Боби Димитров

Изграждане на езеро в градината

66 мнения в тази тема

По добре с 2-3 кубика дърва и като станат на жар - едно яко чеверме отгоре :joy: После само трябва да се справя с миризмата на печено, която ще се носи от езерото. Иначе разтопената сланина ще спре изтичането на водата :mrgreen:

Сори, че оспамих темата, но Георги ме подхлъзна (той е виновен:tounge_wink:).

Иначе си е проблем сътворяването на езеро. Оказа се, че дупката е най-лесното...

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.facebook.com/pg/harmony.weeds/photos/?tab=album&album_id=1784070158531484 

това е от 2016 .Бентонит са купили хората. Мисля, че някой от тях е регистриран в този форум или, може би, Боби ги познава? Няма по-нови снимки , за да се погледне какво е станало с езерото , а е интересно да се види.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нас е бая глинесто (смолница), а и гледам един строеж на 200 метра бая червен камък изкараха, много е красив... Надолу мъртвицата, една охрена прото-почва също е доста плътна. Та имам вероятно шанс в бъдеще, ако реша да дълбая, само дето не ми се отделя от площта. Но за пробата ще видя дали мога да изгладя една малка дупка с размер на купа за салата лятото и да я напълня с вода няколко пъти и да видим колко бързо ще попива. За мен това е истината. Ако валежите са малко, да пресъхва, какво да се прави...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

То и тия мембрани не ме радват много, защото имат живот и какво ще е, ако трябва да се сменя?! Като цяло не ме радва идеята на езерото да се гледа като на леген. Вероятно трябва да е много по-голямо и много по-трамбовано в по-глинеста основа, но иначе си е просто една вана. Не си представям таман да се установи екосистема и еквилибриум някакъв и да се наложи да го източваш и да подменяш найлони...

Ако кучето ми не беше скъсало найлона четири пръста от ръба на езерото, нямаше да се занимавам да го сменям с мембрана, още доста години... Мембраната, според типа е с 10-15 години гаранция. Смяната се осъществява с излaвяване на рибите с кепче и преместване на саксиите с растителност. Източване на водата, разкарване на насъбралата се тиня, която така или иначе трябва своевременно да се чисти, източване на водата и разкарване на покривалото.

В моя случай, езерото ми носи удоволствие, един по-завършен вид в градината, с настроение и повече живот. Наличие на жаби, риби и всякакви други твари, нуждаещи се от влага в горещите дни в годината. Въобще, нещо като оазис. Птички се къпят, пчелите мъкнат вода оттам, водни кончета прехвърчат, лилии цъфтят, жаби се припичат. Водата си е живот, ако ще и леген да е, било малък или голям. Имам и езерце от гума от камион, където също е пълно с гадинки. Даже жабите там повече хайвер хвърлиха. Даже като си освободя найлона от моментното езеро, ще изкопя още едно, по-плитко в овощната градина, където ще пусна патки да се разхождат. :) Не ми се плаща ток за помпа, иначе бих си прокопал и канал през целия двор, свързан с главното езеро, през което да циркулира вода.

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мембраната не може да бъде скъсана от кучето, така ли да разбирам?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На вид изглежда по-устойчива. А и ще взема мерки, да няма такива открити части. След едно полагане, малко ми дойде акълът как да стане по-добре. :д

Предполагам, на третия път, ще стане още по-добре.. Ха-ха...

Що се отнася до външния вид с найлон, та камъни трябвало, след година, не си личи, че има найлон, всичко е обрасло с нещо си там... Номерът е само около брега да се замаскира. Иначе, полагането е само мятане отгоре, притъпкваш леко по стъпалата и наливаш плавно водата, за да си се намести всичко където трябва. За брега си трябват плочи някакви да се защити и удобни места за саксиите с растителност.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз смених това лято найлона (скъсан от кучето ;-)) с мембрана. И за сега е здрава - въпреки, че той продължава да си влиза и да се радва на лилиите и рибките. Ще видим до кога... large.20170730_163058.jpg.d59d687167212830d7f7fe16b66990b3.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой мислил ли е как може да свърже езерце с напоителна система за градината. Или бавно подопочвено "капилярно" напояване? На мен повече ми се иска да имам някакво поточе в градината.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абарис, ако е без покривало, а директно на почва/глина, вгорната част на двора, ако е под наклон, би следвало да се получава капилярното напояване. В моя случай е на горната граница на втората трета на двора. Лятоска поливах надолу с маркуч по гравитачен път, но си изисква присъствие. Хубавото е, че водата е темперирана и растенията се чустват по-добре поляти с нея. Още нещо, което забелязах е създаването на микроклимат около езерцето, макар и малко по размер. През големите горещини в най-сухата част на лятото, около него имаше пояс с тучна зелена тревица, която трябваше да кося с ножица, за сравнение останалата част от двора съмкосил само 2 пъти. Просто нямаше нужда от повече.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е течаща водата още по голям ефект ще има върху микроклимата, главно охлаждащ :grin: Капилярния ефект мисля че не се влияе от гравитацията? Точно този ефект искам да имам в градината, това със свежата растителност която съм забелязал около реки, езерца и големи локви.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и да не се влияе на 100%, но сигурно се подпомага от едни 20-30%.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Абарис написа:

На мен повече ми се иска да имам някакво поточе в градината.

Предполагам, че на всички ни се иска, но ако имах поточе - пак бих си направил езерце по пътя на поточето.... колкото до поливането - аз поливам от езерцето с маркуч, както писа Лозан -водата е темперирана, освен това има и хранителни вещества, произведени от рибките 

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой да даде линк към оня мянак френски белгиец в Канада или нещо такова, дето има каменен поток в двора си! Мисля, че Гого го беше показвал преди!

За просмукването. Гравитацията винаги ще е по-силна от капилярното, на тоя мащаб. При нас като се наводни градината с дъжд или по грешка и се напълнят пътечките между лехите, просмуква се яко и бавно надолу (това е част от замисъла и дизайна). Например, картофите, които са на 10 метра след последната висока леха, отгоре са сухи, но като вземеш да ги вадиш, джвака отдолу и излизат мокро кални.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Боби Димитров написа:

Някой да даде линк...

Връзка към видеата му в профила: https://www.facebook.com/francois.falep/media_set?set=vb.100007961731808&type=2

И май това му е поточето:

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • много пишете, човек не може да ви насмогне! :>

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да се трамбова колкото се може по-добре и да се измаже с бентонит. Това ще намали до минимум загубите на вода по капилярен път. Ще опитам. Нужно е само да намеря бентонит на сносна цена. Идеи?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.