Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 45 минути, hristova написа:

@Пламен М, лозето ми е четири реда. На тези снимки я няма маната. ;)  Но пък лозето си съхнеше...на два реда има по пет, шест липсващи лози. Няма кой да каже. В момента само констатирам проблемите и търся начини да се справя. 

С бордолезов разтвор, предполагам знаете, че трябва да се пръска отново след всеки дъжд. Най- добре е да изследвате тези лози, но няма да им се отрази зле да ги напръскате със комбинация от Радомил Голд+Топаз + някакъв инсектицид (превантивно). Инсектицидите са ѝ акарициди.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет  @hristova, да почнем със снимки на маната, да я видим и след това да коментираме.

Какво значи 6/7 сериозно болни лози? Снимай и тях, това с обраните шумки добре, но в твоя случай без пръскане няма как да стане...щом при тая суша такава мана досега не сте имали! На този ранен етап, ако имаш нещо черно по чепките, то проблема е.....голям! Едно, евентуално сиво гниене сега, ти гарантира изсъхване догодина! Малко на сляпо, но Кабрио Топ, е твоят помощник. Успех!

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Просто забравете бордолезовия разтвор. Има съвременни системни препарати. Бордолезовия е репетиция. ... Подготовка за замата... подготовка за разлистване... Ако пръскаш навреме с подходящи препарати, няма да ти се налага да скубеш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Понеже съм в темата, сега едни красоти:20200607_191343.thumb.jpg.2a6889f260ade515d390713ea51fc37b.jpg20200607_191420.thumb.jpg.aff0b44eee5a8fdb22893928dfadba42.jpg

фаза, активен цъфтеж, при Велика и Сияна! Основни правила.....НЕ пипаме ресите под никаква форма! Пръскане може, но пипане НЕ! Не колтучим, не местим, не редим...нищо.

Съгласен съм с @Александър Ал

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Моето сега ще започва да цъфти. Чакам го. Даже вече не връзвам леторасти на втори ред тел. (Сега се опитвам да формирам кордона). После ще връзвам, после ще колтуча. После и ще пръскам.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vsharkova

Как върви лозето? Нещо с тези дъждове може и да не му се получи на моето много. Да побутна малко лозарите.:blush:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет от мен.

Браво на @vsharkova,  побутването се приема с кеф. Та за кво иде реч при мен. Почваме със Сияна:20200821_170216.thumb.jpg.5af20acde475b122315b65a3ae7d9fd7.jpg20200821_162203.thumb.jpg.39271729fca608cfd4e812c596580612.jpg

На фона на отвратителните дъждове, сме на ръба на перфектното....Велика:20200821_162254.thumb.jpg.f74fd2cd9b9396035faafb0f02b8c27f.jpg20200821_162245.thumb.jpg.a4067baeb73601e170b4d1ec1ffc2910.jpg

И тук се справяме, към момента, получават се нещата....Плевенски мискет20200821_170649.thumb.jpg.1313de067c49cdcec955c6abc201ba90.jpg20200821_170634.thumb.jpg.f6a540d292d320ecdce78acab797d832.jpg

Държи се....обаче нещо ми е сърдито, определено слаба, откъм рожба, година. Тва са ми ранозрейките, до седмица ще опитаме, чудничко изглеждат.....обаче...."да, ама не"....та да презентирам три неканени госта:20200821_170307.thumb.jpg.ab2a7407f538da8e4db983b37f547b3c.jpg

Обикновена мана.Екстра си е......вече не е голям враг, къпем с Cu, и проблема е решен.20200809_180156.thumb.jpg.1e02b5f768d3f235d06a36e3811796ef.jpg

Брашнеста мана. Голям, към момента, вече проблем. Къпем с S, веднага като го видим, и след всеки дъжд ако искаме да берем. Не пръснем ли, каним най- щедро враг номер три:20200729_210017.thumb.jpg.e825b14061a93dc62f716ed32dedfd40.jpg

Сиво гниене преди тридесет дни, фаза зародиш, при него натурални препарати няма. Тръгне ли....няма спиране.20200809_175825.thumb.jpg.7e7c26a23dc99bb791719dc3a857146c.jpg

Същите гроздове преди 2 седмици.20200821_165834.thumb.jpg.3ebf8e2ef8578eaddeb6b2bc56238913.jpg

И днес. С просто око е видно че съм го спрял и октомври ще има Хамбурски мискет.

Та това от мен за "побутването", снимайте и вие, ако има болка да я решаваме, ако ли не, да се наслаждаваме заедно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@Пламен М, в теб ми е надеждата, да кажеш какво грозде имам в двора...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Пламен М, какво предприе против сивото гниене? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 51 минути, Пламен М написа:

къпем с Cu, и проблема е решен.

мед? после сяра? не беше ли меден сулфат препарата? ползвам тази "натурална" и крайнонеефективна клетъчна отрова макс веднъж годишно и то с неприязън, защото се натрупва в почвата. синтетиката е в пъти по-добра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 3 часа, Ру® написа:

@Пламен М, в теб ми е надеждата, да кажеш какво грозде имам в двора...

 

@Ру® не мога да помогна сега, евентуално в понеделник.

 

преди 3 часа, alys написа:

@Пламен М, какво предприе против сивото гниене? 

Суич е моя препарат, малко трудно се намира, бил ни скъп и за това не го залеждали. Аз съм много доволен, във фаза затваряне на чепката си права 3 литров разтвор, преглеждам през вечер, видя ли пръскам, след 3 до 5 дни пак, и няма ботритис. 3те литра ми стигат за сезон.

 

преди 3 часа, Mincho Georgiev написа:

мед? после сяра? не беше ли меден сулфат препарата? ползвам тази "натурална" и крайнонеефективна клетъчна отрова макс веднъж годишно и то с неприязън, защото се натрупва в почвата. синтетиката е в пъти по-добра.

@Mincho Georgiev меден сулфат и крайно неефективен са две несъвместими понятия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Някой отглежда ли лоза руско чудо? Ашламинатора каза в едно видео, че е много устойчива на болести и много мощна. Не я знам как е на вкус? Но аз и на Отел съм доволен, тъй че...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Славянски Едно време берях щайга-две от балкона на четвъртия етаж, после някой умник я отряза. Сега дядото на другото село е направил голям асмалък пред къщи с такова, идеята му е сянка и минимум грижи. Наистина е много устойчива, дава много грозде, но за вкус не питай - отива за ракия. Може да се пробва за през зимата или стафиди, но има много семки.

Опитай черна "липа" (така е известна по нашенско): също устойчива, прави добра сянка и дава много грозде. Има превъзходен аромат, от там идва името, но за директно ядене е въпрос на вкус: сладкото е под отделящата се ципа, а вътрешността е еластична, леко лигава и накиселяваща. Има семки, но не толкова много. Идеална ароматна добавка към гроздето за вино, самостоятелно обаче не става, освен ако не правиш вино от захарен сироп като мен миналата година, щото само липата ми даде смислена реколта. Но стана вкусно, още имам десетина литра.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

https://zagradinata.eu/article/Лозето-може-да-ражда-и-без-пръскане/

"Сторгозия" взех миналата година. Някои твърдят, че не струва, но уж може без пръскане. "Молдова" май е "молдовката" от дядо ми, която вкоренявах. Баща ми в последно време не пръска и берат. Преди години бях вкоренил такава на мястото, където живеех тогава. В последствие хората бяха я харесали и брали от нея без грижи и ми я хвалиха. Но на Балкана грозде...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Днес изтеглих късметче. Отидох с госпожата до пазара. Пипер трябваше да взимам разсад. И съвсем случайно работеше едно гаражче, в което от години продават овошки и лози. Зная, че сезонът свърши, но викам "Дай да погледнем"...Кво да видим... много добри лозички имаше... вече разлистили по един- два филиза. Не се сдържах. Намалиха ми цената заради сезона и си купих две коренчета. Едно- Велика и едно Троя. Вече са в земята. Сложих ги до караваната, да правя асма. Дано да ги прихвана. Полях ги обилно

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз тези дни посадих четири лози. Две Афродита и две Молдовки. Молдовките са от пръчки от лозите на дядо ми, аз си ги вкоренявах. Имам и две вкоренени Бял Отел от другия дядо, на тях ще им търся място. Като цяло нямам време да се занимавам. Правих им защита за овцете. Основното е, че нямам асмалъци. Три ще бъдат лози по мрежа, а две ще ги качвам на една пергола над градинска порта. Но като се има предвид, че старите се разлистват, а още не съм почвал резитбата. Може би утре, ако е сухо :)

По принцип си искат слънчево място, каквото при мен е ограничено. Освен ако не ги бодна в земеделска земя, където сърните бързо ще им видят сметката. 

Иначе освен Черния Отел (който същото ли е като "липа"), имаме и два други сорта от едно време. Под стрехите растат. Едното дава добър плод и ще видя ако има наесен да снимам за идентификация. Зелено е, като става зелено-лилаво като узрее, с бял налеп, по-скоро с дребни зърна. Да е Памид? Знам ли...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Не мога да ти бъда полезен с дивачките(отели и липи), защото съм твърде краен в отношението си към тях. В детството ми, баща ми имаше лозе от черна липа и умиа уну. На най-близките ми приятели- същата работа. Добруджански пръчки им викахме. Първите ни напивания бяха с тези кисели и много ароматни вина. Сега не кусвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Искам да оформя нещо като асмалък върху тераса на втория етаж (с размери 6 на 1.5 метра и с югоизточно изложение) с две лозички от някои от тези сортове:

Афродита, Русалка 3, Русалка 6, Елица, Кишмиш лучисти, Хибрид VI-4

За сега смятам да са първите два - Русалка 3 е червен, а Афордита - бял, но мога да избера и други, ако са по-подходящи за отглеждане като асми.  

Моля за мнения! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Ру®Виж в чата какво писах. Не знаех, че тук си прехвърлил обсъждането.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Според прочетеното, лозите боледуват по-малко, когато се отглеждат като асма. Аз бих пуснала да се развива нависоко тази лоза, която е най-непретенциозна. Иначе чакаш да стигне ентия етаж и тя накрая не ще да плододава. Би било разочарование за мене. Получих си лозичките, утре ще ги садя - Августин и Афродита. Вторият сорт е по-развит - с по-дебело стъбло и дебели корени. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване