Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Ру®

Засадих лозичките по начина описан от @Пламен М (виж по-долу) с леки модификации: понеже нямах свредел изкопах дупките с права лопата, вместо ЧКЧ сложих домашен компост и мулчът ми е от млени орехови листа. Всичко друго е като описаното: 

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да добавя и аз източниците на познание за това как се сади лоза: 

От страницата на Института по лозарство и винарство, Плевен

http://ilv.my.contact.bg/ZASAJDANE.htm

и едно обяснение на @Venetka

 Като пристигнат ако засаждаш веднага, правите дупка около 50 см дълбока със свредел или с лопата. Най-добре с лопата, ама тогава повечко копаене пада. На пръчките частта с корените я обхващаш с дланта си и всичко, което е по-дълго и стърчи, го отрязваш с ножицата. Ако имаш прясна оборска тор, разджуркваш с малко вода до гъста каша. Потапяш пръчката наполовина в тая каша. Мушкаш в дупката и зариваш с рохкава пръст (без големи буци и камъни) до почти нивото на почвата. Уплътняваш както при засаждането на овошки. Обилно напояваш, десетина литра вода например. Изчакваш да попие. Дозариваш и правиш купол, така, че пръчката да се покрие изцяло и да не се покаже при зимните дъждове и снегове. И ... чакаш пролетта.

И как засадих - изкопах с права лопата, премерих дали е по размер на лозичката - да остане само главинката отгоре, а корените легнали. Парафинът не се пипа, през него си избиват, ако всичко е наред. Предварително отрязах корените по описания начин, а през нощта бях натопила лозичките във вода. Приготвих си ливадна рохка почва от къртичини, разбърках с оборски тор, в който имаше и червеи - 1:1 приблизително. Сложих лозичката в дупката, до средата засипах с горната смес, сипах около 6-8-10 л вода, после дозапълних дупката с изкопаната повърхностна почва, като я раздробих внимателно. Над главинката сипах към 25 см конусообразно почва от градината, разрохкана старателно. Най-отгоре сипах надробена орехова шума с обем 20 л. Сложих и колче. Не, че има нужда при тези куполи, а етикетите заръзах на оградата. 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Как да подрежа тая стара лоза?

Сигурно не личи много от снимката, но може и по принцип...какво се прави със занемарена лоза?

 

20220221_132256.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Ру, както и да го подрежеш, ще е по-добре, ако не го пипнеш. Така че режи смело.

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Ру®Принципно можеш да махнеш тези, които са на по-гъсто от 20 см по продължението на една пръчка, а останалите ги режеш на 2 очи. Така и не ги научих кой кордон, кой рамо, кой какво. Режи смело. Те ще изкарат, бъди сигурен. Докато режеш, ако не са живи, режи до зелено отвътре. Сухите клечки не ни трябват. Аз нали съм голям спец, та се изказах.  :glasses:

Можеш така да оформиш, че от една пръчка да излизат равномерно през приблизително еднакво разстояние второстепенните пръчки. Е, като започнеш да режеш, не е като на книга.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет от мен, в началото на кампанията сме и се включвам.

Малко отзад напред @Миленка® е абсолютно права- каквото и да било рязане е по- добро от никаквото такова.

Позволявам си само две забележки към @alys, 20см. е много малко и поне аз режа на едно око. Така или иначе избиват и двете, лакомията ни натиска, не махаме единия филиз и получаваме претоварена лоза и неузряло грозде.

@Py, на снимката не се вижда много, освен едни не опънати телове, ако не е кабел. Режи на една и две пъпки по желание и качи още някоя снимка.

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Като я гледам така частично е трудно да преценя. От къде идва, колко има натам, колко е голяма и тн. Ако има аванс надолу и други разклонения, това бих го скъсил драстично, почти изцяло до лявата част.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Ако се не лъжа това е Каберне. В момента хранителните вещества хранят предимно дървесината, не отиват в продукция. По принцип се реже до начало на рамена, избиват лакомци, избира се един с посока и дебелина подходяща...останалите се махат...на втората година се редуцира натоварване - през 2 пъпки се оставя 1...на 3 година...пак през 2 пъпки се оставя една, това е на 2-годишната дървесина. Имаше си пределно натоварване на квадрат с пъпки.

   Просто асмата ти е стара /20+/или изоставена...

Ето примерна резитба, за да има някаква продукция тази година с леко редуциране на дървесина...

1 Оставяш 2 пъпки на долната, горната става плодна стрелка...махат се спящите пъпки задължително.

2 Плодна пръчка или продължение  на рамо за евентуално премахване на 3 4 5

3  Или се реже там, или пак на две пъпки, но без заешки уши.

Пиша по памет...

20220221_132256.jpg.dd60d0d0c1b6243f3411f89b593fd14f.thumb.jpg.fc4e5f81354f0e4f1f96f8f8f16ac227.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 6 часа, Ру® написа:

Как да подрежа тая стара лоза?

Сигурно не личи много от снимката, но може и по принцип...какво се прави със занемарена лоза?

 

20220221_132256.jpg

На първо четене @Ру® правим следното:

 

Почваш с опъването на телта/кабела най-близо на снимката. Това което виси го привързваш със свинска опашка към кабела, е така за естетика.

 

Махаш/режеш всичко на тел 2 и 3 по посока къщата срещу вас.

Няма да остане почти нищо за рязане, но чакаш стрелки/плодни пръчки да избият. Успех.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 59 минути, Пламен М написа:

Привет от мен, в началото на кампанията сме и се включвам.

 

Аз предлагам в началото на март или къде средата му да ми дойдеш на гости и да ми помогнеш с акъл на място как да ома`аме моя асмалък 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

С удоволствие! Разчиташ.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Щото и в Седянката се зададе подобен въпрос, реших да пиша. Оправянето на теловете е задължително, после да решиш за какво я искаш: грозде или сянка, не че има огромна разлика. Но като каза "стара и занемарена лоза": бих изрязал всичко по-старо на максимум, за около 2 години ще се възстанови.

Не виждам стария корен, но бих отрязал всичко показано на снимката. Алтернативно: отбелязаното от @run. клонче като 1,2 бих го скъсил до първите 3-4 пъпки, току-виж му тръгнало, отбелязаното с 3,4 бих го отрязал до дъно, а на клончето под четворката бих оставил 5-6 пъпки от най-младото. Всичко се връзва възможно най-долу.

Най-простият, но ефикасен метод за рязане на асми е: "чоп, чоп, дълго": според геометрията гледаш къде най-близо до основата има 2-3 здрави миналогодишни издънки. Най-близката до основата издънка я режеш на "чоп", т.е. до две пъпки, там лозата ще продължи да расте за догодина. Ако искаш подсигуряване (и има място) след нея оставяш втори "чоп" - всичко се случва. Накрая се оставя миналогодишна пръчка на 5-9 пъпки (от нея се очаквало гроздето), тя непременно ще бъде отрязана догодина заедно с по-старото.

Лафът на старите лозари е: "От дърта баба бебе не очаквай, само от млада булка".

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Първите две плодни пръчки, наречени майки, с просто око е видно че са болни и задължително се махат. На третата уцели. Не виждам с какво този клип ще помогне на @Ру®, базата е коренно различна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Изгледах видеото набързо, с прескачания, само защото от самото начало видях очевадни грешки, пък аз не съм голям майстор.

Според мен болното/нездравото си личи, особено в края на зимата. Голямото чудене (поне при мен) започва с кое да оставиш, не кое да изрежеш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов
преди 19 часа, Пламен М написа:

Първите две плодни пръчки, наречени майки, с просто око е видно че са болни и задължително се махат. На третата уцели. Не виждам с какво този клип ще помогне на @Ру®, базата е коренно различна.

Щом не виждаш-жалко,а според теб какво би помогнало? Северо-източно изложение..............

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да питам с нашата надморска 650 метра кога да махна тубите от посадените лозови пръчки есента? Рано е още, нали?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Според мене, не по-рано от май месец. Много се надявам двете ми нови лозички да изкарат над куполчетата от мулч. Ама реално към юни е вероятно да се случи. Асмата още не съм рязала.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Закъсняла си с асмата, вероятно като тръгнеш да режеш ще "плаче" ама ... някой пък казват че не пречи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Сега ще презентирам една манджа с грозде....в буквалния смисъл

20220314_161030.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване