно нищожно на фона на стотиците литри, които сигурно минават през лозата за сезон. Та с резервоара по-скоро е като пълниш до горе, последните капки да капнат на асфалта...?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

IMG_20200305_113553.jpg

IMG_20200305_113631.jpg

IMG_20200305_113643.jpg

IMG_20200305_113726 (1).jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Алис, твоето си е за стабилно резаньие!

Ей го моето преди рязането: https://photos.google.com/share/AF1QipOOfDnLShT1D8fS9vq42Ap9i1SqsDhNU3fsoI9t_R1wESyYzDYs5xzgrz1R8aqGFg/photo/AF1QipPo9FxUoyqhb0jEdz4l4xfCmbh4QHNMmt_C8qz5?key=ZTRlOHBLQ1hZcks4WDdGbTJybnRJcGVvY1ZjTEtn

и след рязането: https://photos.google.com/share/AF1QipOOfDnLShT1D8fS9vq42Ap9i1SqsDhNU3fsoI9t_R1wESyYzDYs5xzgrz1R8aqGFg/photo/AF1QipPGGQ5xmeTyFyZ8xUQ6Oz5_15tw85uhPfuboTqb?key=ZTRlOHBLQ1hZcks4WDdGbTJybnRJcGVvY1ZjTEtn

Вече се свечеряваше и не се вижда добре. Ще снимам пак като ида тези дни, но идеята е, че съм го орязал душмански, както всяка година правя, но и всяка година се сцепва от грозде само с едно пръскане с бордолезов р-р есента.

https://photos.google.com/share/AF1QipOOfDnLShT1D8fS9vq42Ap9i1SqsDhNU3fsoI9t_R1wESyYzDYs5xzgrz1R8aqGFg/photo/AF1QipOGwqFjr23q93XbuANMvgi7Xd_g-GmdGfNsrvgn?key=ZTRlOHBLQ1hZcks4WDdGbTJybnRJcGVvY1ZjTEtn

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Отдолу е камък и не е за лозе, но не знам по каква причина точно там имаше конструкция. Лозите са 5, но не искам да махам. Ако някой ми скицира нещо примерно, ще съм благодарна. Скица на ръка, това ми трябва, аз се ще ориентирам. Иначе на снимките едва ли нещо се разбира. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
На 5.03.2020 г. at 13:12, alys написа:

 

 

IMG_20200305_113643.jpg

alys спирам се на тая снимка. Като гледам квадратурата и броя лози....да ти кажа честно, от само една, ше набереш повече. 5 са много. Коментирам от ляво надясно:

Първата има рамо само наляво, ако ти се чака да избие надясно чакай, ако не режи.

Втората, по- скоро, пречи на останалите.

Третата, доколкото виждам, има две явно изразени рамена. Можеш да ги ползваш, идеални са за старт, но махаме останалите. Излишни са.

Четвъртата, завърташ я наляво, по снимката, до началото на конструкцията, привързваш я първата година и си о.к. Уточних че първите три ги няма. Аз бих избрал този вариант. Успех.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Общо са 5 лози. Наляво по свимката - мое ляво ли? Оставям 2 бр. ли? На лозата, която ще остане, какво режа? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

От наше ляво- да. Видях че са 5, но се спрях на тази снимка. Явно не съм се изразил както трябва, оставяш само една лоза, номер три или четири. Аз бих оставил четвъртата, най- бързо ще стане като моите, които си прикачила.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Виктор Тончев
На 29.08.2019 г. at 14:18, Пламен М написа:

Огнен пригор по семковите, в моя случай круши, е нещо крайно неприятно за окото. След категоричното мнение на "специалистите агрономи" за премахване от двора, започнах да викам неволята! Четох, четох и се спрях на руско/японски методи. Та за какво иде реч- отидох в първата ветеринарна аптека и си купих пеницилин за стомашно чревни разстройства по животни. Две спринцовки по 5кубика, сипах ги в 5/6 литра вода, и обилно напръсках. Не го мислих много, те така и така изсъхваха. Повторих след 5 дни. Като резултат- три, на 100% възстановени Пас Карсана, царицата на късната есенна круша, от които догодина чакам първи рожби!

Бактериален рак по лозата.....няма по- лошо нещо за един лозар! Там мнението на "специалистите" е категорично- изкореняване, изгаряне далеч от лозето, обезпаразитяване на мястото и три години не садиш нищо! Ужас! Дорева ми се като видях туморите по 5 лози! И пак неволята. Мнение от тоя, мнение от оня и собствена рецепта. В минорно настроение, въоръжен с остър нож започнах изрязване на туморите, възможно най- дълбоко и полях обилно с 10%ов р/р сяра. По предписание е 5%, ама кво ми пука, нали гарантирано загиваха. Повторих след три дни сярата и на четвъртия намазах раните с прегоряло масло. Пропуснах, "лечението" се прави в пълен покой, първата седмица на ноември!

Тук, от суета или страх, пропускам всякакви гаранции, но резултатите са следните- от 5 лози, 11.17та с тумори, в момента е само една! И то е по- скоро туморче, с големина на грахово зърно! Една от болните лози е на първата снимка! 

Благодаря това е ценна информация

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hristova

Тази година трябва да се грижа и за лозе и няколко лози на асма. Имам наблюдение, че последните години започнаха масово да съхнат. Намах време тогава да се задълбочавам. Но миналата година от асма набрахме много малко грозде... В лозето не влизах.
Тази година, покаралите листа са с акари (според мен).
Въпросът е да пръскам ли? Ако да, с какво? 
Имам правен "препарат" от миналата година - коприва, хвощ, глухарче. Но не го ползвах (пръсках само веднъж). Незнам дали е годен след една година стоене на дъжа и снега. Някой пръскал ли е с такъв лози и дървета. (имам и проблем с кайсията (къдравост) и черешите (на тях незнам какво им е)? Или да подхващам Ним Азал. Не съм го ползвала никога. У нас лозите са пръскани само с бордолезов разтвор. 
Благодаря!

96289999_660485044529986_6469939817026158592_n.jpg

96358631_3263060393755890_461382360647073792_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет @hristova.....да, това са явни акари. Проблема не е сериозен, Ним Азал е добро решение но имаи предвид че е инсектицид а на теб, видно е, ти трябва акарицид. Аз лично бих ползвал сяра, 5/10% разтвор. Трети вариант, агроаптеката. Преди пръскане, задължително, направи едно филизене. Аз ще го почвам тия дни и ще го кача в темата. Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hristova

@Пламен М, Много благодаря!! 
В описанието на Ним-а пише, че ставал за акари и за това реших, че може и да е полезен. ще пробвам тези дни със сяра. 
Ще се радвам да обясниш как точно филизиш. Лозите ми представляват в момента един сухи пръчки (асмата) и "пънчета" на лозето. В голямана си част имат много малко изкарали клончета. И ме е страх, че ако махна някое от тях и няма да има достатъчно клони. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малко и аз да се вместя в темата по повод коментар за времето на @Боби Димитров:

Цитат

@Славянски От години наред времето е само по-топло и по-топло, вкл. април беше най-топлия. Също и сушата се обостря. Вчера 49 градуса на шарена сянка измери термометъра, на припек беше ад, а гърбът ми вече се обели веднъж.

На 49 градуса си хем raw, хем dried. Аз съм мерил "на сянка" в оранжерия 48 градуса лятото (отдолу под една маса). Но не това исках да отбележа. Баща ми разправя, че през 60-те лозята масово са се заривали и подрязвали още есента, а асмите са ги увивали с картони и прочие. Иначе мръзнели. Сега дали е такова положението? Кой си увива лозите/асмите за зимата? Аз поне не го правя, нито баща ми, а той има доста асми и лози в Плевенско, които не помня да са мръзнали.

Наистина е много топло за май месец. А една година (може би беше 2013 г.) май месец беше толкова облачен и мъглив и хладен, че сякаш до 20-то число не бях виждал слънцето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет от мен, със седмица закъснение презентирам първата резидба на зелено- филизене. Първо снимките, после обяснението:20200502_152650.thumb.jpg.0630227b091cdb1f6a5c2d90d32dabb5.jpg

Това е бус, букет или както там се казва. Така у нас масово изглежда всичко, всеки отлага филизенето под предлог..."да видим първо кое ще върже"! Впоследствие всичко връзва, лакомията ни натиска и оставяме всичко. И в крайна сметка  получаваме недоносено, неузряло, малко и кисело нещо, което незнайно защо някой наричат грозде! Като бонус- съхнене на следващата година за което, естествено, ни е виновна студената зима!  Така НЕ трябва да изглеждат вашите лози.....20200502_154910.thumb.jpg.4709ca87f9bffca928edff82b8382ba9.jpg

ТАКА трябва да изглеждат нашите лози...на мен ми е много лесно, просто си избирам един филиз и отстранявам всичко останало.....Това е идеята на тази резидба.....от една пъпка един филиз, равен на два до три прекрасни, едри, узрели и сладки грозда, предназначени да радват сетивата ни!20200512_173957.thumb.jpg.cdfc3aa61ff3b094ba68636a0a9b7755.jpg

Отново как НЕ трябва да изглежда едно плодно рамо.20200512_175634.thumb.jpg.1feded3d8ffe219dd7b46e8d68117cb1.jpg

Вече филизено същото и пред него отпадналите от класацията за кампания 2020. Дори и при мен се забелязва известна "гъстота", и веднага вкарвам уточнението.....филизим поне две ръце! 20200502_154240.thumb.jpg.9ee4d02dbd72cafd8ee39bb37e0097be.jpg

На това което виждате, аз му викам "благодарността на лозата", аз си я обгрижвам, а тя от щедра нагоре....За 11години аз такъв стартер не съм имал!

След филизенето не се получи добра снимка на плодната пръчка, така че показвам премахнатото отделно:20200502_154700.thumb.jpg.ab5233010d28691c7ab0e275f1feb157.jpg

Осем реси от пръчка с дължина 1,8- 2 метра! Колкото по- жестоко пипнете, толкова повече ще получите! Толкова от мен и успех на всички.

  • Харесвам 4
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hristova

@Пламен М, много благодаря!!
Така както се бях уплашила, че лозите са ми на път да изсъхнат. Точно за седмица ги намерих в този вид. Дълги клонки с по няколко грозда. Филизих на принципа, да не са на гъсто, едно до друго и всичко от долу. Но според това което сте показали трябва още да филизя. На всичкото отгоре имам и одиум. Много бързо се развива. Благодаря!

IMG_20200516_145045.jpg

IMG_20200520_181758.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет @hristova

Доста още имаш да филизиш докато остане една, в твоя случай да речем два филиза. И един въпрос- къде точно виждаш оидиум или, както е по-известна, брашнеста мана? Снимай по отблизо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hristova

@Пламен М, лозето ми е четири реда. На тези снимки я няма маната. ;) 
Два пъти обирах засегнатите листа, (първия път събрах голям кош и пръсках с чай от коприва, защото нямах нищо друго под ръка), на втория път пръсках с нийм азал най-засегнатите лози. Миналата седмица имах само няколко филиза и всичко останало напръсках с бордолезов разтвор. След дъждовете не съм ходила. 
Но имам поне шест, седем лози сериозно болни. Листата ги махнах, но мисля има и по гроздовете и може би ще трябва и тях да махам... 
Странното е, че до сега такава мана не сме имали (по думите на майка ми). Но пък лозето си съхнеше...на два реда има по пет, шест липсващи лози. Няма кой да каже. В момента само констатирам проблемите и търся начини да се справя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване