Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Пламен М

С просто око са видни три рамена/кордона. 

20220314_163108.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Нещо стана, продължавам. Трябва да махнем два от тях.

20220314_161206.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Спирам се на най- стария,долния, и този над него

20220314_173228.jpg

20220314_173518.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Ето и резултата 

 

 

 

20220315_171041.thumb.jpg.5f3a3d486f973a86e25c1d79f332241f.jpg

Умишлено оставих една плодна пръчка от стария кордон, за да узрее новата над нея за догодина.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Бреейй, като сравнявам тази асма с моята, че то много рязане ще падне при мен, бреееййй :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Като ще режа аз....да ти имам притесненията:glasses:

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Пламене ,много си оставил според мен,освен ако не ти трябва много гъста сянка.Тази асма ще зашуми толкова много че няма да можеш да я пръскаш както трябва освен ако не пръскаш с моторна пръскачка.Аз бих ги проредил през един като им оставя по два чепа за догодина а тези които си оставил дълги ще ги отрежа догодина ,чакайки оставените чепове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

На асмалъка от миналата година си имаме декоративна лоза и не би трябвало точно аз да давам мнение, ама...

Доколкото години наред съм била помощник в рязането на вече отишлата си наша асма и на мен това при Пламен оставеното ми се струва много. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

На мен пък ми се струва твърде измислено, ама като не съм го видял, нито пипнал... То много стърчи, бе! :)

Аз между другото само, ако видите моите асми ще си скубите косите :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

- Изряза ли асмата, майсторе?

- Изрязох я.

- Плаче ли?

- Ти като я видиш, и ти ще заплачеш ...

IMG_20220330_104854180_HDR.thumb.jpg.fdc8bd59c4ad8c44e0cacec38a5cf656.jpg

Сокът е вкусен, ще закача една чашка да капе в нея.

IMG_20220330_104709317.thumb.jpg.4445d0c55610855829861c08ee9843aa.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Есента садих две лозички и ги заринах доста добре. Онзи ден поотринах, но оставих около 2-3 см почва отгоре. Не съм мерила. Сега се чудя дали е правилно. Ако останат заринати, няма ли да им е студено, когато навън е пролет?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Щом имат 2-3см добре. Гледай да не хваща коричка :)  А иначе сока го дават да лекува някакви очни проблеми.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 часа, alys написа:

Есента садих две лозички и ги заринах доста добре. Онзи ден поотринах, но оставих около 2-3 см почва отгоре. Не съм мерила. Сега се чудя дали е правилно. Ако останат заринати, няма ли да им е студено, когато навън е пролет?

Правилно е. Като се затопли времето, разрови леко с ръка да откриеш най- горната пъпка. Пълното зариване на резниците е успешно само в много леки почви. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

По отношение гъстотата на плодните пръчки, да прикача един фотос

20220329_182828.thumb.jpg.e7d46b13745c9eff358eae98739b9685.jpg

Това е асмата пред дома ни. С просто око е видно че разстоянието между рамената е 35+см. Другите са по-нагъсто за да видим какво плододаване ще имат тази година, следим колко избиват, оставяме максимум два грозда на пръчка и решаваме кои да махнем на пролет.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Мина Преображене и дойде време за бране, та да покажа ранния шампион-D6829291-CF5C-42D4-B90A-C2940A9F9BB2.thumb.jpeg.8d75cb10b2a248c78f9b252c0b8f012f.jpeg

Сияна, на всички им хареса та посегнах пак-C96DFD53-D162-44E2-A774-4FEFF352BECB.thumb.jpeg.94bc353aab1ce177b8e31057905cc39d.jpeg

Това грозде с всяка година става все по- вкусно, а сега ми се набива на очи и по- тъмно. Ще бъде много добре с мискетова след минутка.

Втората тема е интересна, по- скоро любопитна. Иде реч, на съседката от първия етаж, за Отела, Янковото, Липачка и т.н. явно го има навсякъде и е с различни имена-F06587FB-739D-4AF3-A76B-F4B4DB1AAC85.thumb.jpeg.cec0f016957e78bdf340d048a89bf8e7.jpeg

Преди 7/8г. остана сама и оттогава кандърми да го, само, режа и бера. Обрах го мин. година, смлях го на гроздовия пазар, сложих 20кг. захар, след два дни слезнах във винарната и…..онемях от аромати! На следващия ден се започна-CB79A78B-340E-4D7D-9B77-5DF76A516B67.thumb.jpeg.373776967853c25031d6087aefc75bd7.jpeg

Около средата на октомври, избрах си плодна пръчка, вижда се отрупана с плод, и я разположих север/юг. Ако трябва да съм честен, не очаквах такива резултати. И започнах да надграждам -2E5A8AD7-573D-4351-B000-08056709AB2D.thumb.jpeg.e951d63fc35c98be7200d4582cb85e75.jpeg

От плодната пръчка, вече кордон, се виждат 7 таз годишни плодни пръчки, които догодина ще са отрупани с грозде, модел показаното. Та да се върнем на любопитното-  не се пръска- ясно е, не се полива- ясно е, не се всички останали операции- пак ясно…. Но как, и защо тва нещо ражда толкова и моного, и здраво без капка тор, на мен главата не ми го ражда! Ще ми бъде крайно интересно да споделите вашия прочит с това грозде!

 

п.с. Цветовата гама включва и синьо.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Пуснах снимка, но май е по-добре тук да попитам - Какъв сорт може да е това грозде? За първи път ражда и е от пръчка, която съм забол в земята преди няколко години заедно с други (може би от @Лозан, или от @Евгени, а може и от някой друг съфорумец да е било).  На практика в момента вече е зряло, не е пръскано с нищо, нито тази, нито предишни години и е единственият сорт (освен Отела), който съм открил, че живее в в моите условия без каквото и да е пръскане и без да се разболее преди да узрее. 

20220904_110959.jpg

20220904_110923.jpg

20220904_110848.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Зърната наподобяват тези на Наслада. На този хибрид отговаря и рехавото разположение на зърната в грозда. Но, при мен, гроздовете са в пъти по- големи. Има ли мискетов аромат ?

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Вече съм почти сигурен, че е от пръчките, които получихме от @Евгени 2017та. Той уж щеше да уточнява какви сортове ни е пратил, но май така и не ги уточнихме...

Ето я темата му: 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Както писа Kalam Mekhar и на мен ми прилича на някой от на института в Плевен, с повишените устойчивости. Наслада, Дружба и други.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Вече се отказах да издирвам данни за имената на моите сортове. Гроздето на снимката прилича на това от една от моите лози. Тази година поради честите превалявания на две от лозите имаше по няколко загнили зърна, но на общия фон загубите са нищожни, като имам предвид, че лозето ми за вече повече от десет години никога не е пръскано.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване