Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Изграждане на езеро в градината

Recommended Posts

Боби Димитров

Какъв тип ще е помпата, която ще се движи от това нещо? Колко метра ще е вишката?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Еми нз какъв вид. Възвратно-постъпателна :mrgreen: Сам я направих по тоториал от ютубето. Представлява бутало с клапан в тръба Ф50 също с клапан отдолу. Вишката към 6м. мисля да е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Тази пролет ще разширявам езерото и ще полагам нова настилка. Махам найлона и ще слагам пвц мембрана/фолио.

Най-евтиното е от Хоум макс - 4,17 лв м2 на 1 мм дебелина, но е 6 м широко, което за мен не върши работа.

Спрял съм се на GENAFLEX мембрана 0.5 мм, което е 8 метра широко и би трябвало да се побера в него. Цената му е 4.04 лв м2

Доколкото четох, това фолио се заварява със специални пистолети и приставки, та трябва да използвам готови размери и да се съобразявам с тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Аз много го мислих как да е. Искаше ми се да е с камъни, но ще ми отнеме доста от обема на иначе не много голямото езеро, което може да се компенсира с още малко копане, но по-големият проблем е, че в района няма много камъни и ще трябва да ги карам от някъде. Услугата е към 250-300лв. на курс а материала към 80лв. на Камаз. В крайна сметка ми се вижда най изгодно и дълговечно с железобетон. Малко арматура, малко тел, мрежа и бетонче. После ще го импрегнирам с нещо (водно стъкло примерно) и пълниш. Ще се радвам на критика (градивна) и всякакви съвети.

https://www.youtube.com/watch?v=jKwIoFr6Ln8

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Сигурно ли е, че ще стане хидроизолацията с водно стъкло?

Аз искам да ми е стъпаловидно. Хем за различните растения, които имат нужда от различна дълбочина, хем при нужда да ги смъквам за зимата на по-долно стъпало, за да не измръзват корените, хем пък да има достатъчна дълбочина и за рибите да презимуват всяка зима. Стъпаловидно да се излее бетон, иска много занимавка. Другият вариант е да се иззида с бетонни блокчета, да се измаже и импрегнира. Но не съм сигурен, че ще стане. Хич ме няма с мокрото строителство. Хидроизоляцията трябва да е сигурно и че няма да отделя нищо във водата, което да е вредно за рибите. Да не говорим и за времето, което ще е нужно. Иначе си го мислих и четох разни дълги теми във водни форуми...

В моя случай, за 3 метра широчина, 6 дължина и към 2 метра дълбочина, в най-дълбоката си стъпаловидна точка, ще излезе 320 лв за мембраната и не знам колко за някаква подложка. А само като си помисля,. че един ден може да се наложи да се разбива, там вече става страшно, ако е желязобетон. Освен просто да се запълни дупката с пръст и да си остане така.

Ще се ослушвам до пролетта, може и аз да тръгна да зидам или лея бетон, ако достигна до нужната и сигурна информация, че ще стане както трябва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Дори без никаква хидроизолация ще са пренебрежимо малки загубите на вода, особено след като след време капилярността на бетона намалее заради отлагащите се по стените и дъното отмиращи микроорганизми. Това според мен (не претендирам да съм хидроинженер). Колкото до водното стъкло - не мисля, че след изсъхване отделя каквото и да било. Може да се добави и в самата смес за бетона докато се излива. Така също намалява или напълно предотвратява хигроскопичността му.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Водното стъкло е отровно и не го препоръчвам за подобен тип водоем. Ако си решил да се спреш на железобетон (който също не препоръчвам) има специални смески за водни контейнери. Проблемите с него са няколко :
1) при глинеста почва, която е податлива на слягане пукнатините не ти мърдат.
2) поема и задържа огромно количество топлина, което го прави неподходящ за нашия климат с огромни температурни амплитуди
3) абе, бетон си е

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

То и тия мембрани не ме радват много, защото имат живот и какво ще е, ако трябва да се сменя?! Като цяло не ме радва идеята на езерото да се гледа като на леген. Вероятно трябва да е много по-голямо и много по-трамбовано в по-глинеста основа, но иначе си е просто една вана. Не си представям таман да се установи екосистема и еквилибриум някакъв и да се наложи да го източваш и да подменяш найлони...

Лозко, ако е с камъни, как ще стане да не изпуска вода?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Вероятно трябва да ги зидам с бетон?!?! Много се чудя, как да стане. С найлон тази година го пробвах за да видя как е, но не си е работа. Ако е с найлон, то трябва да се подредят камъни в/у нвго, но в такъв случай, ако решиш да влезеш в езерото ще разместиш "пъзела". Гледам до сега в "Направи си сам" форума ги правят по този начин с железобетон и добре се получават. Казват, че и без хидроизолация не пропускат осезаемо. Най-яко би било ако се направи от глина която по някакъв начин да се изпече на място, или да се обработи така, че да не се размива от водата. Всъщност идеята за бетона и желязото ми хрумна, след като не можах да измисля, как да изпеча глината след като е в земята. Цимента може да се оцвети в керемидено и да наподобява глина, пък за втвърдяването му не се изисква температура от 800 градуса. Ще е добре да развием темата, че и някой хидроинженер, ако се включи... :yum:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Глината в земята - с бензинова горелка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

По добре с 2-3 кубика дърва и като станат на жар - едно яко чеверме отгоре :joy: После само трябва да се справя с миризмата на печено, която ще се носи от езерото. Иначе разтопената сланина ще спре изтичането на водата :mrgreen:

Сори, че оспамих темата, но Георги ме подхлъзна (той е виновен:tounge_wink:).

Иначе си е проблем сътворяването на езеро. Оказа се, че дупката е най-лесното...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

https://www.facebook.com/pg/harmony.weeds/photos/?tab=album&album_id=1784070158531484 

това е от 2016 .Бентонит са купили хората. Мисля, че някой от тях е регистриран в този форум или, може би, Боби ги познава? Няма по-нови снимки , за да се погледне какво е станало с езерото , а е интересно да се види.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас е бая глинесто (смолница), а и гледам един строеж на 200 метра бая червен камък изкараха, много е красив... Надолу мъртвицата, една охрена прото-почва също е доста плътна. Та имам вероятно шанс в бъдеще, ако реша да дълбая, само дето не ми се отделя от площта. Но за пробата ще видя дали мога да изгладя една малка дупка с размер на купа за салата лятото и да я напълня с вода няколко пъти и да видим колко бързо ще попива. За мен това е истината. Ако валежите са малко, да пресъхва, какво да се прави...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

То и тия мембрани не ме радват много, защото имат живот и какво ще е, ако трябва да се сменя?! Като цяло не ме радва идеята на езерото да се гледа като на леген. Вероятно трябва да е много по-голямо и много по-трамбовано в по-глинеста основа, но иначе си е просто една вана. Не си представям таман да се установи екосистема и еквилибриум някакъв и да се наложи да го източваш и да подменяш найлони...

Ако кучето ми не беше скъсало найлона четири пръста от ръба на езерото, нямаше да се занимавам да го сменям с мембрана, още доста години... Мембраната, според типа е с 10-15 години гаранция. Смяната се осъществява с излaвяване на рибите с кепче и преместване на саксиите с растителност. Източване на водата, разкарване на насъбралата се тиня, която така или иначе трябва своевременно да се чисти, източване на водата и разкарване на покривалото.

В моя случай, езерото ми носи удоволствие, един по-завършен вид в градината, с настроение и повече живот. Наличие на жаби, риби и всякакви други твари, нуждаещи се от влага в горещите дни в годината. Въобще, нещо като оазис. Птички се къпят, пчелите мъкнат вода оттам, водни кончета прехвърчат, лилии цъфтят, жаби се припичат. Водата си е живот, ако ще и леген да е, било малък или голям. Имам и езерце от гума от камион, където също е пълно с гадинки. Даже жабите там повече хайвер хвърлиха. Даже като си освободя найлона от моментното езеро, ще изкопя още едно, по-плитко в овощната градина, където ще пусна патки да се разхождат. :) Не ми се плаща ток за помпа, иначе бих си прокопал и канал през целия двор, свързан с главното езеро, през което да циркулира вода.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мембраната не може да бъде скъсана от кучето, така ли да разбирам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

На вид изглежда по-устойчива. А и ще взема мерки, да няма такива открити части. След едно полагане, малко ми дойде акълът как да стане по-добре. :д

Предполагам, на третия път, ще стане още по-добре.. Ха-ха...

Що се отнася до външния вид с найлон, та камъни трябвало, след година, не си личи, че има найлон, всичко е обрасло с нещо си там... Номерът е само около брега да се замаскира. Иначе, полагането е само мятане отгоре, притъпкваш леко по стъпалата и наливаш плавно водата, за да си се намести всичко където трябва. За брега си трябват плочи някакви да се защити и удобни места за саксиите с растителност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз смених това лято найлона (скъсан от кучето ;-)) с мембрана. И за сега е здрава - въпреки, че той продължава да си влиза и да се радва на лилиите и рибките. Ще видим до кога... large.20170730_163058.jpg.d59d687167212830d7f7fe16b66990b3.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Някой мислил ли е как може да свърже езерце с напоителна система за градината. Или бавно подопочвено "капилярно" напояване? На мен повече ми се иска да имам някакво поточе в градината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Абарис, ако е без покривало, а директно на почва/глина, вгорната част на двора, ако е под наклон, би следвало да се получава капилярното напояване. В моя случай е на горната граница на втората трета на двора. Лятоска поливах надолу с маркуч по гравитачен път, но си изисква присъствие. Хубавото е, че водата е темперирана и растенията се чустват по-добре поляти с нея. Още нещо, което забелязах е създаването на микроклимат около езерцето, макар и малко по размер. През големите горещини в най-сухата част на лятото, около него имаше пояс с тучна зелена тревица, която трябваше да кося с ножица, за сравнение останалата част от двора съмкосил само 2 пъти. Просто нямаше нужда от повече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Ако е течаща водата още по голям ефект ще има върху микроклимата, главно охлаждащ :grin: Капилярния ефект мисля че не се влияе от гравитацията? Точно този ефект искам да имам в градината, това със свежата растителност която съм забелязал около реки, езерца и големи локви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване