Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Лозан
На 4.09.2022 г. at 11:43, Ру® написа:

Пуснах снимка, но май е по-добре тук да попитам - Какъв сорт може да е това грозде? За първи път ражда и е от пръчка, която съм забол в земята преди няколко години заедно с други (може би от @Лозан, или от @Евгени, а може и от някой друг съфорумец да е било).  На практика в момента вече е зряло, не е пръскано с нищо, нито тази, нито предишни години и е единственият сорт (освен Отела), който съм открил, че живее в в моите условия без каквото и да е пръскане и без да се разболее преди да узрее.

Със сигурност не е от моя пръчка, за сорта не знам. Моето е с кръгли зърна и много нагъсто в чепката, може би Алжирка, но не съм сигурен. Това от снимките е с рехави чепки и с продълговати зърна.

На 4.09.2022 г. at 11:43, Ру® написа:

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

image.thumb.png.46ca15ce972ccfd2a69d2f329bfce604.pngДоста добра цена поръчах 10бг Поно ноар + 10 Афродита

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Очевидно има доста неща, които трябва да се имат предвид при садене на лоза и е добре да избегнем проба-грешка. Въпреки че съм чел уж преди години, садих някоя и друга лозичка и имаше загинали. Едната на твърде ниско и влажно място я бях сложил.

https://agri.bg/agrosaveti/lozarstvo/zasazhdane-na-lozite-2

Размер на дупката, най-подходящо време за посаждане предвид почвата, резитба. Има върху какво да се разсъждава и да се извлекат принципи. Ще копирам два абзаца:

На леки песъчливи, по-сухи и по-топли почви лозите се засаждат по-дълбоко, а на по-тежки, влажни и по-студени почви – по-плитко. Ямките се изкопават със страни 25/25 см и с дълбочина 35-40 см. Когато ямките се копаят ръчно, едната им страна (тази откъм бележката - колчето) трябва да бъде отвесна, за да се запази очертаната права линия на реда. Почвата се изхвърля на обратната страна. На дъното на ямката се поставя рохкава почва. Ако преди риголването не е торено, почвата се размесва с 1-2 кг оборски тор и 60 г суперфосфат. Когато площта не е риголвана предварително, заедно с изкопаване на ямките се прави локално риголване. За целта ямките се изкопават със значително по-големи размери - 50/50/60 см. Горният пласт от почвата (до 30 см) се отхвърля на една страна, а долният на друга. При засаждането се разменят местата на двата почвени пласта. По този начин се създават по-добри условия за първоначален растеж на корените на лозите.

 

При засаждането лозичките се поставят малко косо, така че стъпалото на подложката с корените да бъде към центъра на ямката, а мястото на спойката да попадне точно до бележката (колчето) и да бъде наравно с повърхността на почвата. След това ямката се запълва до половината с почва, която се притъпква много добре с крак и се полива с 2-3 л вода. С останалата почва ямката се напълва до горе и отново се притъпква. От северната страна до засадената лозичка се поставя колче (бележка), след което лозичката се загрибва с рохкава почва 3-4 см над чепчето. Покриването се извършва, за да се предпази надземната част на лозичките от изсъхване и да се забави за известно време развитието на пъпките. С разрохкването на купчинките се улеснява покарването на леторастите. Възстановяването им отново след проливни дъждове е свързано с влагане на много ръчен труд. За предпазване на лозичката може да се парафинира на онази част, която е изложена на подсъхване - мястото на присаждането и оставения чеп.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@kokorko този "кайлъжки мокет" звучи като много интересен сорт. Надявам се, че са вложили повече знание и умение в производството на материала отколкото в изписването.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 часа, Славянски написа:

@kokorko този "кайлъжки мокет" звучи като много интересен сорт. Надявам се, че са вложили повече знание и умение в производството на материала отколкото в изписването.

За мокета не знам. Но, червеният мискет е много добър сорт за комбиниране с "тежки" винарски сортове, като Мерло. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
На 8.02.2023 г. at 17:47, kokorko написа:

image.thumb.png.46ca15ce972ccfd2a69d2f329bfce604.pngДоста добра цена поръчах 10бг Поно ноар + 10 Афродита

Цената е добра защото е един от големите измамници. Господинът има 4 - фейсбук профила, участва в няколко фейсбук групи, в една от които е администратор. Схема за заблуда на наивници.

https://www.facebook.com/groups/915596672701938/permalink/1376463469948587/?app=fbl

 

Редактирано от Астрала

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Моят съвет е да не спестявате по 1-2 лева от посадъчен материал... но винаги ще има цигания... затова.... Спестявайте.... Аз искам сертификат за сортова принадлежност и гаранция за кълняемост.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
На 27.12.2023 г. at 19:09, Астрала написа:

Цената е добра защото е един от големите измамници. Господинът има 4 - фейсбук профила, участва в няколко фейсбук групи, в една от които е администратор. Схема за заблуда на наивници.

https://www.facebook.com/groups/915596672701938/permalink/1376463469948587/?app=fbl

 

ЧНГ ! 

Не знаех, по принцип купувам лози от Севастиянов , този го намерих случайно и взех няколко които така и не покараха

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, kokorko написа:

Този го намерих случайно и взех няколко които така и не покараха

А, че го и рекламираш! Добре, че са хората да обърнат внимание.

И един въпрос за черния отел. При мен има главно такова грозде. Плододава, но обикновено го изяждат птиците като почне да зрее. При родителите ми също има отел, стара асма, обаче е някак по-различен. С повече восъчен налеп и сякаш малко по-вкусен. Другото, което ми прави впечатление, е, че се задържа на асмата до късно без повреди от птиците, даже брахме тези дни и е съвсем добре. Та питането ми е: "отел" събирателно за повече сортове ли е със сходни качества? Също имам една лоза от семка, която се оказа баш същият отел като при мен. Разлика не виждам. А тя беше донесена заедно с едни малини от Софийско. Поникна при тях в последствие.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Да,, съжалявам , неправилна постъпка, дано няма потърпевши...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
На 27.12.2023 г. at 19:09, Астрала написа:

Цената е добра защото е един от големите измамници. Господинът има 4 - фейсбук профила, участва в няколко фейсбук групи, в една от които е администратор. Схема за заблуда на наивници.

https://www.facebook.com/groups/915596672701938/permalink/1376463469948587/?app=fbl

 

Направил съм предварителна поръчка от този за пролетта, но даже няма да му отговарям като ми пише. В крайна сметка се снабдих с хубави резници и сега се моля да пуснат корен във вода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 4 часа, Славянски написа:

При родителите ми също има отел, стара асма, обаче е някак по-различен. С повече восъчен налеп и сякаш малко по-вкусен. Другото, което ми прави впечатление, е, че се задържа на асмата до късно без повреди от птиците, даже брахме тези дни и е съвсем добре. Та питането ми е: "отел" събирателно за повече сортове ли е със сходни качества? Също имам една лоза от семка, която се оказа баш същият отел като при мен. Разлика не виждам. 

Отелите са част от около двеста кръстоски на културни сортове с американска дива лоза в опит да се спасят лозята от пълно унищожение по време на епидемията от филоксера. Отелите са доста успешни кръстоски, както и едно особено ароматно, наречено "Бланка" или "Липа/Липовка" (листата му наподобяват тези на липа). Отелите, които аз познавам са черен (нуждае се от пръскане), два вида бял (восъчно жълт и зеленикав) и розов. Зеленикавият се рони по- малко от Белият, а и двата се ронят много по- малко, ако се пръскат. Розовият, не знам, дали може да мине без пръскане. Единственият човек, на който съм го виждал на лозето го пръска. Отелите и особено белите са може би най- успешните сортове грозде за производство на ракия. В това отношение, няма сорт, който да може да ги конкурира. Може би и за това забраниха отглеждането им. Относно ползването им за вино, аз съм си твърд почитател на Мускат Отонел и никакъв Отел не може да ми промени предпочитанията. Бланка-та е слабичка и само за сок и аромат. Става да се добави по 1-2 кофи към винарските сортове, за да ги ароматизира. 

П.П.: Черният Отел не понася засенчване. Разликата между плод от добре огряна от слънцето лоза и засенчен е толкова голяма, че може да не разбереш, че са от един и същ сорт. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Някой вкоренявал ли е лозови резници във вода? Гледах клипчета, че става, но още няма напредък близо две седмици след началото на процеса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Мда, но после ги уморих при засаждането. Даже дали не ми ги донесоха вече с корени във вода. За мене остана само да ги уморя. :flushed:

Но пък при директно засаждане през пролетта имам много добра успеваемост.

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
Отговорено (Редактирано)
преди 2 часа, Любо Д написа:

Някой вкоренявал ли е лозови резници във вода? Гледах клипчета, че става, но още няма напредък близо две седмици след началото на процеса.

Аз съм вкоренявала многократно, като съм последвала примера на баща си. Всеки ден сменях водата, за да не загниват стъблата. @Евелина беше публикувала преди време снимка на кана с вкоренени лозови пръчки, което ще рече, че и при нея е успешен този начин.

Редактирано от Миленка®
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
На 3.01.2024 г. at 14:33, Kalam Mekhar написа:

... черен (нуждае се от пръскане)...

Категорично не мога да се съглася, че се нуждае от пръскане. Когато закупихме къщата, имотът не беше обитаван от 8 години, отелът беше в прекрасно състояние без да са полагани грижи за него. Ние също вече 5 години не сме го пръскали, а дава много добра реколта.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Миленка® написа:

Аз съм вкоренявала многократно, като съм последвала примера на баща си. Всеки ден сменях водата, за да не загниват стъблата.

Привет! Това в кой сезон е било? Зимата ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 7 часа, Славянски написа:

Привет! Това в кой сезон е било? Зимата ли?

Да, през зимата. Татко е вкоренявал и в талаш в топло помещение, поддържаше талаша влажен. Също през зимата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 20 часа, Миленка® написа:

Категорично не мога да се съглася, че се нуждае от пръскане. Когато закупихме къщата, имотът не беше обитаван от 8 години, отелът беше в прекрасно състояние без да са полагани грижи за него. Ние също вече 5 години не сме го пръскали, а дава много добра реколта.

 

преди 10 часа, Миленка® написа:

Да, през зимата. Татко е вкоренявал и в талаш в топло помещение, поддържаше талаша влажен. Също през зимата.

Може би сте права. Това е масово разпространеното мнение за този сорт в моят регион. Ние, така или иначе пръскаме. Постепенно премахвам лози с Черен Отел от една асма, които са на поне 50 години. Не узрява добре и остават малки зелени зрънца, между узрелите. От една от тези лози съм засадил копие в лозето, където е огрявано добре от слънцето и там не мога да позная, че е от същият сорт. Много по- добро е. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Такова дали има някъде в България? Опитвал съм преди години в Щатско. Такова зелено беше:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване