Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Групова поръчка на растения от Франция (PLANDOREX)

Recommended Posts

Славянски

Пускам темата за груповата поръчка, за която Венетка отговаря. Тя има списъка с растенията и цените на французите. Трябва да се съберат по поне 10 бр. от вид, за да се поръча. Т.е. тук може да агитираме за или да дискутираме определени видове и сортове растения. На файла тези в жълто са събрали необходимите 10 бр., а тези в синьо имат бройки, но не са станали 10 още. Времето за определяне на бройките и поръчването е до края на месеца. След това се пуска поръчката и се заплащат растенията предварително на хората (в БГ), които организират транспорта. Било 17-а такава поредна поръчка, не е за пръв път, но за мен е за първи :)

Може Венетка ако иска да се включи с допълнителна разяснителна информация в темата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Информация за груповите поръчки към Пландорекс, Франция. Случват се 2 пъти годишно, пролет и есен, до колкото разбирам есен 2019 е 17та поред, системата е обиграна.
(добавено от Боби - това мнение на Вени ще остане като шаблонно за бъдещи поръчки)

Това е като всяка групова поръчка. Събираме си желанията, накрая обобщаваме и се обединяваме около няколко вида. Основната организация се движи от http://exoticplantsbg.com
Ограничението идва от това, че за растенията в контейнери и за растенията на гол корен от вид трябва да поръчаме минимум по 10 броя. За растенията в тава - една тава, а бройката в тавите е различна. Има и по 40, и по 45 и по 60.

За всяко растение има такса за разпределение 70 ст/бр, транспорт, банкова такса и върху общата сума са начислени 20% ДДС. Добавяме и цената на Еконт за пращане от разсадника до вас .

Таксата за обработка включва разтоварване на растенията, разделянето им, поливане и затрапване /ако е необходимо/, етикетиране, защото растенията пристигат от Франция без отделни етикети на всяко, а само на 1 растение от вид има етикет. В таксата се включва и последващо осигуряване на опаковачни материали, опаковане на пратката ви, попълване на товарителница за куриер и изпращането по куриер.

След като се обединим и финализираме желанията си, правя една финална таблица, в която всеки да си огледа поръчката. След това пращаме заявката на французите. Те връщат проформа фактура. Понякога дадено растение се е изчерпало и няма за нас. Също така казват на колко палета могат да сместят растенията. От разсадника търсят транспорт. Не е лесно с транспорта от Франция, особено когато трябва бърз транспорт и то кола хладилник.

Аз смятам на кого по колко пари се падат. Това се публикува в една финална таблица, където всеки ясно може да види какво му е сметнато. Плащаме по банковата сметка на г-н Гошев, а той след това от своя страна плаща общо на французите.

Тъй като работи с тях от много години те обикновено не чакат да пристигнат в тяхната сметка парите, а товарят. За 2 дена, до максимум 3 растенията са в БГ. От разсадника разтоварват, поливат и започват разпределението им. Ние им даваме адресите си за получаване или си вземаме растенията директно от тях. Те пращат по куриер и това е.

Ще кача линк към актуалната към днешна дата таблица. Страниците са 3 - за растения в контейнери, за растения в тави и за растения на гол корен.

Маркираните в жълто растения вече са събрали искания минимум, а тези в синьо все още не. Между тях са растения, които не са избирани до момента, но се предлагат от французите. Вие можете да си избирате от каквото растение ви хареса и да агитирате другите... та да се събере минимума.

Ето го и линка: https://dox.abv.bg/download?id=96938d5261#

 

ПРЕВОД НА НЯКОИ ОТ ОЗНАЧЕНИЯТА ВЪВ ФАЙЛА

CODES TRANSCRIPTIONS КОДОВЕ

BOUTURES Резници

0/1Bouture de 1 an Резник на 1 година

0/1/1 Bouture de 2 ans repiquée Рязане трансплантация 2 години

0/1/2 Bouture de 3 ans repiquée Рязане на 3 години трансплантиран

0/1/1 P9 Bouture de 2 ans en godet de 9cm Рязане 2 години в 9см кофа

MARCOTTES  Дъщерни растения

-1/0 Marcotte de 1 an Marcotte една година

-1/1Marcotte de 2 ans repiquée Marcotte 2 години субкултивират

 SEMIS Разсади

1/0Semis de 1 an Разсад 1 година

1/1Semis de 2 ans repiqué 2 години разсад трансплантиран

1/2Semis de 3 ans repiqué 3 години разсад трансплантиран

2/0Semis de 2ans non repiqué Разсад не трансплантирани 2 години

GREFFE Растения с присадки

X/0/1Greffe de 1 an repiquée Една година трансплантиран на присадката

X/1/1Greffe de 2 ans repiquée 2 години трансплантиран на присадката

X/1/2Greffe de 3 ans repiquée 3 години трансплантиран на присадката

X/0/1 P9Greffe de 1 an en godet de 9 cmRegistry  1-година кофа 9 см

ALVEOLES Разсадни табли

TRAY - 108 PAlvéoles de 108 trous 108 дупки

TRAY - 77 PAlvéoles de 77 trous 77 дупки

TRAY - 54 PAlvéoles de 54 trous 54 дупки

TRAY - 40 PAlvéoles de 40 trous 40 дупки

BP8 - TRAY - 28 PAlvéoles de 28 trous  28 дупки

AUTRES CODES Други кодове

P9Godet de 9cm Саксия девет сантиметра

BrBranches клони

C1LConteneur контейнер

TCMultiplié In vitro Размножен ин витро

 

ЗА ТРАНСПОРТА - ЦЕНИ, ОСОБЕНОСТИ

За сметка колко ще ти струва транспорта в БГ е малко трудно, но от разсадника опаковат с леки материали- фолио, подложка от картон и т.н. Тоест стараят се да не натоварват допълнително с разходи. Растенията на гол корен не са тежки, а тези в контейнери са си ню-ню и в са в торфени смеси, така, че също не тежат особено. Според мен не би трябвало да платите много голяма сума за куриер в БГ.

Плащането се извършва въз основа на ясна таблица в която всеки участник е упоменат с ника си, какви растения има да получава и по колко от вид. Въз основа на тази таблица после и разсадника ви пращат пратката с точно вашите растения. Случвало се е да има и обърквания , но всичко се решава. Препращаме си растения , връщаме. Все пак става въпрос за много и разнообразни растения, но място за притеснения не мисля, че има.

Само отново искам да ви обърна внимание за размера на растенията в контейнери. НЕ СА ГОЛЕМИ. Докато растенията на гол корен са си доста големи, при тези в контейнерите имаите предвид, че може би ще ви се наложи доотглеждане за някои растения. Не може просто да ги бучнете в градината и да забравите за тях.....

 

ПРЕДИШНА ТАБЛИЦА СЪС СМЕТКИ

Лили даде линк към една стара поръчка: https://dox.abv.bg/download?id=1e5be394c8

Там се виждат финалните сметки и има формулите, може да се види как се формира цената. Колоната без  надпис  са стотинките за банковата такса - таксата за превод, разделена на брой растения. Транспортът също е определен за 1  брой растение - Георги дава  общата цена на Вени /предполагам/ , тя дели тая обща цена на брой растения и я  умножава по бройката, която си заявил  от даден вид.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

туй ще да е последен вариант :

10 x Amelanchier canadensis 45-60 см (гол корен)

 10 x Amelanchier lamarckii

10 x Eleagnus ebbingei Maryline

10 x Eleagnus umbellata  (гол корен)

10 x Hippophae Leikora (female)

10 x Hippophae Polmix (male)

10 x Ribes Sanguineum King Edward 7

 

 2 x Cupressus Sempervirens Totem

 1 x Akebia quinata Silver Bell ( до 5 при нужда достигане на 10 )

 

P.S. Облепихи ми трябват по 5 от пол, бих разделил с още някой ако иска

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз бих искал:

  • 5 броя гол корен AMELANCHIER Canadensis 
  • 5 броя саксия AMELANCHIER Lamarkii 
  • 2 броя саксия RUBUS idaeus Glen Coe       
  • 2 броя саксия RIBES Aureum - бих взел до 5 броя, Лозан също иска
  • 1 броя гол корен ROBINIA pseudoacacia Casque rouge (другия 1 бр е за Лозан)
  • 4 броя саксия VACCINUM corymbosum Berkeley
  • 4 броя саксия VACCINUM corymbosum Blue crop
    (боровинките ги комбинираме с Лозан, аз и той по 4, за да станат 10 броя в таблицата, че има 2 поръчани. Ако се появят други желаещи за боровинки, реално и аз и Лозан искаме по 2 от вид)
  • 2 броя саксия LONICERA kamtschatica Nimfa

Обпепихи бих взел и аз, предполагам ще е по-сгодно да ги разделим някак с Ру, защото на мен ми трябват не повече от 3-4 растения, примерно 1 мъжко и 2-3 женски.

(24.09 - Обнових си поръчката)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Така, ето ги и моите растения. От някои имам нужда от помощ, за да направим бройката, а именно от скорушата (sorbus domestica), касис "Титания", двата вида хеномелес (японска дюля) "Nivalis" (цъфти в бяло) и "Cameo" (с кичести кораловорозови цветове), и двата вида калина (черна и червена) на гол корен (които са евтини):

7 x AMELANCHIER lamarckii 

8 x АMELANCHIER canadensis 45-60 cm (гол корен) x 0.74

3 x CHAENOMELES speciosa Nivalis

3 x CHAENOMELES superba Cameo ALV28

1 x ELAEAGNUS ebbingei Maryline

3 x RIBES Aureum (гол корен)

3 x SORBUS Domestica

5 x VIBURNUM Lantana (гол корен)

5 x VIBURNUM opulus (гол корен)

5 x RIBES NIGRUM Titania (гол корен)

1 x CORYLUS maxima Rouge de Zeller (гол корен)

1 x HIPPOPHAE Leikora (female)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ето и от мен, че заминавам довечера и не знам, как ще съм с нета:

2 броя гол корен AMELANCHIER Canadensis

2 броя саксия AMELANCHIER Lamarkii 

2 броя саксия RUBUS idaeus Glen Coe

1 броя саксия RUBUS fruticosus Tayberry - колко да е бодливо :)         

2 броя гол корен RIBES Aureum - ще се допълваме с Боби при нужда. Аз и на 1 съм доволен

1 броя гол корен ROBINIA pseudoacacia Casque rouge - Тук директно го допълвам Боби

2 броя саксия VACCINUM corymbosum Berkeley (до 4 бр за комбиниране с Боби)

2 броя саксия VACCINUM corymbosum Blue crop (до 4 бр за комбиниране с Боби)

Всяка прилика с реални поръчки на други лица е случайна :tounge_wink:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

За мен:

10 x RUBUS idaeus Glen Coe 

2 x Amelanchier lamarckii

5 x FICUS carica Noire de Bellone

10 x LONICERA kamtschatica Nimfa

10 x LONICERA kamtschatica wojtek

10 x RUBUS fruticosus Dirksen

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
На 9/20/2019 at 12:46, Боби Димитров написа:

И търсим някой да допълни златния касис RIBES Aureum, примерно @Ру®

Да. Нямам време да гледам. За каквото има да се допълва ме пишете! ;)

А и да няма да се допълва по 2 бройки от нещата, които поръчва Боби!

Пак да кажа за успокоение на @Славянски, че поръчвам 2 бройки Скоруши плюс колкото трябва, за да се допълнят до необходимата бройка, така че да не се провали доставката и той да получи колкото иска. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Така, с латинския се недолюбнаме, та пишете ми два броя скоруша и три броя ирга AMELANCHIER Canadensis.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Финална промяна - контейнери.

5 - LONICERA kamtschatica Nimfa
3 - RIBES Aureum
5 - RUBUS idaeus Glen Coe

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Hristov

Здравейте,нещо не мога да се оправя в сайта на франсетата,и затова съм копи-пейстнал поръчката на Боби с леки  корекции -))

бих искал да поръчам следните неща:

 

   3 броя гол корен AMELANCHIER Canadensis 

   3 броя саксия AMELANCHIER Lamarkii 

   1 брой саксия VACCINUM corymbosum Berkeley

   1 брой саксия VACCINUM corymbosum Blue crop

видях ,че предлагат смокинови дръвчета ,но не мога да разбера цената,

спрял съм се на този сорт "Madeleine des deux Saisons" защото го дават силно студоустойчив

Та от изчетеното до тук  рзбрах ,че трябва  по 10 броя от вид за да има поръчка и нищо повече -)))

  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Венетка, ще добавя две неща:

HIPPOPHAE Polmix  (male) 1 бр. (за да е сигурна работата, да не се окажа и аз с три женски)

LONICERA kamtschatica Nimfa  1 бр. (В такъв случай, Боби Димитров, искаш ли 4 вместо 5 бр.?)

Между другото гледам, че бая народ е напоръчвал канадска ирга (amelanchier canandensis) на гол корен тук и в другия форум, без да уточняват от кой размер. Според мен по-едрите растения са по-изгодни, защото тъй или иначе плащаме обработка и транспорт на растение, а разликата е двайсет евроцента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Извинете ме за закъснението.

Пускам линк към актуалната към днешна дата таблица

https://dox.abv.bg/download?id=96938d5261# - Линк за сваляне

Променяха се много неща, вижте дали на всеки съм записала последните желания и дали не съм пропуснала нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вени, в таблицата съм писана на два реда, веднъж на ред 1978 с 1 бр., после на ред 1993 с 2 бр. RUBUS idaeus Glen Coe (искам само 2 бр.). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Venetka, моля те добави към моите още:

RIBES RUBRUM 'Jonkheer van Tets' (гол корен) - 1 бр.

SORBUS domestica - 1 бр. (стават общо 4).

Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Венетка, засега 10-те Hippophae rhamnoides male Polmix поръчани от мен са достатъчни за всички. За следващи поръчки могат вече да се добавят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

 

 Това е последно, Боби другото го изтрий при прочистването.

2 x Amelanchier lamarckii

2 x AMELANCHIER Canadensis 

10 x LONICERA kamtschatica Nimfa

10 x LONICERA kamtschatica wojtek

10 x RUBUS fruticosus Dirksen

13 x RUBUS idaeus Glen Coe

10 x RUBUS idaeus Malling Promise

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

И аз да се актуализирам.. горния пост го позатрих..

Поръчката последно е:

10 броя гол корен AMELANCHIER Canadensis 

10 броя саксия AMELANCHIER Lamarkii

10 броя саксия RUBUS idaeus Glen Coe (има ги на мое име в таблицата от 24.09)   

10 броя саксия RUBUS idaeus Malling Promise (ново от 26.09)

4 броя саксия RIBES Aureum

4 броя гол корен RIBES RUBRUM 'Jonkheer van Tets' (ново от 26.09)

5 броя саксия VACCINUM corymbosum Berkeley

5 броя саксия VACCINUM corymbosum Blue crop

4 броя саксия LONICERA kamtschatica Nimfa

4 броя саксия LONICERA kamtschatica wojtek (ново от 26.09)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Някой няма ли да добави Ribes nigrum Titania да съберем бройка? С хеномелесите очевидно няма да я бъде работата.

@Venetka, отказвам се от петте броя Viburnum lantana на гол корен. Няма смисъл на тоя етап да се занимавам.

Между другото, ето тази японска дюля как вие се струва? Ще има ли някой да допълни?

219-01.jpg

CHAENOMELES speciosa 'FLOCON ROSE'

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

оффф, после четох следващите постове и схванах какви ги творите. Защо ви е да си ги препращате определени растения обаче не схващам...

Пратките на всеки се опаковат, пращат му се на посочен адрес и готово. Нито ще е по-бързо, нито по - евтино да си ги препращате и да ходите насам -натам да вземате някакви си растения. Тук не говорим за товари тежащи тонове...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване