Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Групова поръчка на растения от Франция (PLANDOREX)

Recommended Posts

Venetka

Погледнах какви боровинки съм вземала от франсетата тая пролет. ММ ги искаше... Взели сме по 1 брой от ей тия

Berkeley

Hardy blue

Legacy

Бяха в контейнери, нещо като...15 см във височина с по 6-7 листенца и цъфнали... за мое най-голямо удивление. Замъкнах ги на вилата като специално купих кисела почва. Ама като ги помъкнах натам забравих почвата в къщи. Засадих ги едно към гьотере... Следващия път насипах торбата с киселата почва около корените. Мислех си , че няма да оцелеят, но те се справиха добре. Прираст за това лято около педя. Всеки път като поливахме ги поливахме обилно и тях. То и лятото нали имаше период с продължителни валежи , та си мисля, че и това помогна. Едното растение имаше даже няколко плодчета, ама не знам какво стана с тях. Тъй като не съм им избрала най-доброто място се налага да ги местя. Сега ще поръчам и варианта Blue crop и хайде дружно отиват на новото им място. Чудя се само есента ли да ги местя или пролетта. Някой местил ли е боровинки??

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тъй. Оформих едно монолитно мнение най-горе с неща писани от Вени, да можем да го ползваме в бъдеще при други поръчки. Останалите общи приказки съм ги затрил. Сложих пак там и последния файл, но ще е хубаво като се укротят страстите да даде Вени нов линк, за да го сложа него и всеки да си направи проверка.

По въпроса за боровинките, предлагам да си започнем тема... всъщност вече си имаме :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Venetka Ще направя още едно разместване в поръчката. Очевидно двата вида хеномелеси няма да ги бъде, а и единият сорт се оказа доста дребен, пък другият май е на тава като смокините. Та ги махаме двата CHAENOMELES superba Cameo и CHAENOMELES speciosa Nivalis по 3 броя. И ще пробвам да ги заменя с CHAENOMELES speciosa Flocon rose - 6 броя. Дано има по-голям шанс да се съберат бройки на един сорт. Прости за неудобството!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

Само да допълня информацията за  ценообразуването ...аз  поне  не  видях  пълната схема.

За всяко растение има такса за разпределение /70 ст беше последния път/, транспорт, банкова такса и върху общата сума са начислени и добавени  още  20%.

Добавяме и цената на Еконт .

Аз  поне винаги успявам  да се изненадам  от крайната цена  за плащане.

Много растения от тоя доставчик  са ми умрели,  от коментарите  през следващи сезони разбирам, че  идват подменени сортове . Това го зная и  от личен  опит, когато  вместо един  атрактивен цитизус, получих   полски бурен миналата година. 

Та съветът, който си давам  при всяка поръчка, е , че не трябва да се харчат пари залудо, но сама не се слушам :)))

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Лили написа:

 от коментарите  през следващи сезони разбирам, че  идват подменени сортове

Да, това би било доста неприятно. Колко често се е случвало?

И ДДС-то върху всичко ли се добавя (и върху таксите за разпределение)? Не го ли начисляват французите? А и аз чакам изненади от Еконт и то не приятни, щото не се знае колко ще тежат нещата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 8 часа, Лили написа:

За всяко растение има такса за разпределение /70 ст беше последния път/

?!?!? Каква е тази такса и кой я начислява? Какво разпределение, какви пет лева?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

Колко често идват  подменени сортове - нямам статистика. Славянски, ти имаш  регистрация в  цветарския форум - погледни старите поръчки и коментарите .Ние купуваме цветя , за да се забавляваме, но във вашия форум   имате по-сериозно отношение към градинарството :))) , та затова написах коментара си. Таксата за разпределение  отива за БГ разсадника, който организира поръчката   - http://exoticplantsbg.com/. 20-те %   не съм  100% сигурна, че е ДДС , а не търговска надценка , но наистина не се ангажирам  с  категорично становище. А пък  и ми е все едно какво точно плащам. Често идват  болни растения / то това се случва и при другите поръчки, но може би все пак  по-рядко. Много се бях  запалила по едни махонии - поръчах си 5 , та с безкрайни грижи 1 година оживяха 2. Проблем  за мен е, че растенията са много мънички / Р9/ обичайно и по- рядко - контейнер  1 л и след  дълъг транспорт  и стреса , при мен  поне доста от растенията умират. И като се размисля накрая, сметката никога не излиза . Тая поръчка има смисъл  за растения, които няма къде другаде да намериш , имаш знанията и уменията на агрономите в  разсадниците / за да успееш  да доотгледаш растението/  или просто си казваш - е, и да умре китката , какво толкова ....

С това не искам  да ви отказвам, а само да ви информирам  - по себе зная колко лесно се пазарува, като си цъкаш на компютъра, гледаш цени  от центове или 1 евро и не мислиш за крайната цена. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 18 минути, Лили написа:

Таксата за разпределение  отива за БГ разсадника, който организира поръчката   - http://exoticplantsbg.com/.

Аз отказвам поръчката. Ще си поръчам растенията сам. Благодаря все пак - но въпросната "такса" е отвъд етичните ми разбирания. Ако още някой се реши на същото съм готов да поема "разпределението" без пари. Но може би ще е най-разумно да се изчака до напролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Тази такса според мен е нормална, все пак, организират транспорт, сортират и изпращат. Това е голяма лудница при тази бройка. 

Пък и да видим крайната цена, плюс размер и последващо развитие и ще преценим. 

Но не бих си поръчал росни цветя. То ако до мен опре, въобще няма да има цветя. Добре, че жената е творческа личност, та започва с озеленяването, но за сега ще я държа на страна от тази поръчка...за всеки случай. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

Димо, в момента, в  който видиш крайната цена, вече не можеш  да се откажеш - предполагам, че никой няма да дойде с  бухалки при теб :)))), но условията на тази поръчка са такива. Ще видиш цената в момента, в  който заявката към  французите е направена и е уточнен транспортът. Тогава вече не е коректно да се откажеш. В моята градина освен брези и юниперуси, нищо друго не расте по собствена воля ,та  отношение към плодните дръвчета нямам, само декоративна растителност съм  поръчвала и впечатленията ми са от нея.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Колко съвсеем ориентировъчно може да е цената за транспорта, без Еконта в бг.? Би ме замислила цена, по-висока от 20 лв. на човек. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

https://dox.abv.bg/download?id=71a8d7dddc

https://dox.abv.bg/download?id=1e5be394c8

качвам  2 таблици за плащане на предишни поръчки  - може да се ориентирате .

Първата таблица или Вени я е качила без  формули, или аз  съм  я записала така ...но във  втората таблица са запазени формулите и може да се види как се формира цената 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Благодаря,  Лили. :)

Погледнах за сорта Херитидж, корена е излязал на 3,53 лв. Венета каза,  че цената ще бъде до около 4 лв. и аз съм приел тази оферта. Поръчката се вписва в казаното и нямам никакви забележки.  Освен това у нас цените са от 8,00 нагоре. 

Та накратко, ние сме известени за крайната цена и това тук не е новина. Какво ще дойде, не знам. Но пък скоро ще разбера. 

Поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

При  мен  подходът е - " 3 лв къде не отишли" :)))

И аз  участвам  във  всяка поръчка, независимо от резервите си / и от  финалния резултат/ .

Просто смятам, че е хубаво да имаш  достатъчно пълна информация, когато вземаш решения - това беше причината да пиша за детайлите.

От  миналата година имам магнолия за  15 лв - това ме устройва. В БГ мин цена / с поглед отгоре-отгоре/ е 35 лв. Но моята магнолия ще стане голяма колкото тази за 35 лв  след  поне 2 г.  Но това наистина ми върши работа. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 часа, Оризаки Кошияма написа:

?!?!? Каква е тази такса и кой я начислява? Какво разпределение, какви пет лева?

Не мисля, че е нелогично да има някаква такава такса, защото си е разправия най-малкото. Разтоварване, сортиране, копане на растения на гол корен, поливка, обработка на поръчки, опаковане и изпращане. Друг въпрос е дали цената е толкова добра. Но дори с тези 70 ст. на корен (за които аз знаех, ако са толкова и тая година), общата цена пак е добра. В крайна сметка, без ролята на Гошев нищо няма да поръчаме от французите. А те имат асортимент определено. Сега ако цената стане не 70 ст./растение, а 1 лв. и транспортът се вдигне по някаква причина - това са подводни камъни.

Аз преглеждах и на англичаните цената за канадската ирга, ами там ми даваше локален шипинг от близо 25 лв. за десетина растения. Не знам за 100 броя колко щяха да вземат. Ами до България, после Еконт и прочие? Единствено тия двайсет процента повече ме притесняват, дали това е ДДС или печалба на ЕкзотикПлантс. Щото ние им правим също някаква услуга с поръчването на много растения. Повече ме притеснява обаче ако ми пратят нещо друго - примерно не женска облепиха, а неопределена, или друга японска дюля. Също си нямам идея колко ще вземат Еконт - и там може да отидат 20-30 лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 3 часа, Славянски написа:

Не мисля, че е нелогично да има някаква такава такса

сори, но при поръчка от 100 растения сметката не излиза..."някаква" такса е едно, 70 ст за разпределение на растение, което струва 1.50-3 лева е всичко, но не и "нормално" и съм сигурен, че и вие смятате същото. не е коректно просто. а аз не мисля, че ще му бръкна в джоба, ако сам си поръчам растения от тях (или някой друг подобен, пълно е) и няма никаква спънка това да се случи.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 33 минути, Оризаки Кошияма написа:

сори, но при поръчка от 100 растения сметката не излиза..."някаква" такса е едно, 70 ст за разпределение на растение, което струва 1.50-3 лева е всичко, но не и "нормално" и съм сигурен, че и вие смятате същото. не е коректно просто. а аз не мисля, че ще му бръкна в джоба, ако сам си поръчам растения от тях (или някой друг подобен, пълно е) и няма никаква спънка това да се случи

Според мен при 100 растения транспортът може да ти излезе доста скъп от Франция. На мен от Полша за 25 растения ми беше близо 60 лв. Но, да, за 20 растения ще вземе 14 лв. Колко време ще му отнеме обаче? Аз съм опаковал растения за пращане, обезопасени, и ми е отнемало час и повече за примерно 10. За без пари съм го правил, но реално времето струва пари. Сега дали е 70 ст. на растение - всеки си дава цена. Очевидно за теб е твърде висока, за други не е. Ако и цената на Пландорекс беше по-висока, поръчката щеше да стане по-трудно.

Иначе аз за полската поръчка още не съм се отказал, но чакам списъка с растения и ценоразпис. Цените им са добри, но си обновяват сайта в момента. В краен случай напролет може да се поръча. Но и аз съм доста зает тези дни и не движа комуникацията. И овцете не съм изкарвал.

А за облепихите не се знае - може и да съберем бройки и без тебе.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

По повод  транспорта от чужбина - с  куриер почти винаги е скъпо.

През лятото си пуснах две пратки на живи цветя през Габко - малко е рисковано, но цената е 2 лв и стотинки на 1 кг . Всичко беше ОК, но има значителен  риск.

Най-изгодни са доставките на цели палети с  БГ превозвачи. Един  стандартен палет събира около 250 - 300 литра обем  . Цената от Полша на такова нещо е 250 лв - 300 лв.

Еконт - 5,4 на  кг /от офис до офис/ . Зависи колко и какви растения  са поръчани. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

Преди 3 дни получих  от Полша 2 палета за 500 лв. общо . И  "евала "  за нашите  превозвачи. 

За литража -  нали имаме предвид  , че това са растения ? -  дървета...как ще събереш  1800 л ? В един палет  имаше 2 бора - в  контейнери от  30 л / общо 60/  и няколко  дървета по повече от  2 м в контейнери от 5 до 7,5 л.

Т.е.  1 палет беше събрал  120 - 150 литра / обем  на саксиите/. Така си правя сметка, когато правя поръчката и прогнозната цена за транспорт . Цялата поръчка беше 540 л . От  личен опит зная , че около 300 л е  добър  обем  на контейнерите за   1 палет.  При тази доставка по-ниските растения бяха подредени на много редове/това винаги е така /, което крие известен риск  за растенията, но пък  се събират малко повече от  300 л.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Участието в поръчката е ДОБРОВОЛНО. Никого не съм заставлявала или убеждавала. Както и не съм твърдяла, че това е най-изгодната поръчка на света. Нещо повече, в името на темата има посочено от коя фирма се прави поръчката. Всеки сам може да осъществи контакт с тях, да си поръча каквото иска, да си организира транспорта.........

Помоли ме приятелка да поема правенето на таблицата, тъй като имам достъп и до двата цветарски форума. Независимо, че ми е доста натоварено нямаше как да и откажа. Тя и от хората, на които дължа много като предоставен опит за отглеждане на какви ли не растения... В някакъв етап от поръчката видях, че има плодни растения, които биха били интересни за вас и писах тук за това. Към днешна дата не съм убедена дали решението ми е било правилно.

Независимо дали ще се включите или не, независимо дали поръчката ще се осъществи или не, света ще продължи да съществува... Нищо не е задължително ... Все пак не става въпрос за животоспасяващи лекарства, а за растения....

Името ми беше вкарано във " филм" за печалбарство, облаги и тем подобни. Безкрайно жалко.....

И тъй като не ми стана ясно от обсъжданията всъщност имате или нямате интерес да продължите участието си в поръчката ще помоля всеки записал си нещо до сега да потвърди дали остава в поръчката. Условията са еднакви за участниците и от трите форума, както и са същите, както и са били при предишни поръчки. Сумата на транспорта дели на броя растения въз основа на информация от Франция на колко палета ще бъдат растенията и офертата за наличен транспорт към момента на товарене. За всяко растение има такса разпределение на стойност 0,70 лв. Таксата включва разтоварване на растенията, разделянето им, поливане и затрапване / ако е необходимо/, етикетиране, защото растенията пристигат от Франция без отделни етикети на всяко, а само на 1 растение от вид има етикет. В таксата се включва и последващо осигуряване на опаковачни материали, опаковане на пратката ви, попълване на товарителница за куриер и изпращането по куриер, който сте определили вие / Спиди или Еконт /.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване