Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Изграждане на езеро в градината

Recommended Posts

Kamen Angelov

Езерото е страхотно! Каква е системата за пълнене и допълване?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Системата е с маркуча, понеже съм постоянно там. :)

Вараиант е с поплавък, но не си струва занимавката, при положение, че съм там и имам още работа по него... Представях си го по-лесно :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Тези камъни, много паянтови. Взех си половин кубик акация. С нея ще оградя брега, с комбинация на места с по-големи камъни. Ще оформя кашпи върху брега от същия материал, в които мога да сложа саксии или директно да садя. А между самите дръвчета, че посадя растения с малка коренова система.

 

Наредих в единия край, да видя какво ще стане. На места ги изрязвам под ъгъл, за да е полегат брегът - удобство за земноводбните. Отделно, върху дървена основа, мога лесно да прикрепям всичко.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Гого, ще правиш ли филтрация или смяташ да става по естествен начин? Колко литра вода има, според теб, в езерото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

С циркуляр ли режеш? По колко пари намери акацията, всичката с такава дебелина ли е?

 

Гледам отзад чесъна (лука) върви красиво!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

За филтрация, единственото, което мисля да правя, е просто да направя някакво движение и стичане на водата. Както и наличие на водни растения за производство на кислород. Аз на езерото, гледам, като на блатно езеро. Предполагам, че според развитието ще трябва да решавам какво е нужно да се прави...

Режа с банциг. С циркуляр е опасно да ги режа тези. Твърдо режещо тяло, високи обороти, малко накриво да подам или да има къде да мръдне надолу, докато го бутам и така ще ритне, че не се знае какво ще стане. Дискът е як - freud, поръчвах си го от ибей, че в бг са два пъти по-скъпи, прави ряз, като след плания/абрихт, но го ползвам само с линеал или шейна.

Акацията е на 60 лв/кубика. Не съм търсил за по-евтино. Дебелината е сходна, като има и някои малко по-дебели и по-тънки. То реално се гледат гори от акации с тази цел и е нормално да са горе-долу с еднакво фи.

Поне чесънът и лукът внасят някаква зеленинка в градината. Айде още една седмица, че ми писна да я гледам такава, пустинна. Искам да вадя вече разсадите навън. А, имам и една леха с маруля, латинки, цвекло и целина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Мисля си, за дървена конструкция, тип асмалък, с 4 опорни колонки, с която да хвърлям някаква шарена сянка над езерцето по обяд, а през останалото време над заобикалящите го лехи, според зависи от местоположението на слънцето.

По него ще пусна някои пълзящи растения. Може да се жертвам и за една лозичка от по-невзискателните.

От този тип мисля да е:

pergola.jpg

* Реализирано: Пергола над градинско езеро

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Ще правим подобна на село за асма. Гадаем все още дали са се хванали лозите де. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Замислила съм да правя иновационно езеро тип цистерна от бетонното "нящо" в двора ми. За целта трябва да му се иззида/излее предна стена и да се измаже отвътре с нещо. Понеже не съм убедена, че мога да направя кофраж си мисля по-скоро да го доиззидам с мраморни парчета. Вътре на дъното има остатъци от вар, която чистя, но не знам дали ще успея да изчистя съвсем, че е много спечена. Обаче при всички положения не искам да ми се разтваря после във водата. С какво мога да го измажа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

А како е туй нящу в двора ти? :Д Колко е голямо, с каква дебелина са стените му, стърчат ли отнякъде железа. За големината питам, за да се види ориентировъчно какво налягане би създавало на новата стена, която мислиш да зидаш. Вкопано ли е, надземно ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Отърчах, та го заснех. Към педя са дебели стените. Нищо не стърчи, само коренаци от смокинята. Има и малки котки за мащаб  :)

 

32948350176_28ee87d576_c.jpg

 

Изотгоре:

 

32948352646_01b47534f0_c.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз не бих го зидал. Не знам колко ще държи.
Бих пробил през определено разстояние дупки в двата края на стените. Да набия арматурни железа. За тях да захвана арматурна мрежа. От двете й страни да обшия с кофражни дъски - лесно е. Подпираш общия кофраж от двете страни. Не иска много бетон като гледам. Бъркаш, мяташ, трамбоваш. Бетонът зрее за около месец. Можеш да го декофрираш ако решиш и на другия ден, но с вода не го пълни. Аз не бих го мазал с нищо вътре. След като е минал 1 месец, ще го напълня с вода да видя дали ще тече някъде по фугите на новта стена. Ако тече, с маркуч ще го източа и ще замажа само тях. Има специализирани продукти, ще потърсим, ако се стигне до това. Но и леко да сълзи, няма да е лошо, хем от външната страна ще може да вирее мъх. За вътре ще ти пратя коренчета на водни лили, но само за едно лято ще ти запълнят всичко с листа... - не знам каква ти е идеята. Предвид, че не е вкопано в земята, рибки може и да не можеш да гледаш, защото зимата ще е доста по-ниска температурата отколкото на вкопаните езерца. Евентуално външна изолация на откритите стени и нещо декоративно с камък по тях. Тогава може и да се сложат рибки. Но на този размер, само златни, защото шаранчетата стават големи и ще им е тясно.
Имаш къде и да издигнеш стъпаловидна стеничка за водопадче с помпа, която да движи и аерира водата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

По принцип идеята ми е по-скоро да е проточно, без живини. Сега ми хрумва, че ако ми беше по-луксозна обстановката можеше да му направя предна стена от дебело стъкло и да стане градински аквариум  :D

 

Ще го помисля за бетона, дет се вика ако ще се уча на кофражи, какъв по-добър обект... Бездруго и да зидам не знам  :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Проточно езерце е най-хубаво. А как си го замислила? Откъде ще се пълни постоянно, къде ще се влива?

.. само смея да предполагам, че искаш да поливаш от него. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Гого, трябва да отбележа, че ти явно мислиш, че аз мисля много повече отколкото аз всъщност мисля  :P Нали виждаш, че при мен всичко е безумни идеи, а изпълненията ми в повечето случаи са под всякаква критика.

 

Под проточно нямам предвид да втича и оттича нон-стоп (щото извор още не сме си купили), ами да има някакъв шлюз, от който да се изпуска контролирано вода надолу по терасите - за поливки. А да се пълни планирам от преливника на дъждовния варел, евентуално от сивата кухненска вода и нарочно с маркуча. Самото нящо е на ръба на първа тераса, та е подръка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Значи при отливане на стената, можеш да вградиш една тръба в долната част и една в горната. На долната едно кранче, за да поливаш когато решиш. Даже и за капково можеш да го ползваш. Горната ще я ползваш, като преливник, ако се налага, като се пълни, да не прелива на място, а да тече където ти е нужно. Ако ще има рибки, значи отвътрешната страна на тръбите трябва да има мрежа. А долната тръба да е на 20на см над дъното, за да не се запушва с боклуци, които са се утаявали.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Един прост водоскок от наредени под наклон камъни. По всяко време може да се реконструира. Идната седмица ще поръчам и ув стерилизатор. Лампата му е с живот до 8000 часа и се подменя с нова, като цените са между 30 и 50 лв за 11 вата, според марката.

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

На кокошчиците сигурно им е много приятно :) 

Аз ще си покажа локвата, засега друго нямам. Ма и тя си ми харесва, ако да не е практична. Всъщност, много си е практична, понеже на едно клонче отгоре съм си закачила старо джезве, с което си поливам разни спешни случаи, без да търча за маркуча.

33918810702_6f0df04a40_c.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Нещо ми се губи леко водата. Като го напълня до горе, до 2 дни е спаднало с 10 см и седи там, което много ме дразни.

Другата година ще сглобя басейна на племениците и ще настаня временно там рибките и растенията.

През това време ще разкрия цялото езеро, найлони майлони - вън. Видяло се то, ще сложа мушама. Едното ми лаещо говедо беше влезнало в езерото и явно в горната страна е продупчило с ноктите двойния 200 микрона найлон. Изкопавам още един от съседните кръгове и го свързвам с текущия. На мястото на свързване ще сложа дървено мостче. Ще предвидя дупка в земята за вкопан филтър. Както и трябва да измисля нещо по брега на езерото, където да мога да засаждам водна растителносст, без да слагам безброй кофи и саксии.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Голям кеф са тези езерца, като се случат, но до тогава е гърбеж. При мен обаче и след гърбежа има въпросителни. Както повечето от вас сигурно знаят, нямам ток! За филтрацията обаче трябва помпа, филтър и циркулация. Това става трудно без ток или река наблизо, а аз нямам нито едното. За това съм решил да впрегна вятъра и с помощта на един стругар, ПВЦ тръба, лагери и стар велосипед съм готов на 75% с нещо такова:

1а.PNG

За сега само с частта от ляво на червената черта + самата помпа. Идеята е да се получи нещо, като това:

https://www.youtube.com/watch?v=tT0VkTluKkw

На дъното на езерото в най-дълбоката му точка ще има нещо като филтър с няколко различни по пропускливост сита в центъра на които ще е боцната помпата. При вятър би следвало да се изпомпва вода от дълбокото и да се излива по нещо в плитката част, като така да повлича боклуците към дъното, където да остават във филтъра. Очаквам критика и идеи :)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване