Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Групова поръчка на растения от Франция (PLANDOREX)

Recommended Posts

Гост

Ти да не мислиш, че ще щръкнат като кактуси право нагоре, ще се разпрострат по телта и пак ще бъде мазало де. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Димо 33 написа:

Как ще процедирате с растенията, ще ги засаждате веднага, или ще изчакате? 

За съжаление няма да дойдат директно при мен, но тъй или иначе имам ходене към баща ми следваща седмица и оттам ще си ги взема. Да ми пращат до селото с Еконт може да ми струва и повече от 30 лв., а не ми се дават. Та за начало ще бъдат копнати в земята тези на гол корен. Надявам се да са понесли транспорта добре.

Иначе всичко почти трябва да ходи в земята преди зимата, може би без облепихите, които мисля да сложа в по-големи контейнери, защото още не съм им намерим място. Ще видя колко са големи растенията от различните видове и тогава ще решавам. Ако има нещо твърде дребно и потенциално може да изгние или измръзне зимата, тогава може и да изкара в контейнер до пролетта.

Аз на гол корен имам ирга канадска и три вида касис/френско грозде. Тези ще ходят в земята, но още не съм разчистил за иргата. Повечето ми растения не са топлолюбиви и мисля, че няма да има проблем да презимуват в открит грунд. Преди години взех един понцирус, например, посях го есента, и имаше много снежна зима. Ами не беше съвсем вдървено стъблото и измъзна почти до земята, а и корените позагниха. Мъчих го после още една година, но нищо не излезе от него. От всички растения, които съм поръчал, облепихата мисля, че е най-малко издръжлива на голяма влага, а при мен зимата е кал голяма.

Ако ще държите нещата дълго време във вода или преовлажнена почва в саксия, внимавайте. Така уморих едни дръвчета зимата, а на някои им изгниха долната част на корените, които бяха дълго време във вода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Добре, точа лопатата... :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

За таз малина Glen Coe мен повече ме притесни, че искала кисела почва: "Plant outdoors in summer in well-drained, acid soil. Plant in mounded rows or raised beds between parallel wires for support. Avoid waterlogged soil. Mulch with acidic material (e.g composted bark)."  - https://www.shootgardening.co.uk/plant/rubus-glencoe

инак да.. пишеше, че си ставала 2,50 метра, което според мен може да се контролира.. моите и те стават 2 метра, но няма кой да ги търпи.. на есен ги режа на 1,20 до 1,50 и пак се трепят да връзват..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nelka_iai

Вечерно включване - изпратени и взети от място днес:

Виола + nini

hrissi2009

сюзан

Стаси

Славянски : - 1бр. HIPPOPHAE rhamnoides Hikul (male)

Силвия

Ру@ : + 1бр. HIPPOPHAE rhamnoides Hikul (male)

РОУЗ

Росисто

Рая

Р.Пет

Натали-Я

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 20 часа, Славянски написа:

Не че търся двуметрови, но ако дръвчето е по-голямо и е извадено с хубава коренова система, какъв е проблемът короната да се запази повече? 

Проблем е, но това е друга тема, само ще вметна, тази година правихме 35 декара кайсия от сорта Lady Cot в малкото селце Кутсо , 5, 6 км южно от ксанти, ползваха наш материал, понеже им дадохме по добра цена ( естествено ) от италианците. Обаче, изискванията на гърците беше за растения 70 до 100 см МАКСИМУМ над присадката. Не да ги режем на толкова , а толкова да са без резитба. Тази есен, преди около две седмици бях там, за да уговоря работа на един колега за резитба на 2600 дървета нар, смесена градина с 3 сорта, та реших да му покажа и нашата градина с нашия материал. Като я видя на какво прилича, каза, че се бъзикам с него, но бързо клекна, като собственика потвърди думите ми. Силна коренова система и по слаб прираст на горе е гаранция за перфектен първи вегетативен период от живота си в градината за абсолютно всеки овощен вид. Това се учи първата година по овощарство, корен, корона , вегетация и прочие

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 50 минути, almodovar написа:

Силна коренова система и по слаб прираст на горе е гаранция за перфектен първи вегетативен период от живота си в градината за абсолютно всеки овощен вид. Това се учи първата година по овощарство, корен, корона , вегетация и прочие

Тука излизаме извън темата за поръчката от Франция. А според вас защо се продават по-големи дървета (двугодишни) масово, които са примерно 2 метра високи и се режат? Смятате, че имат недостатък спрямо година по-младите? Не съм специалист овощар и още по-малко имам опит с такива мащаби.

И понеже видях какво сте писали в седянката/чата, ще си позволя накратко да коментирам тук случилото се (направих го и там), по повод участието ни в тази поръчка от Пландорекс. Мисля, че мнозинството от хората от Без Мотика, които се включиха, са признателни за възможността да поръчат растения, която сте ни предложили с Венетка. За това не можем да ви критикуваме, макар и някои като Оризаки, а и моя милост включително да не сме имали перфектни предишни взаимоотношения с разсадника ви. Но това е в миналото. Отзивите бяха добри и аз нямах против да ви дам шанс. Не мисля, че е и коректно да бъдете обвиняване в печалбарство или някакви други нечисти мотиви по наш адрес, тъй като вие пък най-малко сте ни предлагали тук каквото и да било. Просто Венетка, която пише и в Хобикафе и тук, спомена за поръчката и ни предложи да се включим. И аз не съм видял нито един от участниците да се е държал неуважително нито с нея, нито с вас или Нелка. Единствено Оризаки Кошияма припали, оттегли си поръчката и почна да говори против вас и против самата поръчка. Това си е негово мнение, но то не обвързва всички други участници, или пък админите на форума. На мен самият ми е ясно, че сортиране, етикиране, копане, поливане, опаковане и разпращане на растения и т.н. си е немалко работа и никой не е очаквал да е безвъзмездна от ваша страна. Всички сме се съгласили с цената. Може ли да бъде и по-добра? Ами сигурно може, но ние сме се съгласили на тези условия, просто други няма. Тъй че за мен специално, макар и още да не съм получил растенията, основания за критика няма. Вие ни правите услуга. И аз ви благодаря. Досега сте били коректни по отношение на тая поръчка.

Оризаки дори предложи да организира алтернативна поръчка от Пландорекс, без комисионна. Само че не е изненада, че не се получиха нещата. Сещате се кога ще съберем растения за 1500 евро без транспорта тук във форума.

Та макар и фокусът на вашата работа да е друг, мащабите да са други, мисля, че някаква съвместна работа като тази поръчка, не е нещо непостижимо, и не би трябвало да е за в бъдеще. Нека и @Боби Димитров се изкаже ако иска. На мен лично ми е неудобно, че един човек пренесе личната си неприязън върху всички останали. Не мисля, че сега и тук беше мястото. За публична дискусия, провокации и прочие. Но той го прави спрямо членове и пищещи във форума, какво остава за външни хора. Мисля, че е редно случая да се изясни и да не се смита под килима.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 41 минути, Славянски написа:

А според вас защо се продават по-големи дървета (двугодишни) масово, които са примерно 2 метра високи и се режат? Смятате, че имат недостатък спрямо година по-младите? Не съм специалист овощар и още по-малко имам опит с такива мащаби.

 

Свирнаха ми, че са коментирани двугодишните овошки и защо се продават, за това влезнах да отговоря набързо. Ние ги продаваме от 50% до 70% надолу ( всичко което е на гол корен и е на втора вегетация. Това се води брак, ако не е в саксия и не са положени правилни резитби върху им. Приканвам всички, които искат такива фиданки, да заповядат да ми изчистят пясъчника до като има все още останали около стотина да кажем ( подарявам ги вече ). Продавахме ги на половин цена, но вече няма място за тях. А трябва да освободят за новите от тази година ( това са растения, които не са продадени през предходния сезон и не са положени резитби или ако са направени такива , то е било в късен етап, а отделно са расли на снопове . Няма значение, това е второ качество, а аз го водя трето, но темата е дълга, защо и т,н, няма да ни стигне времето да пишем. Пак казвам, който иска да дойде , вадя наред, стига да има къде да сади. Nelka_iai, знае за какво говоря, тя най много ще се радва ако се изчистят :) , лека вечер, а останалото няма да коментирам, даже се чудя, как се изпуснах въобще да го коментирам, обикновенно не забелязвам незабелижимите, успех.

ПС: Първо не разбирам какъв шанс ми се дава, че аз нищо не ви продавам, нещо някой се бърка тук сериозно, важно е да се знае. Разбрах за форума 3 дни преди да дойде камиона от Франция, тези поръчки се осъществат САМО И ЕДИНСТВЕНО, поради факта, че по цяло лято получавам мейли с молба да спомена дата, кога ще има нова поръчка от потребители на форума Хоби кафе, всичко това го правя за тях, вече 5 години , така, че не може някакъв елемент, да пише зад гърба ми, ежедневно, това няма как да стане. Недоволни винаги ще има и винаги е имало, само ми е чудно при над 60% от продукцията , която изнасяме за Румъния, Унгария, Ирландия , Словакия, Хърватска и прочие как клиентите всяка година увеличават поръчките си и са доволни от продажбите и качеството на материала, при това доста сериозни разсадници достигнахме около 50 хиляди дръвчета облагородени за износ. Тази година 90% от хинапа беше за износ ( не защото не искахме да е на 100%, а защото не мога да лиша, клиент чакал цяло лято да дойде есента и да си купи сорта хинап, който чака от предходната година, просто се прави заради клиента ), догодина ще е на 100% износа му, това ще се случи поетапно с райските ябълки и другите овощни видове. С това просто си спестяваш излишните обяснения и дребнавости от порядъка, защо дръвчето ми е 120 см, а не 150 см или защо ми измръзна и прочие и прочие. Нищо лично към никой, абсолютно към никой. Моля модератор или админ да изчисти темата от спам като моя . Но трябваше да отговоря, мисля това е право на всеки, да има шанс да отговори, Бъдете здрави.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, nelka_iai написа:

Вечерно включване - изпратени и взети от място днес:

Мерси! Утре ще ги чакаме :)

И като стана дума за тези фиданки, от които ще се освобождавате - какви са и имат ли бъдеще след толкова време в пясъчника?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 11 минути, Славянски написа:

Мерси! Утре ще ги чакаме :)

И като стана дума за тези фиданки, от които ще се освобождавате - какви са и имат ли бъдеще след толкова време в пясъчника?

разбира се , че имат бъдеще, но при двегодишен посадъчен материал, трудно се формира короната, за ралика от едногодишния. На двугодишния пъпките на стъблото вече са аут и може да тръгне добре от разклоненията, които са хаотични , по този начин , обучението е трудно за начинаещия, инак няма никакъв проблем да се активират адвентивните пъпки, от разбиращия . Но ако искаш да направиш прасковена градина , примерно с такава визия , няма да ти се получи лесно, за таква градина се изисква засаждане на максимум метър растения и формиране на скелетни клони ниско долу, като се реже растенито на 45/50 см восичина, активират се долните пъпки и се съкрашава горе над последната активирала се 

27459506_1733953699960823_1265596079415608724_n.jpg

27541007_1733953616627498_6238989042683577241_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 52 минути, Славянски написа:

@Боби Димитров, @Лозан, @Любо Д - що става? Взехте ли френските растения? Би трябвало още вчера да са били в Еконта.

Взехме ги бре :) Довечера ще снимам, че снощи беше вече тъмно. Общото впечатление е, че растенията на гол корен са огромни, а тези в контейнери - доста по-дребни. Няма наранени растения от тези в контейнерите, но явно и във Франция е топло, защото са напъпили, като току да се разлистят, а и зелени листа си имат. Малко ме притеснява това... Голите корени не съм разопаковал от транспортното фолио. И за тях се притеснявам в тези жеги... Дано всички устискат до събота и се прихванат. Ще докарам няколко чувала с почва от боровата гора за киселолюбивите и ще им спретна едни легла. Останалите също съм измислил, къде да боцна. Благодаря още веднъж на Венетка, както и на Нелка и Пландорекс, а и на Боби, че прие да получи пратката за столичани!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 минути, Лозан написа:

че прие да получи пратката за столичани!

А, вие сте единствени софиянци в цялата поръчка! ;)

Лозане, по-добре ги натопи във вода тия на гол корен, или и сложи в някаква саксия като Варела. Не рискувай да ги държиш в стреча толкова време. Радвам се, че сте си ги взели. Той Боби сигурно копае кирпича да сее и затова не е писал, а то там си требе къртач/перфоратор! ;)

И ме заинтригувахте с тия "огромни" на гол корен! А, дано! Най-вероятно амеланхиер канаденсис ще излезе доста по-изгоден откъм съотношение размер-цена. Ще чакаме снимки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 15 минути, Лозан написа:

Ще докарам няколко чувала с почва от боровата гора за киселолюбивите и ще им спретна едни легла.

Кои са киселолюбиви?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Славянски, всичко, което съм поръчвала и получавала на гол корен от Франция е било с много добри размери, затова писах няколко пъти, че особено в този си вид си заслужават растенията от там. Лошото беше тоя път, че асортимента на гол корен не беше много голям. В предишни поръчки имаше доста по-богато предлагане.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 2 часа, Славянски написа:

И ме заинтригувахте с тия "огромни" на гол корен! А, дано! Най-вероятно амеланхиер канаденсис ще излезе доста по-изгоден откъм съотношение размер-цена. Ще чакаме снимки.

В моите саксии в едната с двете снопчета са касис, а в другата развързаните с жълтите листа са канаденсис.. 40-50 см са..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nelka_iai

Добър вечер, днес са изпратени растенията на :

 

Asarina

Daniela Pargu

Lilly + Мечтица + мечтица-1 + мечтица-2

Shoshy

VedraRosa

Борислава Кирилова

Велева

Дара

Димана

Донка Тодорова

Златка Трънова

Лакомник

лале ли съм

макс

Мариана Бечева

Мариела

МГХ

Миленка

Мия

Молина

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nelka_iai

Изпратените растения днес са на:

vill66

viktoriaivanova

Tити

Tzani

Terna

Tatyanahristova

svetlata5

Stefka_vet

Stefka

stefan_doc

Shami

sasha

roza

Ralunka

ralli_kat

Димо 33 – от място

Оля – от място

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nelka_iai

Изпратените растения днес са на :

Lilaby

lenuza73

Elizabet – от място

Лъч – от място

Ninkatatata

Pupi

Polin

petiofi

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Най-накрая си стигнах до растенията! Благодаря на @nelka_iai за положения труд. Нещата са прегледни и налични, добре групирани. Като цяло съм доволен :) Направих някои снимки на различните видове (тези в контейнери), за да могат хората да се ориентират какво продават и пращат французите.

Първо, скорушите. По-големи са отколкото очаквах, прилична дебелина за такива малки контейнери. Височината е 75-80 см.

IMG_20191111_082623.thumb.jpg.b46a819e639ef2014f54bfbe173b0278.jpg

Ако имаше как да разберем от французите от какви сортове скоруша са семената, би било добре. Дали има вариация, колко са големи, какво може да се очаква? Но едва ли ще ни дадат тая информация като се има предвид колко са големи (французите) и колко на едро работят, и ние колко сме малки...

IMG_20191111_082849.thumb.jpg.54378cccee19381ab0fab6552434a36b.jpg

На снимката по-горе може да видите иргата на Ламарк. Размерът е около 25 см, но са добре разклонени. Надявам се и коренчетата да са добре развити. Не е голяма, но и сравнена с алнифолия вземана от България, не е значително по-малка. Т.е. струва си. Не знам от Англия на колко щяха да дойдат (там вече ги даваха 60-90 см), щото транспортът ми е пълна мъгла.

IMG_20191111_082814.thumb.jpg.0e7bd84e885117e8c6dad05130d024ee.jpg

На тази снимка имаме Eleagnus ebbingei Maryline. Дребничък към 15 см, но изглежда жизнен. Те май са вечнозелени. Не очаквах толкова пъстри листа от него. Плодовете също трябва да са ядливи.

Може би най-дребното нещо са облепихите. Не впечатляват и на размер не са по-големи от моите семенаци (15-20 см), но поне стъбълцата са доста дебели:
IMG_20191111_082720.thumb.jpg.98226e24e9e1064c8121eff954474ef6.jpg

Камчатската лоницера "Нимфа" също е доста дребна, горе-долу като облепихата, но с полските кои могат да се мерят?

IMG_20191111_082747.thumb.jpg.78bcaec95983ca3d8dc7ca1bf886fc10.jpg

Останаха двата вида хеномелеси (японски дюли). Първо Chaenomeles Superba Cameo, която още е с листата си. Размерът е 30-35 см. Прилично. Млади храстчета, но не са и по една клечка. Имам двугодишни семенаци хеномелес, които са малко по-едрички :
IMG_20191111_083052.thumb.jpg.9744dafd266a23771659b3846ab39e48.jpg

А това е Chaenomeles speciosa Flocon Rose. Изглеждат доста "декоративно" разкривени, може би не върви нагоре, а се извива настрани и има бодли. Тези са и по 40-50 см. Съвсем прилични.

IMG_20191111_083145.thumb.jpg.16cb9f25f6003e8100799c0d7c87b07e.jpg

И накрая две думи за растенията на гол корен. Ribes aureum са по-дребни, може би 30-40 см. Касисът "Титания" е по-голям и мощен - не съм го мерил, но мисля поне 60 см. Френското грозде Jonkheer van Tets e подобно на касиса. Канадската ирга баща ми доста я е позаровил, но бих казал и тя e някъде 30-40 см, малко по-едричка от lamarckii. Друго май не остана. Калина тъй и не поръчах. Тепърва ще трябва да им търся места на някои мъници. А и камчатки има да се садят.

Още веднъж, мерси на г-н Гошев (и на Анелия) за възможността да се сдобием с тези растения. Като цяло мисля, че си струваше. Опаковката на растенията за Еконт беше много добра и поражения няма. Дори ми върнаха парите за втората мъжка облепиха. Дойде към 11 лева транспорт за повече от 40 растения. А, забравих и червенолистния лешник Rouge de Zeller - ами по-дребен отколкото очаквах - може би 40 до 50 см, обаче разклонен като храстче, с прерязан връх. А го даваха 40-80 см. Ами влиза в тях, но очаквах специално от него малко повече, понеже беше от най-скъпите неща.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване