Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Пламен М

Вечната ВинароРакиджийска

Recommended Posts

Пламен М

Привет на всички винаро ракиджии! Пробвах, дано не съм оплескал нещо. Та тук да пишем и коментираме безкрайната тема за домашни винени, ракиени и всякакви, съдържащи алкохол, домашно производство, неща! Придружени със снимков материал, разбира се!

Да започваме и успех на всички с винено плодовите неща през настоящата кампания!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Явно ще съм първи, така че почвам!

Бяло вино, Шардоне, втори сериозен опит!20191001_175753.thumb.jpg.efbe0ec9c00b19d15a4578aa8f245d92.jpg

На снимката на Йоско писах вече, ама ще повторя това което знам.

То, бялото, иска много неща ама едно по едно.

Много тъмно, видно е на снимката, постоянна температура, около 20° в момента, хубавата качествена нова бъчва е желателно/задължителна, ама при евро за литър, ще е кой какво има. Нещата са смлени, без чепките, закон, който желае може да сулфитира, и от третия ден, аз така правя, ежедневно претакане! Колкото повече, толкова повече!20191001_182208.thumb.jpg.d31df024827387f12c237de94fa070b2.jpg

Докато трае бурната ферментация бурето е пълно на не повече от 70% от обема си! Никой не иска да си влезе утре в избата и да го види че си е "тръгнало"! Тя продължава 7/10 дни.20191001_181811.thumb.jpg.1b68850564545897bb11a5e3d42596ef.jpg

Това са нещата, като цвят и бистрота, към днешна дата, 10ти ден, ако не греша. И пак претакане! Утре, ако смогна, отделяме виното от майката, ше го публикувам. От мен, лека.

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Каква захарност имаше ширата веднага след мачкането,добавяш ли допълнително подсладител? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Вода! Тая година, при 23% захари, добавих 6л. вода. Не се лизваше от сладко, с много претакане, към вчерашна дата, всичко е ок.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на винароракиджиите.

Пламене........ табиетлия Си но ....с този  процент  23%..............направо Ме отнесе. Мислех Си че с чисто грозде трудно може да се премине 20% захарност. Нашето бяло е от два  сорта грозде. Червеното...........четири, пет и повече. Всичките са във фаза узряване но .......кое повече, кае по малко..............та в повечето случаи стигаме до 17-18%....................23% Ми изглежда уникално.    

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Nevil привет!

Нали сме наясно че говорим за захарност при винени сортове!? При това лято 22/23% при белите и 25% при червените си е жив минимум!

При десертните, у дома, ако "чисто грозде" е такова, упоменатите от теб 20% са върха на сладоледа!  У дома, десертните неща, макса им е 17-18-19% . 

Кабернето което ми докараха в неделя, някъде от сливенско, беше 26%.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Стара публикация - в-к "Български фермер",1999 г.-  "Производство на различни типове вина".

Proizvodstvo na razlichni tipove.JPG

Proizvodstvo na razlichni tip-2.JPG

Proizvodstvo na razlichni tip-3.JPG

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет Marangosa!

Браво че пазиш такива материали.....но, винаги при нас има едно но! Въпрос към всички :

Кой и кога видя "безцветен сок" при мавруд и каберне совиньон, веднага след смилането? Несериозна творба! Бяло от мавруд......или каберне.......айде нема нужда! Чел некой нещо и станал "разбирач!

 

Както и да е, след като си запазил тези материали, твърде вероятно, от години си правиш домашни бели неща! Сподели ги с нас, аз лично съм любопитен за чуждия опит!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Белият мавруд на Загрей е едно от малкото купешки вина, които понасям, заедно с гевюрцтраминера на Сайкъл. Но надали при 1-2 бутилки годишно се брои изобщо...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Боби нали сме наясно че говорим за домашно-аматьорски изпълнения! У дома, в избата, няма технолозо-химици които да правят от черното бяло и обратно.

Да се неначуди човек.....при толкова бели сортове, да правим бяло от червено!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е да, аз и нито съм разбирач, нито чак такъв ценител. Домашно вино рядко харесвам - или ми имат много силен кофти дъх, или са прекалено измити, или са прекалено силни, или яко проблеми със стомаха. Имах познат, правеше по малко мавруд, около тон, много пивък и без сяра, но не зная до къде го докара, от години не съм го чувал. От купешките почти нищо не мога да пия също без стомашни драми, така че се въздържам, но тия две са ми приемливи. Дадох ги за пример просто защото не мисля, че ще е сложно да се направи бяло вино от червено грозде? Гроздовият сок е белезникаво-зеленикав, цветът идва от ципата, ако е отделена?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Приет на Всички.:smile:

На 6.10.2019 г. at 20:38, Пламен М написа:

Да се неначуди човек.....при толкова бели сортове, да правим бяло от червено!

Привет Пламене. Те това намерих в нашия хладилник онзи ден.

IMG_20191007_185829.thumb.jpg.0af22d915675640d9ddeb9856c60df64.jpg

 

 

На дъщерята. Много и харесва.           Май вече е  въпрос само  на боя.:dissapointed_relieved: А иначе ......от  нашето вино не пие.

Аз пък  единственият алкохол който Си позволявам  е  от домашното приготвено  вино което Съм мачкал със собствените Си ръце.

Бяло и червено винаги ..........аматьорски  но с голям мерак и се чисти зрънце по зрънце.:smile:

Миналата година за пръв път отделихме виното от майката и................ всички усетихме разликата. И иначе си беше много добре но ...............така е по различно.............по изискано.:smile: Сигурно ще допълним технологията.

Тази година  заложиш и експеримент  за вино от ябълки по рецепта за плодови вина. Ще видим какво ще стане.

На 3.10.2019 г. at 22:46, Пламен М написа:

Нали сме наясно че говорим за захарност при винени сортове!? При това лято 22/23% при белите и 25% при червените си е жив минимум!

Пламене..........Аз си гледам от моето "балконче"  а света е огромен. Колко да Съм на ясно ?

Бялото вино онзи ден е от   винен сорт бял Мискет ........някакъв.......не знам точно какъв и  сорт Болгар. Захарност 18%

Миналата седмица червеното ......сортове Пърмак, Карловски мискет, Памит, Отел 3-4 вида дивачки......викат им червило......и пак 18-19%

Та за това така Си мислех.

На 3.10.2019 г. at 22:46, Пламен М написа:

При десертните, у дома, ако "чисто грозде" е такова, упоменатите от теб 20% са върха на сладоледа! 

Да де  ама........Аз  при никой сорт не Съм виждал 20% захарност от нашите.      20% Ми се струваше като трудно достижима граница.:joy:

Но виното пак си става супер.   Дори и  без сулфат и допълнителни дрожди но ............с повдигане на захарността.............,разбирасе:smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Nevil привет!

Чест и почитания за уважението към истината! 20% от домашните, винаги съм знаел че това е макса! Я ела, при мен, в Ботевград, да те поразведа при комшии и приятели, да се ненагледаме на 24/25% от всякакви видове отел! И всички си верват!

И това с "повдигане" на захарността, браво. Дрожди не съм ползвал досега, чул съм че са за некачествено,гнило, или не узряло грозде. Сулфитирането е вид стабилизиране и предпазване на виното от лоши бактерии, водещи до вкисване, предвид много топлото, за вино, време към момента.

Чистенето зрънце по зрънце и отделянето но виното, след бурната, от майката.......усетили сте разликата.....сигурен съм! Ако искаме, хубави, качествени домашни, това е пътя!

 И без бързане, разбира се!

P.s. тва синьото за пръв път го виждам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Пламене, като отделиш от майката в какъв съд прехвърляш за тиха ферментация и как го затапваш? След това когато е готово стабилизираш ли го и въобще под каква форма го съхраняваш (предвид че вероятно започва и консумацията)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

В бидон Йоско, в бидон! От железарията + канела, сглобяваш ги, миеш манияшки и си готов! Бидона трябва да е кратен на 2, спрямо общото количество гроздова каша/мъст която си получил след меленето. Правилото е минимално количество въздух по време на тихата ферментация. Сабилизирането се прави по време на меленето. При наличие на желание, можеш да прибавиш дъбов,черешов или акациев чипс или неупотребявани, сухи задължително, клечки от тези дървесини. Някой слагат течен парафин, спирал лоши бактерии, ама след 1.Хl. аз такива не съм срещал. След 30тина дни почваш да опитваш и проверяваш бистротата. При всички положения за коледа си готов.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

В бидона малко трудно ще спазиш правилото за минималното количество въздух. Най-добре е в стъклен съд с ферментационна тапа.

IMG_20191007_135631.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Приема се, съгласен! Без канела, как опитваш до къде си! При първото вкисване, при мен, ще опитам метода. На колко време е виното?

В началото съм уточнил- втори сериозен опит с бели неща....така че при тях, по скоро,съм в категория "слаба ракия"!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Вече приключих опитите с белите вина...трудна работа и никога не може да се постигне качеството на "винпромите" щото имат условията,съдовете и най-вече технолозите. Сега правя бутикови количества предимно плодови вина - от ябълки,малини,къпини,а това на снимката горе е от мушмули реколта 2018. Ракия правя само от грозде без захар,колкото пусне...Сега ми подариха кофа с едроплодни хурми,някой правил ли е ракия или вино от този плод?

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

IMG_20191008_181008.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Фурми, вероятно имаш предвит! При тая бистрота......приключих с опитите......ми то аз да не продължавам! За ракията, и аз работя само грозде, но при малко по- различни условия!

Питане: Колко ти пуска, най- добър резултат, бялото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване