Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Изграждане на езеро в градината

Recommended Posts

Лозан

Може и да не се влияе на 100%, но сигурно се подпомага от едни 20-30%.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 48 минути, Абарис написа:

На мен повече ми се иска да имам някакво поточе в градината.

Предполагам, че на всички ни се иска, но ако имах поточе - пак бих си направил езерце по пътя на поточето.... колкото до поливането - аз поливам от езерцето с маркуч, както писа Лозан -водата е темперирана, освен това има и хранителни вещества, произведени от рибките 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Някой да даде линк към оня мянак френски белгиец в Канада или нещо такова, дето има каменен поток в двора си! Мисля, че Гого го беше показвал преди!

За просмукването. Гравитацията винаги ще е по-силна от капилярното, на тоя мащаб. При нас като се наводни градината с дъжд или по грешка и се напълнят пътечките между лехите, просмуква се яко и бавно надолу (това е част от замисъла и дизайна). Например, картофите, които са на 10 метра след последната висока леха, отгоре са сухи, но като вземеш да ги вадиш, джвака отдолу и излизат мокро кални.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого
преди 27 минути, Боби Димитров написа:

Някой да даде линк...

Връзка към видеата му в профила: https://www.facebook.com/francois.falep/media_set?set=vb.100007961731808&type=2

И май това му е поточето:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
  • много пишете, човек не може да ви насмогне! :>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Може да се трамбова колкото се може по-добре и да се измаже с бентонит. Това ще намали до минимум загубите на вода по капилярен път. Ще опитам. Нужно е само да намеря бентонит на сносна цена. Идеи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Тук миналата година, както се вижда, беше огнище. Мисля тази, ако остане време, да го поразширя и да направя езерце.

5af2d71994a82_.thumb.jpg.943dc790ea535c612cde283f9cff7583.jpg

Само се чудя дали не направих тая леха много близо до него

5af2d71b7c053_.thumb.jpg.313b9dbc4c9c3c4fdb70dce1c1490634.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Екстра е. Виж на Георги мандалата с езерце в средата. То не им пречи на повечето растения ;)

...има го в те тая тема те: https://bezmotika.com/topic/150-конструкции-за-домати-краставици/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Да, благодаря ти. Аз го видях преди това. Даже само чакам баща ми да си дойде от Холандия и се захващаме не само с езерото, но и с подобни конструкции за домати, краставичак и каквото още влече... Че имаме бамбук тук на добра оферта...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Да живна малко темата.

Жената отдавна рИве за басеин, нищо че едва ли ще се топне повече от два пъти в него. Уредих се да ми подарят един 244x76см с помпа и др. екстри. За отдолу съм замислил евтина подложка - кече от стари парцали, не знам какво му е истинското приложение. Чудя се да си играя ли да го вкопая малко в земята, някой да е патил?

 

На мен обаче ми е при сърце малко езерце (от 2 до 4 кв.м.) с малка помпа пред навеса. Тук почвата е много пропусклива, но хидроизолацията на асфалтова основа е измислена отдавна, дори имам останали фолио и битум. За красотата отгоре се чудя (не случайно): балатум, мушама или просто камъчки? Много държа да не направя развъдник на комари - идеи? Искат ми се златни рибки, но зимата трябва да оцелеят - как?

По тукашните язовири има невероятно устойчиви риби, но погледнати отгоре не са красиви.

PS Мога да си намеря истински водни лилии от близкото блато, но ми се струва, че ще им е малко тясно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Не знам за какви фолио/битум/балатум/мушама говориш, но се продават специални за езера. Отдолу се слага геотекстил дето пази от остри камъчета специалното фолио дето се слага отгоре. Аз мойте съм ги вземал от баумакс (май?) По спомени геотекстила беше около 5лв/м2, а PVC фолио 1мм беше към 10лм.м2. В нета има много информация за правенето. Размера който ти трябва е (ширина + дълбочина*2 + 80см) х (дължина + дълбочина*2 + 80см). Комари не съм забелязал да се развъждат...предполагам рибите хапват ларвите. Златните рибки (обикновенните, а не разни телескопи и дебелогъзести чудовища) са реално каракуди и са точно толкова издържливи колкото тия в язовира. Издържат и на 40см дълбочина, но с мъка. На теория ти трябва 1.5м дълбочина за безпроблемно презимуване, но става и с по малко (например 50см) особенно ако зимата покриеш езерото с фибран (направо върху водата + няколко камъка да не мърда). За водните лилии...на тиа от блатото мобе и да им е тясно но има по малки сортове от които в 1х2 езеро можеш да сложиш 4-5. Отделно трябва да си помислиш за филтрация....

IMG_4043.JPG

IMG_4044.JPG

IMG_4045.JPG

IMG_4050.JPG

IMG_4059.JPG

IMG_4948.JPG

IMG_0294.JPG

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Благодаря, Ру®, твоето е само малко по-голямо от това което съм заплаанувал. Остава да имам време да го осъществя.

Междувременно и @Panik писал и съм му много благодарен!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92

 Ето и нашето езерце преди 10-ина години. Сега растенията са доооооста по-големи.

В нашето няма рибки. Цяла година е бистро и прозрачно. С рибките няма как да е така.

IMG_4116.JPG

IMG_4112.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Красота, но не е трябвало да слагаш туите. 

Златните рибки са от най-цапащите аквариума, но нали затова е филтрацията. Може да се пуска по някоя нехищна дънна и като порастне - тигана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз ще се радвам на снимка 10 години след тези горе, искам да видя как се развиват нещата във времето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 11 часа, luchi92 написа:

В нашето няма рибки. Цяла година е бистро и прозрачно. С рибките няма как да е така.

Рибките, освен че са красиви и интересни за наблюдаване, са изключително полезни поне по две причини: 

- Аз поливам практически само с вода от езерцето, хем е темперирана, хем богата на хранителни вещества.

- Комари почти не се въдят, защото рибките се хранят с ларвите им.

Отделно в езерцето се въдят жабки, наоколо щъкат дъждовници, пълно е с водни кончета - все полезни животинки....

 

Иначе - Браво! - личи си, че е правено с мерак и е красиво. Аз също бих искал да видя как изглежда сега с порасналата вече растителност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92

 Благодаря! Наистина туите сега за огромни. Изтрих си всички снимки от тел, без да искам  :(  !!!!  Когато го въведем в експлоатация тази година, ще снимам.

И аз си мечтаех за рибки и водни лилии, но жабите по двора и мътната вода ме отказаха. Цялото дъно е с наредени камъни и позеленяваха. Така ми е по-лесно за поддръжка.

Опитах да кача едно видео от миналата година и не успях, не е в подходящия формат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Здравейте. Решил съм да правя езерце в градината, но искам да е максимално естествено, т.е. всички тези изкуствени подложки, мушами, найлони, железобетони и прочие популярни решения не са ми по вкуса и съм ги изхвърлил от плана изначало. Въпросът ми е дали има начин така да се организира дъното, че да няма голямо просмукване на водата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Bore, още в първия пост на тази тема е цитирано подробното обяснение на Косьо Стамболиев как се обработва дъното с глина. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване