Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Пламен М

Вечната ВинароРакиджийска

Recommended Posts

Кукумир

Колкото повече чета за това как се прави бяло вино, толкова повече се обърквам. Ей така се чувстват младите програмисти като почнем да им обесняваме кое как става.

 

Тая година асмата даде доста бяло грозде и реших за сефте да направя един малък опит за вино. Отделих зърната от чепките и го намачках в един 60 литров бидон, като сместа ми е около 20 литра. Измерих му захарността и беше 19%. От това което четох, това е добро начало 

 

Бидона съм оставил отворен и е покрит с парче чаршаф на 2 ката сгънат. Всяка сутрин и вечер ходя да натискам шапката(зърнаха и люспите, които се дигат на повърхността).

 

Вече минаха 4 дни и мерих захарността която вече е 10%, което също май е ок, тъй като четох че трябва да спада по около 2% на ден.

 

Доколкото разбрах след като падне до 1-2%, трябва да изкарам само сока в една дамаджана пълна догоре затворена с воден клапан и така да протича тихата ферментация.

 

Въпроса е, греша ли с нещо сериозно? Купих си култивирани дрожди, които не съм сложил, защото захарността пада, което е признак че тече ферментация от дивите дрожди.

 

Всякакви насоки биха били полезни, защото по специализираните форуми, като чета всички 200 пиниза и ми се струва че само технолози от винпромите пишат. Чак пък толкова сложно ли да е 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

За бяло вино сока се изцежда по-рано от червеното, доста преди тихата ферментация. Махай люспи и семки иначе ще стане много таниново. Другото е същото.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Благодаря @min-4o Днес премерих около 6 захарност(при 19 преди 5 дни) и 8.5 алкохол, което ще рече че май вървят нещата. Плана ми е да източа едни 11 литра в една туба от минерална вода, да сложа един воден клапан на капачката, да му добавя нужното количество дрожди и да го чакам 30-тина дни преди да го изкарам в отделни бутилки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Кукумир, с какво премери алкохолния градус на виното? В един специализиран магазин ми обясняваха, че не се мери със спиртомер. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ако ще слагаш купешки дрожди за тихата, трябва първо да убиеш сегашните. Слагаш серниста киселина или калиев метабисулфит, чакаш 12 часа и тогава слагаш дрождите. Аз ползвам второто, защото не променя вкуса колкото първото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 24 минути, Кукумир написа:

Благодаря @min-4o Днес премерих около 6 захарност(при 19 преди 5 дни) и 8.5 алкохол,

Туй няма как да стане. При начална захарност около 19% очаквания алкохол е макс 9. При 6% захарност в момента би трябвало и алкохола да е толкова. И остава въпросът с какво го мериш, защото алкохолметър за вино и аз не съм виждал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

@Миленка® купих си Винометър(за измерване на алкохолната стойност на виното) от Практикер за 12лв. Това пише на етикета, италианско производство е.

@min-4o четох че за бялото не се препоръчва калиев метабисулфат, така че ще видя, може и серниста да сложа.

16030267351868949360112094977551.jpg

1603027047208304303944705558897.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

@Кукумир привет. Не разбрах отточи ли вече сока от люспите? При бялото вино това се прави макс. 24 часа след меленето, иначе най - вероятно ще пиеш нещо с блудкав/неизбистрен цвят. Догониш ли вкусовите аромати, с бистренето ще се справим. Слагай веднага сернистата и културните дрожди. Сернистата се добавя при мачкането, но и сега не е късно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

20200929_180824.thumb.jpg.7e85cab669dd906c375bd2bb6d2dfaeb.jpg

Фаза тиха ферментация.20200929_180748.thumb.jpg.526474e7d8f620d5984e144ea77cd9ff.jpg

Фаза бурна ферментация. Технологичните летви са видни, фалшивото дъно е на предната страница. След 15/20 дни отделяме сока при червените вина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Сега ще отделя сока. Някъде пишеше че го оставят с люспите,някъде че ги отделят и за това и моето объркване. Сега ще сложа серниста киселина а утре сутрин дрождите и каквото сабя покаже. Взел съм си и бентонит за избистряне, ама доколкото разбрах той е по-натам във времето. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Цяла седмица аерирам ракията с помпичка за аквариум и бъркам с дъбовия чипс. Все още има какво да се желае от цвета.

cvyat.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Какво целиш да постигнеш с аерирането,че ми е непознато като похват? А с този дъбов чипс брах ядове преди няколко години! Оцвети ракията добре,но след време видях на дъното на бутилките фина кафява утайка,толкова фина,че дори "дедероново" сито не я задържаше. Оттогава оцветявам само в дъбово буренце.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Аерация на прост език - оксигенация.

В миналото, след дестилация, алкохолът се изсипва в съд и от височина се изсипва в друг съд. Това се прави няколко пъти. Принципът е същият, но в XXI век.

Ето как разредих алкохол до 43 градуса (можете да го разреждате с точност 1% с помощта на калкулатора за разреждане на алкохол ). Напълвам го в голям контейнер. Слагам контейнера на печката с минимална мощност за отопление, загрявам алкохола до 60 ° C. Поставям въздушна помпа (за аквариум) в съда с алкохола и я включвам няколко часа. Какъв е ефектът?

1. Алкохолът е наситен с кислород.

2. Вредните алкохоли с ниска точка на кипене се изпаряват.

3. Алкохолът става мек, силен и с минимално съдържание на вредни алкохоли.

Не е номера само да оцветиш, а да дадеш дъх на буре. Моят чипс е от бурета на Джак Даниелс. Миналата година стигнах дотук:

IMG_3772.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 7 минути, Александър Ал написа:

Алкохолът е наситен с кислород.

Не е той, а водното съдържание на ракията. Кислород в алкохол не се разтваря, само във вода.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 3 часа, Кукумир написа:

Сега ще отделя сока. Някъде пишеше че го оставят с люспите,някъде че ги отделят и за това и моето объркване. Сега ще сложа серниста киселина а утре сутрин дрождите и каквото сабя покаже. Взел съм си и бентонит за избистряне, ама доколкото разбрах той е по-натам във времето. 

Бентонита е определено най- доброто, но се пипа с "бели ръкавици"....малка част от него в един литър, вече готово за пиене, вино. Виждаш ефекта и тогава вкарваш цялата наличност.

Аерацията е задължителна за качествени алкохолни напитки. Колкото повече прелети кофи, толкова по-добре.20201018_213826.thumb.jpg.6fc7700177a5ad581b90ef6fac5468b1.jpg

Това е моят избор на цвят. Лек кехлибар....не съм о.к. с цвят бренди да речем.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

@Пламен М за прелетите кофи имаш предвид за джибрите на червеното, нали така. Защото за бялото четох че не е добре да се претака?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Добре си прочел @Кукумир, обаче, доколкото разбрах, си пропуснал да отделиш сока от майката до 24час. Ще се работи с бентонита, така че претакай смело до момента в който ще ги разделиш. Аерирането, вкарване не кислород, при ферментационни процеси носи само ползи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Отделих го тази вечер. Сложих серниста киселина и утре сутрин мисля да слагам дрождите. Ето резултата до тук.

IMG_20201018_205339.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Хайде и аз барабар петко с мъжете да напиша някаква съвкупност от опит и неща които съм чел, че гледам с доста неща тук не съм съгласен...това по темата за виното.

За справка да кажа че бяло вино съм правил 2-3 пъти по 100л, а червено - всяка година по 600.

БЯЛО ВИНО: мачка се, веднага се източва сока. Сигурно може и до 24 часа. Правил съм и без източване. Тогава се получава се така нареченото оранжево вино (справка google). 

ЧЕРВЕНО ВИНО: мачкам, веднага серниста киселина, след 3-4 часа дрожди и други мерудии (ензими), после 1-2 седмици разбъркване, пресоване с винтова преса (серниста), 1 седмица почивка и после претакване с цел да се махне тинята (по 1 педя на бидон)...серниста, 4 седмици почивка, претакване (серниста).

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

СЕРНИСТА КИСЕЛИНА или калиев метабисулфит: според мене калиевия метабисулфид променя вкуса...не сернистата!

БЕНТОНИТ: никога не съм ползвал бистрители и пак си е бистро виното!

ПАК СЕРНИСТА КИСЕЛИНА: никога...НИКОГА не се слага по време на бурна ферментация...не съм пробвал, но пише че се получава сероводород!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване